Προς το περιεχόμενο

The Great Gig - A Tribute Concert to Pink Floyd


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το άκουσα (κυρίως) βγάζοντας παράλληλα τον επιούσιο, και κάθε τόσο του έριχνα ματιές. Έρχεται κριτική συγκαμμένη και κομπλεξικιά. :D

 

Είσαστε μέσα και στο ύφος και στον ήχο, και μπράβο σας. Πράγμα όχι εύκολο. Δε θα ασχοληθώ με τα σκόρπια λαθάκια, live παίζατε. Θα ασχοληθώ όμως με τα παρακάτω:

 

Ι) Drums: Δεν περίμενα ότι θα το γράψω ποτέ αυτό, αλλά ο συμπαίκτης groove-άρει υπερβολικά. Πιθανόν να του βγαίνει σε συγκεκριμένα κομμάτια πάντως - σε μένα ήταν αισθητό κυρίως στην αρχή και στο τέλος του set.

II) Setlist: Μου έλειψε το One Of These Days και κάτι από Animals. Προσοχή: δεν το λέω στη λογική του μπέκρου θαμώνα που φωνάζει από κάτω ό, τι τίτλο θυμάται ανάμεσα στα κομμάτια.  ;D ;D

Λέω ότι με βάση αυτό που άκουσα περίμενα το One Of These Days και εξεπλάγην που δεν το άκουσα, και δεν εξεπλάγην που δεν υπήρχε κάτι από Animals (ό δίσκος, αλλά βέβαια και ο πιο δύσκολος να προσεγγίσεις είτε ως ακροατής είτε ως μουσικός  :)) αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσε.*

 

 

 

 

 

*Sheep. Sheep. Sheep. Sheep. Sheep. Sheep. Sheep. Sheep.

 

;D ;D ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα μέχρι τώρα το σαην ον γιου κρεηζη νταημοντ.

Τα καλά σχόλια εννοούνται, τα έχουμε πει και κατ' ιδίαν. Μόνη παρατήρηση, πέρα από την αισθητική συμβουλή ότι είναι απαραίτητη η ασύμμετρη φράντζα στον πληκτρά: θα έκοβα λίγο gain από το drive της κιθάρας στα σόλοζ. Θα επανέλθω με περισσότερα όταν αξιωθώ να ακούσω και το υπόλοιπο live, χρόνου επιτρέποντος :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το δω/ακούσω λόγω τραγικά αργής σύνδεσης (γ@μώ τις γραμμές σας, γ@μώ τον οτε σας που έλεγε και μια ψυχή) αλλά αφού δεν παίξατε τίποτα από τον πιο ΠΑΝΚ δίσκο τους δεν σας έχω φίλους. Νια νια νιανια νια. Και επιπλέων* είμαι στο τσακ να κάνω πολιτικό σχόλιο.

 

 

 

 

 

 

* πλατς πλατς πλατς πλιτς πλιτς πλιτς

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JIMMYPAP, ευχαριστούμε για την ακρόαση και για τα σχόλια. Επέτρεψε μου, την παροτρυνση για  μελετη να τη χιλιοδεχτω για τον εαυτό μου, αλλα να διαφωνώ καθετως για το "όλοι". Οχι ότι υπάρχει προβλημα με το σχόλιο, αλοίμονο.

Διαφωνώ επίσης στο ότι για να παιξεις floyd πρέπει να εισαι κορυφαίος μουσικος. Μπορεις σε όλα τα επίπεδα, να παιξεις ότι θελεις.

 

Το αν τα καταφερνεις είναι άλλο ζήτημα ;D

 

Ναι βρε παιδι, οταν λεω "για να παιξεις", προφανως εννοω να παιξεις και να τα καταφερεις, οχι απλως να παιξεις λιγο στο σπιτι.

 

Οσον αφορα στη μελετη, (αν καταλαβα εισαι ο πληκτρας), ο μονος που ακουσα να ανταπεξερχεται, εισαι εσυ και ισως ο μπασιστας. Κατα τα αλλα, τα παιδια μπορει να ειναι μια χαρα μουσικοι οταν συνθετουν ή οταν παιζουν τα δικα τους κομματια, αλλα τα bends σε λαθος pitch απο τους κιθαριστες-ή το λαθος feel στα bends, ή το λαθος βιμπρατο οταν θελεις να παιξεις Gilmour, ειναι αντικειμενικο γεγονος, οπως και τα στοναρισματα απο τις φωνες, ή το ταμπουρο του ντραμερ που ειναι σταθερα λιγο μετα απο την υπολοιπη μπαντα.

 

Σιγουρα ολα αυτα μπορει να μην ενοχλουν εναν ακροατη που δεν ειναι μουσικος, αλλα πιστευω πως για να το ανεβασες εδω, θελεις και την πιο "εξειδικευμενη" κριτικη που θα σας κανει καλυτερους.

 

Μια tribute band, θεωρω πως δεν εχει στοχο να διασκευασει, αλλα να επανεκτελεσει. Για να επανεκτελεσει, πρεπει να μπορει να το κανει σωστα, για διασκευασει, πρεπει να μπορει να δωσει κατι παραπανω στα κομματια απο τα πρωτοτυπα, πραγμα αδυνατο οταν μιλαμε για Pink Floyd. Και ειναι αλλο η διασκευη απο επιλογη, αλλο η διασκευη λογω αδυναμιας επανεκτελεσης. Το σολο του shine on you crazy diamond ή του comfortably numb, ή πρεπει να παιζονται ιδια, ή καθολου, γιατι εκτος του ποσο χαρακτηριστικα ειναι, καθε νοτα εχει την ιδιαιτερη αξια της.

 

Ελπιζω να μη σε κουρασα (πολυ  ;D ), δεν ξερω, ισως απλως εχω κατι διαφορετικο στο μυαλο μου οταν ακουω "tribute band". Καλη συνεχεια ευχομαι και καλα παιξιματα!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Earendil. Ευχαριστούμε πολυ. Οσο για το playlist, υπάρχουν καβατζα και το One of these days και το Pigs. Ωστοσο, αν τα παιζαμε, θα βρισκοταν άλλος να μας πει, γιατι δε βαλαμε το Hey you ή καποιο αλλο. Το δε pigs, είναι μεγαλο για να μπει στο ιδιο μερος με το Shine, μιας και το δεύτερο ήταν αποκλειστικά το Dark Side.

 

@ΝΔnikola: Να'σαι καλα ρε συ. Επιμένω ότι ο ήχος της κιθάρας είναι πολυ κοντα στην Delicate Sound of thunder, χροιά. Απο την κάμερα ίσως δεν είναι τοσο ασφαλές να πουμε κατι τέτοιο.

 

@Κώστα, ευχαριστούμε που δε μας ακουσες. Τολμα να ανεβασεις κανα λάιβ σου, και να δεις πως δε θα σε ακουσω κι εγω ;D

 

@JIMMYPAP, ακριβως, το ανεβασα για να το δουν μουσικοι και έχοντας επίγνωση των σχολιων που μπορει να ακουστουν. Μη νομιζεις ότι δεν τα βλέπουμε κι εμείς. Εγω αν ανταπεξερχομαι, είναι γιατι τα πραγματα ειναι πιο απλα. Πατας το κουμπι και παιζει ο ήχος που εχεις φτιάξει με την ησυχία σου στο σπιτι, ακριβως ιδιος. Οι κιθαρες και οι φωνές είναι αλλο ευαγγελιο, αλλουνου παπά. Ευχαριστούμε πάντως για την κριτική, σιγουρα μας βοηθάει, όπως όλες οι αναλογες στο παρελθον (ναι, δεν εισαι ο πρώτος ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντροφε συναγωνιστή κονσερβοκούτια ,τελέσατε άθλον υπέρλαμπρον .

Σχεδόν 2 ώρες συναυλία ,σε τραγούδια πολύ απαιτητικά.

Είναι απίστευτα δύσκολο για ερασιτέχνες ,με λίγα λάιβ χιλιόμετρα  να μπορούν να αποδώσουν τόσο καλά ένα τέτοιο σενάριο  ;)

Εκ μέρους της ΚΟΒΑ Παγκρατίου τα συντροφικά μου συγχαρητήρια  ;D

 

Επειδή ελέχθησαν πράγματα περί κόβερ μπαντ ,που μάλλον αναφέρονται σε μπάντες του εξωτερικού που κατ' ουσία δουλεύουν επαγγελματικά και με τα απαραίτητα μέσα ,προσωπικά θεωρώ πως με τη προσθήκη 1-2 φωνών ακόμα ,λίγη προσοχή στο θέμα σαξόφωνο, παραπάνω υποστήριξη από τη κονσόλα και μερικά χιλιόμετρα λάιβ ακόμα είστε ισάξιοι και σας αξίζουην πολλά μπράβο 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ντραμς είναι λάθος κουρδισμένη γι' αυτό το υλικό, οι τραγουδιστές είναι μέτριοι, ο κιθαρίστας άτολμος και το μπάσο έχει λάθος τόνο... αλλά παρ' όλα αυτά δεν σπάστηκα με αυτό που άκουσα και αυτό είναι άθλος, δεδομένου ότι έχω δει και τους Floyd ζωντανά.

 

Πολλά μπράβο λοιπόν και από 'μένα.

Και εις ανώτερα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας και τα πολυτιμα σχολια κύριοι :)

 

Συμφωνω σε πολλά, εκτος απο την υποστηριξη απο την κονσολα. Σάμυ, το ακους απο κάμερα, ο ήχος στο χώρο, ήταν παρα πολυ καλός, σε σημειο να ενθουσιάσει πολυ απαιτητικους ακροατες. Δε λέω για το παιξιμο, μιλάω για τον ηχο. O Στεφανος, κάνει θαυματα και είναι ο κυριοτερος λόγος των καλών κριτικών που παιρνουμε.  Μιλάμε για εναν απο τους καλυτερους ηχοληπτες στην Ελλαδα, και ο μονος λόγος που δεχεται να παιξει (ζημιωμένος), ειναι οι προσωπικές μας σχέσεις. Σ'αυτο τον τομέα λοιπον, και χωρις παρεξηγηση, δε σηκώνω κουβεντα ;D

 

Trolley, είναι πολυ σημαντικό αυτό που λες, και σ'ευχαριστώ. Δεδομένου ότι είμαστε ενα εντελώς παρεϊστικο και ερασιτεχνικό γκρουπ (με καποιες εκλάμψεις φιλοδοξιας ανα καιρους), ειναι σημαντικο να βγάζουμε (έστω και με μετριο παίξιμο), μια θετική εντύπωση στους απαιτητικούς ακροατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neeq φιλε μου σε αρκετα θα συμφωνησω με αλλα μελη που ηδη εγραψαν.Αλλα αν θες την γνωμη μου για το clip /συναυλια που ανεβασες ( και καλα εκανες  ;D) θα επικεντρωθει στα κατωθι.Α) σας αδικει ο ηχος απο την καμερα.Β) τα πληκτρα παιρνουν αριστα (εσυ δηλαδη Γ)

ο κιθαριστας σας ειναι αληθεια οτι προσπαθησε αλλα δεν του βγαιναν ολα.Και μονο ομως που ειναι μικρος και προσπαθει να βγαλει τετοια δθσκολα σολα +ηχους ειναι αξιεπαινος

Δ) ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΤΡΑΜΕΡ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ την δουλεια του την εκανε ,Ε)Φωνητικα θελουν δουλεια ακομα.Ζ)Το σαξοφωνο ειναι τυπικα ''Ελληνικο '' αυτο και αν θελει δουλεια.

Τελος απο μενα με την υπογραμμιση οτι ειστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αξιεπαινοι για αυτο που κανετε κυριως γιατι ειστε φιλοι & ερασιτεχνες συνεχιστε και θα ερθουν και τα καλυτερα ...μακαρι και εγω στην εποχη μου να μπορουσα να επαιζε ετσι τα κομματια των Floyd. ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου