Προς το περιεχόμενο

Η Τουρκική γλώσσα θα διδάσκεται στα Ελληνικά σχολεία!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ Abraxas άσε το παλικάρι...του λες έτσι' date=' του τα λες αλλιώς δεν θέλει να δει την πραγματικότητα και απαντά σαν αυτιστικό φερέφωνο του Χριστόδουλου και των ομοίων του...με μια essence κουλτουριάρη ψυχολόγου της πλάκας!

 

Αν έχει πρόβλημα με τα Εξάρχεια γιατί δεν του σέρβιραν καλό φραπέ αλλάζει στέκι και τέλος! Δεν τσιμπάμε αρχηγέ, μην Flipp-άρεις περισσότερο![/quote']

 

Μπα, το keyboard bravery και η γενικότερη κομπλεξική συμπεριφορά, έχουν αποδεδειγμένη ψυχαναλυτική εξήγηση, ήτοι ασήμαντος και ανεπαρκής 'εξοπλισμός'.

 

Όσο για τα Εξάρχεια ποιος ξέρει... μπορεί κάποιος μαλλιάς, αλήτης, αναρχικός, πρεζάκιας, κλπ, κάποτε να του έφαγε το γκόμενο... ποτέ δεν ξέρεις. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ φίλε Abraxas αν και θα ήθελα να συμφωνήσω μαζί σου δεν μπορώ να συμφωνήσω σε όλα.

Είναι πολύ όμορφα να μιλάμε θεωρητικά.Όμως στην πράξη πόσα απο όλα αυτά ισχύουν?

Για μένα η πατρίδα είναι το μέρος που ζώ και η θρησκεία μου είναι αυτό που κουβαλάω μέσα μου και το βράδυ όταν πέφτω να κοιμηθώ, να κοιμάμαι ήσυχος χωρίς ενοχές και τύψεις για πράγματα που ίσως έκανα και στεναχώρησαν κάποιους είτε είναι φίλοι, γείτονες,τα παιδιά μου ή η γυναίκα μου.

Δυστυχώς τις ταμπέλες μας τις βάζουν είτε το θέλουμε είτε όχι.

Εγώ ίσως είμαι λίγο μεγαλύτερος απο εσένα και μου έχουν συμβεί κάποια πράγματα που μου επιτρέπουν να μιλάω έτσι.

Σαν πατέρας μιας κόρης 22 χρονών με ειδικές ανάγκες έχω νοιώσει και τις ταμπέλες που λές και τον κοινωνικό ρατσισμό και από τον κόσμο αλλά πολύ περισσότερο από το κράτος.

Θα χρειαζόντουσταν ατελείωτες σελίδες για να αναφέρω πόσο πίσω είμαστε σ' αυτήν την "πατρίδα.

Αυτό που με πληγώνει όμως είναι που το Υπουργείο Παιδείας κόπτεται για την Τουρκική γλώσσα την στιγμή που τα ειδικά σχολεία στην Ελλάδα λειτουργούν χωρίς το απαραίτητο επιστημονικό προσωπικό χωρίς ειδικούς καθηγητές πχ Λογοθεραπευτές που τους έχουν ανάγκη τα παιδιά μας και όσα σχολεία λειτουργουν είναι από τις δωρεές κάποιων συνανθρώπων μας.

Δεν θέλω να συνεχίσω παρακάτω γιατί θα πώ κακίες....

Οι Τούρκοι μια χαρά άνθρωποι είναι απο τους πολιτικούς γίνονται όλα.

Δεν έχω επιλεκτική μνήμη αλλά ο καθένας θυμάται αυτά που έχει βιώσει.

 

Εύχομαι σε όλους καλό καλοκαίρι μια και φεύγω για διακοπές και άς ασχοληθούμε και λίγο με την μουσική.

Αυτή τουλάχιστον εμένα δεν με έχει πληγώσει ΠΟΤΕ!!!

 

Υ.Γ Έχω γράψει ένα τραγούδι για τα παιδιά με ειδικές ανάκες το οποίο προσπάθησα μήπως το προωθήσω μέσω των εταιρειών για να μαζέψουμε κανένα ευρώ για τον σύλλογο ΑΜΕΑ "Ζωή & Δημιουργία" στο Γαλάτσι που έχουμε φτάξει γονείς για τα παιδιά μας και ο οποίος κινδυνεύει να κλείσει λόγω οικονομικών δυσχεριών αλλά δεν νοιάστηκε κανένας.(¶μα δεν είσαι επώνυμος (βλ.Βαρδινογιάννη) δεν σου δίνει κανείς σημασία.

Το τραγούδι αυτό θα ήθελα να το μοιραστώ μαζι σας μια που όλοι στο φόρουμ πιστεύω ότι αγαπάνε την μουσική.

Θα το κάνω ΜΡ3 και θα το ανεβάσω στο Rapidshare και θα σας στείλω το link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε Abraxas αν και θα ήθελα να συμφωνήσω μαζί σου δεν μπορώ να συμφωνήσω σε όλα.

Είναι πολύ όμορφα να μιλάμε θεωρητικά.Όμως στην πράξη πόσα απο όλα αυτά ισχύουν?

Για μένα η πατρίδα είναι το μέρος που ζώ και η θρησκεία μου είναι αυτό που κουβαλάω μέσα μου και το βράδυ όταν πέφτω να κοιμηθώ' date=' να κοιμάμαι ήσυχος χωρίς ενοχές και τύψεις για πράγματα που ίσως έκανα και στεναχώρησαν κάποιους είτε είναι φίλοι, γείτονες,τα παιδιά μου ή η γυναίκα μου.

Δυστυχώς τις ταμπέλες μας τις βάζουν είτε το θέλουμε είτε όχι.

Εγώ ίσως είμαι λίγο μεγαλύτερος απο εσένα και μου έχουν συμβεί κάποια πράγματα που μου επιτρέπουν να μιλάω έτσι.

Σαν πατέρας μιας κόρης 22 χρονών με ειδικές ανάγκες έχω νοιώσει και τις ταμπέλες που λές και τον κοινωνικό ρατσισμό και από τον κόσμο αλλά πολύ περισσότερο από το κράτος.

Θα χρειαζόντουσταν ατελείωτες σελίδες για να αναφέρω πόσο πίσω είμαστε σ' αυτήν την "πατρίδα.

Αυτό που με πληγώνει όμως είναι που το Υπουργείο Παιδείας κόπτεται για την Τουρκική γλώσσα την στιγμή που τα ειδικά σχολεία στην Ελλάδα λειτουργούν χωρίς το απαραίτητο επιστημονικό προσωπικό χωρίς ειδικούς καθηγητές πχ Λογοθεραπευτές που τους έχουν ανάγκη τα παιδιά μας και όσα σχολεία λειτουργουν είναι από τις δωρεές κάποιων συνανθρώπων μας.

Δεν θέλω να συνεχίσω παρακάτω γιατί θα πώ κακίες....

Οι Τούρκοι μια χαρά άνθρωποι είναι απο τους πολιτικούς γίνονται όλα.

Δεν έχω επιλεκτική μνήμη αλλά ο καθένας θυμάται αυτά που έχει βιώσει.

 

Εύχομαι σε όλους καλό καλοκαίρι μια και φεύγω για διακοπές και άς ασχοληθούμε και λίγο με την μουσική.

Αυτή τουλάχιστον εμένα δεν με έχει πληγώσει ΠΟΤΕ!!!

 

Υ.Γ Έχω γράψει ένα τραγούδι για τα παιδιά με ειδικές ανάκες το οποίο προσπάθησα μήπως το προωθήσω μέσω των εταιρειών για να μαζέψουμε κανένα ευρώ για τον σύλλογο ΑΜΕΑ "Ζωή & Δημιουργία" στο Γαλάτσι που έχουμε φτάξει γονείς για τα παιδιά μας και ο οποίος κινδυνεύει να κλείσει λόγω οικονομικών δυσχεριών αλλά δεν νοιάστηκε κανένας.(¶μα δεν είσαι επώνυμος (βλ.Βαρδινογιάννη) δεν σου δίνει κανείς σημασία.

Το τραγούδι αυτό θα ήθελα να το μοιραστώ μαζι σας μια που όλοι στο φόρουμ πιστεύω ότι αγαπάνε την μουσική.

Θα το κάνω ΜΡ3 και θα το ανεβάσω στο Rapidshare και θα σας στείλω το link.[/quote']

 

Φίλε Λαμπίρη, σέβομαι και δέχομαι τις απόψεις σου και φυσικά έχεις δικαίωμα να πορεύεσαι στη ζωή όμως πιστεύεις.

 

Το σίγουρο είναι ότι -ισμούς και ταμπέλες δεν χρειάζεσαι, οπότε άσε τα για άλλους. Αρκεί η ανθρώπινη αξιοπρέπεια, οι προσωπικές αξίες που καθορίζει κάποιος και η ικανοποίηση ότι κάνει ότι του είναι δυνατόν.

 

Καλές διακοπές! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τραγούδι γραμμένο για την κόρη μου Ειρήνη και αφιερωμένο σε όλα τα παιδά με ειδικές ανάγκες.

ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο ακούστε το

Στίχοι μουσική ενορχήστρωση προγραμματισμός τραγούδι....κλπ από εμένα στο δικό μου Home Studio

Λάμπρος Φουντούλης

 

http://rapidshare.de/files/28785165/TA_DIKA_MAS_TA_PAIDIA.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... δύο κουβέντες και από 'μένα. Κατ' αρχήν συγχαίρω όλους μας για το ότι χειριστήκαμε ένα "ύποπτο" thread με νηφαλιότητα και την απαραίτητη δόση χιούμορ. Είναι μία από τις (σπάνιες) αποδείξεις ότι μπορούμε να συζητάμε ΚΑΙ τέτοια θέματα χωρίς να πέφτει το επίπεδο.

 

Κατά δεύτερον... να θυμήσω ότι κανείς μας δεν είναι αυτή τη στιγμή στο Λίβανο, κανείς μας δεν είναι στο Ισραήλ και σίγουρα κανείς μας δεν ήταν εκεί το 1821. ¶ρα κανείς μας δεν ξέρει ποια είναι η πραγματική σημασία αυτών των γεγονότων. Μπορεί μία ερμηνεία να φαντάζει στα μάτια μας λογικότερη και συνεπέστερη από άλλες ερμηνείες (της ιστορίας, ντε) αλλά παραμένουν ερμηνείες και τίποτε περισσότερο. Προτείνω σε όλους (ανεξαρτήτως ηλικίας και μέχρι τώρα εμπειριών ζωής) να κρατήσουμε ανοικτές τις κεραίες μας διότι μπορεί κάποια μέρα να οδηγήσουν σε αλλαγή των απόψεων μας. Μην το πάτε μακρυά, σκεφτείτε απλά πόσες φορές έχουμε αλλάξει γνώμη μέχρι σήμερα για θέματα των οποίων είχαμε άμεση επίγνωση, πόσο μάλλον για θέματα των οποίων δεν μπορούμε να έχουμε άμεση επίγνωση.

 

Φιλικά.

 

Υ.Γ. Flipper, εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι τρολάρεις, αλλά φίλε μου αυτή η λακωνική έκφραση αποφθεγμάτων και αφορισμών χωρίς να συνοδεύεται από κάποια μεστή επιχειρηματολογία, οδηγεί πάντα σε παρεξηγήσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Abraxas άσε το παλικάρι...του λες έτσι' date=' του τα λες αλλιώς δεν θέλει να δει την πραγματικότητα και απαντά σαν αυτιστικό φερέφωνο του Χριστόδουλου και των ομοίων του...με μια essence κουλτουριάρη ψυχολόγου της πλάκας!

 

Αν έχει πρόβλημα με τα Εξάρχεια γιατί δεν του σέρβιραν καλό φραπέ αλλάζει στέκι και τέλος! Δεν τσιμπάμε αρχηγέ, μην Flipp-άρεις περισσότερο![/quote']

 

Μπα, το keyboard bravery και η γενικότερη κομπλεξική συμπεριφορά, έχουν αποδεδειγμένη ψυχαναλυτική εξήγηση, ήτοι ασήμαντος και ανεπαρκής 'εξοπλισμός'.

 

Όσο για τα Εξάρχεια ποιος ξέρει... μπορεί κάποιος μαλλιάς, αλήτης, αναρχικός, πρεζάκιας, κλπ, κάποτε να του έφαγε το γκόμενο... ποτέ δεν ξέρεις. :D

 

Εκεί φλερτάρεις με μη ομοφοβικούς;

 

Η λογική που εξισώνει τον κατακτητή με τον υπόδουλο και το θύμα με τον θύτη είναι αυτή που τώρα βρήκε νόημα στη διδασκαλία της τουρκικής όταν τα σχολεία έχουν καταντήσει καταβόθρα χρημάτων (μια και όσα λεφτά κι αν ξοδεύονται το αποτέλεσμα είναι το ίδιο).

 

Αντί λοιπόν το κράτος να κάνει κάτι για τον εξορθολογισμό των βαθμών και των πτυχίων και την ουσιαστική άνοδο του μορφωτικού επιπέδου, με τη λογική της εκμηδένισης και της ισοπέδωσης προσθέτει ένα ακόμα μάθημα που δεν πρόκειται να προσφέρει τίποτα στο μέσο έλληνα. Θα ικανοποιήσει όμως κάποιους κομπλεξικούς που αντί να δουν τα προβλήματα της καθημερινότητας υποφέρουν για το αν το χαρέμι κάποιου μπέη γνώρισε το οθωμανικό δίκαιο (που τόσο τους αρέσει) το 1821.

 

Κάτσε λοιπόν εσύ να βλέπεις φαντάσματα και να αυτοικανοποιείσαι σκεπτόμενος πως θα διδαχθεί καλύτερα η τουρκική ώστε να ξαναγυρίσουν τα πράγματα στην προ-1821 εποχή και να φχαριστηθείς, γιατί η μετάβαση στην ευρώπη σου πέφτει βαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοινωνικός ρατσισμός και η έλλειψη πρόνοιας προς τους ανθρώπους με προβλήματα υγείας ή ειδικές ανάγκες δείχνει πόσο πίσω από τον προηγμένο κόσμο είμαστε. Και αυτό είναι αποτέλεσμα της ίδιας νοοτροπίας που θέλει τον γιατρό ή νοσηλευτή ή οποιονδήποτε άλλον να είναι αδιάφορος στον ανθρώπινο πόνο και στην ανθρώπινη ανάγκη εάν δεν πάρει πρώτα φακελάκι.

 

Αυτή είναι η νοοτροπία που πρέπει να εξαλειφθεί και όχι να σκοτιζόμαστε για το αν καταπατήθηκαν οι τίτλοι ιδιοκτησίας του αλή πασά και να νοσταλγούμε την "ειρηνική συνύπαρξη" με ομολαμογιάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί φλερτάρεις με μη ομοφοβικούς;

 

Η λογική που εξισώνει τον κατακτητή με τον υπόδουλο και το θύμα με τον θύτη είναι αυτή που τώρα βρήκε νόημα στη διδασκαλία της τουρκικής όταν τα σχολεία έχουν καταντήσει καταβόθρα χρημάτων (μια και όσα λεφτά κι αν ξοδεύονται το αποτέλεσμα είναι το ίδιο).

 

Αντί λοιπόν το κράτος να κάνει κάτι για τον εξορθολογισμό των βαθμών και των πτυχίων και την ουσιαστική άνοδο του μορφωτικού επιπέδου' date=' με τη λογική της εκμηδένισης και της ισοπέδωσης προσθέτει ένα ακόμα μάθημα που δεν πρόκειται να προσφέρει τίποτα στο μέσο έλληνα. Θα ικανοποιήσει όμως κάποιους κομπλεξικούς που αντί να δουν τα προβλήματα της καθημερινότητας υποφέρουν για το αν το χαρέμι κάποιου μπέη γνώρισε το οθωμανικό δίκαιο (που τόσο τους αρέσει) το 1821.

 

Κάτσε λοιπόν εσύ να βλέπεις φαντάσματα και να αυτοικανοποιείσαι σκεπτόμενος πως θα διδαχθεί καλύτερα η τουρκική ώστε να ξαναγυρίσουν τα πράγματα στην προ-1821 εποχή και να φχαριστηθείς, γιατί η μετάβαση στην ευρώπη σου πέφτει βαριά.[/quote']

 

Φλίππερ είσαι ζωντανή διαφήμιση για την ανάγκη ευρύτερης διάδοσης των μέσων αντισύλληψης. Ζεις σε ένα τόσο περιοριμένο reality tunnel που ειλικρινά ακόμα και η προτεινόμενη μεταμόσχευση εγκεφάλου δεν νομίζω να σε βοηθήσει πολύ.

 

Όλα όσα λες με τον μοναδικό δικό σου αυτιστικό τρόπο, είναι τόσο προβλέψιμα όσο είναι και ανούσια. Φαντάζομαι εκεί στη νεολαία των Χρυσών Αυγών που ανήκεις θα κάνεις πολύ εντύπωση με 'επιχειρήματα' όπως τα παραπάνω, εδώ μέσα όμως μόνο χασμουρητό και κάποια μικρή σιχαμάρα μας προκαλείς.

 

Και κάτι τελευταίο. Όλα αυτά τα προηγμένα κράτη στα οποία βάζω στοίχημα ότι θα ήθελες πολύ να δουλέψεις σαν λιμενεργάτης, ώστε από την μία να λες ότι είσαι Ευρω-πέος και από την άλλη να γνωρίζεις και νταβραντισμένους γκόμενους, έχουν αναγάγει σαν βασική προτεραιότητα της πολιτισμικής τους πορείας την απαλλαγή από υστερικά φερέφωνα σαν εσένα. Βλέπεις η συνομοταξία στην οποία ανήκεις ευδοκιμεί και στον 'πολιτισμένο κόσμο', όχι μόνο στην Ελλαδίτσα μας.

 

Την επόμενη φορά που θα είσαι στη Γερμανία λοιπόν, καλύτερα ψάξε να βρεις τους λίγους ομοϊδεάτες σου και μην φωνάζεις πολύ δυνατά σχετικά μ'αυτά που νομίζεις ότι ξέρεις για τους Ναζί, τους Εβραίους κλπ. Δεν θα γίνεις πολύ δημοφιλής, όπως εξάλλου δεν το έχεις πετύχει, με την τραγική μέχρι τώρα παρουσία σου, ούτε εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοινωνικός ρατσισμός και η έλλειψη πρόνοιας προς τους ανθρώπους με προβλήματα υγείας ή ειδικές ανάγκες δείχνει πόσο πίσω από τον προηγμένο κόσμο είμαστε. Και αυτό είναι αποτέλεσμα της ίδιας νοοτροπίας που θέλει τον γιατρό ή νοσηλευτή ή οποιονδήποτε άλλον να είναι αδιάφορος στον ανθρώπινο πόνο και στην ανθρώπινη ανάγκη εάν δεν πάρει πρώτα φακελάκι.

 

Από αυτές τις παραπάνω φράσεις σου μέχρι τις γελοιότητες περί "εξαρχειώτικων συμπλεγμάτων" και μέχρι την ΕΣΚΕΜΜΕΝΗ από εσένα παρανόηση

 

προσθέτει ένα ακόμα μάθημα που δεν πρόκειται να προσφέρει τίποτα στο μέσο έλληνα.

 

ότι θέλουν να μας ΜΑΘΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ενώ έχει ειπωθεί τουλάχιστον 10 φορές ότι μιλάμε για τα σχολεία της μειονότητας και ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ...αντιλαμβάνεσαι άνθρωπέ μου πόση απόσταση υπάρχει ;;;

 

Είπε κανείς από εμάς να μην εξαφανιστεί ο κοινωνικός ρατσισμός ;;; Είδες κανέναν να λέει φροντίστε τη μειονότητα και αφήστε τους ανθρώπους με ειδικές ανάγκες στο περιθώριο ;;; Μην μας ζητάς να μην αναγνωρίσουμε το καλό όποια ομάδα του πληθυσμού κι αν αφορά! Διότι με αυτό τον τρόπο εσύ υπαινίσσεσαι ότι πρέπει να εξαφανιστεί ο κοινωνικός για να ανδρωθεί ο εθνικιστικός ρατσισμός!

 

Και ποια λογική εξίσωσε κατακτητές και υπόδουλους φίλε ;;; Δεν έχεις αντιληφθεί ακόμη ότι τους τίτλους τους απονέμει η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ;;; Όσο ο Τούρκος ήταν για σένα κατακτητής επί 400 χρόνια, άλλο τόσο ήσουν κι εσύ από το 1919 έως το 1921 κατακτητής στη χώρα του...το αρνείσαι αυτό ;;;

 

Επειδή εμένα ή εσένα μας καίει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που το ελληνικό κράτος δεν το αντιμετωπίζει σοβαρά και την ίδια στιγμή ασχολείται με τη μειονότητα ξαφνικά μας φταίνε η μειονοτικοί, οι Τούρκοι και μαζί όλοι όσοι τόλμησαν να σχολιάσουν θετικά. Αν δεν τα καταλαβαίνεις όλα αυτά, δυστυχώς η δική μας "λογική της εξίσωσης με τον δυνάστη" απλά έχει ως αντίπαλο τις υπολανθάνουσες νεοχιτλερικές σου απόψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέ πολυχρονεμένε μου john πασά, γιατί λές πως

 

ότι θέλουν να μας ΜΑΘΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ενώ έχει ειπωθεί τουλάχιστον 10 φορές ότι μιλάμε για τα σχολεία της μειονότητας και ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ...αντιλαμβάνεσαι άνθρωπέ μου πόση απόσταση υπάρχει ;;;

 

 

 

Η εφημερίδα της κυβερνήσεως λέει τα εξής:

 

Με την διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας στο Γυμνάσιο

επιδιώκεται οι μαθητές να έρθουν σε επαφή

με την επίσημη γλώσσα μίας γειτονικής χώρας, της Τουρκίας.

 

Συγκεκριμένα …. κλπ κλπ κλπ.

 

Ορέ πού είδες εσύ να μιλά για μειονότητα;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου