Προς το περιεχόμενο

The Great Gig - A Tribute Concert to Pink Floyd


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Animals (ό δίσκος, αλλά βέβαια και ο πιο δύσκολος να προσεγγίσεις είτε ως ακροατής είτε ως μουσικός  :))

 

 

:o, τελικά είμαστε πολλοί!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μονο ομως που ειναι μικρος και προσπαθει να βγαλει τετοια δθσκολα σολα +ηχους ειναι αξιεπαινος

 

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια, και τις επισημάνσεις. Κρατάω το παραπάνω και θα του το μεταφέρω οτι τον περασες για μικρο. Θα βοηθήσει να περάσει πιο ομαλά την κρίση της μεσης ηλικίας που διανύει ;D

 

Σπάιρους, και μένα το Animals είναι ο αγαπημένος μου δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν μας παρουσίαζες μόνο ένα κομμάτι και μας έλεγες "να και μια διασκευή Floyd που παίξαμε, μεταξύ άλλων, στο λάιβ" θα σου έλεγα ότι είστε μια πολύ καλή μπάντα. Αλλά ως tribute band, αναγκαστικά το κριτήριο αλλάζει μια και υποτίθεται ότι η απόδοση  είναι πλέον αυστηρά στοχευμένη.

 

Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν, ενστερνίζομαι την άποψη που αναφέρθηκε και παραπάνω σχετικά με τον ντράμερ και τον σαξοφωνίστα. Βέβαια είναι σημεία που το σαξ είναι τόσο εκτός που είναι προφανές ότι δεν ακούει τι παίζει ο άνθρωπος.

 

Επίσης δε μου ταίριαξε ο ήχος της σόλο κιθάρας (με επιφύλαξη λόγω ήχου κάμερας). Είναι ένας ωραίος στρατ ήχος αλλά δεν είναι Floyd στρατ ήχος. Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο κιθαρίστας πρέπει να την ψάξει λίγο παραπάνω σε αυτό τον τομέα. Παικτικά, είναι προφανές ότι ξέρει αλλά...

 

Ο τραγουδιστής έχει ωραία φωνή με εύρος. Διαφωνώ με τα ροκάδικα τσαλίμια στα ψηλά.

 

Για μπάσο δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, ο ήχος της κάμερας δεν αφήνει πολλά περιθώρια.

 

Τα πλήκτρα μου ακούγονται το πιο πιστό και άρτια δοσμένο στοιχείο της μπάντας.

 

Να προσθέσω (όχι ότι σας ενδιαφέρει δηλαδή) ότι προσωπικά είμαι αντίθετος με τα tribute bands και δεν καταλαβαίνω τη "χρησιμότητά" τους. Δηλαδή παίζεις αποκλειστικά κάτι το οποίο δε θα καταφέρεις ποτέ να το παίξεις τόσο καλά, ό,τι και να κάνεις. Ακόμη και "καλύτερα" να το παίξεις, πάλι δε θα είναι αρκετά καλό. Θεωρώ αυτά τα εγχειρήματα καταδικασμένα εν τη γενέσει τους με λίγα λόγια. Ειδικά αν παρουσιάζεις και τη δουλειά σου ζωντανά και δεν παίζεις μόνο για προσωπική ευχαρίστηση.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω (όχι ότι σας ενδιαφέρει δηλαδή) ότι προσωπικά είμαι αντίθετος με τα tribute bands και δεν καταλαβαίνω τη "χρησιμότητά" τους. Δηλαδή παίζεις αποκλειστικά κάτι το οποίο δε θα καταφέρεις ποτέ να το παίξεις τόσο καλά, ό,τι και να κάνεις. Ακόμη και "καλύτερα" να το παίξεις, πάλι δε θα είναι αρκετά καλό. Θεωρώ αυτά τα εγχειρήματα καταδικασμένα εν τη γενέσει τους με λίγα λόγια. Ειδικά αν παρουσιάζεις και τη δουλειά σου ζωντανά και δεν παίζεις μόνο για προσωπική ευχαρίστηση.

 

|συμφωνώ|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, μην το πάμε off-topic, αλλά το βλέπετε το θέμα ως μουσικοί. Όχι ως ακροατές. Ας ανοίξουμε άλλο θρεντ λοιπόν...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ αυτά τα εγχειρήματα καταδικασμένα εν τη γενέσει τους με λίγα λόγια. Ειδικά αν παρουσιάζεις και τη δουλειά σου ζωντανά και δεν παίζεις μόνο για προσωπική ευχαρίστηση.

 

Καταδικασμενα ως προς τι? Είναι ο 7ος χρονος συνεχους παρουσιας του γκρουπ (με 3-4 λάιβ το χρονο), και παντα γεμίζει τους μεγαλυτερους συναυλιακους χώρους της Θεσ/νικης (Κλάμπ και Αποθήκη Μυλου, Υδρογειος, Αυλαια) οποτε προφανως το συγκεκριμένο εγχειρημα δεν ειναι καταδικασμένο για πολύ κοσμο. Και ολοι αυτοι δεν ειναι απο τη δεξαμενη του Παντελιδη, αλλά λάτρες των Floyd και πολλοι καλοι μουσικοί.

 

Επομένως, δεχομαι όλα τα σχόλια περι παιξιματος, αλλά βαζω και την παράμετρο της ζωντανής εμφανισης, στην οποία προφανως κάνουμε κάτι καλά για να κρατιεται 7 χρονια σταθερά, ακόμα και στη δύσκολη συγκυρια.

 

Τα παραπάνω, δεν τα λέω με διαθεση αντιπαραθεσης. Δέχομαι και σέβομαι (και αποζητούμε) όλες τις αποψεις, απλα παραθετω και τη δική μου, που σαφως ειναι επηρρεασμενη απο τη προσωπική μου σχέση με το προτζεκτ.

 

(τα ευχαριστώ τα παρελειψα γιατι το παρακανα, και νομιζω εννοουνται πλεον :) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άκουσα περίπου 40 λεπτά σκόρπια (είμαι με ένα laptop on the go)

Είναι πολύ καλό και πολύ πάνω από αυτό που μπορεί να περιμένει κανείς από μια μπάντα που παίζει παρεΐστικα.

 

(Γράφω πολύ αυστηρά, ως κατεστραμμένος που κάποτε ήξερε όλο αυτό το υλικό απέξω κι ανακατωτά και θα μπορούσε να μπει plug-and-play / χωρίς πρόβα σε τέτοια μπάντα  ;D )

 

Νομίζω ότι ο neeq (με διαφορά) και ο κιθαρίστας με τα λίγα μαλλιά είναι αυτοί που έχουν προσεγγίσει καλύτερα τον αισθητικό σκληρό πυρήνα αυτού του υλικού. (Αυτό, ανεξάρτητα από τις διαφορές στους ήχους και τις δικαιολογημένες ατέλειες λόγω live)

 

Σχετικά με την φωνή*, νομίζω ότι κάτω από άλλες συνθήκες ο τραγουδιστής μπορεί να τα πει τα τραγούδια. Προσωπικά μου φάνηκε μια χαρά στα μέρη που λέει ο waters (π.χ. στο in the flesh? ή στο brain damage) αλλά όχι και στα μέρη του Gilmour. Ίσως φταίει το ότι ο Gilmour έχει την "απόλυτη" φωνή για τα κομμάτια αυτά και το προσέχουμε μόνο όταν κάποιος άλλος επιχειρήσει να τα πει. Αυτό όμως είναι ένα πρόβλημα που ούτε ο waters έχει λύσει στις συναυλίες του εδώ και 20 χρόνια....

 

Μπράβο και πάλι.  ;)

 

 

*παρεμπιπτόντως τώρα εκνευρίστηκα γιατί παίζει το the great gig in the sky - η κοπελιά θα πρέπει να το ακούσει 100 φορές για τιμωρία - είναι κρίμα να ΜΠΟΡΕΙ αλλά να ΜΗΝ το λέει..... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ γιου Χαριλαε,

 

Προς υπερασπιση της Μαριάννας, συμφωνεί και η ίδια μαζί σου. Είναι μια πολυ νεα κοπελα, που ενα μηνα πριν τη συναυλία είχε μονο ακουστά το ονομα Pink Floyd. Στην 1η προβα που τη δοκιμασαμε, το είπε όλο νεράκι και πολυ καλά μαλιστα. Οποτε στο μελλον, μολις ποτισει για τα καλα το συγκεκριμένο σόλο, αναμενουμε να ειναι η ατραξιον μας :)

 

Για τη φωνή συμφωνουμε απολυτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδαία δουλειά παιδιά. Πολλά συγχαρητήρια. Τίποτα άλλο δε θα πω. Θέλει πολύ κουράγιο και μεράκι για να ανταπεξέλθεις σε ένα τέτοιο εγχείρημα, και δεν εννοώ αναγκαστικά τη δουλειά που θέλει, τη μελέτη και τις πρόβες, αλλά αυτό ακριβώς που διαπιστώνω σ' αυτό το thread: την απίστευτη ΧΟΛΗ που βγάζουν οι μουσικοί, οι ...«συνάδελφοι». Τι να πω ρε σεις, δεν έχετε το θεό σας 2-3 εδώ μέσα. Κριτική για την κριτική, χωρίς επιχειρήματα, από ζήλια και μόνο. Γι' αυτό πάμε κατά διαόλου. Ευγενής άμιλλα μηδέν, συμπαράσταση και αλληλεγγύη και σεβασμός και έπαινος για τον κόπο του άλλου, πάλι μηδέν. Άντε μην πω τίποτα χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@neeq δεν το πιστευω οτι ο κιθαριστας ειναι 40+ αν ειναι ετσι να τον βαλεις να μελετησει παλι :P

Με ξεγελασε ο κακος φωτισμος  8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου