Προς το περιεχόμενο

Αγορα πεταλιερας εώς 500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

reverb- delay - phaser κτλ.

 

απο τη στιγμη που θελεις MONO modulation/delay & reverb ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πεταλιερα της προκοπης κατασκευασμενη μετα το 2004.. θα σε ικανοποιησει,στη θεση σου θα επαιρνα μια μεταχειρισμενη BOSS GT8/GΤ10 που εχει υπεροχα εφε αυτου του τυπου (καμμια 200αρα θα σου στοιχησει)

 

αλλοιως παιρνεις αυτο το ΘΑΥΜΑ

 

http://www.thomann.de/gr/boss_gt100.htm?sid=6559018ceb3289fac31039d32194beab

 

και καθαριζεις για ΜΙΑ ΖΩΗ (εχει και πολυ καλα drive/distortion αν σε ενδιαφερει μελλοντικα να βαλεις και αλλα χρωματα "βρωμας" στην ηχητικη σου παλετα) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιας που εδω και λιγο καιρο ειμαι κατοχος της GT-100 θα συμφωνησω με τον SF σχετικα με το ποσο καλη και ευελικτη ειναι...για τη συγγεκριμενη περιπτωση του φιλου ενδιαφερον παρουσιαζει αυτη KAI MONO AYTH η αγγελια:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=174628

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΑ!!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και είμαι τραγικα υπέρ της ΚΑΛΗΣ πεταλιέρας, απο τη στιγμή που σε ικανοποιεί το drive του ενισχυτή σου και θες μονο 2-3 εφέ, πάρε πεταλάκια καλά και φτηνά μτχ και είσαι οκ. Αλλιως σε πεταλιέρα με λιγότερα λεφτά, σε επίπεδο ηχητικό που φέρνει πολύ στα αναλογικά πεταλάκια (και στο στήσιμο αφου καθε κουμπι είναι ένα πεταλάκι ουσιαστικά) είναι η boss me70 μτχ περίπου στα 170€.

 

απορία...πως οδηγάς το θηρίο που έχεις για ενισχυτή με μία 12ρα καμπίνα? πως δεν το έχεις κάψει ακόμα το μεγάφωνο? περιτό να σου πω και πως με τη συγκεκριμένη καμπίνα χάνεις παρα μα πάρα πολύ σε ήχο (ποιότητα και δύναμη)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν την έχω δοκιμάσει, προσωπικά (μόνο για λίγο, όταν τη δανείστηκα από ένα φίλο), να προτείνω την TC Electronics Nova System.

 

Έχει τα εφέ, που ψάχνεις, σε άριστη ποιότητα και ένα σημαντικό συν:

αν θέλεις επιπλέον "βρωμιές", έχει boost, distortion και overdrive και όχι προσομοιώσεις ενισχυτών (πράγμα που σημαίνει λιγότερο tweaking, ενεργοποίηση-απενεργοποίηση virtual καμπινών κτλ).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες!ειστε οι καλυτεροι (οπως παντα)!  θα δοκιμασω τιποτα δανεικες πεταλιερες να δω τι γινεται!αλλιως παω με τον ακριβο τροπο!

 

 

degdekis τι να σου πω! μεχρι στιγμης με ικανοποιει η ποιοτητα ηχου που εχει... η χρηση γινεται μονο στο σπιτι.

 

σε συγκριση με τον προηγουμενο  ενισχυτη( bugera 6262 combo), αυτος ειναι πολυ καλυτερος σε χαμηλες εντασεις

 

λογω master volume Και λογω Low-hi input gain.. το βαζω δηλαδη στο low input και ειμαι κομπλε.

 

οσον αναφορα τη καμπινα συμφωνω αλλα δεν ειχα λεφτα για καλυτερη... εχω ακουσει οτι το 70 % του ηχου οφειλεται σε αυτη. νταξει ειναι μαπα η harley benton αλλα μ αρεσει που εχει το celection v 30 για μεγαφωνο. σκεφτομαι καποια στιγμη να παρω μια καλη καμπινα 2χ12 κλειστη αλλα δεν ειναι too much για το σπιτι? ο ενισχυτης παντως πιστευω παιζει αριστα σε χαμηλες εντασεις ( μεχρι στιγμης, γιατι ειμαι ασχετος απο ενισχυτες . ειναι ο 2 ος μου)

 

 

 

απορία...πως οδηγάς το θηρίο που έχεις για ενισχυτή με μία 12ρα καμπίνα? πως δεν το έχεις κάψει ακόμα το μεγάφωνο? περιτό να σου πω και πως με τη συγκεκριμένη καμπίνα χάνεις παρα μα πάρα πολύ σε ήχο (ποιότητα και δύναμη)

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε που εβαλες οριο τα 500 ευρω. Λες και υπαρχουν πολλες πεταλιερες που ξεπερνανε αυτη την τιμη (οχι rack)  ;D

 

Απο κει και περα υπαρχει και η Line6 Pod HD500X. Αλλα αν δεν εχεις ξαναδουλεψει με πεταλιερα θα πρεπει να ψαχτεις πολυ (εως παρα πολυ) για να βγαλεις τον ηχο που θελεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναααα ρωτησω και κατι που ξεχασα παιδες!

 

εγω θελω τη ποιοτητα ηχου του ενισχυτη μου οπως ειναι σκετος, μεχρι να πατησω το fx loop. στο loop θα εχω τη πεταλιερα . αυτο επιτυγχανεται με τη μεθοδο 4 καλωδιων ή απλα τη κουμπωνω στο fx loop?

 

 

αυτα ! καλη συνεχεια !

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα λέτε πολύ εμπεριστατωμένα, kudos!!!

Εμένα θα μου περνούσε κι απ' το μυαλό κάτι σε Tech 21 Trademark 60 με το Sansamp on board ουσιαστικά, και μια ολδ-σκουλ-στάιλ Boss ME70. Με 500 έχεις και τα δυο σε σουπερ κατάσταση μεταχείρα.

Είμαι για πολλά καντήλια;  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ναααα ρωτησω και κατι που ξεχασα παιδες!

 

εγω θελω τη ποιοτητα ηχου του ενισχυτη μου οπως ειναι σκετος, μεχρι να πατησω το fx loop. στο loop θα εχω τη πεταλιερα . αυτο επιτυγχανεται με τη μεθοδο 4 καλωδιων ή απλα τη κουμπωνω στο fx loop?

 

 

αυτα ! καλη συνεχεια !

 

με τη μέθοδο των 4 καλωδίων (4cm) παρακάμπτεις την προενίσχυση του ενισχυτή σου και χρησιμοποιείς, μόνο, τον τελικό του.

 

Αν δε θέλεις κάτι τέτοιο, βάλε την πεταλιέρα στο fx loop.

 

Όταν είχα την rp1000, πάντως, τη χρησιμοποιούσα με 4cm, αλλά, όταν κούμπωνα σε καλό ενισχυτή, είχα τη δυνατότητα να την κάνω by pass και να την έχω, μόνο, για εφέ και όχι για προενίσχυση.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου