Προς το περιεχόμενο

The Great Gig - A Tribute Concert to Pink Floyd


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω ρε Σαμυ, αισθανομαι οτι δεν υπαρχει πια επαφη με το κοινο. Σαν να υπαρχει ενας τοίχος αναμεσα μας. Ηταν και η μανα μου καταπιεστική, με μαλωναν και στο σχολειο...δεν ξερω...θελω καπως να μιλησω για όλα αυτα ;D

δε γραφεις κανα concept album τοτε???Μπορεις να το ονομασεις 'Το Τοιχος'...μετα μπορεις να το κανεις κ ταινια μετα!!!! ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχικά να πω πως θεωρώ την προσπάθειά σας φοβερή και ζηλευτή καθώς κάτι τέτοιο θέλω να κάνω από το λύκειο.

 

Μίας και το άκουσα και εγώ, ως φανατικός Floyd-ας, θα ήθελα να πω ότι μόνο τα πλήκτρα με ικανοποίησαν στο όλο σχήμα.

Δεν έχω μάθει απ'έξω τον ήχο του Wright, αλλά νομίζω ήταν καλή προσέγγιση. Η φωνή δεν ταίριαζε πολύ, ένιωθα ότι πάει για power metal το κάθε τραγούδι, τα drums κάπου έχαναν, δεν μου ταίριαζε ο τρόπος του drummer με αυτό που έχω συνηθίσει από τον Mason.

Οι κιθάρες μου ακούστηκαν Οκ, ίσως θα έπρεπε να ψάξουν περισσότερο στον ήχο του Gilmour αλλά είπαμε αν θέλαμε θα πηγαίναμε σε συναυλία των Floyd ( :'( :'( )

To μπάσο από το βίντεο εν το άκουσα και το σαξόφωνο δεν μου άρεσε πολύ.

 

Ωραία εφφέ.

 

Αλλά είπαμε μία τρομερή προσπάθεια. Keep up.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα μόνο το Shine On You Crazy Diamond.  Οπότε είδα τι παίζει σε γενικές γραμμές..

 

Μεγαλεπήβολο project, με δεδομένα ρίσκα. Έχετε προσπαθήσει πολύ να πετύχετε την σωστή ατμόσφαιρα και βγάζετε ένα σεβασμό προς την κορυφαία μπάντα όλων των εποχών. Οπότε ξεκινάμε καλά. Ηχητικά τα πλήκτρα μου έκατσαν ΠΟΛΥ καλά. Πιστοί ήχοι και παιξίματα. Οι κιθάρες ηχητικά ήταν αρκετά καλές. Λιγότερο πιστές από τα πλήκτρα, ωστόσο φάνηκε ότι έχει γίνει προσπάθεια να βγουν χροιές με πιστότητα.

 

Παικτικά οι κιθάρες μου έβγαλαν ένα θέμα. Ενώ παίζονται σχεδόν όλα τα μέρη και κάποια μάλιστα αρκετά πιστά, υποβόσκει πάντα μια αίθηση ανασφάλειας. Δεν είναι μόνο κάποια άστοχα σημεία, δεν είναι μόνο οι χαρακτηριστικές στιγμές με τα δίτονα bends του Gilmour που δεν έχουν αποδωθεί καλά, είναι κάποιες λεπτομέρειες στο παίξιμο που αφαιρούν από την γενική καλή εικόνα.

 

Το σαξόφωνο λιγάκι εκτός κλίματος..  Η φωνή ως χροιά ήταν λίγο πια άγρια από ότι περίμενα, αλλά στα μέρη που τραγουδούσατε όλοι (ρεφρέν πχ..) μου άρεσε πάρα πολύ το αποτέλεσμα.

 

Για να μην το κουράζω άλλο, έθιξα κάποια σημεία που αν βελτιωθούν και το εύχομαι, θα μιλάμε για μια υπέροχη προσπάθεια. Και έτσι όμως είναι αξιοπρεπέστατο.  ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

          Kατ' αρχας, προηγουμενως οφειλω να σου πω οτι ζηλευω καθως παντα ενα αντιστοιχο project ηταν στα ονειρα μου, και μαλλον πλεον θα παραμεινει τετοιο καθως πανε κατι χρονια απο οταν επαιξα live για τελευταια φορα. Πριν μπω στο μουσικο σκελος ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα, καθως ολοι γνωριζουμε ποση προσπαθεια, συννενοηση, , ωρες δουλειας, χρειαζονται για ενα απλο live, ποσο μαλλον για ενα project τετοιου μεγεθους (και μονο το να μπορεσεις να βρεις 4++++ μελη που να συννενοουνται εμενα μου φαινεται βουνο).

 

         Στα μουσικα, και παντα τηρουμενων των αναλογιων και λαμβανοντας υποψιν οτι δεν γνωριζω ποσα χλμ εχετε γραψει ως μπαντα με αυτο το υλικο, το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο κατ'εμε. Δεδομενου οτι τετοια προσπαθεια εχει ως κοινη συνιστωσα εξ' ορισμου την πιστοτητα στο original, νομιζω οτι ειστε αρκετα κοντα στον στοχο σας. Αναλογιζομενοι οτι μπαντες οπως οι aussie floyd κλπ, με σαφως μεγαλυτερα budget που κανουν το ιδιο πραγμα εδω και χρονια δεν ειναι ακομα στο 100% πιστοι στο αυθεντικο, αυτο που ειδα με εξεπληξε θετικα.

         Φυσικα υπαρχει room for improvement, και επειδη ο διαβολος κρυβεται στις λεπτομερειες, εκει νομιζω πρεπει να εστιασετε την προσοχη σας για να ανεβειτε στο επομενο level. Κατ' εμε ο καλυτερος ολων εισαι εσυ.....απο εκει και περα θα ηθελα:

     -Oi κιθαρες να προσεξουν λιγο παραπανω λεπτομερειες οπως τα bending και τα vibrato τους (καποια timing επισης θελουν μικροδιορθωσεις) ενω καποια phrasing σε κομματια οπως το shine on θα πρεπει να ειναι πιο "προσεκτικα" και λιγοτερο ελευθερα (ειδικα το 2ο σολο στο Comfortably numb θελει οπωσδηποτε γενναιοτατο διορθωμα και ολικο revision).

     -Το drumming θα μπορουσε σε ορισμενα σημεια να ειναι πιο μινιμαλιστικο, αλλα αντιλαμβανομαι οτι μπορει να ειναι λιγο βαρετο  ;D ;D ;D ;D για μερικους να παιζουν το γνωστο 4/4 Mason beat  :D :D

     -Για το σαξοφωνο δεν θα πω κατι καθως ειναι εμφανες οτι ο ανθρωπος μπορει αλλα κατι αλλο μαλλον τον εμποδιζει να δωσει αυτο που πρεπει

     -Ερχομαι στο τελευταιο και πιο δυσκολο σημειο για καθε μπαντα, ανεξαρτητως ρεπερτοριου, και αυτο που μετραει περισσοτερο απο οτιδηποτε για καθε "μη μουσικο" με την στενη εννοια του ορου, κοινο. Τις φωνες. Οι χροιες δεν ενοχλουν, αν και θα μπορουσαν να ειναι λιγο καλυτερες, αλλα καποιες φορες συνορευουν επικινδυνα με metal oriented bands και αυτο ειναι ενα OXI.

 

        ΜΠΡΑΒΟ

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε πολυ παιδια. Και προσωπικά για τα σχολια περι πλήκτρων.

 

Επιμενω πάντως πως δεν είναι τιποτα το ιδιαιτερο. Κάποιες υποχωρήσεις έχω κάνει, επειδή ειμαι ενας, αλλα γενικά ο Wright είχε απλους ήχους και το παιξιμο του ήταν εξίσου απλό. Με τη σημερινή τεχνολογία, όλα είναι απλά. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ απο μένα.

Να πω μόνο 2 πράγματα.

1ον neeq σε εκτιμαω σαν μουσικο-πληκτρα-πιανιστα απο την πρωτη φορα που σε ειδα λαιβ σε ενα λαιβ του γιαννη του κυρατσου πριν απο χρόνια στο κόκκινο βελούδο.

Η δουλειά που εχεις κανει σε αυτό το πρότζεκτ ειναι αξιοπροσεκτη κ σαφως δεν ξενιζει συγκριτικα με το προτωτυπο, κατι που ειναι γενικα δυσκολο.

2ον κ σημαντικοτερο. Πειτε με κολλημενο, αλλα οταν ακουω την λεξη tribute περιμενω να ακουσω αυτο ακριβως. tribute κ οχι cover. Δλδ δεν περιμενω να ακουσω τζαμαρισμα ή μια προσωπικη αποψη για ενα σολο π.χ., ειδικα οταν αυτο ειναι απο τα πιο χαρακτηριστικα μελωδικα πραγματα αυτου του καταραμενου πλάνητα!! Κ στην τελικη, δλδ εσυ λακαμας εισαι που εφαγες τοοοοσες ωρες προγραμματισμου κ μελετης στο σπιτι κ τα επαιξες ως οφειλες (στη λεξη tribute) ενω καποιος αλλος οχι ;;

Κ αυτο παει σε ολους κ οχι συγκεκριμενα στο προτζεκτ σας.

 

Ομολογω οτι συγκριτικα με ενα παλιοτερο βιντεακι, ησαστε πολυ καλυτεροι τωρα. Μπράβο σας  :D

 

Ζηλεύω...!!!  ;)

 

p.s.: Πόσο τελειο που ο Kilmnister στο λαιβ του Waters περυσι, επαιξε (περιπου) το σολο του κομφορταμπλυ οπως ο Gilmour στο Pulse!!! respect!!

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

p.s.: Πόσο τελειο που ο Kilmnister στο λαιβ του Waters περυσι, επαιξε (περιπου) το σολο του κομφορταμπλυ οπως ο Gilmour στο Pulse!!! respect!!

 

Mε λιγοτερη τζιτζικιερα και 50% λιγοτερο gain καλος θα ηταν

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου