Προς το περιεχόμενο

νέος ενισχυτής-high budget


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

αναφορικά με το τι θεωρώ καλό ήχο,καλό ήχο θεωρώ στα καθαρά τον γλυκό ήχο ενός super reverb στα βρώμικα το κομπρεσαριστό γκάζι που βγάζει ένα v-twin αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα σ έναν ενισχυτή...σκοπός είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο ευέλικτος!

 

 

Αφού απάντησες μόνος σου... ;) :)

Τσίμπα λοιπόν εναν super reverb (με όποιο format ηχείων προτιμάς), ρίχτου και ένα v-twin μπροστά και είσαι κούκλος.

 

Αν δέν, +1 και από εμένα για Bugera 333xl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι συμφωνω, ο 333xl ναι μεν ειναι καλος και απιστευτα ευελικτος και αξιζει τον κοπο αλλα παντα με μια επιφυλαξη. Δεν λεω οτι ειναι απεξω κουκλα και απο μεσα πανουκλα αλλα σιγουρα δεν ειναι και οι ποιοτικοτεροι...και οχι απο αποψη κακων υλικων αλλα οσο ποιοτικου ελεγχου και προσεκτικοτητας. Μικροπραγματα συνηθως δηλαδη. Βεβαια δε λεω οτι αμα παρεις σωνει και καλα θα σου βγαλει προβλημα απλα να μη σε παρουμε και στο λαιμο μας.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνω, ο 333xl ναι μεν ειναι καλος και απιστευτα ευελικτος και αξιζει τον κοπο αλλα παντα με μια επιφυλαξη. Δεν λεω οτι ειναι απεξω κουκλα και απο μεσα πανουκλα αλλα σιγουρα δεν ειναι και οι ποιοτικοτεροι...και οχι απο αποψη κακων υλικων αλλα οσο ποιοτικου ελεγχου και προσεκτικοτητας. Μικροπραγματα συνηθως δηλαδη. Βεβαια δε λεω οτι αμα παρεις σωνει και καλα θα σου βγαλει προβλημα απλα να μη σε παρουμε και στο λαιμο μας.

Εχουν αλλαξει τα πραγματα Μαριε... Εδω και χρονια εχει τελειωσει αυτη η ιστορια... Οι μπουγκερα δεν βγαζουν το παραμικρο... Εξαλλου με 3 χρονια εγγυηση τι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αλλαξει τα πραγματα Μαριε... Εδω και χρονια εχει τελειωσει αυτη η ιστορια... Οι μπουγκερα δεν βγαζουν το παραμικρο... Εξαλλου με 3 χρονια εγγυηση τι αλλο ?

 

Ναι ρε συ, δε λεω για το κλιπ που καιγοταν. Λεω του στυλ καμια κακη κολληση, κακες λαμπες, κλιπ που δε κανουν επαφη κλπ. Μικρες απροσεξιες δηλαδη που τζαμπα χαλανε και το ονομα τους. Επειδη ομως εχει και εγγυηση 3 χρονια δεν τιθεται θεμα, εννοειται πως αξιζει να τον παρεις. Οπως εκανα και εγω αλλωστε.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν Diezel στις αγγελίες, υπάρχει και αυτός --> http://www.thomann.de/gr/diezel_dmoll_100_head.htm και ακόμα το συζητάμε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω του στυλ καμια κακη κολληση, κακες λαμπες, κλιπ που δε κανουν επαφη κλπ. Μικρες απροσεξιες δηλαδη που τζαμπα χαλανε και το ονομα τους.

 

Ναι Μαριε ολα αυτα πλεον τα εχουν φτιαξει... Μονο οι λαμπες θελουν μια αλλαγη αλλα οκ δεν ειναι και σουπερ απαραιτητο με το που τον αγορασεις...Εσενα σου εβγαλε κατι ? Ποιον εχεις ? Γενικα απο tone δεν ειναι κορυφη ομως ?

 

Υπάρχουν Diezel στις αγγελίες, υπάρχει και αυτός --> http://www.thomann.de/gr/diezel_dmoll_100_head.htm και ακόμα το συζητάμε; :)

 

Εσυ μας τα εχεις ζαλισει με τον dmoll... Που τον εχεις ακουσει ρε γιδι να παω κι εγω ? Και ελα να κανουμε το κολπο με το midi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες αλλα καναλια-καθαρα-βρωμικα-λουπες-διπλα μαστερ κοκ χαμηλωνουν τη ποιοτητα του ηχου(οχι του ενισχυτη του ΗΧΟΥ)

Οσο πιο απλο ειναι το κυκλωμα τοσο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΗΧΟΣ...

Το μπατζετ του φιλου ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ για τα δεδομενα της εποχης αλλα εγω και παλι δε θα προτεινα πολυκαναλο...

 

Κατι που δεν εχει ρωτησει κναεις μεχρι τωρα...

Ειπες πως ειχες παλια το ΑΧΕ...

Απο το συγκεκριμενο ποιοι ηχοι σου αρεσαν περισσοτερο?

Γιατι αν του φιλου του αρεσουν οι Μαρσαλ ειναι ΚΩΜΙΚΟ τουλαχιστον να προτεινουμε οτι να ναι...

Επειδη κι εγω το ιδιο νιωθω για το ΑΧΕ,οτι κατι λειπει,αλλα βασει ηχοχρωματος μπορεις να μας βοηθησεις με το να ποσταρεςις τι ακριβως σου αρεσε απο τις προσομοιωσεις?

Πχ καθαρα-fender twin

    βρωμικα-Mesa,peavey,marshall ξερω γω...

 

οχι τπτ αλλο αλλα θα αρχισει ο καθενας να προτεινει χωρις να ξερει τι ακριβως ψαχνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Μαριε ολα αυτα πλεον τα εχουν φτιαξει... Μονο οι λαμπες θελουν μια αλλαγη αλλα οκ δεν ειναι και σουπερ απαραιτητο με το που τον αγορασεις...Εσενα σου εβγαλε κατι ? Ποιον εχεις ? Γενικα απο tone δεν ειναι κορυφη ομως ?

 

Ναι εμενα μου εβγαλε κατι...εχω τον 333XL. Ειχε αυτο ακριβως που ελεγα, κατι δε πατουσε καλα και δουλευε οποτε θυμοταν. Τον υπολοιπο καιρο δεν αναβαν καν οι τελικες λαμπες... Φυσικα δε το εψαξα και πολυ, αν κ πιθανον θα μπορουσα, γιατι ηταν μεσα στην εγγυηση. Σε εναν φιλο μου που ειχε παρει προσφατα επισης τον 6260 εκανε κατι νουμερα παλι με τις λαμπες και την λουπα. Οταν ελεγα κακες λαμπες δεν εννοουσα λαμπες που ειναι μαπα ηχητικα, αυτο δε πειραζει.

 

Να λεμε και την αληθεια ομως, απο αποψη ηχου αν δεν ηξερες τι ακους θα ελεγες οτι κοστιζει σιγουρα τα τριπλασια... Το clean καναλι ειναι πεντακαθαρο και αρκετα αξιολογο, το crunch ειναι πολυ ευελικτο και παει απο ψιλοκαθαρα που αρπαζουν λιγο μεχρι 80's metal και το lead φτανει φουλ modern καφριλες.  :)

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αναφορικά με το τι θεωρώ καλό ήχο,καλό ήχο θεωρώ στα καθαρά τον γλυκό ήχο ενός super reverb στα βρώμικα το κομπρεσαριστό γκάζι που βγάζει ένα v-twin αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα σ έναν ενισχυτή...σκοπός είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο ευέλικτος!

 

Από αυτό που κατάλαβα ένας "Φεντεράτος" 2x6L6 ενισχυτής με καλό headroom χαμηλό αν γίνεται noise floor και effects loop για να συνδέεις και άλλα preamps εκεί σαν το αγαπημένο σου V-Twin θα σου έκαναν μια χαρά δουλειά, σωστά;

 

Θα μπορούσα να προτείνω βέβαια και την λύση rack power amp με 6L6 τελικές και δυο τρείς rack ή "πεταλάτες" προενισχύσεις αλλά μάλλον θες οπωσδήποτε combo...Αν και μάλλον θα έπιαναν και λιγότερο χώρο στο σπίτι.

 

Να υποθέσω πως δεν θα είχες πρόβλημα να επενδύσεις και σε κάποια πετάλια ή θες όλα να τα κάνει ο ενισχυτής;

 

Πάντως από την περιγραφή αυτή κι εγώ μάλλον σε βλέπω είτε για Fender της Rivera εποχής, είτε για κάποιον Rivera Quianna ή Mesa Lonestar.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ άλλη μια φορά για τις απαντήσεις,

 

με bugera 333xl είχα παίξει σ ένα λαιβ και μπορώ να πω ότι μου έκανε εντύπωση το πόσο καλός ενισχυτής ήταν για τα χρήματά του!αλλά 'οπως είπα για τα χρήματά του,νομίζω ότι όπως ανέφερα στοχεύω σε άλλη κατηγορία τιμής άρα και σε άλλη κατηγορία ποιότητας,τόσο ήχου όσο και κατασκευής!!

 

kpeyos την λύση twin reverd και v-twin την είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά όπως λέω κάπου στην αρχή του ποστ παίζουμε πάρα πολλά είδη μουσικής (punk,classic rock,blues,rockabily,alternative κ.α.) και δεν νομίζω ότι αυτό το setup μπορεί να με καλύψει!!όσο για πεταλάκια έχω ήδη πολλά και θα ήθελα ν απαλλαγώ απ το κουβάλημά τους!! :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου