Προς το περιεχόμενο

Η συνδεσμολογία των ηλιθίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε μετά είσαι εσύ... δύο φορές fool!

 

Φίλε μου έχω μια Α εμπειρία στο θέμα του HiFi, επέτρεψέ  μου να θεωρώ ορισμένα πράγματα αυταπόδεικτα. Όπως εγραψα και πριν, αν θέλω να βελτιώσω τον ήχο μου, έχω δεκάδες πράγματα να κάνω ΠΡΙΝ κοιτάξω τα καλώδια ρεύματος. Μου φαίνεται αστείο και που συζητώ για καλώδια ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου έχω μια Α εμπειρία στο θέμα του HiFi, επέτρεψέ  μου να θεωρώ ορισμένα πράγματα αυταπόδεικτα.

 

Μπορείς να θεωρείς ότι θέλεις απλά θα είσαι εντελώς αβάσιμος και κατά πάσα πιθανότητα λάθος! Μα ακριβώς η εμπειρία είναι που κάνει μερικούς να νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Υπάρχουν λοιπόν πράγματα που μπορείς να πείς ότι τα ξέρεις και άλλα που δεν μπορείς. Τα Α/Β τεστ σε τέτοια θέματα είναι καραμπινάτη περίπτωση και κλαίει κοσμάκης χρόνια τώρα. Μου κάνει και εντύπωση που σωστά μεν προτείνεις τυφλό τεστ σαν το μοναδικό τρόπο και από την άλλη βγάζεις τον εαυτό σου απέξω. Θα μου πείς εδώ την έχουν πατήσει άνθρωποι με γνώση, επιστήμονες κτλ. Η μαγεία του τυφλού τέστ είναι ότι και να ΞΕΡΕΙΣ τι πρέπει να περιμένεις, πάλι δεν ξέρεις τι θα ακούσεις και δεν είναι αυτό μόνο στον ήχο, εδώ άλλοι δεν ξεχωρίζουν coca cola από pepsi και amstel από heineken!

 

Είσαι ακριβώς το άτομο που ΠΡΕΠΕΙ να κάνει τυφλό τεστ! Την είπε κάποιος και στο Στέφανο για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Οπου ακούγονται πολά κιλά "εμπειρία" και ειδικά όταν προβάλλεται η εμπειρία σαν λόγος για να ΜΗΝ γίνει τέστ χαιρετάμε φιλικά και πάμε στον δίπλα. Ετσι ακούγεται αυτό που γράφεις οπότε αφού ασχολείσαι να μια καλή ευκαιρία με αυτό το θέμα να το τεστάρεις. Χαμένος χρόνος δε θα είναι σίγουρα, πάντα τέτοια τεστ είναι επιμορφωτικά για όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με μια επιφύλαξη, θα πω το εξής: Τα τυφλά τεστ ταιριάζουν γάντι σε όποιον ισχυρίζεται ότι ξεχωρίζει κάτι, γιατί θα πρέπει και να το αποδείξει. Αυτός που είναι προκατειλημμένος ότι δεν ξεχωρίζει κάτι, δεν ξέρω αν θα έχει νόημα το τυφλό τεστ. Αντίθετα αν είναι διατεθειμένος να είναι ειλικρινής, ένα απλό Α/Β τεστ αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το νόημα είναι να τα κάνεις επειδή είσαι προκατειλημμένος. Δεν έχει σημασία προς τα που. Με το τυφλό τέστ ακούς τα αυτιά σου και όχι τον εγκέφαλό σου που μπορεί να σου λέει άλλα. Πιο συχνά χρησιμοποιούνται όπως λές γιατί αλλιώς δεν υπάρχει διαφωνία συνήθως. Και πάλι την ίδια δουλειά κάνουν: σου επιτρέπουν να κρίνεις ξεκάθαρα ανεξαρτήτως του τι νομίζεις ή πιστεύεις ότι ξέρεις ή τι συμπέρασμα περιμένεις να βγάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα, αλλά αν είσαι προκατειλημμένος ότι δεν υπάρχει διαφορά, τότε απλά θα λες "δεν ακούω διαφορά" και καθάρισες  ;D Ενώ αν ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει διαφορά, θα πρέπει να φανεί και στατιστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να θεωρείς ότι θέλεις απλά θα είσαι εντελώς αβάσιμος και κατά πάσα λάθος

 

Δεν έχεις ακόμη καταλάβει πως αυτό που μου λες είναι:

 

Αν ο Χ και ο Υ υποστηρίξουν πως το χρώμα της μπλούζας που φοράς όταν ακους μουσική επηρεάζει τον ήχο, και βγει στην αγορά κι ένα μπλουζάκι με το "ιδανικό" χρώμα για ακρόαση μουσικής, εσύ οφείλεις πριν το απορρίψεις να το δοκιμάσεις, διαφορετικά είσαι "εντελώς αβάσιμος και κατά πάσα πιθανότητα λάθος"

 

Σκέψου το λίγο...  ;)

 

Δεν θα επανέλθω στο θέμα, όπως έγραψα το θεωρώ αστείο και μόνο που συζητώ για καλώδια ρεύματος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχαίνομαι τον ψυχαναγκασμό του blind test όταν πρόκειται για την ψυχαγωγία μου.

Εκτός βέβαια κι αν η ψυχαγωγία μου είναι το blind testing (καθ' όλα θεμιτό και το χω δει πολλάκις)

 

Αν ξέρω ότι μου αρέσει κάτι, ή έστω αν ξέρω ότι νομίζω ότι μου αρέσει κάτι, δεν βρίσκω κανένα λόγο να δικαιολογηθώ ή απολογηθώ για τις επιλογές μου αν όντως πρέπει να μου αρέσει αυτό το κάτι.

Και αν κρίνω την τιμή λογική για τα μέτρα μου, τα σταθμά μου και τη λογική που κουβαλώ, θα τα δώσω.

 

Κουβαλάω κάτι ανάμεσα στα αυτιά και σίγουρα δεν είναι φασματογράφος

Είναι επιρρεπές και στο placebo του, και στη διάθεσή του και στις προκαταλήψεις του.

Έχω κάνει άπειρες μαλακίες στο diy παιχνίδι του hifi, αρκετές για ανέκδοτα ημερών.

Δεν πειράζει. Πλάκα είχαν και κάτι έμαθα.

Μου έχει τύχει να έχω ακούσει τον ίδιο δίσκο, στο ίδιο σύστημα, στον ίδιο χώρο και να ακούγεται διαφορετικά. Άλλοι θα πουν τα ρεύματα. Εγώ θα πω η διάθεση.

Έχω ακούσει συστήματα πολλών χιλιάδων που με κούρασαν αφάνταστα.

Όπως κι έχω βουρκώσει από την εμπειρία καλοστημένων συστημάτων.

 

Δεν είμαι της σχολής "αφού σ' αρέσει, σ' αρέσει και δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτε άλλο" αλλά δεν ψυχαναγκάζομαι να απολογηθώ γιατί και πως, αν κάτι μου αρέσει περισσότερο από κάτι άλλο.

 

Βέβαια κανένα σύστημα δεν έχει αναπαράγει το Songs from a Room του Cohen όπως εκείνο το ηλεκτρόφωνο, καλοκαιράκι, στο δωματιάκι/πλυσταριό/καβάτζα/...... στη ταράτσα παρέα με την ........  πριν πολλά χρόνια αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία......

 

Πάμε λίγο ξύλα και βερνίκια γιατί έχουμε σκουριάσει;  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχαίνομαι τον ψυχαναγκασμό του blind test όταν πρόκειται για την ψυχαγωγία μου.

 

Σωστόοοος... αλλά αφού το πιάσαμε που το πιάσαμε ας μιλάμε και σωστά!

 

Πάμε λίγο ξύλα και βερνίκια γιατί έχουμε σκουριάσει; ;D

 

Που λές, εγώ όταν παίζω σε ταστιέρα έβενο νιώθω αυτό το "κάτι" να με ανυψώνει! Σε λίγο που θα είναι και σπάνιες θα ακούγονται ακόμα καλύτερα!

 

Μέσα, αλλά αν είσαι προκατειλημμένος ότι δεν υπάρχει διαφορά, τότε απλά θα λες "δεν ακούω διαφορά" και καθάρισες  ;D Ενώ αν ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει διαφορά, θα πρέπει να φανεί και στατιστικά.  

 

Μα έτσι αναπαράγονται όλα αυτά και καταλήγει να δίνει ό άλλος 1000 ευρώπουλα για ένα usb καλώδιο ;D "εμένα μου ακούγεται έτσι" και καθάρισες. Το σίγουρο είναι ότι όταν κάποιος επιμένει οτι δεν υπάρχει λόγος να γίνει τέστ τότε είναι που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει το τεστ! Εξάλλου το αν ακούγεται διαφορά ή όχι (παντα χωρίς να έχει τεσταριστεί) είναι ευθέως ανάλογο με το πόσα χρήματα έχουν πέσει στο ηχοσύστημα... και στον προτζέκτορα και στο σπόιλερ και τα γνωστά!

 

 

Δεν έχεις ακόμη καταλάβει πως αυτό που μου λες είναι:

 

Αν ο Χ και ο Υ υποστηρίξουν πως το χρώμα της μπλούζας που φοράς όταν ακους μουσική επηρεάζει τον ήχο, και βγει στην αγορά κι ένα μπλουζάκι με το "ιδανικό" χρώμα για ακρόαση μουσικής, εσύ οφείλεις πριν το απορρίψεις να το δοκιμάσεις, διαφορετικά είσαι "εντελώς αβάσιμος και κατά πάσα πιθανότητα λάθος"

 

Σκέψου το λίγο...  ;)

 

Δεν θα επανέλθω στο θέμα, όπως έγραψα το θεωρώ αστείο και μόνο που συζητώ για καλώδια ρεύματος.

 

 

 

Φυσικά δεν θα επανέλθεις αφού υπεκφεύγεις :P

 

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι άλλο να νομίζεις ότι ξέρεις κάτι και άλλο να το επιβεβαιώνεις κιόλας! Και εγώ σου λέω ότι δίκιο θα είχες αν το έκανες το τεστ αλλά άν κάνεις σαν μικρό κοριτσάκι το χάνεις! Και η μ@λακία είναι ότι εσύ το πρότεινες το τεστ και σωστά το πρότεινες! Anyway ignorance is bliss they say... Αφού ασχολείσαι κάποια στιγμή θα σε πιάσει το μικρόβιο να μάθεις σωστά και θα κάνεις και τυφλά τεστ. Εξάλλου σου είπα και εγώ μαζί σου είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου