Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη για σενα δεν υπαρχει δεν υπαρχει αλλη λυση ετσι? η αφεντικο η εργατης.. το να υπαρχει κοινη αυτοδιαχειριση και αυτοδιευθυνση του πλουτου το εχεις σκεφτει ποτε?

 

Το έχω σκεφτεί αλλά το απέρριψα, δεν αντέχει σε κριτική... Γιατί να μοιραστεί ο εργοδότης το δικαίωμα διαχείρισης;;;; Βλάκας είναι;;;; Εσύ νομίζεις στη θέση του θα το έκανες;;;;

 

Τι άλλο θα ακούσουμε...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το έχω σκεφτεί αλλά το απέρριψα, δεν αντέχει σε κριτική... Γιατί να μοιραστεί ο εργοδότης το δικαίωμα διαχείρισης;;;; Βλάκας είναι;;;; Εσύ νομίζεις στη θέση του θα το έκανες;;;;

 

Τι άλλο θα ακούσουμε...  ???

 

Αυτη ειναι η αποψη εδω και αιωνες.. ανοιξε κανα βιβλιο.. δεν την εβγαλα απο το κεφαλι μου.. εγω την ενστερνιζομαι και προσπαθω να την κανω πραξη.. η ταξικη μου προελευση δεν μου επιτρεπει (ευτυχως) να σκεφτομαι σαν εργοδοτης για το αν θα εκανα κατι τετοιο.. εσενα μαλλον ομως σου επιτρεπει οποτε λογικο αλλα οχι σεβαστο.

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε σύστημα (οικονομικο-πολιτικό), ιδεολογία, θρησκεία και επιτραπέζιο αναφέρει στις υποσημειώσεις ότι η αναγραφόμενη λειτουργία εξασφαλίζεται μόνο όταν οι συμμετέχοντες παραμένουν "καλά" παιδιά, σημαίνει ότι είτε οι εμπνευστές βαριόντουσαν ή δεν είναι καλοί πωλητές. Και καλά αυτοί, εσύ που το αγόρασες τι σκεφτόσουν;

 

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν μοιράζεται (τουλάχιστον όχι σε ίσα μέρη). Τελεία και παύλα. Και πρίν κάποιος πεί "τι λε ρε; εγώ δεν έδωσα τα παλιά ρούχα μου;" ας δώσει τα καινούργια του και τότε το συζητάμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι...ακουσον-ακουσον...ηθελαν να τους μειωσουν τους μισθους επειδη η επιχειρηση δεν ειχε πωλησεις?

 

 

Οταν παει καλα η επιχειρηση βγαζει πολλα ο εργοδοτης, οταν δεν παει καλα, κοβει θεσεις εργασιας και μεροκαματα ;D

 

Και αν του πεις ότι δεν αξιζει τα λεφτα που εχει, θα σου πει ότι πληρωνεται για τη μεγάλη ευθύνη που επωμίζεται :P

 

Τετοιο ρισκο, να απολυεις ΑΛΛΟΥΣ οταν μειωνεται το κερδος σου...??? Πως δεν τους εχουμε στήσει αγαλμα ακομα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η αποψη εδω και αιωνες.. ανοιξε κανα βιβλιο.. δεν την εβγαλα απο το κεφαλι μου.. εγω την ενστερνιζομαι και προσπαθω να την κανω πραξη.. η ταξικη μου προελευση δεν μου επιτρεπει (ευτυχως) να σκεφτομαι σαν εργοδοτης για το αν θα εκανα κατι τετοιο.. εσενα μαλλον ομως σου επιτρεπει οποτε λογικο αλλα οχι σεβαστο.

 

Εντάξει εδώ που τα λέμε δεν εκπλήσσομαι που το αν κάτι είναι εφικτό ή λογικό δεν σε πολυ-απασχολεί, ούτε για το ότι με προσχήματα αποφεύγεις να απαντήσεις σε δύσκολες ερωτήσεις.

 

Γειά σου φίλε και καλή χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει εδώ που τα λέμε δεν εκπλήσσομαι που το αν κάτι είναι εφικτό ή λογικό δεν σε πολυ-απασχολεί, ούτε για το ότι με προσχήματα αποφεύγεις να απαντήσεις σε δύσκολες ερωτήσεις.

 

Γειά σου φίλε και καλή χρονιά!

 

Το τι ειναι λογικο και εφικτο ειναι στη διακριτικη ευχερεια του καθενος.. η ιστορια εχει καταγραψει γεγονοτα.. δε θα κατσω να καω ιντερνετικα για να κανω τετοιου ειδους μαθηματα ουτε να το παιξω ξερολας.. δυστυχως οι απαντησεις που θα παρεις θα ειναι εξισου δυσκολες τη χρονια που μπηκε και θα το βιωσεις στην καθημερινοτητα σου..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν του πεις ότι δεν αξιζει τα λεφτα που εχει, θα σου πει ότι πληρωνεται για τη μεγάλη ευθύνη που επωμίζεται :P

 

Τετοιο ρισκο, να απολυεις ΑΛΛΟΥΣ οταν μειωνεται το κερδος σου...??? Πως δεν τους εχουμε στήσει αγαλμα ακομα :P

 

Αλήθεια; Ειλικρινά τώρα, αυτό έχεις να πείς; Ελπίζω να κάνεις πλάκα και απλά δεν την κατάλαβα. Αν ναί τότε  ;D

 

Ρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος, ο καλός εργοδότης είναι μυθολογικό πλάσμα; Το να δίνεις λεφτά σε κάποιον τρίτο για να σου κανει μια δουλειά είναι εφεύρεση του Σατανά;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, όταν το θέμα φτάνει στις γυναίκες....είμαι και εγώ υπερ του κομμουνιστικού μοντέλου.

 

Κοινοκτημοσύνη , συλλογική δράση και τα λοιπά... ;D ;D ;D

 

Τι αυτή είναι "δικιά μου" και άλλα τέτοια καπιταλιστικά.

ΟΧΙ ΦΙΛΕ,ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ;D ;D ;D

 

ΟΧΙ ΜΟΝΟΠΩΛΙΑ

Κάτω τα ντόπια και ξένα μονοπώλια ,στείλε τώρα καμιά απ αυτές που έχω δει στα οβίδεον να τη συνδιαχειριστόμεν τάβαριτς Λάκης ;D

 

Λίγα για το Νίβα ,τέτοιο θα είχα αν λόγω του ότι είμαι μόνος προτιμώ το γιαπωνέζικο μικρό διάβολο ονόματι Σαμουράι Παράγκα ,φέρτε τα καγιέν και τα μερσέντια σε βουνό να τα πατήσω χάμω παλιοκαπιτάλες  ;D

 

Βρε καλέ μου ΣΦ ,2 ονόματα ελλήνων επιχειρηματιών είπες ,αλλά ειδικά οι συγκεκριμένοι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν στον επιχειρηματικό χάρτη. Ο ένας μάλιστα δηλώνει και κομμουνιστής ,άσε που υπογράφει και κοινές ανακοινώσεις εναντίον του μνημονίου ,μαζί με το φίλο σου ;D το Θοδωράκη .

Αυτοί οι συγκεκριμένοι 2 άνετα συγκρίνονται με μπράβους της νύχτας που τσακώνονται για το μοίρασμα των περιοχών από τότε που ξεκίνησαν το ''επιχειρήν'' μέχρι σήμερα που έχουν εδραιωθεί .

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλα τα οικονομικά συστήματα, από τον αναρχισμό μέχρι τον άκρατο φιλελευθερισμό έχουν στη βάση τους την ευμάρεια του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου. Αν κάποιος μένει μόνο εκεί όμως είναι περίπου όπως οι θρησκείες, απλές ιδεοληψίες μέσω των οποίων κάποιος εντάσσεται σε μια ομάδα, απλά επειδή έχει ανάγκη να το κάνει.

 

Καλό είναι να τα κοιτάζουμε κριτικά, όχι τόσο από οικονομική σκοπιά όσο από την σκοπιά της ανθρώπινης ψυχολογίας, της καλλιέργειας και του πολιτισμικού επιπέδου που χρειάζονται για εφαρμοστούν τα συγκεκριμένα οικονομικά συστήματα όπως και από την πλευρά της εφαρμοσιμότητάς τους σε μια δεδομένα παγκοσμιοποιημένη οικονομία.

 

Δεν νομίζω ότι κανένας μπορεί να πιστέψει ότι η εφαρμογή ενός οποιουδήποτε οικονομικού συστήματος σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, με 30% διαφθορά, η οποία φυσικά λόγου του τεράστιου μεγέθους της, έχει μολύνει και αφορά όλους τους πολιτικούς χώρους από την μεταπολίτευση μέχρι σήμερα, μπορεί να λύσει οποιοδήποτε πρόβλημα.

 

Επίσης όποιος έχει διδαχτεί οικονομικά γνωρίζει πόσα πολλά κενά υπάρχουν μεταξύ των θεωρητικών στατιστικών της και του πρακτικού αποτελέσματος.

 

Για μένα η Ελλάδα έχει κατ' αρχάς τεράστιο πολιτισμικό πρόβλημα στο οποίο πρέπει όλοι μας να απευθυνθούμε. Αλλιώς κάποια στιγμή θα μοιραία καταλήξουμε χρεοκοπημένοι φασίστες, στον απόπατο της ανθρώπινης εξέλιξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να δίνεις λεφτά σε κάποιον τρίτο για να σου κανει μια δουλειά είναι εφεύρεση του Σατανά;

 

Μολις διατυπωσες με ακριβεστατο τροπο ενα απο τα βασικοτερα fallacies της κοινωνιας μας. Του οποιου η υπαρξη βεβαια δε θα επρεπε να μας εκπλησσει, δεδομενης της τασης μας να καταρακωνουμε οποιοδηποτε ψυγμα πραγματισμου και κριτικης σκεψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου