Προς το περιεχόμενο

Tascam US144 mk2 ή κάτι αλλο?


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

 

Αφου το επι 10 χρονια πιστο μου μουσικο pc τα εφτυσε επίσημα, θα αναγκαστω να δουλευω πλεον με το laptop.

 

Θελω λοιπον μια μετρια καρτα ήχου με USB 2 συνδεση, αφου η χρηση ειναι κυριως για καταγραφη ιδεων.

 

Τα χαρακτηριστικά που θελω, είναι να εχει 2 στερεοφωνικές εισοδους (4 mono), και τουλάχιστον η 1 μια να είναι xlr. Η καλή προενίσχυση δεν ειναι το ζητούμενο, γιατι γραφω κυριως πληκτρα, και για τα αλλα δεν εχω καλα μικροφωνα, ουτε καλο αυτι για να καταλαβω διαφορες. Θελω απλα να καταγραφω τις ιδεες μου όπως είπα.

 

Επισης, σημαντικο ζητούμενο, η ψηφιακή εξοδος, καθως ειναι κρίμα τα Roland DS-5 ηχειακια μου.

 

Και τελος να εχει MIDI in&out. Δε μου περισσευουν οι usb θυρες, και αληθεια δε θα ηθελα να στέλνω midi απο usb hub (παιδι του χωριου, φοβαμαι τους πολλυς ανταπτορες).

 

 

Σε αυτά τα ζητούμενα, και στην τιμή αυτή, εχω βρει μονο την Tascam US144 mk2, την οποία και θα εχω την ευκαιρια να δοκιμασω κιολας, απο φιλο. Απλά θα βοηθούσε μια γνωμη ενος πιο ικανου, ηχοληπτικα, αυτιου, καθως οπως ειπα εγω μπορει να μη καταλαβω καποιες ατελειες της.

 

Ή αν εχετε καποια αντιστοιχη προταση και δοκιμασμενη, θα μου ηταν πολυ χρησιμη.

 

Μαξιμουμ τα 150 με προτιμηση στα 120-130€.

 

Ευχαριστω :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος εχει την μικροτερη (122) και απο οσα θυμαμαι ειναι μια χαρα.

Αλλα ειπες για 4 εισοδους,και διαβαζοντας τα χαρακτηριστικα της 144 νομιζω οτι δεν εχεις 4 αναλογικες ταυτοχρονα.

Δειχνει οτι μαλλον εχεις εως 2 αναλογικες ταυτοχρονα (ειτε mic ειτε line ειτε inst) και 2 ψηφιακες απο ενα spdif.

Βεβαια αφου εχεις τη δυνατοτητα να τη δοκιμασεις αυτα θα φανουν κατευθειαν.

Μηπως κατι τετοιο ειναι πιο κοντα σε ατο που θελεις?

http://www.thomann.de/gr/tascam_us600.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη προταση και η US600, δε θυμαμαι γιατι την προσπερασα (ισως επειδή χρειαζεται εξτρα τροφοδοσια?)

 

Δε με ενδιαφερει να μπορει να τις γραψει ταυτοχρονα ολες τις εισοδους. Στις 2 θα εχω στερεοφωνικα το μικτη μου με τα keyboards, και μια θελω για να καρφωνω κανα μικροφωνο και κανα μπασο αν γραψει κανας φιλος.

 

4 ειπα, επειδη δε βγαινουν με 3 :)

 

Η US600 βολευει περισσοτερο, αλλα και εχει περισσοτερα απ'οσα χρειάζομαι. Θα μου πεις, ετσι γλιτώνω απο μελλοντικες αναζητήσεις και πατεντες.

 

Φανταζομαι παντως, πως αν μου κανει ηχητικα η 144, η 600 θα ειναι πανω κατω το ιδιο, με τις εξτρα εισοδους κτλ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ηχητικα δεν πρεπει να εχουν διαφορες.

Παντως ακομη κι αυτο που θελεις να κανεις (1 στερεο + 1 μικ) δεν νομιζω οτι στο κανει η 144 ταυτοχρονα,εκτος αν το στερεο ειναι digital και παει στο spdif.

Η αλλη δειχνει να το κανει και να περισσευουν κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν τα θελω ταυτοχρονα. Απλα να μη κουμπωνω ξεκουμπωνω θελω. Απο την αλλη θα μου πεις, γιατι να μη θελω ταυτοχρονα...κατι τυχαινει και χρειαζεται....

 

Θα το σκεφτω, αναμεσα στις 2. Ή σε όποια αλλη προταθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστω Μανωλη για τις προτασεις. Ειναι ομως ακριβα, και σε αλλο προσανατολισμο απο αυτο που θελω εγω.

 

Τα V studio φαινονται εξαιρετικα, ομως θα χαραμιστουν στα χερια μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παλιά είχα αυτό. Τώρα έχω αυτό.

Αυτά για τις... audio ιδέες και όχι μόνο.

 

To BR-80 eίναι και κάρτα ήχου (stereo audio), MP3, WAV, AIFF. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως οκτακάναλο. Διαθέτει και κάποια εφέ.

 

Για τις MIDI ιδέες πάρα πολύ σπάνια αυτό ή αυτό για τα παλιά rack, αλλά πολύ σπάνια, διότι τα μηχανήματα πλέον (keyboards κλπ) διαθέτουν USB>MIDI  ;)

 

Edit:

Στο BR-80 μπορείς να βάλεις και δικά σου pattern μέσω αρχείων, διάφορα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κοίταγα και τις M audio Fast Track c400 και M audio Fast Track c600 καθώς επίσης και την NATIVE INSTRUMENTS - KOMPLETE AUDIO 6. Και οι 3 αρκετά καλές καρτούλες για τα λεφτά τους και με αρκετά καλό driver...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά τώρα είδα το budget...

H C400 πλησιάζει στο budget σου...

Βέβαια δεν ξέρω τι άλλο θα βρεις σε αυτά τα λεφτά με ψηφιακή έξοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου