Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες-κριτικη για μιξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Σε γενικές γραμμές είναι σωστά μειξαρισμένα.

Προσωπικά θα έκανα κάποιες αλλαγές στις στάθμες, όπως να χαμήλωνα τα τύμπανα κάπως στο τελευταίο μέρος ή να τα έγραφα με περισσότερες δυναμικές (όπως θα τα έπαιζε ένας ντράμερ) αντί να παίζονται στο φόρτε αλλά είναι θέμα άποψης και το θέμα είναι να πετυχαίνεις ότι έχεις εσύ στο νου σου.

Καλογραμμένα είναι όλα. Well done.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι μου άρεσε πολύ και η μίξη πολύ καλή. Τι θα άλλαζα?

 

Θα χαμήλωνα λίγο τα τύμπανα και θα έκοβα γύρω στα 4-7Κhz από την κιθάρα για να κοπεί το "fizz" και να μπορούν να δυναμώσουν πιο πολύ στην μίξη.

 

Τι κάρτα ήχου έχεις?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth: Όντως και εμένα με χαλάει κάτι στα drums στο τελευταίο μέρος! Προσπάθησα με το velocity αλλά δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα. Το κράτησα στο αρχικό πλάνο με random velocity. Θα δοκιμάσω να χαμηλώσω την στάθμη τους μήπως μου κάτσει καλύτερα.  

ShreddedMetalRecords : Με τις κιθάρες  έκανα το εξής : L. High pass στα 150 , +6 στα 4,7 κh και Low pass στα 10000. R High pass στα 100 ,-6 στα 1000Kh και Low pass στα 8000. Σκέφτηκα να έχω διαφορετικές ρυθμίσεις στην κάθε μια για να έχουν διαφορετική χροιά .Aπο καρτου ηχου εχω την m-audio fast track mkii

wyndorf : Το «πιανάκι» στο τέλος είναι κιθάρα μια αρκετή δόση από uni-vibe και το υπέροχο κατ εμέ delay από ohmboyz  8). Επίσης παίζει και από πίσω το pad  το οποίο είναι ήχοι του πλανήτη Δια ηχογραφημένοι από Nasa.Λες να το ανεβάσω ε? Θα το έχω στο μυαλό μου .

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο. Ισως το ταμπουρο απο το 3:00 και μετα να θελει κατι. Λιγο βαθος; Λιγο πιο κατω;

 

Σε ευχαριστω πολυ!! κατι ακομα. Τα drums θα ηταν καλυτερο να τα κανω etract σε audio μορφη και να τα επεξεργαστω με eq, Και compressor? προς το παρον τα εχω ακομα σε μορφη Midi και τα εχω προσθεσει απο Mix Του Cubase. Επισης οταν τελιωσω με το Mix να κανω ολο το κομματι export σε .wav με 16Bit η 24bit για νο Το κανω master?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα βοηθουσε αν σου δουλευει πολυ ο επεξεργαστης αλλιως (δεν θυμαμαι αν γινεται στο addictive, στο supperioir  γινεται) ανοιγεις διαφορετικα καναλια για το ταμπουρο, την μποτα και λοιπα αλλα τα δουλευει σε στερεο.

Export για mastering σε 24bit και μετα σε 16bit με καποιο dither τελευταιο στο μαστερ καναλι

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου