Προς το περιεχόμενο

The Great Gig - A Tribute Concert to Pink Floyd


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουαου, ευχαριστούμε Adamo που ακουσες τοσο πολυ και για τα σχόλια :)

 

@kkmspm, δεν ξερω να σου απαντήσω για το σαξοφωνο. Σιγουρα δεν προκειται για αρχάριο παιχτη ή άπειρο. Ισως φταιει το οργανο, ίσως το τι ακουγε. Να σου πω την αλήθεια δεν τον ακουγα στη σκηνη, ούτε ειδα ακομα το βιντεο (μπουχτισα λιγο με τις προβες και τις συναυλιες :D )

 

Για την Αθήνα είναι δυσκολα τα πραματα. Οι καθημερινες δουλειες μας (του τραγουδιστή μαλιστα στη Σερβία), και το πολυπληθες του γκρουπ, το κάνουν όλο και πιο δυσκολο.

 

Στην Αθήνα άλλωστε έχετε τους Lunatics, το οποιο ειναι ενα πολυ αξιολογο tribute project.

 

@JIMMYPAP, ευχαριστούμε για την ακρόαση και για τα σχόλια. Επέτρεψε μου, την παροτρυνση για  μελετη να τη χιλιοδεχτω για τον εαυτό μου, αλλα να διαφωνώ καθετως για το "όλοι". Οχι ότι υπάρχει προβλημα με το σχόλιο, αλοίμονο.

Διαφωνώ επίσης στο ότι για να παιξεις floyd πρέπει να εισαι κορυφαίος μουσικος. Μπορεις σε όλα τα επίπεδα, να παιξεις ότι θελεις.

 

Το αν τα καταφερνεις είναι άλλο ζήτημα ;D

 

 

ευχαριστούμε geodimitri. Ποτε δεν ειναι αργα ;D

 

Ευχαριστούμε για την ακρόαση και τα σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κουτακι σας εκατσαν τα extras του pulse για το background ε? :P

Ωραιος ηχος,πολυ κοντα στον ηχο του pulse το αποτελεσμα ειδικα η εισαγωγη στο sine on you crazy diamond(αυτο εχω ακουσει μεχρι στιγμης),το pad παιζει στανταρ απο kurzweil ετσι;

Πολυ καλη δουλεια,μπραβο :D

 

ps:ο ηχος του synth solo πριν μπουν τα φωνητικα στο sine on you crazy diamond δεν θυμιζε τοσο richard wright(εκτος αν φταιει η ηχογραφιση),γενικοτερα εχεις καταφερει να τον προσεγγισεις;Αν ναι θες να μου πεις πως;Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα(φανταζομαι προσεγγιζεται σχετικα ευκολα με ενα subtractive synth) αλλα καποια στιγμη θα ηθελα να τον πετυχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, μπράβο!  :D Σε επίπεδο συναυλίας και μάλιστα 1 1/2 ώρας είναι φοβερή δουλειά! Δε περίμενα να σας ακούσω τώρα, αλλά με αφορμή το βίντεο...

 

Πάντως ακριβώς επειδή υπάρχει το βίντεο νομίζω οτι αξίζει να το δείτε μια όλοι μαζί για να δείτε και να επεξεργαστείτε (όχι με edid ;D :P) τις λεπτομέρειες που μπορούν να κάνουν διαφορά. Σίγουρα το σαξόφωνο δεν βγήκε καλά πχ, σε μερικά σημεία λίγο δεσιμο παραπάνω χρειαζόταν... ίσως και σε ύφος  ;) αλλά και λίγο σε παίξιμο.

 

Σίγουρα πάντως αυτό που μένει απο την όλη performance και ιδιαίτερα σε live δεν επηρεάζεται απο τα σημεία που θέλουν λίγο δουλίτσα! Στο live αυτό που μένει είναι μια αίσθηση στο τέλος και αυτή που αφήνετε εσείς με αυτή τη δουλειά είναι φοβερή! Μήν ακούς εδώ τους γέρους του mapet show  ;D που γκρινιάζουμε και κριτικάρουμε απο μακριά (πολύ μακριά μερικοί  ;D) όταν βλέπεις ένα βίντεο είναι αλλιώς (και κρίνεις αλλιώς) απο όταν ακούς live και φυσικά απο όταν παίζεις.

 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτακι σας εκατσαν τα extras του pulse για το background ε? :P

Ωραιος ηχος,πολυ κοντα στον ηχο του pulse το αποτελεσμα ειδικα η εισαγωγη στο sine on you crazy diamond(αυτο εχω ακουσει μεχρι στιγμης),το pad παιζει στανταρ απο kurzweil ετσι;

Πολυ καλη δουλεια,μπραβο :D

 

ps:ο ηχος του synth solo πριν μπουν τα φωνητικα στο sine on you crazy diamond δεν θυμιζε τοσο richard wright(εκτος αν φταιει η ηχογραφιση),γενικοτερα εχεις καταφερει να τον προσεγγισεις;Αν ναι θες να μου πεις πως;Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα(φανταζομαι προσεγγιζεται σχετικα ευκολα με ενα subtractive synth) αλλα καποια στιγμη θα ηθελα να τον πετυχω...

 

Εγώ νομιζω ότι ειμαστε πιο κοντα στο Delicate sound, αλλα ενορχηστρωτικά οι εκτελέσεις είναι Pulse καραμπινάτο.

 

Τωρα για τον ήχο, αν και το ψειρίζουμε μεσω καμερας και δεν ειναι δόκιμο, όντως δε μοιαζει με του Wright. Παντως ειναι ο ιδιος με της εισαγωγής μου, δεν αλλαζω μετα. Το γιατί δεν ειναι Wright, εχει διάφορους λόγους. Ο σημαντικότερος είναι ότι αυτός μ'αρεσει περισσότερο. Ειναι μαλιστα ο πρωτος ηχος shine on που έπαιξε σε 3 συνεχομενα live ;D Περνάει και πιο εύκολα στη μίξη. Η αλήθεια είναι ότι ειναι λίγο πιο συγχρονος απ'οτι πρέπει, αλλα το περναω ντεμεκ ως αποψη ;D

 

Το pad ειναι Kurzweil ναι. 15 layers single programm παρακαλώ ;D Με καθε πληκτρο να αντιστοιχεί σε ολοκληρη τη συγχορδια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήν ακούς εδώ τους γέρους του mapet show  ;D που γκρινιάζουμε και κριτικάρουμε απο μακριά (πολύ μακριά μερικοί  ;D) όταν βλέπεις ένα βίντεο είναι αλλιώς (και κρίνεις αλλιώς) απο όταν ακούς live και φυσικά απο όταν παίζεις.

 

Ευχαριστουμε Βαγγέλη. Σε αυτό που κρατησα, έχεις δίκιο, και το ηξερα απο πριν. Στο λάιβ είναι αλλιώς τα πράματα, και συνήθως ακόμα και οι πιο αυστηροι παρασυρονται απο τους αλλους, απο την ενταση, απο τα βίντεο, απο την ομορφια μας κτλ.

 

Αλλά δεν εχουμε να χάσουμε και τίποτα απο μια αρνητική κριτική μέσω βίντεο. Ετσι κι αλλιως τα grammy δοθηκαν, ας μοιραστουμε εμεις τις δικες μας εμπειριες, που είναι το μονο που κερδίζουμε :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λίγο πιο συγχρονος απ'οτι πρέπει, αλλα το περναω ντεμεκ ως αποψη ;D

Σωστος, δεν το ειπα ως κριτικη παντως ;)

Αλλά δεν εχουμε να χάσουμε και τίποτα απο μια αρνητική κριτική μέσω βίντεο. Ετσι κι αλλιως τα grammy δοθηκαν, ας μοιραστουμε εμεις τις δικες μας εμπειριες, που είναι το μονο που κερδίζουμε :)

Παλι σωστός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πάσα Ray ;D Ναι, το θέατρο ήταν γεμάτο και τις δύο μέρες και οι εκδηλώσεις, αν και πολυ ένθερμες, δυστυχως δε μετεβλήθησαν σε ακαταλληλες δια ανηλικους, για τους ανυπαντρους του γκρουπ :D

 

Σωστος, δεν το ειπα ως κριτικη παντως ;)Παλι σωστός

 

 

Αλοιμονο :) Παντως είμαι πολυ δεκτικός σε κριτικές, προτάσεις και συζητήσεις, και αν βρεθεις σε λάιβ μας, ελα μετα να ξεψαχνίσουμε όλο το σεταπ και ολους τους ήχους που χρησιμοποιησα. Γι'αυτά εχω ατελειωτη ορεξη ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το άκουσα όλο. Συγχαρητήρια για το εγχείρημα, παρότι είμαι από τους τραγικούς που λένε οτι μερικά πράματα δεν τα αγγίζουμε ;D

Το σαξ συχνά έξω (ντάξει μπορεί να μην άκουγε ο άνθρωπος) και η φωνή συχνά μου έμοιαζε σαν να είχαμε ρίξει το pitch, όπως όταν παίζει πιο αργά η κασσέτα :D. Πληχτράς θεός (girls' choice φαντάζομαι) και κιθάρες μια χαρά (αλλά όχι και Σταρόβας :P :D)

 

Αξιοπρεπέστατοι αν μύτη άλλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου