Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορω να ακουσω το midi μου!


Luffy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω συνδεσει το μιντι μου με την καρτα ηχου μεσω μιντι καλοδιου.

το προβλιμα ειναι οτι δεν ακουω τιποτα.

Χρισιμοποιω΄

Sonar producer edition 5

midi evolution mk-249

audiophile 192

 

επισης στο σοναρ οταν βαζω τον μετρονομο 'midi' δεν ακουγετε ο μετρονομος,αντιθετος ο audio μετρονομος λιτουργει σωστα...

 

εχω συνδεσει και το usb και παλι τπτ...

επισης αν βαλω την soundblaster σαν output τοτε ακουγετε.

 

Εχει καποιο προβλημα η καρτα ηχου μου??αν οχι τι πρεπει να κανω για να ακουω και να γραφω midi μεσω midi καλοδιου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας "το μίντι μου" υποθέτω ότι εννοείς κάποιο midi keyboard. Παίρνεις λοιπόν δύο μίντι καλώδια και τα συνδέεις με τις midi υποδοχές στον υπολογιστή (ή την κάρτα ήχου σου) έτσι ώστε το midi-out από το keyboard να πηγαίνει στο midi-in του υπολογιστή, αλλά και το midi-out του υπολογιστή να πηγαίνει στο midi-in του keyboard.

 

Αν έχεις συνδέσεις το πρώτο καλώδιο σωστά (και έχεις σετάρει και το Sonar σωστά) τότε κάθε φορές που παίζεις κάποιες νότες στο keyboard θα βλέπεις τα διπλά κόκκινα λαμπάκια του Sonar (στο κάτω δεξί τμήμα της οθόνης αν θυμάμαι σωστά) να αναβοσβήνουν.

 

Πες μας ότι έχεις φτάσει μέχρι εκεί και συνεχίζουμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το midi μου εχει μονο midi out!! :cry: :cry:

επισης το vst groove agent δεν λητουργει επισης οταν παταω run..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή το τι κάνει το groove agent. Δεν είμαστε εκεί ακόμη. Όπως είπαμε:

 

Λέγοντας "το μίντι μου" υποθέτω ότι εννοείς κάποιο midi keyboard. Παίρνεις λοιπόν δύο μίντι καλώδια και τα συνδέεις με τις midi υποδοχές στον υπολογιστή (ή την κάρτα ήχου σου) έτσι ώστε το midi-out από το keyboard να πηγαίνει στο midi-in του υπολογιστή' date=' αλλά και το midi-out του υπολογιστή να πηγαίνει στο midi-in του keyboard.

 

Αν έχεις συνδέσεις το πρώτο καλώδιο σωστά (και έχεις σετάρει και το Sonar σωστά) τότε κάθε φορές που παίζεις κάποιες νότες στο keyboard θα βλέπεις τα διπλά κόκκινα λαμπάκια του Sonar (στο κάτω δεξί τμήμα της οθόνης αν θυμάμαι σωστά) να αναβοσβήνουν.

 

Πες μας ότι έχεις φτάσει μέχρι εκεί και συνεχίζουμε.[/quote']

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το midi keybord μου ΔΕΝ εχει midi in! εχει μονο θυρα usb και midi OUT!οποτε δεν μπορω να βαλω δυο καλοδια...

το φωτακι αναβει μονο οταν ειναι συνδεδεμενο μεσω usb!

 

επισης γενικα απο το μιντι ακουω ηχω μονο οταν επιλεγω ισοδο usb και εξοδο την soundblaster μου.σε καμια αλη περιπτοση δεν ακουω κατι με κανενα αλλο συνδιασμο πχ. usb in, audiophile 192 out....

 

απο οτι εχω καταλαβει δεν μπορω να συνδεσω το midi μου με τιν καρτα ηχου μου.παρολα αυτα ακομα και οταν το συνδεω με usb πως γινετε και δεν μπορω να το ακουσω?

Και γιατη δεν ακουω και τον midi μετρονομο?

Γιατι δεν παιζει το groove agent?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι κατάλαβα το πρόβλημα του φίλου μας δεν είναι στο midi keyboard αλλα δε μπορεί γενικότερα να ακούσει τα midi μέσω της audiophille. Μπορεί μέσω της soundblaster γιατί έχει midi engine. Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα απο τότε που αγόρασα την e-mu 1212m. Ακόμα δε κατάφερα να το λύσω οπότε χρησειμοποιώ και την soundblaster όποτε την χρειάζομαι.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να βάλεις δυο midi καλώδια, γιατι και με ένα πάλη μπορείς να γράψεις. Απλά το OUT από το keybord το βάζεις στο IN τις κάρτα σου.

 

Τώρα, δοκίμασε να ανοίξεις ένα VST Instruments και να το δόσεις σαν έξοδο στο κανάλι που θες να γράψεις, από το πρόγραμμα που δουλεύεις.

 

Και καλές εγγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πώς να ακούσεις ήχο από το midi? Κανένας δεν ακούει ήχο από το midi κυριολεκτικά. Το midi out από το keyboard σου (δεν μας ενδιαφέρει αν είναι usb ή midi καλώδιο) στέλνει σήμα στο sonar. Αν αυτό γίνεται, ακούς δεν ακούς το η midi συνδεση σημαίνει πως είναι ok. Και επειδή είπες πως με την sound blaster ακούς σημαίνει πως το midi είναι ok.

Το επόμενο βήμα είναι τα midi δεδομένα που έστειλες από το keyboard με το midi out να τα πάρει κάποια sound engine και να τα κάνει ήχο. Αυτό γίνεται ή με hardware η με software synth (vsti) που ίσως έχεις σε plug-in στο sonar.

Αν έχεις hardware τότε θα πρέπει να στείλεις από το sonar με το midi out της κάρτας σου στο synth που θες να βγάλει ήχο. Αν έχεις softsynth να στείλεις το midi σήμα στο softsynth αυτό. (η soundblaster δεν παίζει κανένα ρόλο προς το παρόν).

Αν τα κάνεις όλα αυτά και δεν ακούς τίποτα με καμία κάρτα τότε δεν έχεις ρυθμίσει τις εξόδους (audio output) σωστά. Κοίτα πρώτα όμως αν τα έχεις όλα καλά μέχρι εδώ.

¶μα δεν κάνεις ενα-ενα βήμα δεν βγαίνει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τωρα΄εχω

 

Συνδεσει το midi μου μεσω usb

το φωτακι στο sonar αναβοσβινει οταν παταω καπιο πληκτρο

 

παρολα αυτα

 

δεν το ακουω

δεν μπορω να ακουσω τον midi μετρονομο του sonar

το vst groove agend οταν παταω run δεν ξεκιναει καν.

το dxi synth cakewalk tts 1 δεν παιζει.

 

περιμενω με ανυπομονισια το παρακατω βημα.... :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δουλεύουν τα προγράμματα και δεν τρέχουν.. δεν ξέρω καθόλου τι μπορεί να φταίει :( Το πρότω πράγμα που μου έρχεται στο μυαλο είναι να μην εγκταστάθηκαν καλά ή να μην είναι κουνούριες εκδόσεις.

Αν ανοίξεις ενα midi αρχείο στο sonar βγάζεις ήχο; Τα παραπάνω προγράμματα που είπες πως δεν δουλεύουν με την soundblaster είναι οκ;

Σε ρωτάω επειδή είχες πεί πως με setup την soundblaster είχες ήχο. Δοκίμασε να βάλεις κάποιο απλό plug-in που ξέρεις ότι δουλεύει για να βγάλεις ήχο και μετά δοκιμάζεις αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου