Προς το περιεχόμενο

DD3, Memory toy ή flashback Delay?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τα καλύτερα απλά delay στην αγορά αυτή τη στιγμή είναι το Carbon Copy της MXR και το Flashback της TC Electronics. Μη μπερδεύεσαι με ψηφιακό vs αναλογικό. Ο ήχος είναι που μετράει και τα 2 προαναφερόμενα πετάλια θα σου δώσουν κρυστάλλινο ήχο και δεν θα αλλιώσουν τον ήχο της κιθάρας σου.

 

+1 στο flashback που έχει και έναν μικρό looper μέσα του και πολύ περισσότερες επιλογές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 Στο flashback οπως επισης και το nova repeater της tc (αν θελεις αρκετες δυνατοτητες)

 

Αν θελεις κατι απλο και σου αρεσει ο ενας ηχος που βγαζει,τοτε το DD3 ειναι κλασικο και απροβληματιστο

 

Το repeater και το boss τα εχω και τα συμπαθω το καθενα για αλλα πραγματα

Δυστυχως δεν εχω δοκιμασει ποτε καποιο απο τα ehx που τοσο πολλοι μουσικοι συμπαθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DD3 ρε παιδιά είναι κλασικό ναι. Αλλά η λέξη κλασικό δε το κάνει και καλύτερο πετάλι. Όταν βγήκε ναι ήταν νο1 στην αγορά. Τώρα πλέον είναι κρίμα να δίνεις τα λεφτά σου για ένα πετάλι υποδεέστερο άλλων νέων πεταλιών (όπως τα 2 που προανέφερα) και που στο κάτω-κάτω σκοτώνει τον ήχο σου. Όπως πιστεύω ότι κάνει και το Memory Toy.

Δεν είναι αρνητικό αυτό σαν χαρακτηριστικό διότι απλά μπορεί κάποιον να του αρέσει αυτό που κάνει στον ήχο του το πετάλι, αλλά για κάποιον που θέλει να διατηρήσει τον τόνο της κιθάρας και του ενισχυτή του, επειδή τα έχει δουλέψει πολύ και έχει δώσει κάποια καλά λεφτά για καλά εργαλεία, είναι καλό να ξέρει ότι κάποια πετάλια είναι καλύτερα από κάποια άλλα σε αυτόν τον τομέα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, πρέπει να προσδιορίσεις τι ζητάς από το πετάλι και να προβείς σε αγορά.

 

Μέτωπο πρώτο:

Ο ήχος τον επαναλήψεων.

Θέλεις να έχουν ένα λίγο βάθος και ενίοτε λίγο drive?

Η προτιμάς να είναι ακριβώς όπως το σήμα σου?

Στην πρώτη περίπτωση πας για "analog sounding delay" ενώ στη δεύτερη για "digital sounding delay".

 

Μέτωπο δεύτερο:

Η λειτουργικότητα.

Τι ζητάς από ένα delay?

Σε τι φάση το χρησιμοποιείς?

Για echo effect σε σόλο π.χ., ή ενδιαφέρεσαι να παίξεις και ρυθμικά μέρη (και άρα χρειάζεσαι ρύθμιση χρόνου με μεγαλύτερη ακρίβεια)?

Στην πρώτη περίπτωση, σου αρκεί και ένα πετάλι με τα features του DD-3 ή του memory toy.

Στην δεύτερη περίπτωση, θα σου χρειαζόταν ένα πετάλι με tap tempo και εί δυνατόν οθόνη (για μεγαλύτερη ακρίβεια).

 

Μέτωπο τρίτο:

Έξτρα πράγματα.

Κάποια πετάλια έχουν και δυνατότητα προγραμματισμού ή αποθήκευσης patches.

Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο?

Κάποια πετάλια επίσης, έχουν την δυνατότητα spillover (όπως π.χ. το nova repeater της tc) όπου κλείνεις το delay αλλά οι επαναλήψεις σβήνουν φυσικά.

 

Αν απαντήσεις τις παραπάνω ερωτήσεις, μπορείς πολύ εύκολα να βρεις τα υποψήφια πετάλια που πληρούν τα κριτήρια σου.

Αφήσαμε απ' έξω μόνο το θέμα του ήχου και της τιμής.

 

Πας και ακούς αυτά που σου κάνουν, και αποφασίζεις με γνώμονα τα λεφτά και το γούστο σου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, είναι πολύ απλά τα πράγματα... το Flashback προσφέρει όλους τους ήχους του DD3 (με καλύτερη ηχητική ποιότητα) και ακόμη πολύ περισσότερους, όχι μόνο λόγω έξτρα modes και δυνατοτήτων αλλά και με τη δυνατότητα δεκάδων υπέροχων downloadable presets ονόματι Toneprints, τα οποία έχουν αλλαγμένες υποπαραμέτρους που δεν είναι προσβάσιμες από τα controls του αλλά μόνο από το developer software της ΤC (που υπάρχει μια πιθανότητα να προσφερθεί σε απλή βερσιόν στο μέλλον). Το Memory Toy προσφέρει μόνο έναν ήχο, ο οποίος είναι διαφορετικός από αυτούς του Flashback (που δεν τα πάει καλά στον τομέα της προσομοίωσης BBD ήχων - ένα από τα ελάχιστα μειονεκτήματά του). Απλά θέμα αναγκών και γούστου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα αν μπορεις προσπαθησε να ακουσεις οσο το δυνατον περισσοτερα πεταλια και αν θελεις τη γνωμη μου μην κολλας ατο αναλογικο vs ψηφιακο υπαρχουν εξαιρετικα πεταλια και απο τους 2 κοσμους .Φυσικα πρεπει να ξεκαθαρισεις τι σου χρειαζεται ενα αναλογικο με εναν συγκεκριμενο χαρακτηρα η ενα ψηφιακο με διαφορα ηχοχρωματα.Αν θελεις τσεκαρε και το παρακατω το οποιο εχω και ειναι το μονο πεταλι μαζι με το cry baby τα οποια ειναι σταθερα στα ποδια μου εδω και πολυ καιρο ολα τα αλλα πεταλια αλλαζουν ::)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Memory Toy προσφέρει μόνο έναν ήχο, ο οποίος είναι διαφορετικός από αυτούς του Flashback (που δεν τα πάει καλά στον τομέα της προσομοίωσης BBD ήχων - ένα από τα ελάχιστα μειονεκτήματά του). Απλά θέμα αναγκών και γούστου.

Μια ερώτηση εδώ στον bloody sunday, τί εννοείς προσομοίωση BBD ήχων;

Κι επίσης, θα αντάλασσες ποτέ το Carbon Copy της MXR για το Flashback?

Γιατί το σκέφτομαι... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση εδώ στον bloody sunday, τί εννοείς προσομοίωση BBD ήχων;

Κι επίσης, θα αντάλασσες ποτέ το Carbon Copy της MXR για το Flashback?

Γιατί το σκέφτομαι... ;)

Bucket Brigade Delay

Διάβασε πιο αναλυτικά αυτό

http://www.moogmusic.com/products/moogerfoogers/mf-104z-analog-delay#specs-tab

Για να ξέρεις και την ιστορία των Delay υλοποιήσεων…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ ότι το αναλογικό vs ψηφιακό δεν πρέπει να είναι το πρώτο πράγμα στο μυαλό κάποιου όταν ψάχνεται για delay (και το λέω εγώ που σε άλλα εφέ όπως chorus ή flanger όσο καλά digital πετάλια κι αν έχω παίξει, δεν μπορώ να τα συγκρίνω με τον ήχο αντίστοιχων - ακόμα και πολύ φθηνότερων - αναλογικών). 

 

Υ.Γ.: Μιας που αναφέρθηκε από κάποιον και το Nova Repeater, απλά επειδή το είχα παλιότερα, και τώρα έχω το Flashback, μπορώ μετα βεβαιότητας να πώ ότι ηχητικά (χώρια από την υπόλοιποη λειτουργικότητα του πεταλιού) το Flashback υπερέχει ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά, έχοντας στην κατοχή μου στο παρελθόν και το DD3 και το Carbon Copy, το Flashback προσφέρει πολύ καλό VFM σε σχέση με τα features του. Προσωπικά το θεωρώ την καλύτερη επένδυση που έχω κάνει τόσο σε ηχητικό αποτέλεσμα όσο και σε 'fun factor'. Επίσης, μην ξεχνάς ότι το Flashback έχει μεταξύ άλλων και προσομοίωση αναλογικού delay.

 

Από εκεί και πέρα είναι υποκειμενικό το θέμα σχετικά με το τί χροιά προτιμάς και τί χρήση κάνεις στο delay σου.

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου