Προς το περιεχόμενο

Boss rc-3 θορυβος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

. Ακομα κι αν υπηρχε αυτο που λες, 1-2A ειναι απο ανεπαρκές εως πολυ οριακα επαρκες (με τοσο φορτιο, θα δουλευε στο οριο και το φιλτρο του θα γονατιζε με αποτελεσμα αυξημενο hum).

 

 

παντως το νεο 1-SPOT ειναι 1700 mA και οδηγει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ μεχρι και 25 πεταλια...εδω το ΠΑΛΙΟ που ειχα (1000 mA) οδηγουσε ΑΝΕΤΑ και αθορυβα και τα 17 πεταλια που ειχα στην παλια μου πεταλιερα.

 

παντως ως ηλεκτρονικος θα πρεπει να ξερεις οτι το daisy chaining δημιουργει (ή μαλλον εχει περισσοτερες πιθανοτητες να δημιουργησει) ground loops και να μη παραπονιεσαι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παντως ως ηλεκτρονικος θα πρεπει να ξερεις οτι το daisy chaining δημιουργει (ή μαλλον εχει περισσοτερες πιθανοτητες να δημιουργησει) ground loops και να μη παραπονιεσαι... ;D

 

Δημιουργει σιγουρα ground loops, αυτο ειναι αδιαμφισβητητο. Μονο που στην προκειμενη περιπτωση ο θορυβος δεν εχει πηγη καποιο ground loop.

 

Και για τελευταια φορα, ΔΕΝ παραπονιεμαι. Απλα παρεθεσα καποια γεγονοτα στο φιλο που ψαχνεται με το RC3. Aκομα και με απλο γκουγκλαρισμα μπορεις να βρεις δεκαδες φορουμ και ποστς απο ατομα που αντιμετωπιζουν ακριβως το ιδιο φαινομενο που περιγραφω. Και ολα καταληγουν σε αυτο που προτεινα κι εγω: επιπλεον τροφοδοτικο/μπαταρία/isolated output PS.

 

Α, και διατυπωσα την πεποιθηση οτι αν η Boss ηθελε να το διορθωσει αυτο, θα μπορουσε ανετα. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χάρη της κουβέντας και μόνο, τα ιδιότροπα (Strymon & Nova Modulator)  στην πεταλιέρα μου έχουν τις δικές τους παροχές. Όλα τα υπόλοιπα (αναλογικά βρωμο-πεταλα, κομπρέσσορας, ψηφιακά Pitchblack και Boss RC-3) τα έχει αναλάβει το 1-spot και δεν έχω κανένα πρόβλημα θορύβου. Και οι 3 παροχές πηγαίνουν σε ένα σειριακό extension, το οποίο είναι (μάλλον) φιλτραρισμένο στις παροχές του και το όλο σύστημα δουλεύει μια χαρά.

 

Και θα αρκεστώ σε αυτό, για την ώρα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα.μια ερωτηση εχω να κανω.πηρα απο αγγελια συμφορουμητη το boss rc-20 αλλα δεν εχει τροφοδοτικο.αφου εκανα προσωρινα τη δουλεια μου με ενα τροφοδοτικο φτηνο (αυτο που αλλαζεις κ βαζεις οτι βυσματακι θελεις μπροστα) διεκρινα λιγο θορυβο κ ετσι παρηγειλλα ενα απο e bay.τωρα το παρελαβα ομως πρεπει να αγορασω κ ανταπτορακι ωστε να μπαινει στο πολυπριζο (εχει τα αμερικανικα pins ) κ ρωταω εγω τωρα...υπαρχει περιπτωση να εχω παλι θορυβο απο κακης ποιοτητας ανταπτορακι?κ αν ναι...εχετε να προτεινετε καποιο?ευχαριστω.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το αγορασες απο ΗΠΑ δεν θα χρειαστεις μονο ανταπτορακι αλλα και μετασχηματιστη για να μην το καψεις (ειναι 120 βολτ ενω στην Ελλαδα εχουμε 230)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.μια ερωτηση εχω να κανω.πηρα απο αγγελια συμφορουμητη το boss rc-20 αλλα δεν εχει τροφοδοτικο.αφου εκανα προσωρινα τη δουλεια μου με ενα τροφοδοτικο φτηνο (αυτο που αλλαζεις κ βαζεις οτι βυσματακι θελεις μπροστα) διεκρινα λιγο θορυβο κ ετσι παρηγειλλα ενα απο e bay.τωρα το παρελαβα ομως πρεπει να αγορασω κ ανταπτορακι ωστε να μπαινει στο πολυπριζο (εχει τα αμερικανικα pins ) κ ρωταω εγω τωρα...υπαρχει περιπτωση να εχω παλι θορυβο απο κακης ποιοτητας ανταπτορακι?κ αν ναι...εχετε να προτεινετε καποιο?ευχαριστω.

 

καλησπερα.μια ερωτηση εχω να κανω.πηρα απο αγγελια συμφορουμητη το boss rc-20 αλλα δεν εχει τροφοδοτικο.αφου εκανα προσωρινα τη δουλεια μου με ενα τροφοδοτικο φτηνο (αυτο που αλλαζεις κ βαζεις οτι βυσματακι θελεις μπροστα) διεκρινα λιγο θορυβο κ ετσι παρηγειλλα ενα απο e bay.τωρα το παρελαβα ομως πρεπει να αγορασω κ ανταπτορακι ωστε να μπαινει στο πολυπριζο (εχει τα αμερικανικα pins ) κ ρωταω εγω τωρα...υπαρχει περιπτωση να εχω παλι θορυβο απο κακης ποιοτητας ανταπτορακι?κ αν ναι...εχετε να προτεινετε καποιο?ευχαριστω.

 

Αν το ανταπτορακι που ειχες πάρει ειναι switching δηλαδή επιλέγεις τάση (9v, 12v, 3v, etc) τοτε o θόρυβος ειναι απο εκεί. Δοκιμασε κανονικό τροφοδοτικό (μία τάση και σωστά αμπερ).

 

Αν το τροφοδοτικό που πήρες απο eBay ειναι 110-220 ΙΝ σε 9V out τότε θα εισαι ΟΚ απλά βάζοντας μετατροπέα πρίζας (μπαίνει αμερικάνικο βιζμα και βγαίνει ευρωπαϊκό). Δεν θα έχεις προβλημα με ανταπτορα πρίζας οσον αφορά στο θόρυβο.

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πηρα σημερα το ανταπτορακι το εβαλα κ ενοχλητικοι θορυβοι παπαλα!!!ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ανταπτορακι που ειχες πάρει ειναι switching δηλαδή επιλέγεις τάση (9v, 12v, 3v, etc) τοτε o θόρυβος ειναι απο εκεί. Δοκιμασε κανονικό τροφοδοτικό (μία τάση και σωστά αμπερ).

 

Αν το τροφοδοτικό που πήρες απο eBay ειναι 110-220 ΙΝ σε 9V out τότε θα εισαι ΟΚ απλά βάζοντας μετατροπέα πρίζας (μπαίνει αμερικάνικο βιζμα και βγαίνει ευρωπαϊκό). Δεν θα έχεις προβλημα με ανταπτορα πρίζας οσον αφορά στο θόρυβο.

 

 

 

1.ναι αυτο που ειχα ηταν switching

2.ναι το τροφοδοτικο που πηρα ειναι 110-120 In σε 9v out.

3.τελικα πηρα σημερα το ανταπτορακι το εβαλα κ ενοχλητικοι θορυβοι παπαλα!παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαίρομαι που ειναι ολα καλά.

 

Απλα, στο μέλλον, να αποφεύγεις τους switching adaptores στα πεταλάκια.

Ολα κάνουν θορυβο.

Ειναι για άλλες συσκευές και οχι για μουσικλα εφφε

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου