Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις που αφορούν στο παράνομο λογισμικό.


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμ... όλοι έχουν και δίκιο και άδικο. Γιατί; Καταρχάς κανείς δεν έχει λάβει υπόψην του το ότι ζούμε σε μια από τις χειρότερες οικονομικά "μη" τριτοκοσμικές χώρες στον κόσμο. Οι περισσότεροι έλληνες έχουν μισθό των 550 ευρώ (και το ίκα δώρο,όλε!). Καθόμαστε και συζητάμε για βιομηχανίες και παραγωγούς προγραμμάτων; Οχι παιδιά, οι εταιρίες δεν πρόκειται να κλείσουν ποτέ λόγω των αντιγραφών. Από μικρό παιδί θυμάμαι την μουσική να κυκλοφορεί σε κασσέτες και την ίδια στιγμή να υπάρχουν άγραφες κασέτες και να αντιγραφουν όλοι. Δεν έκλεισε καμία εταιρεία. Η αντιγραφή υπήρχε πάντα και ο λόγος είναι καθαρά οικονομικός. Οι εταιρείες έχουν προγραμματίσει τα πάντα και ξέρουν ότι τα λεφτά θα τα βγάλουν από μαγαζιά ,γραφεία, σχολεία, εταιρίες μουσικές και μη, και γενικώ ςόπου πέφτει νόμος που κόβει κεφάλια και όχι από ιδιώτες. Επίσης η πειρατεία δεν υπάρχει παντού παιδιά σε ιδιαίτερο ποσοστό. Υπάρχει πολύ στην Ελλάδα ΚΑΙ σε κάποια άλλα μέρη αλλά υπάρχουν πολύ περισσότερες χώρες που το πρόβλημα έιναι διόλου σοβαρό.

Κοινώς εγώ προσωπικά θεωρώ ότι καλό είναι να αγοράζεις και να στηρίζεις αν και εφόσον μπορείς οικονομικά το προιόν που σε ενδιαφέρει αλλά από την άλλη μην τρελαθούμε κιόλας. Ξέρετε τι ωραίό είναι να έχεις αντιγραμμένο cubase καινα διαβάζεις στο επίσημο φόρουμ πως ζητάνε τα λεφτά τους πίσω γιατί δεν έτρεχε στον υπολογιστή τους ή τους κάνει άπειρα Bugs?

Θέλω να πω με αυτό ότι ακόμα κι ένα δις να είχα πρώτα θα κατεβαζα και θα δοκίμαζα και μετά θα αγόραζα. Το ίδιο και με τους δίσκους και όλα. Οι βιομηχανίες δεν είναι φίλοι μας παιδιά. Μην αυταπατόμαστε. Ούτε κινδυνεύει η προγραμματιστική εξέλιξη. Το πολύ πολύ κάποτε να το κάνβουν όλοι μόνοι τους, όπως ο νικολάκης ο άσημος και όπως και πολλοί άλλοι.

Πρωσοπική μου άποψη βέβαια αλλά ας μην εθελοτυφλούμε στο ότι υπάρχει και μια τσ΄πεη που ματώνει. Και κάποιος θα βγει να πει ε τότε ρε φίλε ας μην πάρεις αφού δνε έχεις λεφτά κι ας μην το το κατεβάσεις καν. Ναι ,ναι.. και για ποιο λόγο να μην το κατεβάσω; Α,για την βιομηχανία... χμμ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

.

Δηλαδή οποίος δεν εχει cubase η κάν υπολογιστή δεν μπορεί να παίξει μουσική?

Οχι, δεν ειπα αυτο.Εννοειται πως μπορει!Και προσωπικα μ αρεσει να βλεπω

κοσμο να ασχολειται με τη μουσικη.Απλα ειπα πως δε με ενοχλει αν αυτος

εχει σπασμενο προγρ. αρκει να το κανει για χομπυ...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έπιασες eye ή να στο στείλω με email...

 

Με συγχωρείς που άργησα να σου απαντήσω, κοιμήθηκα λίγες ώρες.

Βλέπω ότι παρά την προσπάθειά μου το πήρες προσωπικά το θέμα. Δεν έπρεπε. Σου απευθύνθηκα προσωπικά διότι έχεις ένα ιστορικό επιμονής για αυτά τα ζητήματα. Αλλά αφορά οποιονδήποτε υιοθετεί επιδεικτική στάση, είτε προς τη μία κατεύθυνση είτε προς την άλλη.

 

Πρίν λίγες ημέρες, ο sakis_music είχε προτείνει πολύ σκληρά μέτρα για την πάταξη της πειρατείας - οπότε μάλλον εκείνον θα ήθελες να πεις τσάρο ή πάπα ή όλα αυτά που λες για 'μένα. Εγώ ΠΟΤΕ δεν έχω βγει να πω ότι δουλεύω με πειρατικά ή με νόμιμα προγράμματα, διότι είναι δική μου δουλειά, δικό μου θέμα, δε σας αφορά.

 

Αλλά το φόρουμ εκτίθεται και με δηλώσεις σα τις δικές σου και με δηλώσεις σα του sakis_music διότι και τα δύο είδη δηλώσεων εκφράζουν μία ακραία προσέγγιση και απόλυτα υποκειμενικές γνώμες. Ψάξε να δεις τι έγραψε ο sakis_music για να δεις πόσο ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΟ είναι να εκφράζει κάποιος τέτοιες ακραίες θέσεις και θα καταλάβεις γιατί σε μάλωσα.

 

Η προτροπή σου "διαγράψτε με" δείχνει πόσο επίμων είσαι. Δηλαδή να σε διαγράψουμε επειδή διαφωνούμε; Πότε το κάναμε αυτό ώστε να το κάνουμε και για 'σένα; Εμείς σε αγαπάμε και σε γουστάρουμε και γι' αυτό σου είπα και δυο πράγματα παραπάνω γιατί πιστεύω ότι μπορείς να το καταλάβεις και να παίξεις μπάλα πιο όμορφα από το να κάθεσαι και να λες "βρες το sx3 σπασμένο".

 

Τώρα αν σε ενόχλησε η φράση "βάλτε το στο μυαλό σας" ή το "να στο στείλω σε δισκέττα", είμαι υποχρεωμένος να ζητήσω συγνώμην, αλλά όποιος διαβάσει το ποστ (και έχει διαβάσει και άλλα μου ποστ) ξέρει ότι πρόκειται για χιουμοριστικές φραστικές υπερβολές και όχι για δηλώσεις που στοχεύουν στη μείωση της προσωπικότητάς σου. Με το "σεις" και με το "σας" μιλάτε στη παρέα σου; Να τα ξαναγράψω όλα όσα έγραψα στο πληθυντικό ή σε καθαρεύουσα; (Σημ: πάλι θα σπαστείς διότι έχω δίκιο :)).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε ακουσει καποια εταιρια με software να εχει παει στα δικαστήρια καποιον haker που κατάφερε και τους εσπασε το προγραμμα και το εδινε στον κόσμο?

 

Οι περισσότερες εταιρείες του κόσμου αποφεύγουν τέτοιες ρήξεις ή δικαστικούς αγώνες διότι ζημιώνουν την εικόνα τους. Πριν δύο χρόνια ένας πελάτης μου είχε δώσει μία επιταγή (πολλά χρήματα) η οποία αποδείχτηκε ακάλυπτη. Παρά το γεγονός ότι ο δικηγόρος είχε λυσσάξει, απέφυγα να τη σφραγίσω και να του κάνω μήνυση, διότι αυτός ο πελάτης είχε έρθει από σύσταση, μέσω ενός άλλου πελάτη που είναι πάντα κύριος και δεν ήθελα να του τη σπάσω.

 

Οι εταιρείες λογισμικού προσπαθούν να βρουν αποτελεσματικότερες μεθόδους προστασίας, όχι να κλείνουν το κόσμο στη φυλακή. Και μάλιστα, τα καταφέρνουν. Το Nuendo υπάρχει μεν σπασμένο, αλλά πέρασαν επτά μήνες μέχρι να βγει (εκεί που συνήθως έβγαινε μετά από μερικές μέρες). Προγράμματα όπως το Samplitude ή το Sequoia δεν υπάρχουν σπασμένα (δεν σπάνε). Το ίδιο ισχύει για όλα τα πρόσφατα plugins της Steinberg και το ίδιο ισχύει για τα προγράμματα της Yellow Tools ή της Arturia (το Brass και το Prophet). Σύντομα θα ξέρουμε τι θα παιχτεί με τα καινούργια Windows, ούτως ή άλλως οι μη νόμιμοι χρήστες εδώ και μήνες δεν μπορούν πλέον να κατεβάζουν updates.

 

Σκληραινει λοιπόν η κατάσταση, ακόμη και αν δεν πηγαίνει κανείς φυλακή (ευτυχώς).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλουμε μια τάξη να πώ ότι τα:

 

prophet, samplitude υπάρχουν ήδη και τα updates των windows γίνονται κανονικότατα...

Τα μόνα που ακόμα δεν έχουν σπάσει είναι το brass και τα amplitube 2.0, waves vocal bundle και ampeg, καθώς και το virtual guitarist 2

 

:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ πάντως "σπάζομαι" που δεν έχω τα 7000 να πάρω τα software

που χρησιμοποιώ σπίτι...Να πάρω δάνειο?Να πάψω να τα χρησιμοποιώ?

Να τα χρησιμοποιώ για μένα και τους φίλους που θα ακούσουν

τα τραγουδάκια μου?Γιατί τέτοιο κώλυμα?Είναι απαγορευτικό να

κάνεις το χόμπι σου κλεισμένος σπίτι σου η στον στενό κύκλο σου

όσο πιο φτηνά μπορείς?Είμαι της άποψης (ουτοπικής) πως όλα

τα soft θα'πρεπε να κοστίζουν 20-50e για home users και στις τιμές

που είναι για pro users.Κάποια εταιρία το 'χει κάνει ήδη αλλά δεν

θυμάμαι ποια...Νομίζω η ohmforce.Κάτι αντίστοιχο με τους κανόνες

φορολόγισης των πολιτών...Όποιος βγάζει περισσότερα να δίνει

και περισσότερα στην εκάστοτε εταιρία...Είναι άδικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλουμε μια τάξη να πώ ότι τα: prophet' date=' samplitude υπάρχουν ήδη και τα updates των windows γίνονται κανονικότατα...[/quote']

 

Μεγειά λοιπόν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ πάντως "σπάζομαι" που δεν έχω τα 7000 να πάρω τα software

που χρησιμοποιώ σπίτι...

 

7.000 ??? Τι στην ευχή χρησιμοποιεις και βγήκε τέτοιο νούμερο;

 

Να πάρω δάνειο?Να πάψω να τα χρησιμοποιώ?

Να τα χρησιμοποιώ για μένα και τους φίλους που θα ακούσουν

τα τραγουδάκια μου?

 

Όχι ρε' date=' αστειεύεσαι.. αυτά τα κάνουν οι χαζοί. Εμείς είμαστε έξυπνοι δεν είπαμε;

 

Όποιος βγάζει περισσότερα να δίνει

και περισσότερα στην εκάστοτε εταιρία...Είναι άδικο??

 

Έτσι νομίζεις εσύ ότι λειτουργεί η φορολογία; Μεταξύ μας, εργάζεσαι; Ίκα έχεις στη δουλειά σου; Έχεις ρωτήσει ποτέ πόσο είναι; (άσχετο με το θρεντ, αλλά ρώτα που σου λέω και θα με θυμηθείς...)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι της άποψης (ουτοπικής) πως όλα

τα soft θα'πρεπε να κοστίζουν 20-50e για home users και στις τιμές

που είναι για pro users.

 

Kαι μετά να παραπονιούνται οι Home γιατί οι Pro αγοράζουν τις home edition! :lol:

 

Κάτι αντίστοιχο με τους κανόνες

φορολόγισης των πολιτών...Όποιος βγάζει περισσότερα να δίνει

και περισσότερα στην εκάστοτε εταιρία...Είναι άδικο??

 

Σε ποια χώρα ζείς? :lol:

 

7.000 ??? Τι στην ευχή χρησιμοποιεις και βγήκε τέτοιο νούμερο;

 

Ε και σύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις! Μόνο τα waves είπαμε κάνουν 2000 ευρώ! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι η όλη συζήτηση είναι αδιέξοδο .κανονικά θα άπρεπε να διερωτηθείτε γιατί θέλω να έχω τα πάντα μέσα στον υπολογιστή μου η πόσο στοιχίζουν τα προγράμματα που θέλω για τη μουσική μου .Οι περισσότεροι από μας έχουν 100 gb άχρηστα plugin

Και δουλεύουν με προγράμματα κάτω των 1000 euro .δεν επιτιθομαι σε κανένα αλλά αν ανοίξετε ένα καινούργιο θέμα που να ρωτάει με ποσά προγράμματα μπορώ να κάνω τη δουλεία μου πολύ καλά σε σχέση πάντα με τη μουσική μου και αναφέρετε ο καθένας πχ. Θέλω να βάλω 6 όργανα μια φωνή κλπ με ποιο πρόγραμμα ηχογραφώ ? με ποια plug in ?, θα εκπλαγείτε πόσο λίγο στοιχίζουν να τα πάρετε αυθεντικά .και αυτό που θέλω να τονίσω βέβαια είναι το γεγονός ότι όλοι μας πέφτουμε στην παγίδα του να (έχουμε επιλογές ) χαλάμε ώρες ατελείωτες μαθαίνοντας (επιφανειακά ) πολλά άχρηστα προγράμματα , plug ins κ.α. λες και έχουμε μαγαζί που πουλάει προγράμματα μουσικά , ενώ στην πραγματικότητα με πολύ λίγα καλυπτόμαστε .το δια ταύτα πόλοι γνωρίζουν το cubase λίγοι ωμός πλήκτρα θεωρία η κιθάρα .

Υ.γ τα παραπάνω ισχύουν για το 95 % των περιπτώσεων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου