Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις που αφορούν στο παράνομο λογισμικό.


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.κανονικά θα άπρεπε να διερωτηθείτε γιατί θέλω να έχω τα πάντα μέσα στον υπολογιστή μου η πόσο στοιχίζουν τα προγράμματα που θέλω για τη μουσική μου .Οι περισσότεροι από μας έχουν 100 gb άχρηστα plugin

 

Ποσο δικιο εχεις..Την εποχη μας ,μας εχει φαει η ποσοτητα-και οχι

η ποιοτητα οπως θα πρεπε...Οταν εχει καποιος ας πουμε

40Gb μουσικης στον σκληρο του,ποση σημασια να δωσει στο καθετι

που ακουει?Και λιγα λεω...Εγω τουλαχ.πολλες φορες ή δεν ηξερα τι να ακουσω,ή ακουγα κατι και το εκλεινα στη μεση..Μεγιστη ιεροσυλια.

Τωρα που εχω γυρω στα...2Gb ακουω μονο αυτα που θελω.Κατι

αντιστοιχο ισχυει και για τα μουσικα προγραμματα.

Η εποχη της τεχνολογιας εχει και τα κακα της...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για μένα μερικά πράγματα είναι τελικά πολύ απλά.

Είσαι ένα παιδάκι που θέλει να πειραματιστεί στο σπιτάκι του? Θαυμάσια, πάρε όλα τα σπασμένα και φτιάξε μουσική! Καλή σου τύχη!

ΟΜΩΣ

 

Μη τελειώσεις track ,σου αρέσει, το κλείσεις σε label και μετα αρχίσεις να βγάζεις χρήματα και να φωνάζεις για την πειρατεία στα mp3 όταν τα υλικά της δημιουργίας είναι κλεμμένα!!!

 

Εκει για μένα είναι το θέμα.Γιατι μετά όλοι εμείς που γίναμε και καλα producers, γίναμε ένθερμοι υποστηρικτές της αγοράς και πολέμιοι της πειρατείας όταν ξεχνάμε το πώς τα περισσότερα tracks γίνονται (τουλάχιστον στον χώρο της ηλεκτρονικής μουσικής).

 

Πραγματικά δεν γνωρίζω ένα άτομο (και πιστέψτε με ασχολούμαι αρκετά μιας και δουλεύο σε ένα μικρό label) που να χρησιμοποιεί original software, ουτε τον εαυτό μου προφανώς μιας και ασχολούμαι καθαρά ερασιτεχνικά και τώρα έβαλα σκοπό να ρίξω λεφτά να πάρω τουλάχιστον τα βασικά εργαλεία μου original. (cubase.plugins 2-3 vst gia arxi kai mia dsp karta)

 

Όσο για τα Waves που αναφέρθηκαν πριν, ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ. Εφόσον εισαι ερασιτέχνης και δε κάνεις δισκογραφία μπορείς με φθηνότερες λύσεις να κάνεις τη δουλειά σου και δε χρειάζεσαι waves (px izotope ozone). Η στην τελική αφού γράφεις για την παρτι σου, βάλτα σπασμένα και δεν θα το μάθει ποτε κανένας αλλά μην έχεις μεγαλύτερες βλέψεις έτσι?

 

Όλα είναι θέμα σε τι επίπεδο είσαι και τι επίπεδο θες να είσαι,

αυτα

peace! :lol:

 

p.s. συμφωνώ και επαυξάνω για τα άχρηστα vst που έχουμε όλοι μας.Ο λόγος για αυτο έιναι η άγνοια των περισσοτέρων να κατανοήσουν τη λογική της σύνθεσης έστω σε αρχική μορφή και το μόνο που κάνουν είναι να σκαλίζουν τις bankes των δεκάδων softsynths για έναν διαφορετικό ήχο. Με πολύ λιγότερα μπορείς να επιτύχεις πολλά περισσότερα εάν τα μάθεις και τα δουλεύεις σωστά

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγω με ολα τα παραπανω αλλα δεν συμφωνω με αυτον που ανεφερε οτι δεν θες πολλα λεφτα για αυτα που πργματικα χρειαζεσαι. Αν υποθεσουμε οτι πραγματικα χρειαζεσαι waves ssl 400, waves bundle, waves GTR, Guitar rig 2.0, amplitube 2.0, Atmosphere, Izotope ozone, Cubase sx 3.0, Trilogy, κάποιες μπάνκες με ήχους, BFD deluxe και πάει λέγοντας και τίποτα ακόμα λεπτομέρειες ,δηλαδή σύνολο καμια 5άρα vst και καμια 3 effe... φτάνουμε γύρω στα 8.000 ευρώ απλά για την πλάκα μας.

Πάντως ισχύει ο κανόνας του "μην κάνεις αυτά που δεν θες να σου κάνουν" οπότε αν μετά πρόκειται να κυνηγάς εσύ τους πειρατές ως μεγάλος παραγωγός, τότε είσαι απαράδεκτος αν είσαι τωρινός πειρατής. Σωστό αυτό, το ανέφερε ο προηγούμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι ο επαγγελματίας ηχολήπτης πρέπει να τα έχει όλα νόμιμα στο studio του για να έχει και το κεφάλι του ήσυχο 8) και την τσέπη του λίγο πιο άδεια :lol: μιας και ο καθένας έχει ένα μικρό home studio και προφανώς οι δουλειές ηχογράφησης έχουν πέσει πάρα πολύ και έχουν κλείσει και αρκετά studio

 

τώρα οι μπάντες και οι καλιτέχνες ερασιτέχνες ή μη, υπάρχει ποτέ περίπτωση να αποσβέσουν τα λεφτά που έχουν ρίξει για εξοπλισμό ή για μουσικά προγράματα, εγώ νομίζω ούτε με σφαίρες ότι οι πωλήσεις και τα ποσοστά που μπορούν να πάρουν από ΑΕΠΙ μπορούν να σε κάνουν να αποσβέσης, καλά δεν μιλάμε για κέρδος ένα αγγούρι, αν δεν έχεις μπαμπά με φράγκα ή λοτο, με πολλές οικονομίες κάνεις την πρώτη σου παραγωγή για δεύτερη πουλάς όλο τον εξοπλισμός σου :lol: και για τρίτη παραγωγή μάλον δεν θα υπάρχει. *καλά δεν μιλάμε σε περίπτωση που ακουστείς στο ράδιο για να σε παίξει πρέπει να χαλάσεις μια περιουσία

 

*σιγά μην κάνεις απόσβεση

σιγά μην κάνεις άλλη παραγωγή :lol: :lol:

 

 

 

τώρα ότι είναι ενοχλητικό το παρανομο λογισμικό σε ανθρώπους που έχουν στούντιο και έχουν ρίξει ένα κάρο λεφτά και δεν έχουν ζήτηση για ηχογραφήσης το καταλαβαίνω, πιστεύω ότι δεν είναι το μόνο επάγγελμα που έχει πρόβλημα με τις νέες τεχνολογίες και το παρανομο λογισμικό δέστε το επάγγελμα του φωτογράφου ή του τυπογράφου για παραδειγμα

εγώ είμαι τυπογράφος και γνωρίζω πολύ καλά ότι οι περοσότεροι έχουν ένα corel ή ένα photoshop σπασμένο ή κάνω λάθος; :twisted:

 

μετά έχουν πρόβλημα και τα μαγαζιά που πουλάνε αυτά τα προϊοντα και λογικο είναι να μην τους αρέσει το σπασμένο λογισμικό και ξέρουν ποιοι πουλάνε σπασμένο λογισμικό και δεν λένε και τίποτα γιατί δεν τους συμφέρει, γιατί παράληλα μπορούν και πουλάνε άλλα προϊοντα: κάρτες, ηχεία, hardware, midi καλώδια και τα σχετικά γιατί μερικοί με τα σπασμένα είναι και μεταπωλητές μουσικών προϊοντων.

 

εγώ δεν βλέπω ούτε σωστό ούτε λάθος για κανέναν, τώρα αν ήμουν σε κάποια από τις πιο πάνω περιπτώσης μπορεί και να τσίναγα :lol:

 

*από το

σιγά μην κλάψω

σιγά μην φοβηθώ

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ ούτε τις μιας η της άλλης λογικής απλά ξανάλεω ότι το πρόβλημα μας είναι πρόβλημα διαχείρισης .παραπάνω είπε ο tugito ότι θέλει το amplitude to waves gtr και το guitar rig που όμως θα μπορούσε να κάνει τη δουλεία του τέλεια μόνο με ένα .Επίσης αν μπεις μέσα στη waves θα δεις ότι μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά ότι σου χρειάζεται με λίγα σχετικά λεφτά το κάθε plug in . και ρωτάω αν δεν υπήρχαν θα αγόραζε κανένας πχ όλους τους compressors που ο κάθε ένας θα είχε 2000 εύρο σε μορφή hardware και όλους τους ενισχυτές του guitar rig ?

¶σε που το guitar rig και τα άλλα είναι στην ουσία όργανα .παίρνεις ένα ενισχυτή από αυτούς που έχει για να μη πω ένα πεταλακι σε μορφή hardware και πληρώνεις όσο το πρόγραμμα που έχει ότι βάζει ο νους σου.οσο για το cubase υπάρχει και σε μικρότερη έκδοση με λιγότερα κανάλια που είναι ότι πρέπει (δεν κάνω διαφήμιση απλά τονίζω το γεγονός ότι κάποιος , λες και είναι ο Vangelis , χρειάζεται για ένα τραγούδι με μπάσο κιθάρα ντραμς και φωνή , τον εξοπλισμό με τους 428 compressors , eq ,limiter , 532 καμπίνες 2800000 εφε και αν σκεφτεί να βάλει και κανένα pad na exei kai 20090097 synth ) και κάτι τελευταίο έχω δει ερασιτέχνη που επειδή ήθελε να βάλει κάπου στο βάθος ένα βιολί , είχε σύνολα που ήταν 20 dvd!!!!!!!!!!!!! Αυτά με καλή προθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες και είναι ο Vangelis ' date=' χρειάζεται για ένα τραγούδι με μπάσο κιθάρα ντραμς και φωνή , τον εξοπλισμό με τους 428 compressors , eq ,limiter , 532 καμπίνες 2800000 εφε και αν σκεφτεί να βάλει και κανένα pad na exei kai 20090097 synth )[/quote']

 

+1.

 

Η άλλη μεγάλη πλάκα είναι ότι μέσα στην ασχετίλα τους κάποιοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι ο ηχητικός χαρακτήρας μερικών μουσικών ειδών οφειλόταν ακριβώς στην ανεπάρκεια τεχνικών μέσων. Θέλει ο άλλος να γράψει dance μουσική (nyc style) και δεν αντιλαμβάνεται ότι εκείνοι που δημιούργησαν αυτό το στυλ είχαν απίστευτα λίγα τεχνικά μέσα, τόσο λίγα που ΑΥΤΟ δημιούργησε τον ήχο τους.

 

Τα waves είναι για να βάλεις reverb στις μελιστάλαχτες κορώνες της Celine Dion, όχι για να δημιουργήσεις τον ήχο του Iggy Pop. Αλλά τι κτυπιέμαι εγώ τώρα, εδώ ψάχνουμε να βρούμε τα 10.000 ευρώ μπας και μπορέσουμε να ηχογραφήσουμε το νέο μας αριστούργημα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τον ήχο του 808 τον έκανε το χαλασμένο φίλτρο στα 18db ατί στα 24db. Και λοιπόν; Να πάιζουμε στα 18 λοιπόν; :wink:

 

Η άλλη μεγάλη πλάκα είναι ότι μέσα στην ασχετίλα τους κάποιοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι ο ηχητικός χαρακτήρας μερικών μουσικών ειδών οφειλόταν ακριβώς στην ανεπάρκεια τεχνικών μέσων. Θέλει ο άλλος να γράψει dance μουσική (nyc style) και δεν αντιλαμβάνεται ότι εκείνοι που δημιούργησαν αυτό το στυλ είχαν απίστευτα λίγα τεχνικά μέσα, τόσο λίγα που ΑΥΤΟ δημιούργησε τον ήχο τους.

 

Ναι αλλά αυτοί σήμερα δεν θα χρησιμοποιούσαν αυτά. Οκ?

 

Τέσπα, νομίζω πως στην Εντροπία πισωγυρίσματα δεν υπάρχουν.

Και εμείς δεν θα αποτελέσουμε εξαίρεση στον Παγκόσμιο Νόμο.

 

πράγματι μπορούμε με πολύ πράγματα να κάνουμε μουσική

αντί να βραχυκυκλωνόμαστε σε ένα πλήθος «επιλογών», οκ,

αλλά θα πρέπει να λάβετε υπ όψιν σας, πως ο άνθρωπος έχει

από την φύση του το χαρακτηριστικό ιδίωμα

του να θέλει διαρκώς να παίρνει, και αυτό δεν αλλάζει. :wink:

 

Επίσης αν μπεις μέσα στη waves θα δεις ότι μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστά ότι σου χρειάζεται με λίγα σχετικά λεφτά το κάθε plug in

 

Αν υπολογίσεις τα plugin που θα χρειαστείς, θα δείς πως θα σου πάνε 2000 – 2500 €uro. Θέλεις να να τα υπολογίσουμε;

 

Πάντως το θέμα που άνοιξα είχε να κάνει με το αν οι εταιρείες

Pro λογισμικού ζημιώνονται ή τελικά ωφελούνται

από το γεγονός πως χρησιμοποιούν τα προγράμματα σπασμένα

οι χομπύστες που ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσαν να τα αγοράσουν.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως πολυ σωστα ειπε και ο eye τα παντα εξαρτωνται απο το ειδος της μουσικης.

Π.χ οταν γραφω/κανω παραγωγη σε ΜΠΑΝΤΕΣ ελαχιστα plug ins απο τα δεκαδες των waves χρησιμοποιω .Βασικα τον R-comp,το 6 band eq,κανα delay (reverb εχω παψει να χρησιμοποιω εδω και χρονια σε οτιδηποτε) & κανα limiter L2 & το LinMb.

Oταν ομως κανω instrumental μονος μου του δινω & καταλαβαινει.. :lol: μια και πολλα απο τα waves (η & αλλα plug ins που εχω) ειναι απο μονα τους ΜΟΥΣΙΚΑ οργανα,οποτε πειραματιζομενος με αυτα βγαζεις παπάδες...

Τα παντα λοιπον εξαρτωνται απο την αισθητικη & το μυαλο του χρηστη αλλα και απο το ειδος της μουσικης που κανει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(reverb εχω παψει να χρησιμοποιω εδω και χρονια σε οτιδηποτε) .

 

Τώρα με έστειλες. 8O

Και εγώ το αντιπαθώ αυτό το πράγμα. :twisted:

 

 

Σε παρακαλώ να το σχολιάσεις λίγο

και να πείς τις απόψεις σου πάνω στο Reverb.

Ίσως να ανοίξουμε και ένα νέο θρέντ για αυτό. :idea: :idea: :idea:

 

Κάνω την μίξη μου, η οποία στεγνή ακούγεται μια χαρά,

και όταν αρχίσω να βάζω τα Reverbs, όλα χαλάνε. :evil:

 

Υποψιάζομαι πως το μόνο που χρειάζεται

έιναι ελάχιστο Reverb στο τέλος στο output κανάλι της εξόδου,

και άντε και λίγο σε κάποιο όργανο, για να το ξεχωρίσεις από τα άλλα.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το πάω πάρα πέρα και λέω πως αυτοί που ζημιώνονται είναι οι χομπιστες .

Γιατί αντί να παίζουν μουσική ασχολούνται όλη την ημέρα με τα προγράμματα και τα εκουαλαιζερ κι όταν τύχει και βρεθούν με Κανά σοβαρό μουσικό και τους πει πάμε να παίξουμε Κανά μπλουζάκι να τη βρούμε , δε μπορούν ούτε τα μέτρα να κρατήσουν , και μετά αυτοί οι τύποι έχουν την ψευδαίσθηση ότι είναι τα αδικημένα μουσικά – συνθετικά ταλέντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου