Προς το περιεχόμενο

Αγορα πεταλιερας εώς 500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Το να προτεινεις GT για καποιον που θελει γκαζια ειναι σαν να προτεινεις tonelab σε deathmeταλα ::)....

Πάλι γνώμη σου 8)

Έχω βγάλει πολύ δυνατούς μεταλαδικους ήχους(από διάφορες σχολές μέταλ)... ;)

Βέβαια ο ήχος είναι υποκειμενικός. Ο καθένας ακούει διαφορετικά γιαυτο και υπάρχουν τόσοι διαφοερετικοι ενισχυτές. Την ζεστασιά ενός λαμπατου δεν θα την πάρεις από ένα πολυεφε. Απλά με καλή παραμετροποίηση την προσεγγίζεις. Και δυναμικές θα βγάλει και απ'όλα αρκεί να ρυθμιστεί σωστά αλλά λάμπα δεν θα γίνει.... ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τότε εγώ θα σου πρότεινα μικρό (τον πιο μικρό που μπορείς να βρεις) λαμπάτο π.χ. κάτι τέτοιο: http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

 

και ορισμένα πεταλάκια για να βρεις τον ήχο που θέλεις και να έχεις την ευελιξία στο στούντιο. Σε κανα χρόνο, το ξαναβλέπουμε.

 

+1

 

Τέτοια λύση σου είχα προτείνει και εγώ με την διαφορά που αντί για πετάλια να πάρεις μια αξιόλογη πεταλιέρα,γιατί το πιθανόν είναι να σου έρθει  πιο φτηνά από το να πάρεις το κάθε πετάλι χώρια.

 

O ga15 είναι πολύ καλό ενισχυτάκι απ'όσο έχω διαβάσει (γιατί τον είχα βάλει στο μάτι ;D)και αν δεν σου κάνει με λίγες μόντες γίνεται σούπερ (απ'όσο λένε).

 

Η tonelab έχει φοβερα εφέ (μηλάω για αυτή γιατί αυτή ξέρω)το πολύ πολύ αν τα drive της δεν είναι του γούστου σου παίρνεις ένα drive της αρεσκίας σου και σου μένουν τα υπόλοιπα εφέ της πεταλιέρας τα οποία είναι για όλα τα γούστα  ;D , επιλέγεις να την δουλέψεις σαν stompbox καρφώνεις και το drive στην λούπα της το οποίο ελέχγεται με switch και είσαι έτοιμος.

 

Υπάρχει και η

 

Digitech rp1000(χαλαρα ανωτερα γκαζια)

 

που απ'όσο έχω ακούσει (χωρίς να έχω την ευκαιρία να την δουλέψω)είναι όντως πολύ καλή

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Τέτοια λύση σου είχα προτείνει και εγώ με την διαφορά που αντί για πετάλια να πάρεις μια αξιόλογη πεταλιέρα,γιατί το πιθανόν είναι να σου έρθει  πιο φτηνά από το να πάρεις το κάθε πετάλι χώρια.

 

O ga15 είναι πολύ καλό ενισχυτάκι απ'όσο έχω διαβάσει (γιατί τον είχα βάλει στο μάτι ;D)και αν δεν σου κάνει με λίγες μόντες γίνεται σούπερ (απ'όσο λένε).

 

Η tonelab έχει φοβερα εφέ (μηλάω για αυτή γιατί αυτή ξέρω)το πολύ πολύ αν τα drive της δεν είναι του γούστου σου παίρνεις ένα drive της αρεσκίας σου και σου μένουν τα υπόλοιπα εφέ της πεταλιέρας τα οποία είναι για όλα τα γούστα  ;D , επιλέγεις να την δουλέψεις σαν stompbox καρφώνεις και το drive στην λούπα της το οποίο ελέχγεται με switch και είσαι έτοιμος.

 

Υπάρχει και η

 

που απ'όσο έχω ακούσει (χωρίς να έχω την ευκαιρία να την δουλέψω)είναι όντως πολύ καλή

 

Άρα συνοψίζω σε αυτά που λέει ο αδερφός από εδώ? GA 15 και digitech rp1000 ή δικά μου πεταλάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είπα δικά σου πεταλάκια για να μην μπλέξεις με τα "βάλε - βγάλε - ρύθμισε" των μοντέλων προενισχύσεων - τελικών - καμπίνων στις πεταλιέρες στον ενισχυτή σου και στους άλλους. Αν για κάποιο λόγο τα θέλεις αυτά, τότε πεταλιέρα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είπα δικά σου πεταλάκια για να μην μπλέξεις με τα "βάλε - βγάλε - ρύθμισε" των μοντέλων προενισχύσεων - τελικών - καμπίνων στις πεταλιέρες στον ενισχυτή σου και στους άλλους. Αν για κάποιο λόγο τα θέλεις αυτά, τότε πεταλιέρα.

 

Μπορεί να δουλέψει την πεταλιέρα και σαν stompbox(αν είναι οικονομική λύση),να αφαιρέσει τις καμπίνες κτλ, και να κρατίσει μόνο τα εφέ και στην χειρότερη να πάρει ένα drive πεταλάκι,στην χειρότερη όμως.

Συν ότι θα μπορεί να έχει και καβάτσα και άλλους ήχους αν πρώτα έχει κατασταλάξει κάπου που να του αρέσει και έχει όρεξη για κάτι από το διαφορετικό από το βασικό του setting

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος μας είπε ότι θελει τον ενισχυτή και πρόβες....ένας 15Άρης λαμπατος δεν νομίζω ότι βγάζει πρόβα με ντράμερ....ποσό headroom έχει αυτός ο 15άρης? Έχει και 10αρι ηχείο...

Ένας bugera v22 εχει 12αρι ηχείο, είναι δικαναλος έχει και loop...είναι και μέσα στο budget....καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι θα έχει δικό του στούντιο.... Μάλλον για προβάδικο μιλάει...

Μπορεί να δουλέψει την πεταλιέρα και σαν stompbox(αν είναι οικονομική λύση),να αφαιρέσει τις καμπίνες κτλ, και να κρατίσει μόνο τα εφέ και στην χειρότερη να πάρει ένα drive πεταλάκι,στην χειρότερη όμως.

Συν ότι θα μπορεί να έχει και καβάτσα και άλλους ήχους αν πρώτα έχει κατασταλάξει κάπου που να του αρέσει και έχει όρεξη για κάτι από το διαφορετικό από το βασικό του setting

Αρκεί να βγαίνουν όλα τα παραπάνω από τη συγκεκριμένη πεταλιέρα. Π.χ. αν δεν φεύγει και ο προ και ο τελικός και το cab simulation. πάλι καθαρά εφέ δεν έχει...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να δουλέψει την πεταλιέρα και σαν stompbox(αν είναι οικονομική λύση),να αφαιρέσει τις καμπίνες κτλ, και να κρατίσει μόνο τα εφέ και στην χειρότερη να πάρει ένα drive πεταλάκι,στην χειρότερη όμως.

Συν ότι θα μπορεί να έχει και καβάτσα και άλλους ήχους αν πρώτα έχει κατασταλάξει κάπου που να του αρέσει και έχει όρεξη για κάτι από το διαφορετικό από το βασικό του setting

 

Εγω γιαυτο προτεινα την RP1000 γιατι ειναι πολυεργαλείο.Μπορεις να την δουλεψεις και σαν stompbox, τα εφε της ειναι παρα πολυ καλα ΚΑΙ τα distortion εξαιρετικα, ενω εχει φτιαχτει ετσι ωστε να μη χρωματιζει καθολου τον ηχο του ενισχυτη που εχει η που θα παρει αργοτερα.Με την μεθοδο των 4 καλωδιων κανεις οτι συνδιασμο θες με τον εκαστοτε ενισχυτη αλλα ακουγεται και αξιοπρεπεστατα καρφι σε pa.Ακομα και αν αργοτερα παρεις πολυ καλο ενισχυτη δεν παροπλιζεται αλλα βοηθαει ουσιαστικα χωρις να χαλαει τον ηχο του, ασε που μπορεις να την βρεις και μεταχειρισμενη αυτη την εποχη 8).....

 

Εγω στην θεση του παιδιου θα την επαιρνα πρωτη...θα εφτιαχνα τους ηχους μου ψαχνοντας την καλα και για ενα διαστημα θα ζουσα χωρις ενισχυτη μεχρι να αποφασισω τι χρειαζομαι και αν οντως τον χρειαζομαι.Θα ζουσα μονο με (καλη)πεταλιερα καρφι σε κονσολα και θα μαζευα λεφτα για κατι που πραγματικα θα με ανεβαζε κατηγορια ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι θα έχει δικό του στούντιο.... Μάλλον για προβάδικο μιλάει...Αρκεί να βγαίνουν όλα τα παραπάνω από τη συγκεκριμένη πεταλιέρα. Π.χ. αν δεν φεύγει και ο προ και ο τελικός και το cab simulation. πάλι καθαρά εφέ δεν έχει...

 

Ναι!Θα αφαιρέσει τις καμπίνες και τους ενισχυτές και μπορεί να δουλέψει το drive της πετελιέρας αν του αρέσει συν τα υπόλοιπα εφέ σαν stompbox και πέρα από τα drive τα οποία είναι πάραπολύ καλά αλλά τίθεται και θέμα γούστου,τα υπόλοιπα εφέ είναι φοβερά και πορεί επίσης να κάνει και διάφορα κολπάκια με το expression pedal.

 

Όπως π,χ, το delay του να το ορίσει με το expression να βάλει χαμιλή ταχύτητα στο delay όταν πατάει το κουμπί από το expression και όταν το κλείνει (δηλ. όταν χαμιλώνει την παντόφλα )το delay να αυξάνει ταχύτητα και διάφορα άλλα τέτοια

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Γεια χαρα παιδες! κατ αρχας καλη επιτυχια στον OP . δεν ξερω εαν εχει καταληξει σε καποια αγορα. (εριξα μια ματια αλλα δεν αντεληφθην κατι :P )

 

θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει (εαν ξερει)?

 

θα ηθελα να παρω ενα μηχανημα , μαξ 400 Ε , που να προσφερει ποιοτικα εφφε τυπου reverb- delay - phaser κτλ.

 

 

να πω οτι εχω εναν bugera 333xl  με μια harley benton 1x12. το drive του ενισχυτη με ικανοποιει κ δεν θα ηθελα να το αντικαταστησω.

 

*ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

 

μεχρι στιγμης ηθελα να αγορασω καποια πεταλακια για αναδειξουν τον ηχο του ενισχυτη οπως compressor - EQ - tubescreamer καθως και reverb (αυτο απλα μ αρεσει σαν εφφε), αλλα βλεπω οτι θα φυγουν πολλα χρηματα ...

 

οποτε οδηγουμαι σε κατι που να τα εχει ολα και να συμφερει οπως πχ. πεταλιερα ή κατι σαν το g-force .

 

αξιζει λετε ή να "χτισω" με πεταλακια και να τα αγoρασω σιγα σιγα.

 

αυτα! ελπιζω να μη κουρασα :D

 

 

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου