Προς το περιεχόμενο

The Great Gig - A Tribute Concert to Pink Floyd


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταδικασμενα ως προς τι? Είναι ο 7ος χρονος συνεχους παρουσιας του γκρουπ (με 3-4 λάιβ το χρονο), και παντα γεμίζει τους μεγαλυτερους συναυλιακους χώρους της Θεσ/νικης (Κλάμπ και Αποθήκη Μυλου, Υδρογειος, Αυλαια) οποτε προφανως το συγκεκριμένο εγχειρημα δεν ειναι καταδικασμένο για πολύ κοσμο. Και ολοι αυτοι δεν ειναι απο τη δεξαμενη του Παντελιδη, αλλά λάτρες των Floyd και πολλοι καλοι μουσικοί.

 

Neeq, την καταδίκη δεν την εννοούσα ως προς την επιτυχία/αποδοχή μιας tribute band. Πώς θα μπορούσα άλλωστε, η ιστορία θα με είχε ήδη διαψεύσει για πολλές από αυτές. Αυτό που εννοώ αφορά σε προσωπικό-μουσικό επίπεδο και είναι, όπως ανέφερα, η ατομική μου οπτική πάνω στο θέμα. Με άλλα λόγια, θεωρώ μάταιο να παίζω αποκλειστικά κάτι του οποίου η "τελειότητα" έχει ήδη κατακτηθεί και αποτυπωθεί σε ηχογραφήσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Cyclops, να'σαι καλά. Δε διεκρινα ομως κάποιο κακοπροαίρετο σχόλιο. Aν και κάποια είχαν ατυχείς εκφράσεις (οπως ας πουμε η προτροπη να σταματήσει ενα γκρουπ να παιζει γιατι δεν καλυπτει τις προσδοκιες μας), τα δέχομαι ως καλοπροαίρετα.

 

@pericles, σε ξεγελασε όντως η εικόνα :D Δε χρειάζεται να μελετήσει πάντως παραπάνω, νομιζω πως αυτό που θελει να κάνει, το κάνει πολύ καλά. Δεν είναι ανάγκη να αποδεικνύουμε συνεχώς πράματα σε τρίτους.

 

Για να το πω απλά, αυτό που κάνουμε, δεν είναι επίδειξη του ποσο καλοί είμαστε στα οργανα μας, και πόσο πιστά αποδίδουμε τους Pink Floyd.

Μας αρεσουν τα τραγουδια, τα παιξαμε, είχε μεγάλη αποδοχη, και όσο έχει το συνεχίζουμε. Ουτε λεφτά βγάζουμε (το εντελώς αντιθετο μαλιστα, όταν την παραγωγη στο Αυλαια την αναλαβαμε οι ίδιοι), ούτε γυναικες προσελκυουμε, ούτε βραβεια διεκδικουμε.

 

Ολα αυτά, παλι χωρις διαθεση αντιπαράθεσης. Το γραφω συνεχώς για να μη θεωρηθεί ότι επιτιθεμαι για να αμυνθω. Καμία σχέση, η κουβεντα αυτή για μενα, είναι ΠΟΛΥ ενδιαφερουσα και χαίρομαι παρα πολυ που μου δινεται η αφορμη να μιλήσουμε για το εγχειρημα αυτο, ανοιχτα και ειλικρινά :)

 

@ Οκ, jazzjoker, δεκτό και απολυτως κατανοητό. Ισως κι εγω ο ίδιος, αν δεν ειχα αμεση σχεση με το εγχειρημα να το έβλεπα ακριβώς έτσι. Παντως σιγουρα οι προθεσεις μας είναι πολυ αγνες και το λεώ με καθε βεβαιότητα εκ μερους όλων ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποια είχαν ατυχείς εκφράσεις (οπως ας πουμε η προτροπη να σταματήσει ενα γκρουπ να παιζει γιατι δεν καλυπτει τις προσδοκιες μας), τα δέχομαι ως καλοπροαίρετα.

 

δεν ξέρω πώς το πήρες, αλλά επειδή τυχαίνει να συμφωνώ με τον JJ και νομίζω οτι καταλαβαίνω πώς το λέει, ας εξηγήσω περαιτέρω : και στο live θα ερχόμουν και πολύ ωραία θα πέρναγα και πολύ θα είχα θαυμάσει (~ζηλέψει) την ικανότητα όλων στην αντιμετώπιση ενός τόσο δύσκολου έργου. (Εδώ έπαιξε ο Waters και μερικοί έκλαιγαν ενώ άλλοι έβρισκαν οτι ο κιθαρίστρας είχε πολύ gain ;D)

 

Πλην όμως, επειδή έχω ακούσει τις συνθέσεις σου θα ερχόμουν x1000 για να ακούσω κάτι δικό σου. Καμία σχέση με αυτά που καταλογίζει ο cyclops κοινώς (αν απευθύνονται και σε μένα). Έτσι, άσκοπο δεν σημαίνει άχρηστο ούτε σημαίνει οτι μπορεί ο καθένας να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cyclops, να'σαι καλά. Δε διεκρινα ομως κάποιο κακοπροαίρετο σχόλιο. Aν και κάποια είχαν ατυχείς εκφράσεις (οπως ας πουμε η προτροπη να σταματήσει ενα γκρουπ να παιζει γιατι δεν καλυπτει τις προσδοκιες μας), τα δέχομαι ως καλοπροαίρετα.

 

@pericles, σε ξεγελασε όντως η εικόνα :D Δε χρειάζεται να μελετήσει πάντως παραπάνω, νομιζω πως αυτό που θελει να κάνει, το κάνει πολύ καλά. Δεν είναι ανάγκη να αποδεικνύουμε συνεχώς πράματα σε τρίτους.

 

Για να το πω απλά, αυτό που κάνουμε, δεν είναι επίδειξη του ποσο καλοί είμαστε στα οργανα μας, και πόσο πιστά αποδίδουμε τους Pink Floyd.

Μας αρεσουν τα τραγουδια, τα παιξαμε, είχε μεγάλη αποδοχη, και όσο έχει το συνεχίζουμε. Ουτε λεφτά βγάζουμε (το εντελώς αντιθετο μαλιστα, όταν την παραγωγη στο Αυλαια την αναλαβαμε οι ίδιοι), ούτε γυναικες προσελκυουμε, ούτε βραβεια διεκδικουμε.

 

Ολα αυτά, παλι χωρις διαθεση αντιπαράθεσης. Το γραφω συνεχώς για να μη θεωρηθεί ότι επιτιθεμαι για να αμυνθω. Καμία σχέση, η κουβεντα αυτή για μενα, είναι ΠΟΛΥ ενδιαφερουσα και χαίρομαι παρα πολυ που μου δινεται η αφορμη να μιλήσουμε για το εγχειρημα αυτο, ανοιχτα και ειλικρινά :)

 

@ Οκ, jazzjoker, δεκτό και απολυτως κατανοητό. Ισως κι εγω ο ίδιος, αν δεν ειχα αμεση σχεση με το εγχειρημα να το έβλεπα ακριβώς έτσι. Παντως σιγουρα οι προθεσεις μας είναι πολυ αγνες και το λεώ με καθε βεβαιότητα εκ μερους όλων ;D

κοφτε το τοτε κ πιαστε τους Νιρβανες!!! ;D ;D ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έπαιξε ο Waters και μερικοί έκλαιγαν ενώ άλλοι έβρισκαν οτι ο κιθαρίστρας είχε πολύ gain

 

Οι ίδιοι ήταν ρε... έκλαιγαν ακριβώς επειδή ο κιθαρίστας είχε πολύ gain.

 

;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ωραία πράματα  :)

 

  Θα κάνω μερικά σχόλια ως πρώην μέλος μιας φοιτητικής, ερασιτεχνικής, χομπιστικής ή-όπως-θέλετε-πείτε-το ''tribute'' floyd μπάντας που είχαμε κάποτε ως φοιτητές (έχω ανεβάσει και 2 εκτελέσεις του ''Money'' και μια του ''Shine...'' στο noiz παλαιότερα προς σχολιασμόν, από τα 2 και μοναδικά live που κάναμε  ;D ...)

 

1) Συγχαρητήρια σε όλους για το εγχείρημα και μπράβο σας!

 

2) Η ''ηχογράφηση'' από κάμερα, περισσότερο από τα υπόλοιπα όργανα, αδικεί την φωνή και το σαξόφωνο. Οι διαφορές που σχολίασαν αρκετοί στο pitch για το σαξόφωνο και τη φωνή, πιθανόν να οφείλεται σε αυτό. Αν άκουγαν την συναυλία ζωντανά, πιστεύω ότι δεν θα πρόσεχαν κάποια αξιοπερίεργη διαφορά. Το λέω γιατί και μένα μου σχολίασαν το σαξόφωνο, ενώ είμαι σίγουρος ότι ο άνθρωπος έπαιζε σωστά τα μέρη του. Αυτή την εντύπωση έχω.

 

3) Τέτοια events, δίνουν πολύ μεγάλη χαρά σε ορισμένους ανθρώπους, που ένα λάθος bending, ένας λίγο πιο ''γκαζωμένος'' ήχος κ.τ.λ., χάνουν το νόημά τους. Φυσικά και είναι πάντα χρήσιμη και καλοπροέραιτη η κριτική. Εμείς που είμασταν πολύ, ΠΟΛΥ  ;D χειρότεροι από τα παιδιά, θυμάμαι ένας 50άρης μετά τη λήξη της συναυλίας μου είπε ''σας ευχαριστούμε για τη πολύ μεγάλη χαρά που μας δώσατε σήμερα''. Νομίζω δεν υπάρχει πιο ωραίο συναίσθημα για κάποιον που παίζει μουσική.

 

4) Το να παίζεις floyd από μόνο του, κατα την γνώμη μου δεν έχει καμμια ιδιαίτερη τεχνική δυσκολία. Είτε πληκτράδες είστε, είτε σαξοφωνίστες, είτε κιθαρίστες είτε μπασίστες, αμα μελετήσετε 2-3 μέρες παίζετε ανετα το Dark Side of the Moon πάνω σε backing track με κλειστά τα μάτια. Το ωραίο όταν παίζεις τέτοια μουσική, είναι ότι 5-6 διαφορετικά άτομα, παίζουν ένα σχετικά απλό πράγμα, που σε συνδιασμό με την επιλογή του κατάλληλου ήχου και του κατάλληλου ''δεσίματος'', βγαίνει μια ηχητική πανδαισία ανωτερη από τους μουσικούς αυτούς ξεχωριστά. Είναι ''ομαδικό'' σπορ να παίζεις floyd.... για να σας προλάβω, αυτό ισχύει γενικά για όλες τις μπάντες που θέλουν να λέγονται μπάντες! Αλλά για floyd και για κάποιους άλλους αυτό ισχύει λίγο παραπάνω. Φαντάζομαι σας έρχονται μπάντες στο μυαλό (είτε παγκοσμίου βεληνεκούς είτε cover bands) που είναι πιο ''προσωποπαγείς'', με την έννοια ότι ένα μέλος ανεβάζει κατά πολύ τα στανταρντς της μπάντας σε σχέση με τους υπόλοιπους, και ας είναι οι υπόλοιποι άριστοι μουσικοί).

 

5) Και πάλι συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!

 

Υ.Γ. Α, βρήκα και ένα κλιπάκι από δικιά μας συναυλία  ;D  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω πώς το πήρες, αλλά επειδή τυχαίνει να συμφωνώ με τον JJ και νομίζω οτι καταλαβαίνω πώς το λέει, ας εξηγήσω περαιτέρω : και στο live θα ερχόμουν και πολύ ωραία θα πέρναγα και πολύ θα είχα θαυμάσει (~ζηλέψει) την ικανότητα όλων στην αντιμετώπιση ενός τόσο δύσκολου έργου. (Εδώ έπαιξε ο Waters και μερικοί έκλαιγαν ενώ άλλοι έβρισκαν οτι ο κιθαρίστρας είχε πολύ gain ;D)

 

Πλην όμως, επειδή έχω ακούσει τις συνθέσεις σου θα ερχόμουν x1000 για να ακούσω κάτι δικό σου. Καμία σχέση με αυτά που καταλογίζει ο cyclops κοινώς (αν απευθύνονται και σε μένα). Έτσι, άσκοπο δεν σημαίνει άχρηστο ούτε σημαίνει οτι μπορεί ο καθένας να το κάνει.

 

Εγω δεν αναφερομουν σε σενα και στον JJ, αλλά και για εκεί που αναφερθηκα, εννοουσα ότι παρά το πως φανηκαν καποια σχόλια, ήταν καλοπροαίρετα. Εν ολιγοις δε με ενοχλησε τιποτα απολυτως απο αυτά που διάβασα.

 

Οσο για τα δικά μου, θα χαιρομουν πολυ να μπορουσα να τα παιζω ζωντανά, αλλά είναι διαφορετική ανάγκη απο το να παιζεις τα αγαπημενα σου τραγουδια με καποιους που ήδη τα ξερουν και τα αγαπανε εξίσου.

 

Τη σκηνη που περιέγραψε ο Goumis, την εχουμε ζήσει πολλές φορές. Στην επαρχία ακόμα περισσότερο (στην Καστοριά ενας κύριος μας αγκάλιαζε κλαίγοντας πριν καν τελειωσουμε ;D). Eίναι διαφορετικό συναισθημα.

 

Το ιδανικο φυσικά θα ήταν να παιζω τα δικα μου και να με αγκαλιάζουν κλαιγοντας, ειδικά νεαρες κοπελες, αλλά προς το παρον τα συνδιαζω για να πετυχω το τελικο αποτελεσμα ;D

 

-thank you Lord....Goumis :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ιδανικο φυσικά θα ήταν να παιζω τα δικα μου και να με αγκαλιάζουν κλαιγοντας, ειδικά νεαρες κοπελες, αλλά προς το παρον τα συνδιαζω για να πετυχω το τελικο αποτελεσμα ;D

 

 

 

Σε έφαγαν τα στάδια και τα αχανή πάλκα ,αυτά έχει η ζωή με τα σούπερ γκρουπ  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε Σαμυ, αισθανομαι οτι δεν υπαρχει πια επαφη με το κοινο. Σαν να υπαρχει ενας τοίχος αναμεσα μας. Ηταν και η μανα μου καταπιεστική, με μαλωναν και στο σχολειο...δεν ξερω...θελω καπως να μιλησω για όλα αυτα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε Σαμυ, αισθανομαι οτι δεν υπαρχει πια επαφη με το κοινο. Σαν να υπαρχει ενας τοίχος αναμεσα μας. Ηταν και η μανα μου καταπιεστική, με μαλωναν και στο σχολειο...δεν ξερω...θελω καπως να μιλησω για όλα αυτα ;D

 

Ξάπλωσε στο ανάκλιντρό μου,πες μου το Μπόνο σου, 130e την ώρα παίρνω  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου