Προς το περιεχόμενο

Αγορα πεταλιερας εώς 500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

άντε να τον πουλήσεις σε καλή τιμή...

 

Ωραία, πές μας τώρα και τι είναι αυτό που θα αγοράσεις αύριο καινούριο και ΘΑ πουλήσεις σε "καλή τιμή" σε λίγα χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ!!!! ΕΝΑΝ ΙΣΧΥΡΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΤΡΙΑ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ Ή ΜΙΑ ΙΣΧΥΡΗ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΕΤΡΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ? Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΆΛΛΟ ΈΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ...

 

ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ!!!! :P

ΟΠΑ ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ

Με απλα λογια και τα δυο λαθος ειναι.

Ο ενισχυτης παει με stomp boxes και η πεταλιερα (τυπου hd500, tonelab κλπ) παει με power amp (ή mixer to pow amp).

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Παύλο, εγώ θα σου πω λίγα πράγματα από την δική μου ιστορία στην αναζήτηση εξοπλισμού.

 

Ξεκίνησα με μια (χάλια) κιθάρα, ενώ έπαιζα σε μπάντα. Δεν είχα ούτε μισό πετάλι, ούτε μίσο πολυεφφέ, ούτε ενισχυτή. Ήξερα κάποια πολύ βασικά πράγματα πάνω στα εφφέ (τί είναι delay, τί είναι reverb και ελάχιστα άλλα).

 

Το πρώτο κιθαροπράγμα που αγόρασα λοιπόν, ήταν μια Line6 POD X3. Ικανοποιητικό μηχάνημα, ικανοποιητικός ήχος για να παίζω σπίτι και να μάθω 2-3 πράγματα πάνω στον ήχο (τί κάνει το κάθε εφφέ, πώς συμπεριφέρονται κάποιοι ενισχυτές -έστω μέσω των μοντέλων τους στην πεταλιέρα-, τί ήχος μου αρέσει κλπ κλπ).

 

Σαν ΜΕΓΑΛΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ στην πεταλιέρα αυτή (καθώς και όλες της κλάσεως της) βάζω την δυνατότητα να ηχογραφείς στο σπίτι σου (γιατί είναι και κάρτα ήχου) και να βελτιώνεσαι σαν παίχτης. Το να κάθομαι μόνος μου τα βράδια με ένα DAW ανοικτό, ακουστικά (να μην ενοχλώ κανέναν) και να ηχογραφώ τα κομμάτια που συνέθετα (ας πούμε "συνέθετα"), ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία που παράλληλα με βοήθησε να βελτιωθώ σαν κιθαρίστας.

Το να ηχογραφήσεις με guitar rig ή amplitube OXI, δεν είναι τό ίδιο εύκολο (για έναν άπειρο user). Ο ήχος βγαίνει χειρότερος πολύ εύκολα, και πρέπει να ξέρεις να τον μαζέψεις με σωστό eq και σωστό virtual mic placement. Η πεταλιέρα σε βάζει πιο απλά μέσα "στη φάση".

 

Εγώ την χρησιμοποιούσα και στη μπάντα, επειδή έπρεπε να έχω εφφέ. Αρχικά την έβαζα κονσόλα. Το αποτέλεσμα ήταν καλό μεν, αλλά δυστυχώς δεν συναγωνιζόταν τους συμπαντίτες με κανονικό ενισχυτή και πετάλια. Αυτό συμβαίνει κυρίως γιατί για να έχεις καλό ήχο σε κονσόλα (δηλαδή συνδεδεμένος στο PA), πρέπει και το ίδιο το PA να είναι πολύ καλό, ζωντανό, δυνατό και αχρωμάτιστο. Και αυτό σπανίως συμβαίνει.

Επιπρόσθετα, σε όλα τα live η κιθάρα μου ναι μεν από πλευράς χροιάς ήταν καλή, αλλά ήταν σαν να ακουγόταν ηχογραφημένη από τα ηχεία και όχι σαν ένα live όργανο.

Μετά την συνέδεα σε ένα fx loop ενός ενισχυτή, που ήταν κάπως καλύτερα, και στο τελικό στάδιο την είχα μόνο για εφφε (delay, verbs κλπ), ενώ drive έπαιρνα από πετάλια ή από ενισχυτή.

Το bottom line που σε ενδιαφέρει: σαν μαραφέτι που θα χρησιμοποιείς στον ήχο σου, έχει ημερομηνία λήξης δυστυχώς. Η ημερομηνία αυτή γίνεται πιο κοντινή, όσο περισσότερο παίζεις και ψάχνεσαι. Εμένα αρχικά τα drive δεν μου ακούγονταν καλά, μετά οι προσομοιώσεις δεν ήταν αυτό που ήθελα κλπ κλπ.

Στο τέλος, την έδωσα σε χαμηλή τιμή σε ένα φιλαράκι που αρχίζει να παίζει κιθάρα τώρα.

 

Οπότε, σου γράφω την εξής πρόταση:

 

Αγόραζε λίγα πράγματα, τα οποία θα σου μείνουν και για τα περαστικά δώσε λιγότερα λεφτά. Για να μάθεις τα εφφέ, πειραματίσου με δωρεάν plugins στο pc σου ή με πιο απλά/φθηνά πολυεφφέ (όχι αξίας 500 Ευρώ).

Με ένα καλό ποσοστό του budget που έχεις αγόρασε έναν καλό ενισχυτή και θα δεις "το φως το αληθινόν". Πραγματικά, αυτό που λένε οι συμφορουμίτες είναι πολύ σωστό. Ο ενισχυτής είναι ίσως ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ κομμάτι του ήχου σου. Με ένα καλό μηχανηματάκι θα παίζεις και θα το χαίρεσαι όσο τίποτα.

 

Αν η μουσική σου δεν είναι απαιτητική από πλευράς εφφέ (και μιλάω για τις πρόβες ή για live, aka μέρη που δεν θα αράζεις μόνος με το pc σου να παίζεις με εφφέ από guitar rig π.χ.), δεν βρίσκω λόγο να πάρεις όλοκληρο πολυεφφέ.

 

Πάρε ένα καλό ενισχυτάκι, λαμπάτο -γιατί όχι-, 10-15W και δώσε και κανένα ψιλό για 1-2 βασικά πεταλάκια (π.χ ένα drive, αν δεν σε καλύπτει ο ενισχυτής με το drive του, και κανένα wah η reverb για αρχή, ανάλογα με το τί χρησιμοποιείς στη μουσική σου). Με τον καιρό, και όσο μαθαίνεις πράγματα για τον ήχο σου, θα δεις και τί άλλα εφφέ σου αρέσουν και θα τα αγοράσεις κομμάτι-κομμάτι, με λίγα λεφτά τη φορά.

Στο τέλος θα έχεις έναν καλό ενισχυτή με ωραίο ήχο, και λίγα πεταλάκια που θα σε βοηθάνε σε αυτό που θέλεις να κάνεις.  :)

 

Υ.Γ: Να τονίσω εδώ ότι ψηφίζω πολύ υπέρ της Vox Tonelab SE, ως πεταλιέρας (ναι Superfunk, έχεις δίκιο  ;D ). Αν την βρεις σε καλή τιμή, πάρτην ασυζητητί. Μαζί με έναν καλό ενισχυτή (όπως είπαμε πιο πάνω), θα έχεις πολύ καλό ήχο. Η διαφορά της πεταλιέρας αυτής από άλλες (όπως π.χ. οι Line6 ή οι Boss) είναι στο ότι είναι περισσότερο σαν σύνολο από πεταλάκια σε ενιαίο σασσί, παρά Modelling εργαλείο. Αυτό την κάνει καλύτερη για χρήση με actual ενισχυτές (την είχε ένας παλιός bandmate και είχε παντού ηχάρα, ενώ παράλληλα δεν την ήξερε και 100%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να σου προτείνει κάποιος κάτι γιατί είναι θέμα γούστου και αναγκών.  Εγώ πχ παίζω πάνω σε μια gt10 την οποιοα όμως έχω μάθει με κλειστά μάτια, πάνω σε τελικό ενισχυτή...αν σε πονάει το κουβαλημα, τότε παίρνεις πολυεφε και το ρίχνεις σε pa. Απλά για το σπίτι θες η μόνιτορ ηχεία ή έναν ενισχυτή frfr(ακριβός και δεν τον προτείνω).

 

Ιδανικά παίρνεις ένα καλό λαμπατο και βάζεις την πεταλιερα με 4cm και είσαι τέλειος....γι'αυτό σου λέω έχει να κάνει με τις ανάγκες σου...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, πές μας τώρα και τι είναι αυτό που θα αγοράσεις αύριο καινούριο και ΘΑ πουλήσεις σε "καλή τιμή" σε λίγα χρόνια...

 

 

Μάλιστα. Στα λεφτά που έχει το παιδί (ας πούμε 300 Ευρά για ένα ενισχυτή, οκ? ) πολύ περισσότερη αξία θα έχει σε μια 3-ετία ο Laney Cub 12  ή ο μικρός λαμπάτος της BadCat από τον εν-λόγω μοντελο-εφφέκτορα της Fender. Ακόμα και όταν όλοι τους είναι κινέζικης κατασκευής.

 

 

Σε ένα γενικότερο πλαισιο της ερώτησής σου, θα έλεγα μια αμερικάνικη ή ιαπωνική κιθάρα καλής κατασκευής ή ένας αμερικάνικος ενισχυτής είναι αποδεδειγμένα πράγματα τα οποία σε λίγα χρόνια διατηρούν ένα μεγάλο μέρος της αρχικής χρηματικής τους αξίας. Και όλα αυτά, χωρίς να αντιμετωπίζω τα μουσικά όργανα σαν ''επενδύσεις''.

 

 

 

Το ποστ του SlapGas είναι  ευαγγέλιο. ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Στα λεφτά που έχει το παιδί (ας πούμε 300 Ευρά για ένα ενισχυτή, οκ? ) πολύ περισσότερη αξία θα έχει σε μια 3-ετία ο Laney Cub 12  ή ο μικρός λαμπάτος της BadCat από τον εν-λόγω μοντελο-εφφέκτορα της Fender. Ακόμα και όταν όλοι τους είναι κινέζικης κατασκευής.

 

Ίσως ναι, ίσως όχι. Προσωπικά πιστεύω πως όχι. Το σίγουρο είναι πως δίνοντας τα 300Ε για κάτι από τα παραπάνω, έχει μόνο ενισχυτή, άρα θέλει άλλα 200Ε τουλαχιστον για αξιόλογη πεταλιέρα. Ο Μ-ΙΙΙ αντίθετα είναι ολοκληρωμένη all-in-one λύση που έχει πάρει πολύ καλές κριτικές από τους ειδήμονες, ελαφρύς, με τα 100 βατ του, με το 12άρι του, με το USB interface του, πλήρης.

 

Άσε που τον Laney τον πήρε φίλος εδώ και του βγήκε προβληματικός μετά από μερικούς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις στα μεταχειρισμένα με πέντε κατοστάρικα θα βρεις κι ένα αξιόλογο ενισχυτάκι και μια καλή πεταλιέρα.

Άμα googlaρεις τον harley benton ga 15 θα βρεις δύο-τρεις αγγελίες(λογικά θα ισχύουν).

 

Άμα ψάξεις ή στις αγγελίες του ΝΟΙΖ ή στο κιθάρα θα βρεις και την hd500, θα βρεις επίσης και τις tonelab LE και SE.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δηλαδή απ ότι έψαξα ένας Line 6 Spider IV 30W ή Peavey vypyr 30W θα ήταν μια καλή επιλογή ενισχυτή για εμένα?

 

Σαφώς καλύτερος ο δεύτερος, και καταλληλότερος για "σκληρά"  ακούσματα από τον Mustang.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που τον Laney τον πήρε φίλος εδώ και του βγήκε προβληματικός μετά από μερικούς μήνες.

 

εγώ είμαι αυτος ο συμφορουμίτης ;D Τραυματική εμπειρία ηταν!

 

βεβαια ακόμα συνεχιζω να συστήνω τον συγκεκριμένο ενισχυτη, πιστευω πως στο συγκεκριμένο μπάτζετ σε λαμπάτους με 12" ηχειο και χωρις πολλές πολλές απαιτήσεις απο θέμα ογκου και εντασης, ειναι πολύ καλός. Αμα παρουσιαστει πρόβλημα, υπάρχει και η εγγύηση

 

παντως ρε παιδιά τι γινεται με την ορολογία, τι 4cm και frfr...

επίσης τι παει να πει πεταλιερα παει με τελικο και πεταλακια με ενισχυτη?

 

χαλαρώστε λίγο, καταρχήν το παιδί μπορει να μη ξερει καν για τι πραμα μιλαμε αμα μπαινουμε σε αχρειαστες λεπτομέρειες και αχρειαστες ορολογίες

και κατα δευτερον οπου θελει τη βαζει ο καθενας την πεταλιερα, σε τελικό ή ενισχυτη

 

παρε modelling ενισχυτη φίλε, (κατηγορια σαν αυτους που γραφεις, Spider, Vypyr, Mustang) να γλιτώσεις! Κοιτα μονο ναχει 12" ηχειο. Πάρε απο αγγελίες αμα βρεις, γιατι μαλλον μολις μπεις στα πραγματα του ηχου κιθαρας θα θελησεις κατι καλυτερο η πιο κατι πιο συγκεκριμενο και θα τον πουλησεις παλι :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου