Προς το περιεχόμενο

Η Τουρκική γλώσσα θα διδάσκεται στα Ελληνικά σχολεία!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιχνηλάτη η εφημερίδα της κυβερνήσεως δεν γράφει ρητά σε ΟΛΑ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ και η φωτογραφία που παραθέτεις είναι μόνο απόσπασμα της δημοσίευσης του ΦΕΚ. Σχεδόν ολόκληρος όμως ο ελληνικός τύπος αναφέρει το γεγονός όπως το είπα εξ'αρχής! Λες όλοι να είναι φιλότουρκοι, ακόμα και οι συμπολιτευόμενες εφημερίδες ; Εμένα πηγή μου είναι ο ημερήσιος τύπος, εσένα ποια είναι ακριβώς η πηγή σου ;;;

 

Για όλα τα υπόλοιπα το post του Dr. Rhythm τα λέει όλα

Ιχνηλάτη, όταν κάποιος θέλει να κάνει πόλεμο για το συμφέρον του, τον αποκαλέι "απελευθέρωση" , "εκδημοκράτιση" κλπ.... Όλα αυτά όμως ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ. Λες και τους ζήτησε κανείς τη βοήθεια... Παραδείγματα έχουμε και σήμερα και πέρσι και πάντα... Δεν μπορεί τα δικά μας να είναι σύκα και των αλλονών καρύδια. Σωστά;

και όσα παραθέτουν στα τελευταία τους posts Abraxas και Superfunk συμπληρώνουν το παζλ. Με καλύπτουν απόλυτα και δεν έχω να προσθέσω κάτι.

 

Η προσωπική αντιπαράθεση τέλος και συγγνώμη προς όλους αν ολίσθησα και εγώ σε μερικά σημεία προς αυτή την κατεύθυνση. Από εδώ και στο εξής θα απαντώ σε επιχειρήματα και απόψεις επί της ουσίας, όχι σε προσπάθειες κενολόγου εντυπωσιασμού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το αρνούμαι εγώ.

 

Ποια είναι η τούρκική χώρα δηλαδή; 8O

Αυτή που είναι σπαρμένη από ελληνικά μνημεία;

 

Από πότε η Μικρά Ασία έγινε τουράνια; :?:

 

Από πότε η απελευθέρωση έγινε κατάκτηση; 8O

 

 

Ιχνηλάτη' date=' όταν κάποιος θέλει να κάνει πόλεμο για το συμφέρον του, τον αποκαλέι "απελευθέρωση" , "εκδημοκράτιση" κλπ.... Όλα αυτά όμως ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ. Λες και τους ζήτησε κανείς τη βοήθεια... Παραδείγματα έχουμε και σήμερα και πέρσι και πάντα... Δεν μπορεί τα δικά μας να είναι σύκα και των αλλονών καρύδια. Σωστά;

Διόρθωσε με όπου κρίνεις ότι έχω λάθος..

 

Κώστας[/quote']

 

Εξαρτάται από ποια πλευρά είσαι.

Δηλαδή αν αυτή την στιγμή ήσουν ένας Έλληνας της Αλβανίας (ξέρεις τι έχουν τραβήξει, έτσι; ) την άφιξη των Ελληνικών στρατευμάτων στην Αλβανία θα την έβλεπες ως απελευθέρωση. Αν ήσουν Αλβανός, θα την έβλεπες ως εισβολή και κατάκτηση.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από ποια πλευρά είσαι.

Δηλαδή αν αυτή την στιγμή ήσουν ένας Έλληνας της Αλβανίας (ξέρεις τι έχουν τραβήξει' date=' έτσι; ) την άφιξη των Ελληνικών στρατευμάτων στην Αλβανία θα την έβλεπες ως απελευθέρωση. Αν ήσουν Αλβανός, θα την έβλεπες ως εισβολή και κατάκτηση.[/quote']

 

Κοίταξε Ιχνηλάτη.

Πιστεύω ότι κατάλαβες ήδη τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως.

 

Για αυτο αλλωστε δεν μπορει να βγει ποτε ακρη.

 

Γιατι τελικα ολες οι πλευρες εχουν δικιο.

 

Π.χ. τη Μικρασιατικη καταστροφη οι Τουρκοι την γιορταζουν σαν απελευυθερωση ( μια και οντως για αυτους ΕΙΝΑΙ απελευθερωση απο τις κατοχικες δυναμεις που ειχαν καταλάβει την Τουρκια μεσα στις οποιες δυναμεις ειμασταν και εμεις,ουσιαστικα λοιπον δεν εχει καμμια διαφορα με το να ειχαν π.χ. μπουκαρει οι Αλβανοι και να ειχαν καταλάβει την Ελλαδα μεχρι το Βολο και εμεις να ξεσηκωνομασταν για να τους διωξουμε...απλα πραγματα)

 

Το προβλημα ειναι οτι ελαχιστοι ανθρωποι γνωριζουν ιστορια & ακομα πιο ελαχιστοι προσπαθουν να αναζητησουν τη γνωση σε πολλες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ πηγες.

Π.χ. μιλαμε μεν για τη "γεννοκτονια" των Αρμενιων (οι οποιοι οντως κατασφαχτηκαν) γνωριζει ομως κανεις τον λογο για τον οποιο εγινε αυτο?

(πολυ συντομα και πολυ χοντρικα καποιοι προυχοντες των Αρμενιων ηταν ετοιμοι να ανοιξουν την πισω πορτα για εισβολη στους Ρωσους..ενω ατακτες αρμενικες ομαδες ειχαν ξεκινησει σφαγες στα τοπικα μειονοτικα τουρκικα χωρια...εννεοιται οτι οι υπευθυνοι της τραγωδιας την εκαναν γυριστη οταν μπουκαρανε τα τουρκικα ακερια αφηνοντας τον απλο λαουτζικο να κατασφαχθει... )

 

Δυστυχως οι περισσοτερες σφαγες ειναι αποτελλεσμα υποχθονιων πολιτικων παιχνιδιων και παντα οι απλοι ανθρωποι την πατανε,οποτε ειναι λαθος η επικροτηση αυτων των κτηνων που προκαλουν αυτες τις τραγωδιες..απο οποια χωρα και να προερχονται..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν πασει περιπτωση μερικα πολυ ενδιαφεροντα βιβλια για οποιον θελει να μαθει & να κατανοησει την κατασταση στη γειτονια μας (Βαλκανια) ειναι αυτα

 

http://www.amazon.com/gp/product/0679749810/104-9744049-4258310?v=glance&n=283155

 

http://www.amazon.com/gp/product/0679749810/104-9744049-4258310?v=glance&n=283155

 

http://www.amazon.com/gp/product/0874808499/ref=pd_sim_b_4/104-9744049-4258310?ie=UTF8

 

http://www.amazon.com/gp/product/0140233776/ref=pd_sim_b_1/104-9744049-4258310?ie=UTF8

 

http://www.amazon.com/gp/product/0465027326/ref=pd_cp_b_title/104-9744049-4258310?%5Fencoding=UTF8&v=glance&n=283155

 

 

http://www.amazon.com/gp/product/0805079327/sr=1-1/qid=1155204551/ref=pd_bbs_1/104-9744049-4258310?ie=UTF8&s=books

 

τα συστηνω ανεπιφυλακτα για οσους ψαχνονται λιγο παραπανω απο τα βιβλια ιστοριας του λυκειου.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρνούμαι εγώ.

 

Ποια είναι η τούρκική χώρα δηλαδή; 8O

Αυτή που είναι σπαρμένη από ελληνικά μνημεία;

 

Από πότε η Μικρά Ασία έγινε τουράνια; :?:

 

Από πότε η απελευθέρωση έγινε κατάκτηση; 8O

 

Ιχνηλάτη' date=' πολύ σοβαρά, θα σε παρακαλέσω να φανταστείς την εξής υπόθεση:

 

Ένας Πέρσης, μια γενιά μετά από την κατάκτηση της Περσίας από τον Αλέξανδρο, ωρύεται ότι αυτά είναι δικά του εδάφη και όχι ελληνικά, γιατί είναι διάσπαρτα από Περσικά μνημεία. Έχει δικιο ή όχι;

 

Κανείς δεν είπε ότι η Μ.Α. είναι Τουρανία (δεν ξέρω αν υφίσταται αυτός ο όρος, προφανώς τον έχουν εφεύρει τίποτα ηλίθιοι Παντουρκιστές;; )

 

Απλώς σήμερα, 3 γενιές μετά, ζούνε άνθρωποι εκεί που λένε ότι είναι Τούρκοι. Μακάρι αυτά τα υπέροχα μνημεία να τα διατηρήσουν και προσωπικά δεν δίνω δεκάρα αν ο κάθε ανώμαλος ισχυρίζεται ότι είναι τουρκικά (τα είχαν φτιάξει οι αρχαίοι Τούρκοι δηλαδή? :lol: )

 

Το 1919 ήδη ζούσαν Τούρκοι, ειρηνικά με τους Έλληνες στη Μ.Α. και τη θεωρούσαν σπίτι τους. Δεν έβλεπαν τον εαυτό τους σαν φιλοξενούμενο. Τα τουρανικά φύλα τα βρήκαμε μπροστά μας (όχι εμείς, οι Βυζαντινοί) τον 8ο με 9ο αιώνα, όπως καλά γνωρίζεις και μάλιστα πολλά απ'αυτά ήταν [b']σύμμαχοι[/b] του Βυζαντίου.

 

Το '21 οι Τούρκοι που ζούσαν στην Ελλάδα ήταν ήδη στην... νιοστή γενιά μετά την κατάκτηση. Δεν ήταν λογικό να την βλέπουν σαν πατρίδα τους;

 

Σήμερα που όπως σωστά έγραψες τα σύνορα πάνε να πέσουν και οι λεκέδες στο χάρτη να σβηστούν, το μόνο που δεν συμφέρει κανέναν μας είναι συζητήσεις περί χαμένων μνημείων και ποιος τα έφτιαξε και τι ρημαδοDNA τον αποτελούσε. :wink:

 

 

Θα σου φέρω ως παράδειγμα την κατεχόμενη Κύπρο.

Ο Κύπριος που αναγκάστηκε να φύγει λόγω της απόβασης των Τούρκων εξακολουθεί να είναι Κύπριος και να λέει πως πατρίδα του είναι η Κύπρος.

Από την άλλη ο Τούρκος που γεννήθηκε και μεγαλώνει αυτή την στιγμή στην Κύπρο, είναι λογικό και αυτός να την θεωρεί πατρίδα του αφού εκεί γεννήθηκε και ζει.

 

Ο Τουρκοκύπριος θα είχε όλα τα δικαιώματα να μείνει εκεί αν ο λαός του είχε εγκατασταθεί εκεί εφ΄ όσον ο Ελληνοκυπριακός λαός είχε με ιδία βούληση εγκαταλείψει το νησί, και ο Τούρκος το έβρισκε άδειο.

Τώρα που μπήκαν τα «άγρια» και διώξανε τα «ήμερα», τώρα ο Τούρκος είναι κατακτητής και τα παιδιά του, τα εγγόνια του κλπ είναι τα παιδιά και εγγόνια του κατακτητή. Και αυτό δεν θα αλλάξει τουλάχιστον για 500 -800 χρόνια και βάλε.

 

Όλα αυτού του τύπου τα προβλήματα θα πάψουν να υφίστανται αν καταργηθούν τα σύνορα μεταξύ των κρατών, και ο καθένας μας είναι πιά ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να πάει όπου θέλει και να κάνει ότι θέλει με όποιον θέλει.

Απ το στόμα μου και στου θεού τ’ αυτί. :lol:

 

 

Όσο για το DNA, είναι μεγάλη συζήτηση, και ελπίζω να αποτελέσει στο μέλλον ένα ωραίο θέμα προς συζήτηση, όταν θα έχουμε μάθει να συζητάμε και όχι να τσακωνόμαστε. :cry:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνηλάτη η εφημερίδα της κυβερνήσεως δεν γράφει ρητά σε ΟΛΑ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ και η φωτογραφία που παραθέτεις είναι μόνο απόσπασμα της δημοσίευσης του ΦΕΚ. Σχεδόν ολόκληρος όμως ο ελληνικός τύπος αναφέρει το γεγονός όπως το είπα εξ'αρχής! Λες όλοι να είναι φιλότουρκοι' date=' ακόμα και οι συμπολιτευόμενες εφημερίδες ; Εμένα πηγή μου είναι ο ημερήσιος τύπος, εσένα ποια είναι ακριβώς η πηγή σου ;;;

[/quote']

 

Η μόνη μου πηγή είναι ότι έχω θέσει εδώ,

οπότε εσύ είσαι πιο ενημερωμένος και δεν επιμένω άλλο.

 

Πάντως έτσι που τα λέει το απόκομμα αυτό,

δεν φαίνεται να λέει εξ αρχής για μειονότητες,

και αυτό μου φαίνεται περίεργο. .. :roll:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τουρκοκύπριος θα είχε όλα τα δικαιώματα να μείνει εκεί αν ο λαός του είχε εγκατασταθεί εκεί εφ΄ όσον ο Ελληνοκυπριακός λαός είχε με ιδία βούληση εγκαταλείψει το νησί' date=' και ο Τούρκος το έβρισκε άδειο.

Τώρα που μπήκαν τα «άγρια» και διώξανε τα «ήμερα», τώρα ο Τούρκος είναι κατακτητής και τα παιδιά του, τα εγγόνια του κλπ είναι τα παιδιά και εγγόνια του κατακτητή. Και αυτό δεν θα αλλάξει τουλάχιστον για 500 -800 χρόνια και βάλε.

[/quote']

 

Ιχνηλάτη το λάθος που κάνεις σε πολλούς συλλογισμούς σου είναι ότι υποθέτεις πως υπάρχει κάποιο Συμπαντικό Δίκαιο.

 

Δεν υπάρχει. Trust me. :wink:

 

Life is a bitch... and then you die! :P

 

Αυτό που περιγράφεις παραπάνω, δεν έχει γίνει εδώ και 100 χιλιάδες χρόνια τουλάχιστον... εννοώ ότι ένας λαός που μεταναστεύει σε άλλο μέρος, πάντοτε βρίσκει κάποιους να το κατοικούν ήδη και είτε οι δυο πλευρές συγχωνεύονται αργά και ειρηνικά είτε επέρχεται σύγκρουση.

 

Είμαστε όλοι παιδιά του Κάιν (κατά τον εβραϊκό μύθο). Αυτό είναι μια τεράστια αλήθεια: το είδος μας εξαφάνισε ένα άλλο αδελφικό είδος (τους Νεάντερταλ) κατά την επέκτασή/εγκατάστασή του στην Ευρωπαϊκή Ήπειρο. Αν το κάναμε με τα όπλα ή απλά κάνοντας αυτό που στη στρατιωτική ορολογία ονομάζεται 'απαγόρευση περιοχής' μικρή σημασία έχει.

 

Δεν είμαι από τους αισιόδοξους που ελπίζουν ότι θα δουν μια παγκόσμια Ειρήνη τουλάχιστον για τις επόμενες αρκετές γεννεές, πρέπει να αλλάξει πρώτα η ίδια η Ανθρωπότητα, να πάει ένα εξελικτικό επίπεδο πάνω, και μάλιστα σε μεγάλη κλίμακα. Και αυτό ούτε με το ζόρι γίνεται ούτε με ευχολόγια. It takes it's time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι από τους αισιόδοξους που ελπίζουν ότι θα δουν μια παγκόσμια Ειρήνη τουλάχιστον για τις επόμενες αρκετές γεννεές, πρέπει να αλλάξει πρώτα η ίδια η Ανθρωπότητα, να πάει ένα εξελικτικό επίπεδο πάνω, και μάλιστα σε μεγάλη κλίμακα. Και αυτό ούτε με το ζόρι γίνεται ούτε με ευχολόγια. It takes it's time.

 

και σιγουρα αυτη η παγκοσμια ειρηνη δεν προκειται να ερθει ποτε αν συνεχιζουν οι περισσοτεροι (οπως κανουν τωρα) να επιμενουν στην ιστορια που μαθανε στα καφενεια & στον εθνικισμο του κωλου (με το συμπαθειο δηλ.)

 

παντως πραγματικα εντυπωσιαζομαι με την στενοκεφαλια & τη βλακεια καποιων ανθρωπων (που δυστυχως πολλες φορες αποτελουν και την πλειοψηφια..δεν θα ξεχασω ποτε στη ζωη μου τις απιστευτες παπαριες που μας τσαμπουνουσαν στο Μεγαλο Πευκο οταν υπηρετουσα αλλα ακομα περισσοτερο δεν θα ξεχασω τον ενθουσιασμο των πανηλιθιων εφεδρων συ-στρατιωτων μου οι οποιοι ηταν ετοιμοι να σφαξουν σαν πετιναρι τον πρωτο Τουρκο ταβερνιαρη που θα πετυχαιναν (μονο του βεβαια) στο Γκαζι.. :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι από τους αισιόδοξους που ελπίζουν ότι θα δουν μια παγκόσμια Ειρήνη τουλάχιστον για τις επόμενες αρκετές γεννεές' date=' πρέπει να αλλάξει πρώτα η ίδια η Ανθρωπότητα, να πάει ένα εξελικτικό επίπεδο πάνω, και μάλιστα σε μεγάλη κλίμακα. Και αυτό ούτε με το ζόρι γίνεται ούτε με ευχολόγια. It takes it's time.[/quote']

 

Θα πρέπει ο ¶νθρωπος να αποβάλλει τα γονίδια της βαρβαρότητας και βιαιότητας, κάτι που απ' ότι δείχνει η ιστορία του στο πέρασμα των αιώνων είναι εξαιρετικά απίθανο να συμβεί... :roll:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου