Προς το περιεχόμενο

Αγορα πεταλιερας εώς 500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θέλεις να μας πεις κάποια στιγμή τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με τον εξοπλισμό που θα αγοράσεις; Ποιος είναι ο σκοπός του;

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε εγώ θα σου πρότεινα μικρό (τον πιο μικρό που μπορείς να βρεις) λαμπάτο π.χ. κάτι τέτοιο: http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

 

και ορισμένα πεταλάκια για να βρεις τον ήχο που θέλεις και να έχεις την ευελιξία στο στούντιο. Σε κανα χρόνο, το ξαναβλέπουμε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την πρόταση του Ray όσον αφορά την οπτική, αλλά δεν έχω γνώμη για τον συγκεκριμένο ενισχυτή που πρότεινε (δεν τον έχω ακούσει).

 

Γνώμη μου πάντως κι εμένα είναι να αγοράσεις κάτι καλό και φθηνό (πλην τίμιο) για να μάθεις και να δεις 2-3 πράγματα πάνω στον ήχο. Σε κάνα χρόνο (ίσως και αργότερα) προχωράς σε κάτι πιο μεγάλο. Το μικρό ενισχυτάκι είτε το πουλάς είτε και το κρατάς στην τελική, μιας και δεν έδωσες τόσα πολλά λεφτά ώστε να χρειάζεσαι "εξισορρόπηση budget".

Παίρνεις τώρα τον ενισχυτή που πρότεινε ο Ray (που υποθέτω ότι για να τον πρότεινε, κάτι θα ξέρει) και αρχίζεις σιγά-σιγά να αγοράζεις πεταλάκια τα οποία θα σου μείνουν μετά.

 

Ο ενισχυτής που σου πρότεινε ο Ray είναι μονοκάναλος, which means ότι δεν έχεις την δυνατότητα αλλαγής από clean σε overdrive από τον ίδιο τον ενισχυτή. Οπότε θα παίρνεις το drive από τα πετάλια σου. Βέβαια αν όπως λες παίζεις και blues, τότε οι ενισχυτές αυτοί είναι ο,τι καλύτερο: βάζεις την κιθάρα σου, ανεβάζεις λίγο το gain στον ενισχυτή και έχεις αυτό το slight overdrive που έχουν οι blues κιθάρες. Ούτε πετάλια drive, ούτε τίποτα. Αν παίζεις και πιο "βαριά" πράγματα, aka πράγματα που θέλουν παραπάνω γκάζι, αγοράζεις ένα ωραίο overdrive/distortion και κάνεις την δουλειά σου τέλεια, κουβαλώντας το και όπου θέλεις.

Μετά ψάχνεσαι με τις υπόλοιπες πλευρές του ήχου σου: τι εφφέ σου αρέσουν, γιατί σου αρέσουν και λοιπά... Τα πετάλια που σου αρέσουν, θα σου αρέσουν σε ο,τι ενισχυτή και να τα βάλεις.

 

Σημείωση: ενισχυτές σαν και αυτόν είναι η πιο τέλεια παρέα για να παίζεις και να εξασκείσαι στο σπίτι ήσυχα (=χωρίς να παραπονιέται η γειτόνισσα) αλλά και με ωραίο ήχο, με δυναμικές και χρώμα. Κάθε καλός κιθαρίστας έχει έναν μικρό λαμπάτο στο σπίτι του για να παίζει με την ησυχία του (εξαιρούνται αυτοί που παίζουν με την ησυχία τους σε 4x12 και 100W  ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα για ενισχυτές με λάμπα σε νακα και Μουσικόραμα... Π.χ. Βρήκα έναν Laney CUB12R και έναν VOX VT40+... Τι γνώμη έχετε γι αυτούς?

 

Δεν είναι συγκρίσιμοι ενισχυτές

 

Ο πρώτος είναι λαμπάτος με καλό ήχο, χωρίς καθόλου εφέ.

 

Ο δεύτερος δεν είναι λαμπάτος, έχει μόνο μια λάμπα στην τελική ενίσχυση που δεν προσφέρει κάτι αξιόλογο, και ακολουθεί τη φιλοσοφία των Line6 spider, Peavey Vypyr, Fender Mustang, δηλαδή modeling ενισχυτών και πολλά εφέ.

 

Δεν σου προτείνω να αγοράσεις πετάλια γιατί πρέπει πρώτα να ξέρεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ πετάλια χρειάζεσαι, και τώρα ΔΕΝ το ξέρεις. Αυτό μπορεί να στο "διδάξει" μια πεταλιέρα ή ένας modeling ενισχυτής, που περιλαμβάνει πολλά εφέ, και έτσι θα μάθεις τι κάνει το καθένα και τι τελικά ταιριάζει σε σένα. Και μια πεταλιέρα κοστίζει όσο 3-4-5 πετάλια, παρότι περιλαμβάνει καμιά 20αριά συν τα μοντέλα ενισχυτών.

 

Για να κλείσω λοιπόν τη συμμετοχή μου στο τόπικ σου, σου προτείνω κατά σειρά προτίμησης:

 

1. Modeling ενισχυτή και συγκεκριμένα Mustang II ή ΙΙΙ, ή Peavey Vypyr 30 ή 75, πάντα με 12άρι μεγάφωνο.

 

2. πεταλιέρα της τάξης των 200Ε και ενισχυτή λαμπάτο με 12άρι μεγάφωνο και ισχύ ~15 βατ, π.χ. τον bugera v22

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις τώρα τον ενισχυτή που πρότεινε ο Ray (που υποθέτω ότι για να τον πρότεινε, κάτι θα ξέρει) και αρχίζεις σιγά-σιγά να αγοράζεις πεταλάκια τα οποία θα σου μείνουν μετά.

Έχω τον καμπινάτο αδερφό του και είναι μια παραπάνω από τίμια λύση για το σπίτι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χωρίσεις το budget στα δυο για ενα καλό λαμπάτο ενισχυτή και πεταλιέρα με ένα τέτοιο σετάκι θα είσαι υπερκομπλέ.

http://www.thomann.de/gr/bugera_v55.htm?sid=fd352ea2b00b5dc22d7638c2ed8ef492

http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_355.htm?sid=fd352ea2b00b5dc22d7638c2ed8ef492

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GT10 εχει χιλια δυο καλα αλλα εχει επισης και το πλαστικοτερο distortion απο ολες της κατηγοριας της.To cosm ειναι μερικες χιλιετιες πισω απο ολο τον ανταγωνισμο,ακομα και η zoom καλυτερες προσομειωσεις εχει οσον αφορα τον σκληρο ηχο.

Αν σε ικανοποιουν τα βρωμικα του ενισχυτη σου καλως αλλα αν θες να τα παιρνεις απο τις πεταλιερες τα digitech,pod,zoom,rocktron  της ριχνουνε στ αφτια της boss.Oχι οτι δεν ειναι καλη αλλα για τα λεφτα που πληρωνεις τα γκαζια της θα επρεπε να ηταν στο ιδιο τουλ επιπεδο με τις υπολοιπες ;).

::)

Γνώμες......μπορώ να σου κάτι πάνω σε αυτό? Μάλλον όχι...

 

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν υπάρχει κακία πεταλιερα αλλά αδιαβαστος χρήστης...

 

Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τους ήχους που έχω πάρει και είναι παρά πολλοί μιας και παίζω σε cover band και πιάνουμε πολλά είδη μουσικής.....

 

Τώρα για τον φίλο μας προτείνω έναν bugera με fx loop (δεν θυμάμαι αν έχει ο v22 που είναι ποιο φθηνός και ελαφρύτερος. Αν δεν έχει τότε πας σε v55) και μια πεταλιερα μτχ (βρησκεις gt10 κάτω από 200 ευρώ γιατί κάποιοι δεν μπορούν να τη σεταρουν και την πουλάνε για μαπα :P) και είσαι κομπλέ για χρόνια. Απλά να ξέρεις ότι θα χρειαστείς διάβασμα ώστε να μάθεις τα μυστικά του ήχου. Το επόμενο βήμα είναι όταν πλέον θα έχεις μάθει τα περί ήχου να πας σε έναν ενενισχυτή ποιο ιδιαίτερο και με stompboxes πεταλακια να βγάλεις τον ήχο που θες τέλειο(ξέροντας πλέων πος)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::)

Γνώμες......μπορώ να σου κάτι πάνω σε αυτό? Μάλλον όχι...

 

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν υπάρχει κακία πεταλιερα αλλά αδιαβαστος χρήστης...

 

 

 

Εγω δεν είπα οτι είναι κακιά γενικα αλλα κακιά για συγκεκριμένα πράγματα (βλεπε σοβαρα γκαζια).Αμα εισαι αδιαβαστος δεν βγαζεις ηχο με καμια και οχι με ολες ΕΚΤΟΣ της GT ;).

 

To παιδι και με βαση τη κιθαρα που εχει (RG550) αλλα και με βαση αυτα που εχει πει μεχρι τωρα θελει γκαζια.Εγω θα προτεινα  μια πεταλιερα σαν την Digitech rp1000(χαλαρα ανωτερα γκαζια) για να καλυφτει(και δεν παιρνει ενισχυτη αμεσα, μαζευει λεφτα για κατι καλο αν και μονο δει στην πορεια οτι του χρειαζεται).Το να προτεινεις GT για καποιον που θελει γκαζια ειναι σαν να προτεινεις tonelab σε deathmeταλα ::).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου