Προς το περιεχόμενο

Αγορα πεταλιερας εώς 500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακολουθώντας την εμπειρία μου με την HD300 θα διαφωνήσω ελαφρώς στο ό,τι χρειάζεσαι λαμπάτο ενισχυτή. Κυρίως, επειδή,

α) οι λάμπες σε προενίσχυση (αλλά και τελικό) χρωματίζουν ελαφρώς έως πολύ (και όλοι οι ενισχυτές το κάνουν με διαφορετικό τρόπο) το τελικό αποτέλεσμα των HD

 

Εννοούσα βέβαια πως η σύνδεση θα γίνει στη λούπα, ο δε χρωματισμός του τελικού σταδίου μπορεί καλλιστα να είναι επιθυμητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κατάλαβα. Αν αποφασίσει να πηγαίνει σε ένα προβάδικο και να παίζει με έναν συγκεκριμένο ενισχυτή, κλείσει κανά δίωρο να στήσει την πεταλιέρα σε αυτόν και δεν πειραματίζεται μακριά του, δεν διαφωνώ.

 

Αυτά τα λέω επειδή, τελευταία, αλλάζω προβάδικα και βασανίζομαι πολύ γιατί κάθε ενισχυτής ακόμα και στη λούπα πέρα από το ότι - φυσιολογικά - ακούγεται τελείως διαφορετικά από αυτό που στήνω στα μόνιτορς στο σπίτι (ακόμα και με τις ανάλογες αλλαγές στα switches studio/live κτλ.), κάθε τελικός ακούγεται τόσο διαφορετικά που μου βγαίνει η ψυχή να το φέρω σε μη-απαίσιο επίπεδο κάθε φορά. Το ικανοποιητικό επίπεδο δεν το τολμάω να το ψάξω, θα με φάνε οι άλλοι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κατάλαβα. Αν αποφασίσει να πηγαίνει σε ένα προβάδικο και να παίζει με έναν συγκεκριμένο ενισχυτή, κλείσει κανά δίωρο να στήσει την πεταλιέρα σε αυτόν και δεν πειραματίζεται μακριά του, δεν διαφωνώ.

 

Αυτά τα λέω επειδή, τελευταία, αλλάζω προβάδικα και βασανίζομαι πολύ γιατί κάθε ενισχυτής ακόμα και στη λούπα πέρα από το ότι - φυσιολογικά - ακούγεται τελείως διαφορετικά από αυτό που στήνω στα μόνιτορς στο σπίτι (ακόμα και με τις ανάλογες αλλαγές στα switches studio/live κτλ.), κάθε τελικός ακούγεται τόσο διαφορετικά που μου βγαίνει η ψυχή να το φέρω σε μη-απαίσιο επίπεδο κάθε φορά. Το ικανοποιητικό επίπεδο δεν το τολμάω να το ψάξω, θα με φάνε οι άλλοι...

 

Ναι, καλά, λοιπόν, μη μπερδεύεσαι, εδώ το δίλημμα  είναι μεταξύ λαμπάτου ενισχυτή με 12άρι μεγάφωνο που εγώ προτείνω και ενός ευτελούς τρανζιστοράτου ενισχυτή που ο ΟΡ δηλώνει πως σκοπεύει να πάρει για να το έχει ως απλό "ηχείο", και όχι μεταξύ λαμπάτου και μόνιτορ...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου λέτε η προοπτική, να αγοράσω μια πεταλιέρα της κλάσης HD500, με έναν ενισχυτή φθηνό που θέλω να τον χρησιμοποιώ σαν ηχείο για να ακούω από την πεταλιέρα τα distortion, reverb, εφφέ κλπ, δεν είναι η ιδανικότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου λέτε η προοπτική, να αγοράσω μια πεταλιέρα της κλάσης HD500, με έναν ενισχυτή φθηνό που θέλω να τον χρησιμοποιώ σαν ηχείο για να ακούω από την πεταλιέρα τα distortion, reverb, εφφέ κλπ, δεν είναι η ιδανικότερη...

για το ποσο που θες να δωσεις για ενισχυτη,ειναι τσαμπα τα λεφτα της πεταλιερας....αν θες κατι προχειρο για το σπιτι μπορεις να κατεβασεις καποιο προγραμμα τυπου amplitube,guitar rig κλπ και να συνδεσεις το λαπτοπ με ενα στερεοφωνικο που ισως εχεις!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου λέτε η προοπτική, να αγοράσω μια πεταλιέρα της κλάσης HD500, με έναν ενισχυτή φθηνό που θέλω να τον χρησιμοποιώ σαν ηχείο για να ακούω από την πεταλιέρα τα distortion, reverb, εφφέ κλπ, δεν είναι η ιδανικότερη...

 

απο τις πολυ κακες προοπτικές μαλιστα.

 

να προσθεσω οτι καλυτερο ηχο θα εχεις με ενα ενισχυτη των 500 ευρω και μια πεταλιέρα των 20

 

Καταρχην δε νομιζω να σου χρειαζεται καν η HD500. Παρε την HD300 και τα 200 ευρω που ειναι η διαφορα τους ριξτα σε ενισχυτη.

 

Και αυτο ΑΜΑ θες ντε και καλα να δωσεις τοσα πολλα λεφτα. Για να λες οτι σκοπευες να παρεις μια καλη πεταλιέρα και να τη βαλεις σε ενα ενισχυτακι της πλακας παει να πει πως ακομα δεν εχεις μεγαλη εμπειρια με εξοπλισμο οπότε ισως ειναι καλυτερα να κινηθεις σε ενα μετριοπαθες μπατζετ μεχρι να καταλαβεις τι ψαχνεις και μετα να δωσεις τα πολλα λεφτα.

 

Όπως και ναχει κοιτα να προτιμησεις μεταχειρισμενα τουλαχιστον για να χασεις λιγοτερα λεφτα στη μεταπωληση.

 

Επισης, τι κιθαρα εχεις, και τι μουσική παιζεις?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_iii_v2.htm

 

οριστε η πρόταση απο μένα.

 

Γενικά μπορεις:

1) Να παρεις ενα modelling ενισχυτη που τα εχει ολα πανω, και το footswitch του για να εχεις λιγη ευελιξία πανω στο παιξιμο. Ισως χρειαστεις και ξεψωριστό wah pedal αμα χρησιμοποιείς, με συνολικό κοστος γυρω στο 400αρι.

2) Να παρεις ενα μικρό λαμπάτο (15watt minimum) με 12αρι ηχειο της ταξης των 200-300 ευρω και τα υπολοιπα (100-200) να τα δωσεις στην πεταλιέρα

3) Το ιδιο με το απο πάνω αλλα με τρανζιστοράτο ενισχυτή με 12άρι ηχειο οπότε θα σου βγει πιο φτηνα

 

Κάπως έτσι το βλέπω εγώ χοντρικα, αμα βεβαια υπάρχει περίπτωση να παιζεις και σε κανενα λαιβακι ή πρόβα. Αμα θες μονο για το σπίτι, μπορεις να τη βγαλεις και πολυ πιο φτηνα με ενα guitar rig στο pc.

 

Εγώ θα σου πρότεινα το 1). Και ηχαρα θαχεις, και θα παιζεις σπιτι στουντιο λαιβ, και οση ευελιξία σου χρειαζεται θα την έχεις, και θα μαθεις τι κανουν τα εφε και πως να φτιαχνεις ηχο με τα μπλιμπλικια και σε 1 χρονο που θα χεις παιξει και σε καναν αλλο ενισχυτη, θαχεις δοκιμασει κανα πεταλακι, καμια πεταλιερα κλπ κλπ και θα ξερεις ακριβώς τι θες και γιατι, τον πουλας μεταχειρισμένο και συμπληρώνεις να παρεις αυτο που θες.

 

Μπορεί να σου κρατησει και για χρονια βεβαια

 

;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου