Προς το περιεχόμενο

Η Τουρκική γλώσσα θα διδάσκεται στα Ελληνικά σχολεία!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλλον δε καταλαβες.

ακριβως το ιδιο πραγμα λεω

ηρθαμε απο γειτονικεσ περιοχεσ εγκατασταθηκαμε κ αυτοεαλεσθηκαμε ελληνες

σιγα τα αυγα

σιγα το θεμα

 

Κι'εγώ δεν κατάλαβα καλά... οπότε μάλλον δεν το είπες σωστά. :wink:

 

Πάντως το ερώτημά μου ήταν σχετικό... τα τοπωνύμια αυτά δεν σημαίνουν τίποτα στα ελληνικά' date=' και πιθανότατα είναι λέξεις από κάποια παλιότερη γλώσσα...

 

Δεν ξέρω αν ήρθαμε από κάπου αλλού, το σίγουρο είναι ότι 1000 χρόνια από τώρα δεν θα έχει σημασία πως αποκαλεί κάποιος το μέρος που μένει, όσο το [b']ποιος [/b]είναι αυτός που το λέει και τι πραγματικά έχει κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 314
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν εχω την αισθηση οτι τα τοπωνυμια πρεπει να σημαινουν κατι...αν ανατρεξεις δηλαδη κ σε αλλες χωρες θα ανακαλυψεις οτι η πλειοψηφια των ονοματων αυτων δε σημαινει κατι απαραιτητα. το δευτερο σκελος του post σου ομολογω οτι δε το εννοησα ιδιαιτερα, αλλα μου ειναι αμφιβολο οτι θα υπαρχει το ειδος μας σε 1000 χρονια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω την αισθηση οτι τα τοπωνυμια πρεπει να σημαινουν κατι...αν ανατρεξεις δηλαδη κ σε αλλες χωρες θα ανακαλυψεις οτι η πλειοψηφια των ονοματων αυτων δε σημαινει κατι απαραιτητα. το δευτερο σκελος του post σου ομολογω οτι δε το εννοησα ιδιαιτερα' date=' αλλα μου ειναι αμφιβολο οτι θα υπαρχει το ειδος μας σε 1000 χρονια :P[/quote']

 

Πάντοτε, σε όλες τις γλώσσες, τα τοπωνύμια σημαίνουν κάτι. Πολύ περισσότερο από κοινές καθημερινές λέξεις. Εσύ τι πιστεύεις δηλαδή, ότι κάποιοι ονόμασαν τον τόπο που θα μένουν με μια τυχαία αλληλουχία φωνηέντων και συμφώνων; :?

 

Εννοώ ότι όπως σήμερα γελάνε μαζί μας όταν λέμε ότι είμαστε απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων (και το επιχείρημα 'ωραία, και εσείς τι κάνετε σήμερα;' είναι πάντοτε καταλυτικό) αυτό θα ισχύει και σε 1000 χρόνια από τώρα, άσχετα αν οι τότε Μακεδόνες θα είναι μαύροι ή κίτρινοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλολογος ων εχω ριξει εκτενη ματια στο θεμα κ αρκετα (οχι ολα φυσικα) απο τα τοπωνυμια ειναι καριβως αυτο που ειπες.σκεψου κ το αλλο:σημαινει κατι το ονομα γιωργος ή γιαννης?απο την αλλη ονοματα οπως θεοδωρος νικηφορος αναστασιος κτλ ειναι προφανως συνθετα με καποιο νοημα.

 

συμφωνω απολυτα με το 2ο σκελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημαινει κατι το ονομα γιωργος ή γιαννης?

 

Πλάκα κάνεις, έτσι; 8O

 

Η λέξη 'γεωργία' δηλαδή από που προέρχεται;

 

Όσο για το Ιωάννης είναι εβραϊκής προέλευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το Υπουργείο Παιδείας (κοντεύει να καταντήσει αϊδίας) κόπτεται τόσο πολύ για την εκμάθηση της Τουρκικής γλώσσας στα σχολεία άς αναθεωρήσει και τα βιβλία της Ελληνικής Ιστορίας και ας μας πεί ότι τα 400 χρόνια σκλαβιάς στον Τούρκο ήταν καλά....Εκπολιτιστίκαμε από τους γείτονες και ότι οι αγώνες του 1821 ήταν λάθος.Θα τρίζουνε τα κόκκαλα του Κολοκοτρώνη με αυτά που γίνονται.

Εγώ δεν ξεχνάω τους παπούδες μου που ήρθαν απο την Μικρά Ασία με την καταστροφή της Σμύρνης διωγμένοι απο τους Τούρκους σαν Έλληνες και αφήνοντας πίσω περιουσίες και σπίτια και γονείς και αδέρφια σφαγμένους από τα ασκέρια των Νεότουρκων του Κεμάλ, και ηρθαν στην Ελλάδα και τους αντιμετώπιζαν οι εδώ σαν Τούρκους.

Δεν μπορώ να ξεχάσω τους Κωνσταντινουπολίτες που τους έδιωξαν από την Πόλη αφήνοντας πίσω όλο το βιός τους και τους έψαχναν τις βαλίτσες με τα προσωπικά τους είδη οι Τούρκοι και τους έπερναν ότι πολύτιμο είχαν επάνω τους.

Δεν μπορώ να ξεχάσω την γεννοκτονία των Αρμενίων,των Ποντίων και τελικά δεν μπορώ να ξεχάσω την Κύπρο.

 

¶ς κοιτάζουν οι εκσυγχρονιστές πολιτικοί μας να αναθεωρήσουν πρώτα όλο το σύστημα της παιδείας να μην βγαίνουν τα παιδιά μας "στουρνάρια" από τα σχολεία με στείρες γνώσεις γενικής παιδείας που στην υπόλοιπη ζωή τους τους είναι άχρηστες,και μετά ας ψαχτούν με ποιό τρόπο θα επιλύσουν το πρόβλημα επικοινωνίας με τους γείτονες.

 

Έχει δίκιο ο Βασίλης που λέει "φοβάμαι για αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα...."

 

Στο κάτω κάτω εμείς δεν τους βάλαμε εκεί πάνω ?

Μας ρώτησαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι τα τουρκικά θα διδάσκονται ΜΟΝΟ και ΚΑΤ' ΕΠΙΛΟΓΗ στα ΜΕΙΟΝΟΤΙΚΑ σχολεία ότι λύνει το πρόβλημα και δεν υφίσταται πλέον θέμα συζήτησης γιατί δεν πιστεύω να υπάρχει κανείς που να διαφωνεί με το αυτονόητο όπως ήδη ειπώθηκε.

Παρ' όλα αυτά και δεδομένου ότι η κουβέντα ξεκίνησε θεωρώντας ότι η διδασκαλία των τουρκικών θα είναι ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ και ΧΩΡΙΣ προϋποθέσεις, ο SF (χωρίς παρεξήγηση) εκφράστηκε υπέρ αυτής της άποψης υπεραμυνόμενος μάλιστα "της θαυμάσιας αυτής πρωτοβουλίας του υπουργείου παιδείας". Μπερδεύοντας δε τα σύκα με τη σκάφη, ανέπτυξε και τα προτερήματα της γείτονος (κουζίνα, μουσική, ομοιότητα χαρακτήρα των 2 λαών κ.λ.π) πράγμα που δεν έχει καμία σχέση με την υποτιθέμενη ΜΟΝΟΜΕΡΗ κίνηση θέλησης καλής γειτονίας που κάνει η Ελλάδα.

Ωραία όλα αυτά και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ για την κουζίνα, τη μουσική, την ομορφιά της γλώσσας, το una fatsa una ratsa, το θεμα της κουτοπονηριάς & της λαμογιας. Τυγχάνει βλέπεις να είμαι Κωνσταντινουπολίτης, γεννημένος στην Κων/πολη και διαβιώσας εκεί ως τα 10 μου, μιλάω αρκετά τούρκικα και όλα αυτά τα έχω ζήσει. Έχω κι εγώ γενικά θετική γνώμη για τον τουρκικό "λαουτζίκο" και μάρέσει η ομοιότητά τους με τους Έλληνες. Σαφώς και είμαστε σε νοοτροπία κοντύτερα σ'αυτούς απ' ότι στους "ευρωπαίους''

Έχω ζήσει όμως και τα αρνητικά και το "αμερόληπτο" και την "κατανόηση" των Τούρκων . Στο ιδιωτικό Ελληνικό σχολείο που πήγαινα στην Πόλη για να περάσεις τα ελληνικά μαθήματα αρκούσε το 2 ή 3 (δεν θυμάμαι καλά) με άριστα το 5, ενώ για την τουρκική γλώσσα ήταν απαραίτητο το 4. Δεν ξεχνάω την προτροπή "πατριώτη μίλα Τούρκικα" όταν στο δρόμο μας άκουγαν να μιλάμε ελληνικά και την προσπάθεια να ‘’κρυφτούμε’’. Υπάρχουν και άλλα πολλά και "βαρύτερα" που μπορώ να παραθέσω αλλά φαντάζομαι καταλάβατε τι θέλω να πώ. Θα μου πείς αυτό ήταν πριν χρόνια και τα πράγματα έχουν αλλάξει. Πρέπει να γίνει προσέγγιση των 2 λαών κ.λ.π, κ.λ.π.

Παιδιά μην απατάσθε, δεν το βλέπω και δεν πρόκειται. Αν (λέω και πάλι υποθέσουμε ότι) γινόταν μια τέτοιου είδους ενέργεια (διδασκαλία τουρκικής γλώσσας) μονομερώς και σε πανελλήνια κλίμακα από την Ελλάδα το λιγότερο που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί θα ήταν ΓΕΛΟΙΑ (και αφελής και άσκοπος και εντελώς ανώφελος. Ακου να γίνει προσέγγιση των 2 λαών μαθαίνοντας τουρκικά!!!!! ΕΛΕΟΣ για όποιον το πιστεύει αυτό ).

Αν δε τα λεγόμενά μου σας ακούγονται εθνικιστικά, σας διαβεβαιώνω (και ειδικά εσένα SF, που φαντάζομαι ότι θα απαντήσεις (και μην παρασύρεσαι από τον αβατάρ μου) ) ότι η λέξη και το περιεχόμενό της μου είναι απεχθής όσο φαντάζομαι και στους περισσότερους από εσάς, αλλά δεν μπορούμε να τα θυσιάζουμε όλα στο βωμό της προοδευτικότητας (εκτός κι αν SF “τη μπαίνεις” στον Ιχνηλάτη :D ) .

Τέλος, το θέμα το «έπιασε» και το έθεσε στη σωστή βάση επιτυχέστατα, ο Wow! .

Σημ. Αντε τώρα που τά 'πα και έφαγα την ώρα της siesta μου να τα γράψω πάω να ξαπλώσω :wink:

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν πειράζει... μπορείτε να διεκδικείτε για τον εαυτό σας οποιοδήποτε επίπεδο ευαισθησίας νομίζετε... :roll:

 

Μόνο που δεν ξέρετε ποιος είναι ο συνομιλητής σας και αν τυχόν και αυτός είχε παρόμοιες εμπειρίες και προσωπική 'ιστορία'...

 

Δεν πειράζει... ήδη τα εμφυλιοπολεμικά συμπλέγματα έχουν εξαφανιστεί στην Ελλάδα, με το φυσικό θάνατο των πρωταγωνιστών εκείνων των εποχών.

 

Θα έρθει και η εποχή των συμπλεγμάτων της εποχής της χούντας... και κάποια στιγμή μπορεί να γράψουν την αλήθεια και τα ιστορικά βιβλία φίλε Λαμπίρη... για τις σφαγές αμάχων από Έλληνες στρατιώτες στη Μικρά Ασία, για παράδειγμα, για τις σφαγές αμάχων στη διάρκεια της Επανάστασης του '21, καθώς και για το γεγονός ότι οι Τούρκοι κατέλησαν την Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, μιας και η 'Ελλάδα' είχε καταληφθεί ήδη από τους Ρωμαίους πολλούς αιώνες πριν... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμένω φίλε μου από την ιστορία για να μου πεί για την χούντα.

Την έζησα στο πετσί μου με έναν πατέρα που τον τρέχανε στα Μακρονήσια και κάναμε χρόνια εμείς τα τέσσερα παιδιά του να τον δούμε....

Απλά δεν πρέπει να ξεχνάμε και να ισοπεδώνουμε τα πάντα.

Σήμερα άμα μιλήσεις για πατρίδα για θρησκεία και οικογένεια σου βάζουν την ταμπέλα του χουντικού.

Πάρε παράδειγμα το ολοκαύτωμα των Εβραίων που είχε συγκινήσει όλο τον κόσμο με αυτά που τράβηξαν από τον Χίτλερ.

Ξέρεις πόσος κόσμος έχει αναθεωρήσει μετά από αυτά που κάνουν οι Εβραίοι στον Λίβανο σκοτώνοντας αμάχους και μάλιστα παιδάκια?

Στο παρα πέντε βρίσκονται να πουν ότι ο Χίτλερ έβλεπε μακριά και είχε δίκιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμένω φίλε μου από την ιστορία για να μου πεί για την χούντα.

Την έζησα στο πετσί μου με έναν πατέρα που τον τρέχανε στα Μακρονήσια και κάναμε χρόνια εμείς τα τέσσερα παιδιά του να τον δούμε....

Απλά δεν πρέπει να ξεχνάμε και να ισοπεδώνουμε τα πάντα.

 

Ασφαλώς δεν χρειάζεται κανείς να αποκτήσει αμνησία. Το σύνηθες πάντως είναι να αποκτάμε επιλεκτική αμνησία...

 

Σήμερα άμα μιλήσεις για πατρίδα για θρησκεία και οικογένεια σου βάζουν την ταμπέλα του χουντικού.

 

Σε ενδιαφέρουν τόσο οι ταμπέλες;

 

Για μένα οι όροι 'πατρίδα' (με την συνηθισμένη έννοια) και πολύ περισσότερο 'θρησκεία' δεν σημαίνουν τίποτα απολύτως... κάποιον που είναι κολλημένος σ'αυτές μάλλον ηλίθιο θα τον χαρακτήριζα... αν ήμουν υποχρεωμένος να βάλω ταμπέλες.

 

Πάρε παράδειγμα το ολοκαύτωμα των Εβραίων που είχε συγκινήσει όλο τον κόσμο με αυτά που τράβηξαν από τον Χίτλερ.

Ξέρεις πόσος κόσμος έχει αναθεωρήσει μετά από αυτά που κάνουν οι Εβραίοι στον Λίβανο σκοτώνοντας αμάχους και μάλιστα παιδάκια?

Στο παρα πέντε βρίσκονται να πουν ότι ο Χίτλερ έβλεπε μακριά και είχε δίκιο.....

 

Αυτή η συμπεριφορά και η εναλλαγή των 'απόψεων' είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση... διαφορετικά οι πολιτικοί δεν θα είχαν καμιά ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου