Προς το περιεχόμενο

Γιατί μόνο μουσική τεχνολογία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ακριβώς τα εσωτερικά-του-φόρουμ αστεία φαντάζουν ως κρυάδες μαντραχαλάδων σε οποιονδήποτε δεν έχει εξοικειωθεί με την παρέα. Ακόμη και εντός της ίδιας διαλέκτου (της ελληνικής π.χ.) υπάρχει αδυναμία κατανόησης εννοιών από τόπο-σε-τόπο. Δεν είναι "δικαιολογίες" λοιπόν, αλλά ένα πασίγνωστο γεγονός.

 

Γεγονός που δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

 

(Μία απορία: για ποιο λόγο θεώρησες ότι υπάρχει λόγος να απαντήσεις στο σχόλιό μου; Δεν σε εγκάλεσα επί προσωπικού, ούτε δήλωσα καλύτερος από τον καθένα. Ένα γενικό - και μάλλον αυτονόητο - σχόλιο έκανα, και απαντάς λες και θίχτηκαν τα ιερά και τα όσια της φυλής.)

 

Ναι ρε 'συ, λες να μην το κατάλαβα. Επιθυμώ να σου απαντήσω, δεν νιώθω ούτε θιγμένος ούτε υποχρεωμένος, προς θεού.

 

Υ.Γ : Το ή έχει νόημα διότι ναι μεν είναι αδύνατο να υπάρχει επιστήμη δίχως λογική, αλλά αυτό δε συνεπάγεται ότι κάθε λογικός στοχασμός οδηγεί (ή στοχεύει) σε επιστήμη.

 

Σωστό αλλά αν δεν αποσαφηνιστεί αφήνει κενά. Έτσι το ορθό είναι "όχι επιστημονική βάση και ούτε λογική ή λογική και όχι επιστημονική". Κοινώς το ή είναι περιττό. Ο μαζοχισμός στην ακριβολογία.

 

@bloody_sunday

Έχω βαριά αλλεργία στον παραλογισμό και μηδέν ανοχή στην δήθεν επιστήμη στην θέση της επιστήμης, συγχωρέστε με.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 429
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο μαζοχισμός στην ακριβολογία.

 

Μωρέ.. όσο είναι "μαζοχισμός" δεν πειράζει, αλλά σήμερα το έβγαλες λίγο σε "σαδισμό". Οι λέξεις "επιστήμη", "λογική" (που χρησιμοποίησα εγώ) ή οι λέξεις "αιθέρας","ηλεκτρισμός" που χρησιμοποίησε ο νεοφερμένος, δε σημαίνουν απαραιτήτως αυτό που νομίζεις (βαβέλ το λένε αυτό).

 

Οι "ακριβολόγοι" συνήθως απλά απαιτούν τη συμμόρφωση των συνομιλητών με τις έννοιες που έχουν αυτοί στο νου τους και γι' αυτό υποφέρουν όταν πέσουν σε κάποια πραγματικά αλλότρια θεωρία ζωής (δηλαδή, προερχόμενη από άλλο έθνος, άλλες λαογραφικές συνιστώσες, άλλη θρησκεία κλπ).

 

Π.χ. ο "αιθέρας" είναι λέξη με συγκεκριμένο νόημα σε πολλές φιλοσοφικές παραδόσεις (μη πάει ο νους σας σε υπερ-ιπτάμενους γκουρού), όλες επιζώσες έως σήμερα. Η λέξη "επιστήμη" σημαίνει επίσης "γνώση"* σε άλλες παραδόσεις (οπότε το ή είναι απαραίτητο).

 

Αυτό που προσπάθησα να πω, είναι ότι έπρεπε να δοθεί μία ευκαιρία στο νεοφερμένο μέλος να μας πει "πως την έχει δει"... σε τελευταία ανάλυση μπορεί να μάθουμε και κάτι, έστω και αν το μάθουμε για να το συχαθούμε. Δεν ήταν προσβλητικός ο άνθρωπος.. για τη "φάση του" μας μίλησε, όπως άλλωστε κάνει και ο καθένας μας εδώ μέσα.

 

 

 

* http://en.wikipedia.org/wiki/Episteme, αλλά και στα liner notes του δίσκου (Anthony Davis - Episteme) όπου και είχα πρωτοδεί το σχετικό κείμενο, σε πολύ νεότερη ηλικία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Έχω βαριά αλλεργία στον παραλογισμό και μηδέν ανοχή στην δήθεν επιστήμη στην θέση της επιστήμης, συγχωρέστε με.''

 

Το πιο δυσκολο  πραγμα ειναι να δεις αυτο που συμβαινει μπορστα στα ματια σου.

 

 

Ευχαριστω τα παιδια που ανεπτυξαν το σκεπτικο τους με αφορμη το συγκεκριμενο νημα .

Και πραγματικα εμαθα πολλα απο αυτους.

 

Αν εχω να πω κατι? Τα παντα ειναι θεμα κινησης,συχνοτητων και ταλαντωσης.

Μολις καθαρισα τα δηλητηρια απο τη διατροφη μου και το περιβαλλον(κοινωνικο επισης)

αρχισα να αισθανομαι μια περιεργη ταλαντωση(σαν να ημουν ερωτευμενος αλλα οχι ακριβως),μια αγαπη για τα παντα.

Λοιπον εκεινες τις μερες εβλεπα πραγματικη αναγεννηση και αναζωογονηση που αντανακλουσε στον αυτοσχεδιασμο μου.

 

Δεν εχω κατι αλλο να πω.Απλα χρησιμοποιηστε τη δυναμη που εχετε μεσα σας και φτιαξτε ενα περιβαλλον γυρω σας ωστε να ευνοει την αναγεννηση.

 

PS. ειμαι ενα απλο ατομο,στα 22 μου και λεω την εμπειρια μου,δεν ειναι κατι μεταφυσικο.

Αλλα διαπιστωσα οτι υπαρχουν πολλα ερεθισματα που θα κατευνασουν αυτο το υπεροχο συναισθημα(επιθετικοι ανθρωποι,εννοιοκρατικοι και εγωκεντρικοι δασκαλοι,,δηλητηρια στη διατροφη και στο περιβαλλον).

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bloody_sunday

Έχω βαριά αλλεργία στον παραλογισμό και μηδέν ανοχή στην δήθεν επιστήμη στην θέση της επιστήμης, συγχωρέστε με.

 

Συγγνωμη που πεταγομαι σαν την π**δή, σε μενα ουτε καν απαντησες, αλλα αυτα που εγραψα δε σε καλυψαν καθολου; Μου κανει εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσικη ειναι μαθηματικα.

 

Η μουσική ΔΕΝ είναι μαθηματικά, όπως οι πλανήτες δεν χρειάζεται να ξέρουν τους νόμους του Κέπλερ για να κινηθούν στις τροχιές τους ή όπως η πέτρα δεν γνωρίζει τα μαθηματικά του χωροχρόνου Minkowski για να πέσει στο έδαφος. Τα μαθηματικά είναι ένα εργαλείο για την ανάλυση της μουσικής nothing more nothing less.

 

Τα μαθηματικα διατρεχουν ολοκληρο το γνωστο συμπαν.

 

Αν και υπάρχει φιλοσοφική σχολή που πιστεύει ότι τα μαθηματικά τα ανακαλύπτουμε και δεν τα εφευρίσκουμε, εγώ δεν συμμερίζομαι την σχολή αυτή. Αλλά ακόμη κι αν τα μαθηματικά είναι υπαρκτό κομμάτι της φύσης η μουσική παραμένει ανθρώπινο δημιούργημα που όσο και να προσπαθούμε δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι παράγεται από τους φυσικούς νόμους. Αν το ανθρώπινο γένος φτάσει στο σημείο να μπορεί να αποδείξει κάτι τέτοιο (ή την άρνησή του) τότε θα είμαστε απίστευτα μπροστά. Προς το παρόν είναι φιλοσοφήματα μηδενικής αξίας.

 

Ειναι τυχαιο αραγε που η ματζορε κλιμακα που βασιζεται στις αρμονικες σειρες του Πυθαγορα, ενα μοντελο φυσικης και μαθηματικων, μας ακουγεται χαρουμενη, αρμονικη και θετικη;

 

Και; Είπαμε, τα μαθηματικά είναι εργαλεία ανάλυσης, αν δεν είχαμε τέτοιες συσχετίσεις τότε θα ήταν άχρηστα εργαλεία. Η συντριπτική πλειοψηφία των οντοτήτων που ο άνθρωπος έχει βιώσει και γνωρίσει μπορούν εν δυνάμει να περιγραφούν με μαθηματικό τρόπο. Ακριβώς αυτό προσπαθούν να κάνουν οι θετικές επιστήμες στο σύνολό τους. Αυτό είναι το θαύμα των μαθηματικών και της ανθρώπινης νόησης, δεν είναι χαρακτηριστικό της φύσης. Το πυθαγόρειο θεώρημα περιγράφει τα ορθογώνια τρίγωνα ΔΕΝ είναι τα ορθογώνια τρίγωνα.

 

Εξ'αλλου, επιστημονικα αποδεδειγμενο ειναι οτι αρκετα ζωα αντιδρουν στην μουσικη με κινηση.

 

Και;

 

Αρα εχει βαση να πιστευεις οτι η μουσικη ειναι συμπαντικη γλωσσα.

 

Τι στον π0yτs0 σημαίνει συμπαντικη γλωσσα; Αντιλαμβάνεστε έστω και στο ελάχιστο τι σημαίνει η λέξη σύμπαν; Νομίζετε ότι είναι ο μικρόκοσμός μας, μήπως το ζωικό βασίλειο;

 

Δεν συνεχίζω γιατί είναι πέρα απο εμφανές ότι με λογικά άλματα δυσθεωρητου μεγέθους δεν μπορεί να γίνει συζήτηση.

 

Συγγνωμη που πεταγομαι σαν την π**δή, σε μενα ουτε καν απαντησες, αλλα αυτα που εγραψα δε σε καλυψαν καθολου; Μου κανει εντυπωση.

 

Βιάζεσαι μεγάλε, βιάζεσαι  :)

 

Το πιο δυσκολο  πραγμα ειναι να δεις αυτο που συμβαινει μπορστα στα ματια σου.

 

Το πιο δύσκολο πράγμα είναι να παραδεχτείς ότι αυτό που βλέπεις δεν είναι αυτό που καταλαβαίνεις. Ψέματα, πιο δύσκολο είναι να παραδεχτείς ότι δεν βλέπεις τίποτα, ότι απλά κοροιδεύεις τον εαυτό σου.

 

Μωρέ.. όσο είναι "μαζοχισμός" δεν πειράζει, αλλά σήμερα το έβγαλες λίγο σε "σαδισμό".

 

Γιατί έχω κουραστεί να "παλεύω" για τα αυτονόητα.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Οctopus

 

Αυτο εννοω ,οταν μιλαω για ερεθισματα που δημιουργουν

ενα υπερ-περιοριστικο περιβαλλον.

Εκεινο που δεν σε αφηνει να δεις διαφορετικα ειναι η σκεψη σου.

Γιατι με τον εγκεφαλο βλεπεις.

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ εντελώς με τον trolley.

 

Ρε συ panoslydios (σκέτος ο Λύδιος δεν μου αρέσει και πολύ, αν όμως βάλεις b13, b9 και #9 κάτι κάνουμε), θα ήθελα να γράψεις ακριβώς τι θέλεις και τι ψάχνεις (χωρίς τις ψυχο-φιλοσοφικές προεκτάσεις του), για να ξέρω πώς πρέπει να το αντιμετωπίσω.

 

Γίνε συγκεκριμένος για να πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις, αλλιώς θα τρέχουμε από την επιστήμη στην θρησκοληψία, και από την επιστημολογία στους γκουρού και αν υπάρχει απόδειξη για την εξωσωματική εμπειρία.

 

Κρίμα δεν είναι?

 

Ανέβασε ένα κομμάτι ή μέρος κομματιού (δικό σου ή κάποιου άλλου) κάνε κάποια μουσική αναφορά, μοιράσου έναν μουσικό προβληματισμό σου, και μην ασχολείσαι για την ώρα με τον αν η παγκοσμιότητα της μουσικής γλώσσας είναι θέσφατο, ή με το αν είναι σωστό κάποιος (που εξαργυρώνει ένα προσωπικό προφίλ στον μουσικό χώρο) να πληρώνεται για να κάνει σεμινάρια (αλλιώς θα ζούσε από οικοδομή).

 

Έτσι δυστυχώς είναι ο κόσμος που ζούμε όλοι μας!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πόσες φορές θα το πω, είναι theoctapus, the, the, the

 

[move]theeeeeeeeee[/move]

 

Α ναί, και με a όχι o. Έλεος δηλαδή.....

 

;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου