Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά  πιστεύω ότι ένα προς ένα, όλα τα αρνητικά αυτής της χώρας (της Ελλάδας λέω) αναδεικνύονται μέσω του ΣΥΡΙΖΑ ως "άποψη" και προβάλλονται ως λύσεις. Κρατισμός, κακός συνδικαλισμός, ανομία (για εμάς όχι για τους "άλλους"), δημαγωγία και άλλα...   

Όλα αυτά πράγματι αναδεικνύονται σαν "άποψη" από τον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά στην πράξη ισχύουν και για τους τρεις της "μεταρρυθμιστικής" (γέλια) συγκυβέρνησης. Για τον κρατισμό, μπορώ να σκεφτώ την επίμονη άρνηση για αναδιάρθρωση του δημοσίου και τις προσλήψεις που έγιναν κάτω από το τραπέζι την περασμένη τριετία. Για τον κακό συνδικαλισμό, υπενθυμίζω την συμπεριφορά της συγκυβέρνησης στα θέματα μείωσης μισθών των υπαλλήλων π.χ. της Βουλής και της ΕΥΠ όταν "κουνήθηκαν" λίγο οι εκπρόσωποί τους. Για την επιλεκτική ανομία, σκέφτομαι την απόλυτη ασυλία που απολαμβάνει η ΧΑ σε αντίθεση με το "law and order" για τους πιτσιρικάδες που πίνουν μπάφους και παίζουν Pro. Για την δημαγωγία, θυμίζω φυσικά τα "Ζάππεια".

 

Κακά τα ψέματα, η βασική διαφορά μεταξύ της συγκυβέρνησης και του ΣΥΡΙΖΑ σ' αυτό το επίπεδο είναι ότι για τους μεν γνωρίζουμε τι ακριβώς θα κάνουν (δηλ. θα εφαρμόσουν το μνημόνιο the Greek way, αντικαθιστώντας διαρθρωτικές αλλαγές στο δημόσιο με φόρους και περικοπές) ενώ για τους δε η εικόνα είναι ασαφής και προκύπτουν κάποιοι εύλογοι προβληματισμοί (βλέπε προηγούμενο post μου). Όντως η συντηρητική επιλογή είναι να στηρίξεις την συγκυβέρνηση, αλλά με το υπάρχον πολιτικό προσωπικό οι προσδοκίες μας πρέπει να είναι ΠΟΛΥ περιορισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξερω αν σου εχω μιλήσει για τον σωτήρα μας Ιησου Χριστό. Μπορω να περασω να συζητήσουμε τη σχεση σου μαζι του? ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Μη το γελας καθολου...Αγιον Ορος,ουτε κριση ουτε τιποτα.

Παιρνς και τον Cube μαζι...Και το προστυχο μου αλλοθι θα καταπνιξω.. :D

 

Για αυτό σου λέω φίλος...

 

 

Μαχόγκανι, καλό για μέταλ;  ;D ;D ;D ;D  

;D ;D ;D ;D ;D

 

Aγκομαχόγκανι θες να πεις... ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Aγκομαχόγκανι θες να πεις... ;D

 

 

 

Δεν ξέρω εγώ από αυτά...  ;D

 

Λοιπόν το αποφάσισα: Φίλος θα γίνουμε... νοικοκυραίοι- τι με τους Αμερικάνους να είναι φίλοι μας; Τρέχοντας  ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Και να μας στέλνουν οικονομική βοήθεια σε Fender  8)

 

 

Αφτό ίνε  ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Μη το γελας καθολου...Αγιον Ορος,ουτε κριση ουτε τιποτα.

Παιρνς και τον Cube μαζι...Και το προστυχο μου αλλοθι θα καταπνιξω.. :D

;D ;D ;D ;D ;D

 

Aγκομαχόγκανι θες να πεις... ;D

 

 

 

ΔΕ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ. ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΕΜΕ.

tsipras-jesus.png.fd8a991f7779688cd11756b00d83f2c6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα, η βασική διαφορά μεταξύ της συγκυβέρνησης και του ΣΥΡΙΖΑ σ' αυτό το επίπεδο είναι ότι για τους μεν γνωρίζουμε τι ακριβώς θα κάνουν (δηλ. θα εφαρμόσουν το μνημόνιο the Greek way, αντικαθιστώντας διαρθρωτικές αλλαγές στο δημόσιο με φόρους και περικοπές) ενώ για τους δε η εικόνα είναι ασαφής και προκύπτουν κάποιοι εύλογοι προβληματισμοί (βλέπε προηγούμενο post μου). Όντως η συντηρητική επιλογή είναι να στηρίξεις την συγκυβέρνηση, αλλά με το υπάρχον πολιτικό προσωπικό οι προσδοκίες μας πρέπει να είναι ΠΟΛΥ περιορισμένες.

Συμφωνώ ως επί το πλείστον.

Αν όμως η Ιστορία διδάσκει κάτι, τότε ο χαρακτηρισμός  "η εικόνα είναι ασαφής και προκύπτουν κάποιοι εύλογοι προβληματισμοί" έιναι μάλλον επιεικής και αισιόδοξος.

 

 

Εκείνο με τον Χριστό του neeq όμως, γιατί δεν το συζητήσαμε με την δέουσα σοβαρότητα ως μία αποδεδειγμένα βιώσιμη δυνατότητα ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο με τον Χριστό γιατί δεν το συζητήσαμε ;

διότι με μερικά από αυτά που έχουν γραφτεί στο thread, βρίσκεται ήδη σε grief counseling sessions.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε ρωτάω με ειλικρίνεια γιατί καταλαβαίνω ότι κατά βάση επιθυμείς τα ίδια μ' εμένα για τη χώρα και μου κάνει εντύπωση που θεωρείς καταστροφή αυτό που προσπαθούν να κάνουν τώρα.

 

 

 

Επανερχομαι γιατι:

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ,ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ,ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ;ΜΗ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.

Οσο για την αντιπολιτευση και την συμπεριφορα της ,το ξαναλεω:Σ'αυτη την κοινωνια που ζουμε ,θα αναγκαστει να παιξει και με τους κανονες (επικοινωνιακα τρικ κλπ)των αλλων που κυβερνουσαν τοσα χρονια και μας ''νοικοκυρεψαν'' για τα καλα.

ΤΟΣΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΚΗ ΚΛΕΙΣΑΝ ΜΕΣΑ.

Ο ΜΑΝΤΕΛΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΟΝ ΑΝΑΚΡΙΤΗ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ,ΗΤΑΝ ΧΟΡΗΓΙΑ.

ΕΣΕΝΑ ΑΜΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕ ΧΟΡΗΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΟ;ΑΥΤΟΣ ΤΙ ΑΝΤΑΠΕΔΩΣΕ;

Ο Βενιζελος με το ''περι ευθυνης υπουργων '' και το ποθεν εσχες ,τα οποια και τα δυο ειναι για να προφυλαξουν τις απατεωνιες τους,πρεπει να ειναι στην κυβερνηση;ή στο προαυλιο ,βολτα με τον Ακη παρεα;

Κι ενα σωρο αλλα .Νομιζετε οτι θα γινει κατι με τις επιτροπες για Παπακωσταντινου και ΕΛΣΤΑΤ;Τιποτα.Το πολυ - πολυ να βαλουν μεσα κανα δυο ακομα ,οι οποιοι δεν εχουν ασσους στο μανικι σαν το Μαντελη ή τον Τσουκατο ,να μας (σας μαλλον) καθησυχασουν οτι η Ελλαδα αλλαζει και τα κυκλωματα και οι μασες θα συνεχιστουν στον αιωνα τον απαντα.

Οπως βλεπω μαλλον δεν σας εχει αγγιξει η κριση ,γι'αυτο γραφετε χαλαρα,σαν να μην τρεχει τιποτα για τα μετρα που παιρνονται για την φτωχοποιηση μας.Μακαρι αφου ειστε τυχεροι,αλλα μην ξαναγραψεις οτι τα μετρα ειναι αναγκαια και τι να κανουμε...κι οτι ο Τσιπρας θακανε τα ιδια.Αμα εισαι μελλοντολογος πες μου τα νουμερα απτο λοττο να το κερδισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Επανερχομαι γιατι:

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ,ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ,ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ;ΜΗ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.

...

 

Κατά πολλούς αυτό που περνάμε τώρα είναι η πιο βελούδινη μορφή χρεοκοπίας. Αν νομίζεις ότι δεν μπορούσε να υπάρξει μεγαλύτερη καταστροφή δεν έχεις παρά να διαβάσεις λίγο πρόσφατη ιστορία.

 

Επίσης, την καταστροφή την πάθαμε παλιότερα. Το σημερινό είναι η διαχείρισή της. Θεωρείς ότι η απάντηση σε αυτό που μας κατέστρεψε είναι μια δόση από τα ίδια? (Να "ρίξουμε" π.χ. λεφτά για να κινηθεί η οικονομία?)

 

Μην μπαίνεις στον κόπο να μου εξηγήσεις για τη διαφθορά. Την ξέρω (και την έχω βιώσει) μια χαρά και η άποψή μου είναι ότι δεν έχει ούτε ταξική ούτε πολιτική (κομματική) προέλευση. Παντού υπάρχουν και σάπιοι και σωστοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες...εγινε ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231232053

 

τολμησανε να πειραξουν τους συλλογους τεμπελχαναδων & χαρομοφαϊδων που διαφεντευουν τη χωρα.....

 

που βαδιζομεν κυριοι?που βαδιζομεν? (γιατι απο σημερα θα ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ μια και οι τεμπελχαναδες ΟΛΩΝ των αστικων συγκοινωνιων αποφασισαν να "τραβηξουν χειροφρενο")  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ 1 και 2

http://en.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCbler-Ross_model

 

Την έννοια πραξικόπημα την έχουμε ξεχειλώσει λίγο ή ιδέα μου είναι;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου