Προς το περιεχόμενο

Γιατί μόνο μουσική τεχνολογία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενεστώτας    Παρατατικός    Αόριστος

 

vibrάρω         εvibrαρον       εvibrαρα

vibrάρεις        εvibrαρες       εvibrαρας

vibrάρει          εvibrαρε        εvibrαρε

vibrάρουμε      εvibrάρομεν   εvibrάραμεν

vibrάρετε        εvibrάρετε     εvibrάρατε

vibrάρουν        εvibrαρον      εvibrαραν

Φίλος, με γραμματική του δημοτικού κάνω και εγώ το μάγκα.

Στον Υπερσυντέλικο και στον Τετελεσμένο Μέλλοντα να σε δω. Εκεί ξεχωρίζουν the men from the boys...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 429
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υ.Γ. Α, και κάτι ακόμη: τι εννοείς όταν λες ότι είναι "από τα δυνατότερα κομμάτια"; Έχει οριστεί θεματοφύλακας κάποιου ιδεώδους που αγνοούμε; Και αν δεν αναγνώριζε τις μπούρδες τι θα γινόταν; Πραγματικά απορώ.

 

Ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μελών που γράφουν δεν παίρνουν στα σοβαρά αυτού του είδους τα πόστς. Κανένας θεματοφύλακας λοιπόν, κοινή συμπεριφορά και αντίληψη. Οι μπούρδες αναγνωρίζονται απ' τους περισσότερους εδώ. Αν δεν αναγνωρίζονταν δεν θα αναγνωρίζονταν. Τόσο απλά.

 

Μα τι λες ακριβώς; Ότι δεν έχει επιστημονική βάση (ή/και λογική) δεν δικαιούται την προσοχή μας;

 

Όχι. Ότι δεν έχει επιστημονική βάση (ή/και λογική) απαιτεί προσοχή για να γίνει κατανοητό ακριβώς ότι δεν έχει επιστημονική βάση (ή/και λογική). 'Ντάξει δεν λέω, χρειάζεται υπομονή και όρεξη κάτι που δεν υπάρχει πάντα.

 

Σημ: το ή δεν έχει νόημα γιατί υπονοεί την πιθανότητα η επιστημονική βάση να στερείται λογικής βάσης κάτι προφανώς αδύνατο.

 

Επαναλαμβάνω, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί νομίζεις ότι με όψιμες επικλήσεις της λογικής μπορεί να αμβλυνθεί η εικόνα. ---

 

Δεν με απασχολεί η εικόνα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι λέξεις, και (όπως ακριβώς αυτές που χρησιμοποιείς εσύ) έχουν (ή δεν έχουν) νόημα μέσα σε κάποιο πλαίσιο το οποίο χάρη σε όσα γράφτηκαν, δεν θα έχουμε την ευτυχία (ή δυστυχία) να πληροφορηθούμε.

 

Θες να μου πείς ότι πιθανώς να υπάρχει ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο τα λόγια αυτά να αποκτούν νόημα που εν δυνάμει να δικαιολογεί την έκφρασή τους και μπορεί ακόμα και να οδηγεί στην απόδειξη της ορθότητάς τους. Δικαιολογίες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημ: το ή δεν έχει νόημα γιατί υπονοεί την πιθανότητα η επιστημονική βάση να στερείται λογικής βάσης κάτι προφανώς αδύνατο.

 

Το σύμπαν,όσον αφορά στην επιστημονική του βάση και θεωρία,ήταν μια ηλεκτρισμένη φούσκα ασύγκριτα μικρότερη από ένα κόκο άμμου...Κάποια στιγμή λοιπόν έκανε ένα κάτι σαν πφφ,αφού δεν υπήρχε ήχος,και εξαπλώθηκε σε όλη αυτή την απεραντοσύνη που βλέπουμε(και δε βλέπουμε) γύρω μας...

 

Και γ@μώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύμπαν δημιουργήθηκε από το ΚΟΣΜΙΚΟ ΟΝ μιά στιγμή που είχε αέρια.

Από εκείνη την στιγμή μέχρι σήμερα, το ΚΟΣΜΙΚΟ ΟΝ είχε πολλές φορές αέρια, αλλά όχι με την ίδια επιτυχία όπως την πρώτη φορά.

 

Ορίστε λοιπόν, η μόνη σωστή Ενοποιημένη Θεωρία των Πάντων.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου πείς ότι πιθανώς να υπάρχει ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο τα λόγια αυτά να αποκτούν νόημα που εν δυνάμει να δικαιολογεί την έκφρασή τους και μπορεί ακόμα και να οδηγεί στην απόδειξη της ορθότητάς τους. Δικαιολογίες.

 

Και βέβαια αυτό θέλω να πω.

 

Όπως ακριβώς τα εσωτερικά-του-φόρουμ αστεία φαντάζουν ως κρυάδες μαντραχαλάδων σε οποιονδήποτε δεν έχει εξοικειωθεί με την παρέα. Ακόμη και εντός της ίδιας διαλέκτου (της ελληνικής π.χ.) υπάρχει αδυναμία κατανόησης εννοιών από τόπο-σε-τόπο. Δεν είναι "δικαιολογίες" λοιπόν, αλλά ένα πασίγνωστο γεγονός.

 

Για το ότι :

 

Δεν με απασχολεί η εικόνα.

 

Είναι δικαιωμά σου, αλλά αυτό δεν την κάνει λιγότερο πραγματική.

 

(Μία απορία: για ποιο λόγο θεώρησες ότι υπάρχει λόγος να απαντήσεις στο σχόλιό μου; Δεν σε εγκάλεσα επί προσωπικού, ούτε δήλωσα καλύτερος από τον καθένα. Ένα γενικό - και μάλλον αυτονόητο - σχόλιο έκανα, και απαντάς λες και θίχτηκαν τα ιερά και τα όσια της φυλής.)

 

Υ.Γ : Το ή έχει νόημα διότι ναι μεν είναι αδύνατο να υπάρχει επιστήμη δίχως λογική, αλλά αυτό δε συνεπάγεται ότι κάθε λογικός στοχασμός οδηγεί (ή στοχεύει) σε επιστήμη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύμπαν δημιουργήθηκε από το ΚΟΣΜΙΚΟ ΟΝ μιά στιγμή που είχε αέρια.

Από εκείνη την στιγμή μέχρι σήμερα, το ΚΟΣΜΙΚΟ ΟΝ είχε πολλές φορές αέρια, αλλά όχι με την ίδια επιτυχία όπως την πρώτη φορά.

 

Ορίστε λοιπόν, η μόνη σωστή Ενοποιημένη Θεωρία των Πάντων.

 

 

Όταν λοιπόν ο Γαλιλαίος σε μια συγκέντρωση εξηγούσε το πως η γη περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο και συγκρατείται στην τροχιά της από βαρυτικά πεδία πετάχτηκε μια γριούλα και του είπε:

- Τί λέτε νεαρέ μου, είναι γνωστό ότι η γη βρίσκεται στην ράχη μιας γιγάντιας χελώνας.

- Έστω, της απάντησε ο Γαλιλαίος, και αυτή η χελώνα που στέκεται;

- Ω είσαι πολύ πονηρός νεαρέ μου, πολύ πονηρός, αλλά είναι όλο χελώνες από κει και κάτω.

 

Και πράγματι, η χελώνα έχει κατιτίς το συμπαντικό. Δεν έχει;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι το μένος ρε συ Octopus απέναντι στον νεοεισερχόμενο? Και γιατί όλοι σκοτώθηκαν να τον ξετινάξουν προσφέροντάς του απλόχερη (και ηλίθια) καζούρα αντί να του δείξουν ένα φιλικό πρόσωπο καλοσωρίσματος & φιλοξενίας? Οκ, μπήκε λίγο με φόρα και Λιακοπουλιάζοντας, αλλά αυτό αρκεί σαν δικαιολογία για ό,τι επακολούθησε? Και πού είναι η διεύθυνση που θα έπρεπε να είχε επέμβει πολύ νωρίς για να αποφευχθεί το συνηθισμένο τσίρκο? (ο χαβαλές έχει τη θέση του, αλλά όχι πάντα)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος, με γραμματική του δημοτικού κάνω και εγώ το μάγκα.

Ποια γραμματική του δημοτικού ο άχρηστος, που έκανε τον Δεύτερο Αόριστο Παρατατικό, και τον Παρατατικό, Αόριστο...

Και κάνει και τον έξυπνο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συμφωνω με τον trolley και τον bloody sunday.

 

Το προβλημα δεν ειναι να εισαι σε μια ομαδα, να πιστευεις καποια πραγματα και να μη θες να ασχοληθεις με καποια αλλα. Εχω προβλημα οταν αντιμετωπιζονται εναλλακτικες αποψεις με υπεροψια και ευθεια απορριψη και πιστευω οτι και με τον panos αυτο εγινε. Ευθυνεται κι αυτος βεβαια για τον τροπο με τον οποιο τα ειπε, αλλα εγω ειδα καποια πραγματα που για μενα στεκουν και μπορω να τα συζητησω.

 

Θες να μου πείς ότι πιθανώς να υπάρχει ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο τα λόγια αυτά να αποκτούν νόημα που εν δυνάμει να δικαιολογεί την έκφρασή τους και μπορεί ακόμα και να οδηγεί στην απόδειξη της ορθότητάς τους. Δικαιολογίες.

 

ενα φορουμ που να αναφερεται σε μουσικες ιδεες,φρασεις στη μουσικη ως συμπαντικη γλωσσα κτλ.

 

Υπαρχουν δυο θεωριες για την επιδραση της μουσικης στην ψυχη: οτι σου φερνει αναμνησεις ή οτι εχει εγγενεις ψυχοτροπικες ιδιοτητες. Εγω πιστευω οτι ισχυουν και τα δυο. Η μουσικη ειναι μαθηματικα. Τα μαθηματικα διατρεχουν ολοκληρο το γνωστο συμπαν. Ειναι τυχαιο αραγε που η ματζορε κλιμακα που βασιζεται στις αρμονικες σειρες του Πυθαγορα, ενα μοντελο φυσικης και μαθηματικων, μας ακουγεται χαρουμενη, αρμονικη και θετικη; (Χωρις να μπλεκουν οι αξιακες αντιληψεις για τη χρησιμοτητα του αρμονικου.)

 http://en.wikipedia.org/wiki/Harmonic_series_%28music%29

Εξ'αλλου, επιστημονικα αποδεδειγμενο ειναι οτι αρκετα ζωα αντιδρουν στην μουσικη με κινηση.

http://ase.tufts.edu/PSYCHOLOGY/documents/pubsPatelExperimentalEvidence.pdf

 

Αρα εχει βαση να πιστευεις οτι η μουσικη ειναι συμπαντικη γλωσσα.

 

...μουσικο σπιριτουαλισμο;

 

Το παραπανω που εγραψα, οταν θεωρεις οτι η επαφη της συνειδησης με τον τροπο που λειτουργει το συμπαν, ειναι ενα ιερο πνευματικο γεγονος, ενα δεος για την υπαρξη με προεκτασεις θρησκευτικου τυπου. Δε μου φαινεται καθολου παραλογο,, πραγματι η φυση ειναι κατι θαυμαστο κι αποτελουμε σιγουρα κομματι της αφου αυτη μας γεννησε και το να την κατανοησουμε ειναι τουλαχιστον γοητευτικο.

 

Η μουσικη τεχνολογια σε κανει να εχεις στο πισω μερος του κεφαλιου σου το budget

και τα $$$$$   .Δεν μου αρεσει αυτη η ματεριαλιστικη πλευρα της μουσικης που αντανακλαται

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ σχεδον σε ολους τους δασκαλους της μουσικης. Παντα μου εκανε εντυπωση αυτο το κολλημα τους με τα χρηματα . Cheers και φιλικα,απλα θελω να κανω την αντιθεση σε αυτο που εβλεπα τοσα πολλα χρονια.

 

Οπως γινεται συνηθως με τα πραγματα που αγαπαμε, πολλοι δασκαλοι και επαγγελματιες μουσικοι ξεχνουν γιατι ξεκινησαν να παιζουν. Οκ, μπορει να ηταν και για τις γκομενες, ομως κανεις δε μπορει να αρνηθει οτι η ομορφοτερη πλευρα της μουσικης ειναι η πνευματικη: η μεταδοση συναισθηματος στον αλλο. Για μενα ειναι και το εσωτερικο ψαξιμο, γιατι το τι παιζεις αντικατοπτριζει χωρις λογοκρισια το τι νιωθεις. Το να διδασκεις μουσικη μονο σα βιοπορισμο ξεχνωντας τα παραπανω, πολυ ευκολα γινεται στειρο εως ανουσιο. Πως θα με εμπνευσει ο δασκαλος που δεν εχει **** για τη μουσικη;

 

Το gas (gear addicted syndrome) επισης σε απομακρυνει ευκολα απ'το να γουσταρεις παιζοντας στο χομπι του να μαζευεις πεταλια. Παρα πολλοι (και γω) γνωριζουμε για τι μιλαω κι ας μην το παραδεχομαστε οτι ειναι ξεπεσμος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου