Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Παρακολουθώ το φόρουμ λίγο καιρό τώρα, αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Θέλω να σας ευχαριστήσω για τη γνώση και τις ευχάριστες ώρες, αλλά λόγω της ροής της συζήτησης θα κρατήσω τις συστάσεις στο μίνιμουμ  :)

 

Δε γνωρίζω γιατί απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις στο φόρουμ, αλλά δεν αισθάνομαι ότι μια συζήτηση περί διανομής της μουσικής* θα πρέπει να απαγορευτεί για λόγους συμμετρίας, καθώς είναι άλλο πράγμα.

 

Η χθεσινή συζήτηση που φαίνεται να ξεκίνησε και τη σημερινή θα μπορούσε πολύ εύκολα να παρουσιάσει μια ροπή προς την πολιτική, αλλά αυτό δε συνέβη, πράγμα που δείχνει το βαθμό που τα μέλη του φόρουμ μπορούν να κρατήσουν το χαρακτήρα μέσα στα αποδεκτά όρια.

 

Η συμμετοχή σε μια συζήτηση περί διανομής της μουσικής, αντιπαραβάλλοντας το τι λέει ο νόμος, το τι συμβαίνει, το τι θα έπρεπε να συμβαίνει και το πώς θα έπρεπε να είναι ο νόμος, είναι νομίζω πολιτική πράξη, χωρίς να είναι απαραίτητα συζήτηση περί πολιτικής.

 

Ένα άλλο όριο φαίνεται να είναι αυτό της νομιμότητας. Εδώ θα συμφωνήσω με το φίλο theoctapus, που θέτει θέμα 'προτροπής σε παράνομη πράξη', κάτι που μια συζήτηση περί διανομής της μουσικής επίσης δεν κάνει απαραίτητα. Αν παρουσιαστεί μια τέτοια προτροπή, τότε μπορούμε να το επισημάνουμε και οι διαχειριστές να ενεργήσουν κατάλληλα.

 

Βρίσκω νόημα στη χθεσινή συζήτηση, γιατί όπως πάλι το έθεσε ωραία ο theoctapus "Οι νόμοι δεν είναι θέσφατα. Αλλάζουν."

 

Πρέπει να υπάρχει μια συζήτηση για τη διαχείριση των πνευματικών δικαιωμάτων, του τρόπου που λειτουργεί η μουσική βιομηχανία, του τρόπου με τον οποίο αμείβονται οι μουσικοί, τη διανομή της μουσικής μέσω ίντερνετ κλπ. Πρέπει να υπάρχει, γιατί αν δεν συζητήσουμε αυτά τα θέματα μεταξύ μας, πώς θα διαμορφώσουμε απόψεις, ώστε να κρίνουμε και να επηρεάσουμε τους νόμους;

Κι αν δε γίνει εδώ αυτή η συζήτηση, τότε πού θα γίνει;

 

 

*Λέω 'διανομή της μουσικής' αντί για 'πειρατεία', γιατί η λέξη πειρατεία θεωρεί την εν λόγω πράξη καταδικαστέα, και σ'αυτό το ποστ θέλω να αποφύγω να πάρω θέση επί αυτού του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δε γνωρίζω γιατί απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις στο φόρουμ, αλλά δεν αισθάνομαι ότι μια συζήτηση περί διανομής της μουσικής* θα πρέπει να απαγορευτεί για λόγους συμμετρίας, καθώς είναι άλλο πράγμα.

 

 

Φυσικα και δεν ειναι αλλο πραγμα αλλα καθαρα πολιτικη κουβεντα...

 

Εξαλλου η πολιτικη δεν ειναι τιποτα  παραπανω απο αυτο που κανουμε στο thread περι πειρατειας δηλ.προσπαθουμε να  δικαιολογησουμε/εξηγησουμε/αναλυσουμε/υποστηριξουμε/σταματησουμε  μια ...στεναχωρη πραγματικοτητα («δεν εχω φραγκα μεγαλε για τεχνη οποτε την κλεβω μια και κανεις δεν μπορει να με εμποδισει...τι θες να κανω οταν θελω να ακουσω λιγη μουσικουλα? να ακουω το Μαραμενα τα γιουλια και οι βιολες που κληρονομησα σε δισκο 78 στροφων απο τον προπαππου μου?») η οποια ειναι οντως ...υπαρκτη και "σεβαστη" (τουλαχιστον στο βαθμο που και η πραγματικοτητα «δεν εχω φραγκα να θρεψω τα παιδια μου και ειμαι ανεργος αρα κλεβω ψωμι απο το φουρνο της γειτονιας»)    με ιδεολογηματα.....

 

Αν ειχε ολος ο κοσμος απο 10 εκ ευρω στη μπανκα..δεν θα υπηρχε καν η πειρατεια..και ολοι θα αγοραζαν τα αυθεντικα cd...οπως οταν ημουν νεος και ολοι οι πλουσιοι φιλοι μου ειχαν τα αυθεντικα βινυλια και οχι τις κασσετες του δισκαδικου της γειτονιας... (βεβαια και οι πλουσιοι κλεβουν οποτε μπορει να λεω και βλακειες... ;D)  

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Λέω 'διανομή της μουσικής' αντί για 'πειρατεία', γιατί η λέξη πειρατεία θεωρεί την εν λόγω πράξη καταδικαστέα, και σ'αυτό το ποστ θέλω να αποφύγω να πάρω θέση επί αυτού του θέματος.

 

Και όμως φίλε μου, ήδη πήρες θέση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να απαγορευθούν οι συζητήσεις στο φόρουμ που αφορούν πειρατικό λογισμικό ή πειρατικά διακινούμενη μουσική, ταινίες κλπ. Ο λόγος : ακριβώς ο ίδιος που σχετίζεται με την απαγόρευση συζητήσεων με πολιτικό περιεχόμενο, δηλαδή η βάσιμη υποψία ότι αρκετοί από τους συμμετέχοντες, απλώς προπαγανδίζουν προκαθορισμένες και αμετακίνητες αντιλήψεις τους, με αποτέλεσμα να είναι βέβαιο ότι η συζήτηση δεν θα οδηγήσει πουθενά.

 

Ανεξάρτητα από το ποιος έχει δίκηο, δυστυχώς το θέμα της πειρατείας έχει (μέχρι και σήμερα) μόνο διχαστικές επιπτώσεις, άσε που είμαι βέβαιος ότι κανείς με τους οποίους έχω δικτυακά τσακωθεί για το ζήτημα, δεν επείσθηκαν.

 

Η συμμόρφωση με τους κανόνες του φόρουμ για το θέμα της πειρατείας είναι υπερ-αρκετή συνθήκη για να μην υπάρχουν προβλήματα, εφ' όσον άλλωστε είναι εναρμονισμένοι (οι κανόνες) με τη κείμενη νομοθεσία.

 

 

 

Συμφωνώ με την εισηγηση επι της αρχης, και εχω να κανω δυο τροποποιησεις  ;D

 

1ον) Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να απαγορευτει μια συζήτηση περι πνευματικων δικαιωματων. Θα μπορουσαμε δηλαδη να θιξουμε τα ζητηματα περι πνευματικων δικαιωματων σε θεωρητικο επιπεδο, χωρις να συγχέεται κατι τετοιο με το ζητημα της πειρατείας. Η πειρατεία πρεπει ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ να θεωρείται παρανομη και απορριπτέα. 

 

2ον) Θα μπορουσαμε επισης να συζηταμε γενικα ακομα και για τα περι πειρατείας, παντα ομως απο τη σκοπια του οτι προκειται για κατι παρανομο και απορριπτεο. Οποιοδηποτε σχολιο υπερ της πειρατείας θα πρεπει να αποκοπτεται απο το thread, και να πηγαινει παιδικη χαρα κλειδωμενο. Το ιδιο πρεπει να γινεται και για καθε thread που ξεκιναει με ενα post υπερ της πειρατείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου με την εισήγηση επί της αρχής!!

 

Απορώ επίσης γιατί γίνεται τόση κουβέντα για ένα θέμα το οποίο (καλώς ή κακώς, δεν θα το κρίνω εγώ) είναι παράνομο!!

 

 

 

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε ολος ο κοσμος απο 10 εκ ευρω στη μπανκα..δεν θα υπηρχε καν η πειρατεια..και ολοι θα αγοραζαν τα αυθεντικα cd...

 

Μπαα. Δεν είναι αμιγώς οικονομικό το ζήτημα.

 

ισχυει 100%...

 

Βέβαια, τα περί αμετακίνητων αντιλήψεων μπορεί να τα ισχυριστεί και η όποια άλλη πλευρά (the dark side  ;D ), αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι. Σε γενικές γραμμές είναι σχετικά δύσκολο να αντιληφθεί κανείς ότι και ο ιδιος μπορεί να εκφράζει αμετακίνητες απόψεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία πρεπει ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ να θεωρείται παρανομη και απορριπτέα.  

 

Εννοείται αυτό. Γι'αυτο υπάρχουν και οι ανάλογες περιπολίες νότια της Κρήτης.

 

Αλλά εγώ (με 10 αγορασμενα albums στο σκληρό μου, και πλέον κανένα σπασμένο software -viva les freewares), αρνούμαι να απορρίψω την ανταλλαγή καλλιτεχνικού υλικού έτσι εύκολα.

 

Επειδή αυτή έχει, με το ίντερνετ, καταντήσει ένα παγκόσμιο φαινόμενο, με μαζικό και απρόσωπο χαρακτήρα, προκαλώντας υστερικές συμπεριφορες (συνεχες κατέβασμα τονων υλικού χωρίς καν πρόθεση να χρησιμοποιηθει αυτό)....

 

.....δε σημαίνει ότι θα απορρίψω την ανταλλαγη τέτοιου υλικού. Γνωρίζω πως είναι παράνομη, και πως ο δημιουργός έχει κάθε δικαιωμα να διαθέτει όπως θέλει το υλικό του, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα κρίνω το νόμο ως ανούσιο και ανεφάρμοστο. Πρωτα επειδή εισχωρεί ανήθικα στην προσωπική ζωή κάποιου και δεύτερον, επειδή δε μπορεί να εισχωρήσει ανηθικα στην προσωπική ζωή κάποιου και άρα είναι αδύνατον να εφαρμοσθεί.

 

Ακόμα δε περισσότερο όταν έχει τόσο μαζικό χαρακτήρα, που και να εφαρμοσθεί ο νόμος, αποκλειεται να μπουν 2 μυρια Ελληνες φυλακή.

 

Ακόμα και αυτό είναι μια πρακτική συζήτηση επί του νόμου κατά της ελευθερης διακινησης εργων πνευματικής εργασίας.

 

Όπως και το κατα πόσο είναι σωστό μέτρο να κλείνουν τεράστια file sharing sites, που χρησίμευαν σε συνεργατες από όλο τον κόσμο να ανταλλάσσουν τα απαραίτητα για τη δουλειά τους αρχεία, και είχαν πληρώσει μια μακρά συνδρομή.

 

Από τη στιγμή μάλιστα που η ιστορία του ίντερνετ δείχνει ότι με κάθε τέτοια δραστική ενεργεια, ξεπετάγονται πολύ καλύτεροι τρόποι διαμοιρασμού...και στην τελική την πληρώνουν μόνο οι σοβαροί επαγγελματίες που τυχαίνει να χρησιμοποιούν τα ίδια εργαλεία.

 

Υπάρχει και το επιχείρημα, πως στη δημοκρατία οι νόμοι θεσπίζονται από ανθρωπους που απλά μεταφέρουν στο νομοθετικό όργανο τη βούληση του λαού.

 

Νομίζω ότι μας λείπουν πολλές απαντήσεις για να σταματήσουμε να το συζητάμε...

 

Γι'αυτό και στην 1η σελίδα απέρριψα την εισηγηση, αλλα με μεγαλη μου εκπληξη είδα ότι δε συμμορφωθήκατε με την απόφασή μου.

Και ο Neeq δεν ξεχνα 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, τα περί αμετακίνητων αντιλήψεων μπορεί να τα ισχυριστεί και η όποια άλλη πλευρά (the dark side   ), αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι.

 

ναι αλλα σου διαφευγει ενας φυσικος νομος: η πλευρα που διαφωνει μαζι μου εχει παντα ΑΔΙΚΟ μια και νομοτελειακα εχω ΠΑΝΤΑ δικιο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα σου διαφευγει ενας φυσικος νομος: η πλευρα που διαφωνει μαζι μου εχει παντα ΑΔΙΚΟ μια και νομοτελειακα εχω ΠΑΝΤΑ δικιο... ;D

 

Μα είναι ποτέ δυνατόν να το ξεχάσω αυτό; Άσε που μας το θυμίζεις με κάθε ευκαιρία  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου