Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε μια PRS se


alexandro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ριξε μια ματια και στους bare knuckle...

στειλτους ενα mail και εξήγησε τους τι ηχο θές να προσεγγίσεις...ειναι παρα πολυ ευγενικοι και απαντάνε σε ολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαινει να χρησιμοποιω και τα spretzel locking και τα shaller.Σε διαφορετικες κιθαρες προφανως  ;D

Προσωπικα δεν παρατηρω καμια διαφορα ουτε στην ποιοτητα ουτε και στο αν καποιο απο τα 2 σετ κραταει καλυτερα το κουρδισμα.Tα θεωρω εξισου καλη επιλογη.Τα shaller μοιαζουν λιγο περισσοτερο με συμβατικα guitar keys και νομιζω ειναι και καπως φθηνοτερα.

Οσο αναφορα τους μαγνητες,ισως να επρεπε να ασχοληθεις με active κρινοντας απο τα

συγκροτηματα που εχεις στη παρενθεση.Eγω δεν ειμαι φαν αυτης της τεχνολογιας οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ.Παντως ο αγαπημενος μου hot humbucker για bridge τον οποιο εχω και στην κιθαρα μου ειναι ο Seymour duncan custom 5.Τσεκαρε τον.καθως και τον custom custom.Aν θυμαμαι καλα η διαφορα τους ειναι οτι ο ενας ειναι αLnico και ο αλλος κεραμικος.Οσο για neck μου αρεσει πολυ ο Jazz σε αντιθεση με τον 59' που προτιμαει ο περισσοτερος κοσμος.Τον βρισκω πολυ μπασο με πλαδαρα πριμα.

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι.Καλο ψαξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά το πολυ gain όμως θα το πάρεις από ενισχυτές, πετάλια κλπ. Ψάξε λίγο τον εξοπλισμό αυτών που προανέφερες και θα διαπιστώσεις ότι πολλές φορές οι μαγνήτες δεν είναι παρά απλοί PAFs (early Black Sabbath, late Metallica πχ.)

 

 

Συμφωνώ με το παραπανω.Το gain θα το παρεις κατα κυριο λογο απο τον εξοπλισμο σου και οχι απο τους μαγνήτες.Και κοιτα προς Dimarzio μερια κατα τη γνωμη μου.Οι Dactivator και Τone Zone ειναι πολυ καλες επιλογες αλλα δεν ξερω αν η SE ειναι εκ φυσεως...μπασαδουρα σαν ηχος οπoτε θες και αντιστοιχο μαγνητη.Ριξε μια ερωτηση στην Dimarzio για την κιθαρα,την θεση και τον ηχο που θες και θα σου προτεινουν μαγνητονι ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε τα Schaller m6 (τα έχω 3 χρόνια και κρατάνε το κούρδισμα που να την βαράς απο δώ και απο κεί!). Να σου κόψει νέο "κοκάλινο" nut o μάστορας. Για μαγνήτες διάλεξε έναν απο αυτούς και μιά χαρά θα είσαι.

 

Dimarzio: D activator ή Distortion

Seymour Duncan: JB ή Custom

Και όταν αποφασίσεις να αλλάξεις τον neck...χώσε τον S.D. Jazz και θα είσαι τούμπανο  ;)

 

υ.γ.  Kαι τέρμα πιά τα extra mods για αυτήν την κιθάρα.......next guitar please?  ;D

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη βοήθεια από όλους! :)

 

Κατέληξα στα Schaller ,ενα κοκάλινο  nut και από μαγνήτες θα δω και άλλα videakia  sto youtube.O  duncan JB μου άρεσε αρκετά....Με μαόνι και rosewood ταιριάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O  duncan JB μου άρεσε αρκετά....Με μαόνι και rosewood ταιριάζει?

 

Για το είδος που θέλεις να παίξεις μιά χαρά είναι και μάλιστα αυτός ο συνδιασμός προτείνεται απο άπειρο κόσμο. Γεμάτα μπάσομεσαία και καλό όγκο θα έχεις (να ανεβάσεις τα πρίμα στον ενισχυτή για περισσότερη διάυγεια  ;) )

 

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μεγάλη βοήθεια από όλους! :)

...ενα κοκάλινο   nut...

 

Όχι κοκκάλινο. Μοιάζει μεν οπτικά με το ελεφαντόδοντο το οποίο είναι το holy grail των nuts (το οποίο όμως εκτός από παράνομο είναι και εντελώς ανήθικο) και δείχνει πιο classy από την πλαστικούρα, αλλά λίγα υλικά είναι πιο ακατάλληλα γι αυτή τη δουλειά. Και μόνο από πλευράς μηδενικής λιπαντικότητας που έχει το κόκκαλο μπορεί να σου προκαλεί συνέχεια προβλήματα κυρίως με τη σταθερότητα του κουρδίσματος.

 

Το πλέον εξελιγμένο υλικό είναι το TUSQ. Το βάζει η PRS στα αμερικάνικα μοντέλα της. Κάνε ένα search. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου