Προς το περιεχόμενο

Αγορα πεταλιερας εώς 500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παντως ρε παιδιά τι γινεται με την ορολογία, τι 4cm και frfr...

επίσης τι παει να πει πεταλιερα παει με τελικο και πεταλακια με ενισχυτη?

 

χαλαρώστε λίγο, καταρχήν το παιδί μπορει να μη ξερει καν για τι πραμα μιλαμε αμα μπαινουμε σε αχρειαστες λεπτομέρειες και αχρειαστες ορολογίες

και κατα δευτερον οπου θελει τη βαζει ο καθενας την πεταλιερα, σε τελικό ή ενισχυτη

 

παρε modelling ενισχυτη φίλε, (κατηγορια σαν αυτους που γραφεις, Spider, Vypyr, Mustang) να γλιτώσεις! Κοιτα μονο ναχει 12" ηχειο. Πάρε απο αγγελίες αμα βρεις, γιατι μαλλον μολις μπεις στα πραγματα του ηχου κιθαρας θα θελησεις κατι καλυτερο η πιο κατι πιο συγκεκριμενο και θα τον πουλησεις παλι :)

Full Range Frequency Response

Μιλαμε για passive monitors (ηχεια) που οδηγουνται απο τελικο ενισχυτη ή active monitors (ηχεια με δικο τους τελικο ενισχυτη)

Γιατι εκει αποδιδει καλυτερα αυτο το ειδος πεταλιερων (που ειναι και προενισχυτες εκτος απο εφφε) και οχι σε ενισχυτη κιθαρας (που εχει και αυτος προενισχυτη και θα γινεται χαμος με δυο προενισχυτες) αλλα και στο return του ενισχυτη της κιθαρας να κουμπωσει την πεταλιερα (και ετσι να παει κατευθειαν στο τελικο του ενισχυτη) παλι δεν θα ακουγεται τοσο καλα αφου τα ηχεια του δεν ειναι full range

Και οπως εγραψα η hd500 εχει πολλα ρυθμιστηρια για να παιξει σε ενισχυτη κιθαρας αλλα και παλι δεν ακουγεται το ιδιο καλα οσο σε τελικο με fr ηχεια ή ,,, "στην κονσολα" που λενε

 

Σε ενισχυτη κιθαρας παιζουν καλα τα stomp boxes τα λεγομενα πεταλακια

οτι δεν καταλαβαινεις κανε το Google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε εγω καταλαβαινω, απλα ηθελα να επισημάνω πως αναλογα με ποιον εχουμε απεναντι μας τα λεμε και αναλογως απλά. Αλλιώς κινδυνευουμε να πνιξουμε τον αλλο με τις γνωσεις μας που δε χρειαζεται να παραθετουμε με την παραμικρή αφορμή.

 

Όσο για το αν ταιριάζει η πεταλιέρα μπροστά ή σε τελικό θα πω μόνο πως το αν ακουγεται καλά η κακά με κάποιο τρόπο, δεν ειναι παρα ένα υποκειμενικό θέμα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Full Range FLAT Response σημαίνει, και μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις, δεν σου έγραψε ο Ηρακλής πως δεν ξέρει τι είναι, αλλά ότι δεν έχει νόημα να μπαίνουμε σε τέτοιες λεπτομέρειες όταν έχουμε ένα παιδί 18 ετών που τώρα ξεκινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις κάποιο στερεοφωνικό ή ηχεία που μπορείς να παίζεις και είναι σε αξιοπρεπή επίπεδα μπορείς να αποφύγεις τον ενισχυτή εκτός εάν τον χρειάζεσαι για live.

 

Ίσως θα ήταν καλό να σκεφτείς και τη λύση των monitor αφού θα έχεις "ουδέτερο" ήχο και θα μπορείς να συνδέεσαι σε κονσόλα με πολύ μικρότερες διαφορές στον ήχο απ'ότι σε ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι απλά μπλέκουμε το παλλικάρι με ανούσιες προτάσεις/οπτικές/ορολογίες.

 

Τα 3 σενάρια είναι απλά:

- Πολυεφφέ βαρβάτο (δηλαδή αρκετά λεφτά από το budget), το οποίο θα χρησιμοποιεί σπίτι σκέτο με ακουστικά (διότι το κόστος του να αγοράσει ΚΑΙ αξιόλογα monitors ξεφεύγει λίγο, ενώ η λύση του "φτηνού ενισχυτή" προφανώς και δεν προτείνεται). Ο φίλος μας θα το κουβαλάει σε προβάδικα και ή θα το βάζει στην κονσόλα, οπότε και θα περνάει ωραία, ή θα το βάζει σε ένα return ενισχυτή (αν και εφ' όσον ξέρει από αυτά το παιδί -no offense προφανώς, έτσι  :)- ) και θα κάνει τη δουλειά του. Flexibility=καλό. Αντοχή στο χρόνο=μέτρια έως κακιά, διότι όσο μαθαίνεις, συνήθως τα πολυεφφέ με το παραπάνω σενάριο δεν σε καλύπτουν. Αρχίζεις και αναζητάς πιο "ζωντανό" ήχο, aka κάποιον σωστό ενισχυτή. Καλή η κονσόλα, δεν λέω, αλλά το να είσαι μπροστά από ένα παλλόμενο ηχείο σε όλο του το range είναι άλλο πράμα.

- Ενισχυτής βαρβάτος (δηλαδή αρκετά λεφτά από το budget), αλλά χωρίς ενσωματωμένα εφφέ, τον οποίο ο φίλος μας θα έχει σπίτι να παίζει και να περνάει τέλεια, και σε πρόβες θα παίζει με ο,τι βρει, όπως οι περισσότεροι από εμάς. Στα lives όμως θα μπορεί, λογικά, να έχει τον ενισχυτή του και να παίζει εντός έδρας. Για το θέμα τον εφφέ όμως θα πρέπει να αγοράσει ξεχωριστά πεταλάκια, τα οποία προφανώς και θα μπορεί να έχει παντού. Flexibility=μέτριο/κακό. Άντοχή στο χρόνο=πολύ-πολύ καλή. Ένα καλό μηχάνημα είναι πάντα ένα καλό μηχάνημα. Θα μπορέσεις ενδεχομένως να το κρατήσεις και να σε καλύψει forever and ever.

- Ενισχυτής βαρβάτος (δηλαδή αρκετά λεφτά από το budget) με ενσωματωμένα εφφέ. Σε αυτή τη φάση παίζουν όσοι αναφέρθηκαν πιο πάνω. Δεν έχω εμπειρία από τους αντίστοιχους fender ή peavey, αλλά οι Line6 spider ΔΕΝ μου αρέσουν και ΔΕΝ τους συνιστώ. "Πλαστικό" overdrive (και το λέω αυτό εγώ, που έμαθα πολλά από μια pod x3) και αδιάφορα εφφέ, χωρίς προσωπικότητα. Βολεύει μεν που έχει πολλά Patches και σώζεις πολλούς ήχους, αλλά δεν θα σε βγάλει για πολύ καιρό. Γρήγορα θα αρχίσεις να ξενερώνεις με την φάση του. Συν τοις άλλοις, δεν θα μπορείς να τον κουβαλάς σε πρόβες και δεν θα έχεις και άλλα εφφέ να πάρεις να κάνεις τη δουλειά σου.  ;D

Flexibility=κακό. Άντοχη στο χρόνο=μέτρια (ανάλογα το όνομα της εταιρείας).

 

Εγώ σου προτείνω ανοικτά το ΔΕΥΤΕΡΟ σενάριο. Πιο αξιόπιστο, πιο ποιοτικό και λιγότερο επικίνδυνο. Ένας ενισχυτής λαμπάτος badcat (για παράδειγμα) δεν χάνει εύκολα την αξία του με το χρόνο. Μετανιώνεις? Αλλάζεις γνώμη? Τον πουλάς έυκολα!Για τα πολυεφφέ, η σχέση αξίας/χρόνου είναι σαν τη γραφική παράσταση της 1/x. Για τους modelling ενισχυτές είναι κάπως καλύτερα, αλλά και πάλι η αξία τους δεν είναι και τόσο σταθερή.

 

Trust me, δώσε χρόνο στο αυτί σου και αγόρασε ένα καλό ενισχυτάκι με 200-300 Ευρώ.  Με άλλα 100 αγόρασε 2 απαραίτητα πεταλάκια που ενδεχομένως θέλεις και τα υπόλοιπα 100 κράτα τα καβάντζα για καμία στραβή (καιροί δύσκολοι γαρ). Μετά από 1-2 χρόνια, θα με θυμηθείς.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να σου προτείνει κάποιος κάτι γιατί είναι θέμα γούστου και αναγκών.  Εγώ πχ παίζω πάνω σε μια gt10 την οποιοα όμως έχω μάθει με κλειστά μάτια, πάνω σε τελικό ενισχυτή...αν σε πονάει το κουβαλημα, τότε παίρνεις πολυεφε και το ρίχνεις σε pa. Απλά για το σπίτι θες η μόνιτορ ηχεία ή έναν ενισχυτή frfr(ακριβός και δεν τον προτείνω).

 

Ιδανικά παίρνεις ένα καλό λαμπατο και βάζεις την πεταλιερα με 4cm και είσαι τέλειος....γι'αυτό σου λέω έχει να κάνει με τις ανάγκες σου...

 

Ήθελα να σε ρωτήσω περί αυτού κάτι όσον αφορά την οπτική σου. Έχεις όντως δοκιμάσει την boss gt-10 σου με 4cm σε λαμπάτο ενισχυτή? Το αποτέλεσμα σου άρεσε? Εμένα καθόλου. Τα πολυεφφέ τείνουν να κόβουν αρκετό αρμονικό περιεχόμενο και να κομπρεσάρουν τα πάντα.

Τα amp sims τα κλείνεις? Τα cab sims?

Drive από που παίρνεις? Από προσομοίωση πεταλιού στην πεταλιέρα? Από προσομοίωση ενισχυτή?Στην δεύτερη περίπτωση, ο ήχος είναι σχεδόν πάντα χάλια λόγω stacking 2 διαφορετικών preamps. Στην πρώτη περίπτωση παλεύεται, αλλά χάνει πάρα πολύ σε σχέση με ένα actual πετάλι. Βάλε π.χ. το μοντέλο ένος tube screamer μπροστά από έναν ενισχυτή και βάλε και ένα bad monkey να δεις διαφορά. Και υποτίθεται πως οι προσομοιώσεις screamer είναι από TS808, που έχει και τριπλά λεφτά.

Ποτέ δεν ακούγεται ικανοποιητικό. Από τα πολλά drive πετάλια που είχε η Χ3 μου π.χ., μόνο η προσομοίωση ενός chandler tube overdrive που είχε "την πάλευε". Και το βάζω έτσι με εισαγωγικά, γιατί όντως ήταν έτσι. Ώσπου μια μέρα έτυχε να φέρει ένας φίλος ένα Marshall Jackhammer (=40-50 Ευρώ πετάλι, έτσι) και να πάθω πλάκα κυριολεκτικά με την διαφορά.

 

H 4cm νομίζω ότι με πεταλιέρες δεν δουλεύει ποτέ ιδιαίτερα ικανοποιητικά. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την gt10 τη βάζω στο return ενός fender pro185 και παρόλο που ο ενισχυτής δεν λέει και πολλά(τρανζίστορ) το αποτέλεσμα είναι παρά πολύ καλό(βέβαια πάνω στο return σε 3 λαμπατους που την έχω δουλέψει ακούγεται σαφώς με ποιο πολλές δυναμικές)

 

Με 4cm έχω σεταρει μια gt8 με Marshall ma50. Οπότε θα σου πω γιαυτη. Άψογος ήχος! Το όλο παιδεμα ήταν να κάνεις την πεταλιερα διάφανη. Όταν την έκανα διάφανη(από τα global input και presence) όλα έγιναν εύκολα. Ανάλογα το preset αλλάζω τα πάντα. Αν θέλω Marshall παίζω με τονενισχυτή. Αν θθέλω κάτι άλλο μόνο με preamps της gt. Τα εφέ όπου θέλω όπως θέλω. Τα drive της gt δουλεβαν καλύτερα μπροστά από τον Marshall από ότι μπροστά αποο τα δικά της preamps. Γενικά δεν είχα πρόβλημα. Όλα δούλεψαν άψογα...τώρα θέλω να πάρω έναν jvm205 που έχει και midi να κάνω party με την gt10.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την gt10 τη βάζω στο return ενός fender pro185 και παρόλο που ο ενισχυτής δεν λέει και πολλά(τρανζίστορ) το αποτέλεσμα είναι παρά πολύ καλό(βέβαια πάνω στο return σε 3 λαμπατους που την έχω δουλέψει ακούγεται σαφώς με ποιο πολλές δυναμικές)

 

Με 4cm έχω σεταρει μια gt8 με Marshall ma50. Οπότε θα σου πω γιαυτη. Άψογος ήχος! Το όλο παιδεμα ήταν να κάνεις την πεταλιερα διάφανη. Όταν την έκανα διάφανη(από τα global input και presence) όλα έγιναν εύκολα. Ανάλογα το preset αλλάζω τα πάντα. Αν θέλω Marshall παίζω με τονενισχυτή. Αν θθέλω κάτι άλλο μόνο με preamps της gt. Τα εφέ όπου θέλω όπως θέλω. Τα drive της gt δουλεβαν καλύτερα μπροστά από τον Marshall από ότι μπροστά αποο τα δικά της preamps. Γενικά δεν είχα πρόβλημα. Όλα δούλεψαν άψογα...τώρα θέλω να πάρω έναν jvm205 που έχει και midi να κάνω party με την gt10.

 

Η GT10 εχει χιλια δυο καλα αλλα εχει επισης και το πλαστικοτερο distortion απο ολες της κατηγοριας της.To cosm ειναι μερικες χιλιετιες πισω απο ολο τον ανταγωνισμο,ακομα και η zoom καλυτερες προσομειωσεις εχει οσον αφορα τον σκληρο ηχο.

Αν σε ικανοποιουν τα βρωμικα του ενισχυτη σου καλως αλλα αν θες να τα παιρνεις απο τις πεταλιερες τα digitech,pod,zoom,rocktron  της ριχνουνε στ αφτια της boss.Oχι οτι δεν ειναι καλη αλλα για τα λεφτα που πληρωνεις τα γκαζια της θα επρεπε να ηταν στο ιδιο τουλ επιπεδο με τις υπολοιπες ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου