Προς το περιεχόμενο

Αγορα πεταλιερας εώς 500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_iii_v2.htm

 

οριστε η πρόταση απο μένα.

 

Γενικά μπορεις:

1) Να παρεις ενα modelling ενισχυτη που τα εχει ολα πανω, και το footswitch του για να εχεις λιγη ευελιξία πανω στο παιξιμο. Ισως χρειαστεις και ξεψωριστό wah pedal αμα χρησιμοποιείς, με συνολικό κοστος γυρω στο 400αρι.

2) Να παρεις ενα μικρό λαμπάτο (15watt minimum) με 12αρι ηχειο της ταξης των 200-300 ευρω και τα υπολοιπα (100-200) να τα δωσεις στην πεταλιέρα

3) Το ιδιο με το απο πάνω αλλα με τρανζιστοράτο ενισχυτή με 12άρι ηχειο οπότε θα σου βγει πιο φτηνα

 

Κάπως έτσι το βλέπω εγώ χοντρικα, αμα βεβαια υπάρχει περίπτωση να παιζεις και σε κανενα λαιβακι ή πρόβα. Αμα θες μονο για το σπίτι, μπορεις να τη βγαλεις και πολυ πιο φτηνα με ενα guitar rig στο pc.

 

Εγώ θα σου πρότεινα το 1). Και ηχαρα θαχεις, και θα παιζεις σπιτι στουντιο λαιβ, και οση ευελιξία σου χρειαζεται θα την έχεις, και θα μαθεις τι κανουν τα εφε και πως να φτιαχνεις ηχο με τα μπλιμπλικια και σε 1 χρονο που θα χεις παιξει και σε καναν αλλο ενισχυτη, θαχεις δοκιμασει κανα πεταλακι, καμια πεταλιερα κλπ κλπ και θα ξερεις ακριβώς τι θες και γιατι, τον πουλας μεταχειρισμένο και συμπληρώνεις να παρεις αυτο που θες.

 

Μπορεί να σου κρατησει και για χρονια βεβαια

 

;)

 

 

Εγώ πάλι διαφωνώ και για το Νο. 1 και για το Νο. 3 αλλά στηρίζω με χίλια το Νο. 2! Ναι, απόψεις είναι αυτές. Αλλά δεν θα πρότεινα για ενσχυτή κάτι με ενσωματωμένα πολυ-εφέ, γιατί στα χρόνια που έρχονται σύντομα θα ξεπεραστεί και θα χάσει την αξία του. Ρίξε χρήματα σε έναν ενισχυτή που θα κρατήσεις χρόνια και θα κάνει τα πάντα να ακούγονται καλύτερα πάνω του και κράτα χαμηλά το μπάτζετ για το πολυ-εφέ. Ακόμα καλύτερα, το ξαναλέω, ψώνισε από τις αγγελίες. Οι καιροί είναι δύσκολοι άρα και οι ευκαιρίες πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλλά δεν θα πρότεινα για ενσχυτή κάτι με ενσωματωμένα πολυ-εφέ, γιατί στα χρόνια που έρχονται σύντομα θα ξεπεραστεί και θα χάσει την αξία του.

 

Δεν θα αντιμετώπιζα ποτέ τον κιθαριστικό εξοπλισμό ως χρηματοοικονονική επένδυση...

 

Ο Mustang III είναι όντως ενισχυτής που μπορεί να καλύψει ένα κιθαρίστα για χρόνια, τώρα ως απώλεια αξίας με το χρόνο, Ο,ΤΙ και να πάρεις, θα χάσει την αξία του, μάλιστα ένας ενισχυτής με το βαρύ όνομα της Fender θα τη χάσει πιο αργά. Επίσης ως solid state μηχάνημα δεν θα έχει παρά ελάχιστα έξοδα σε βάθος χρόνου λόγω φθορών και γηράνσεων υλικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η εμπειρία μου (κρινοντας οχι μονο απο τον εαυτό μου αλλά και απο πολλους άλλους κιθαρίστες) μου εχει δείξει οτι αν αγοράζεις εξοπλισμό με τη λογική "παρε κατι καλο να σου μεινει για χρονια" στο τέλος ξοδευεις πιο πολλά λεφτά γιατι πλέον καλώς ή κακώς πολλοί κιθαρίστες δεν παιρνουν κατι καινουριο επειδη το χρειάζονται αλλά επειδή τους "επιασε" το μαρκετινγκ καποιας εταιριας.

 

Χώρια που το παιδί δε φαινεται να εχει καμια εμπειρία απο εξοπλισμό κιθαρας, οπότε δε παιζει να παρει εναν ενισχυτη τωρα και να μη θελει να τον πουλησει αργοτερα οταν τον πιασει το συνδρομο καταναλωτισμου που ολους μας εχει πιασει.

 

σε ενα χρονο οι μαστανγκ δε θα εχουν χασει και πολλή αξια, και οπως και ναχει και μονο που θα τον κρατησει 1 χρονο και πανω του θα μαθει πολλα, θα αξιζει τη χασουρα της μεταπώλησης, και στο τελος ισως γλιτώσει και ενα καρο λεφτα αμα ξερει πλεον τι θελει.

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους... Μετά τις πανελλήνιες που γράφω σε λίγες μέρες, όταν τελειώσω σκέφτομαι να αγοράσω μια πεταλιέρα από αρκετά έως και πολύ καλή. Τι έχετε να προτείνετε? Με ταβάνι τα 500ευ... Εγώ έχω βάλει στο μάτι μία Line 6 POD HD500. Τι λέτε?

 

Μια χαρα ειναι για πεταλιερα.

Παιζει κι ετσι οπως ειναι plug n play με τα preset, αλλα με τον καιρο αν ριξεις ψαξιμο με το manual και παραλληλα "σκαλισμα" (120+ σελιδες pdf maunal), μπορεις να κανεις τρελλα πραγματα. (μπες και στο φορυμ της Line6 να παρεις ιδεες απο αλλους χρηστες της)

Απαραιτητα με το που θα την παρεις θα μπεις για update (σου δινει κι αλους ενισχυτες πχ soldano και καποια μικροφωνα επιπλεον κλπ), αφου κατεβασεις πρωτα το Monkey και μετα drivers και το software για editing μεσω PC και USB, manual, τραπεζα ηχων (custom tones) κλπ.

 

Προτεινω να ρωτησεις στο Νακα για καποιες που ειναι ανοιγμενες οι συσκευασιες τους, που ειναι για show αλλα ειναι απατητες, και μπορεις να παρεις καλη εκπτωση. (κατω απο 500)

 

Επισης πιστευω οτι αν θελεις ανεση στο experssion (πχ ελεγχο mix delay) θα χρειαστεις ενα επιπλεον expression pedal και μη σου πω και wah ξεχωριστο, για να χρησιμοποιεις το δικο του pedal για volume μονο (αφου οταν πατας μπροστα το pedal για να ανοιξει το wah θα πας αναγκαστικα τερμα volume).

Eπισης αν εχεις ηδη stomp boxes, καλο ειναι να τα βαλεις στη λουπα του για να μη "τρως" μνημη (DSP) και ετσι λιγοστευουν οι επιλογες για καποια "βαρια" εφφε.

 

H καλυτερη χρηση της ειναι κατα την αποψη μου studio direct σε καρτα ηχου ή σε mixer (αν και εχει ρυθμισεις για συνδεση σε οποιδηποτε amp ειτε compo ειτε κεφαλι, με ρυθμισεις γι Low cut, hi cut κλπ)

 

Κατεβασε το extended manual Pdf για να δεις τι μπορεις να κανεις.

http://line6.com/data/6/0a06434dfb244f7b7f489af64/application/pdf/POD%20HD500%20Advanced%20Guide%20v2.0%20-%20English%20%28%20Rev%20A%20%29.pdf

 

Ειναι (οπως και το προγουμενο pod xt που εχω και χρησιμοποιω ακομα ενιοτε αναλογα τις αναγκες) μηχανημα που θα σε βγαλει πολλα χρονια (ιδιως με το Support που παρεχουν στο software)

Θα σε βοηθησει επισης να καταλαβεις πως λειτουργει ενα αληθινο Pedalborad, αφου στηνεις κανονικα τα πεταλια σαν σε πραγματικες συνθηκες, κι αυτο το στησιμο που κανεις αναλογα, αλλαζει τη λειτουργια και το ακουσμα και ανταποκρινεται σαν το πραγματικο.

Θα σε βοηθσει επισης να μαθεις τα εφφε κλπ κλπ κι οταν αποφασισεις καποια στιγμη να παρεις real αυτα τα πραγματα θα ξερεις και να επιλεξεις καλυτερα και να τα χειριστεις καλυτερα.

 

ΥΓ ξεχασα το βασικο. Σε ολους τους ηχους το πρωτο που κανεις ειναι να κοβεις στο μηδεν το predelay του reverb και γενικα χαμηλα στο mix στα reverb, το μικροφωνο κολλητα στην καμπινα (το ER δλδ στο μηδεν, στο amp edit βρισκεται) και τα channel volume γενικα ψηλα (χωρις να παραμορφωνουν) για να ειναι hot το σημα, το master vol κι αυτο ψηλα πανω 5. Στο 6-6.5 καλα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι για πεταλιερα.

Παιζει κι ετσι οπως ειναι με τα preset, αλλα αν ριξεις ψαξιμο με το manual και παραλληλα "σκαλισμα" (120+ σελιδες pdf maunal), μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.

Απαραιτητα με το που θα την παρεις θα μπεις για update (σου δινει soldano και καποια μικροφωνα επιπλεον κλπ), αφου κατεβασεις πρωτα το Monkey και μετα drivers και το software για editing μεσω PC και USB, manual κλπ.

 

Προτεινω να ρωτησεις στο Νακα για καποιες που ειναι ανοιγμενες οι συσκευασιες τους, που ειναι για show αλλα ειναι απατητες, και μπορεις να παρεις καλη εκπτωση.

 

Επισης πιστευω οτι αν θελεις ανεση στο experssion (πχ ελεγχο mix delay) θα χρειαστεις ενα επιπλεον expression pedal και μη σου πω και wah ξεχωριστο, για να χρησιμοποιεις το δικο του pedal για volume μονο (αφου οταν πατας μπροστα το pedal για να ανοιξει το wah θα πας αναγκαστικα τερμα volume).

Eπισης αν εχεις ηδη stomp boxes, καλο ειναι να τα βαλεις στη λουπα του για να μη "τρως" μνημη (DSP) και ετσι λιγοστευουν οι επιλογες για καποια "βαρια" εφφε.

 

οριστε φιλε παύλο...

 

εισαι σίγουρος οτι θες μια τετοια πεταλιέρα? ;D

 

;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ!!!! ΕΝΑΝ ΙΣΧΥΡΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΤΡΙΑ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ Ή ΜΙΑ ΙΣΧΥΡΗ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΕΤΡΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ? Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΆΛΛΟ ΈΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ...

 

ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο καλυτερος ο ενισχυτης τοσο καλυτερο ηχο θαχεις.

 

για πεταλιέρα παρει μια που ναχει απλα expression pedal (αυτο το μεγαλο στο πλαι) και ναναι καπως φτηνη απο τις αγγελιες, ο,τι βρεις καλο θαναι μη φοβασαι, αρκει να μην ειναι προιστορικής εποχής.

 

και για ενισχυτη κοιτα στην αγγελίες, δωσε βαση στο 12" ηχειο, και πηγαινε να δοκιμασεις μερικους

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλιες φορες μετρια πεταλια-πεταλιερα και καλος ενισχυτης παρά μετριος ενισχυτης και καλα πεταλια-πεταλιερα! Εγω επαθα και εμαθα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αντιμετώπιζα ποτέ τον κιθαριστικό εξοπλισμό ως χρηματοοικονονική επένδυση...

 

Ο Mustang III είναι όντως ενισχυτής που μπορεί να καλύψει ένα κιθαρίστα για χρόνια, τώρα ως απώλεια αξίας με το χρόνο, Ο,ΤΙ και να πάρεις, θα χάσει την αξία του, μάλιστα ένας ενισχυτής με το βαρύ όνομα της Fender θα τη χάσει πιο αργά. Επίσης ως solid state μηχάνημα δεν θα έχει παρά ελάχιστα έξοδα σε βάθος χρόνου λόγω φθορών και γηράνσεων υλικών.

 

 

Όσον αφορά το 1ο σκέλος, θα πω ότι ούτε και εγώ τον αντιμετώπιζα έτσι, αλλά μερικά χρόνια μετά και στα 35 μου, αφότου έχασα χρήματα προσπαθώντας να πουλήσω πράγματα που τα ξεπέρασα προσπαθώντας να αγορασω κάποια άλλα, άλλαξα την νοοτροπία μου, ιδιαίτερα όσον αφορά κιθάρες και ενισχυτές (όχι τόσο πολύ στα υπόλοιπα).

 

Στο 2ο σκέλος, διαφωνώ κάθετα. Το ότι λέει Fender το συγκεκριμένο μοντέλο δεν μου λέει τίποτα. Στο επόμενο μοντέλο είτε της Fender είτε της Line 6 σε 1-2 χρόνια που θα κάνει 5 πράγματα περισσότερα ή / και καλύτερα, άντε να τον πουλήσεις σε καλή τιμή...

 

 

 

 

εμενα η εμπειρία μου (κρινοντας οχι μονο απο τον εαυτό μου αλλά και απο πολλους άλλους κιθαρίστες) μου εχει δείξει οτι αν αγοράζεις εξοπλισμό με τη λογική "παρε κατι καλο να σου μεινει για χρονια" στο τέλος ξοδευεις πιο πολλά λεφτά γιατι πλέον καλώς ή κακώς πολλοί κιθαρίστες δεν παιρνουν κατι καινουριο επειδη το χρειάζονται αλλά επειδή τους "επιασε" το μαρκετινγκ καποιας εταιριας.

 

όπως εγραψα και πιο πάνω, η δική μου μου λέει ακριβώς το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλιες φορες μετρια πεταλια-πεταλιερα και καλος ενισχυτης παρά μετριος ενισχυτης και καλα πεταλια-πεταλιερα! Εγω επαθα και εμαθα!

 

 

Α, γειά σου! Ακριβώς αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου