Προς το περιεχόμενο

Boss rc-3 θορυβος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά... προηγουμένως ο ένας είπε πως "το RC2 έχει κακό κύκλωμα τροφοδοσίας" και ο άλλος του απαντά "όχι, το RC3 δεν έχει κακό κύκλωμα τροφοδοσίας"... crazy.gif Για συννενοηθείτε λίγο...  ;D

 

Ειτε δοκιμαζεις χιλια διαφορετικα τροφοδοτικα για να βρεις - αν βρεις - το holy grail που δουλευει καλα με ολα (του οποιου βεβαια ισως χρειαστει να πληρωσεις το βαρος σε χρυσο).
Γιατί τόσο δύσκολη η αναζήτηση? Παίρνεις απλά ένα αξιοπρεπές, δημοφιλέστατο και κλασσικό με isolated outputs που πωλείται παντού όπως το Voodoo Labs ή ένα Cioks και καθάρισες. Και σιγά το βάρος του σε χρυσό...

 

Οχι δεν μπορει να μην εχει τετοια συμπεριφορα... ;D...οπως και τα δεκαδες πανακριβα πεταλια που αναφερω παραπανω...it is just the nature of the beast...οσο πιο πολυπλοκο και απαιτητικο ειναι ενα πεταλι τοσα "περισσοτερα" ζηταει...

Αυτό δεν πολυστέκει, ούτε ισχύει πάντα. Σε daisy chains με το One Spot έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα και με πετάλια που και απλά είναι, και δεν θα έπρεπε να το παρουσιάζουν (για να μην αναφέρω το noise floor του One Spot που συνήθως δεν είναι όσο χαμηλό θα έπρεπε). Παράδειγμα: ένα Visual Sound H2O - παλιότερο μοντέλο - που στο chorus κύκλωμά του (απλούστατο και αναλογικό, όχι περίπλοκο, ψηφιακό και με μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα) πολλές φορές παρουσιάζει περιοδικό ήχο ανάλογα με το rate.

 

Και όχι, δεν συμβαίνει πάντα τα μεγάλα ψηφιακά με υψηλές απαιτήσεις ρεύματος να έχουν πρόβλημα με daisy chains. Mερικές φορές συμβαίνει, και μερικές όχι. Πχ. το Eventide Space μου δεν καθόταν ποτέ ήσυχο σε daisy chain του One Spot, ενώ το Timeline μου δεν έβγαζε κιχ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως συμβαινει καμια φορα και ενα ακριβο πεταλι δεν δουλευει με καποιο ακριβο τροφοδοτικο,δυστυχως τετοια bugs ειναι λιγο δυσκολο να τα προβλεψεις πριν την αγορα και των 2.

 

Για παραδειγμα πηρα ενα T Rex Chameleon (το οποιο τροφοδοτει αψογα ολα τα πεταλια μου (μεταξυ των οποιων και καποια απαιτητικα και δυστροπα,οπως πχ το Nova Drive),αλλα με ενα fulltone fat boost 2 (καινουριο και ακριβο και αυτο) εβγαζε εντονο θορυβο σε ολες τις πιθανες συνδεσμολογιες. Τρεχα γυρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα: ένα Visual Sound H2O - παλιότερο μοντέλο - που στο chorus κύκλωμά του (απλούστατο και αναλογικό, όχι περίπλοκο, ψηφιακό και με μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα) πολλές φορές παρουσιάζει περιοδικό ήχο ανάλογα με το rate.

 

περιεργο μια 5ετια το ειχα σε πεταλιερα με 1-SPOT (& πολλα πεταλια) και δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα...

 

Το Timeline μου δεν έβγαζε κιχ με το One Spot.

 

περιεργο πριν απο καποιο καιρο ενας αλλος συμφορουμιτης ειχε τρομερο θορυβο με το Timeline & το 1 spot...(δεν μπορω να βρω το thread αλλα υπαρχει,παντως και η VS ΔΕΝ εχει τα Strymon στη λιστα με τα  1-spot compatible pedals)

 

ρε μπας και ειναι δαιμονισμενα τα ατιμα? ;D

 

edit & η Strymon ΔΕΝ το προτεινει απο οτι βλεπω

 

All Strymon products are crafted with love in the USA, right in the Los Angeles, California area.. We recommend a power supply that provides 9VDC at a minimum of 250mA for the Brigadier, blueSky, Ola and Orbit. And for the OB.1 we recommend a 9V battery or any 9VDC center pin negative power supply. Some switching supply adapters (1 Spot) have been found to be a bit noisy and are not recommended. Others with additional filtering (Roland) are fine. We have tested the Moog EP-2, Roland EV-5 and M-Audio EX-P, and they are all compatible

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Babtua

Δούλεψες όλα τα παραπάνω πεταλάκια με το κατάλληλο Boss τροφοδοτικό και το RC-2 εξακολουθούσε να σου βγάζει θόρυβο;

 

Ενδιαφερον... Για προτεινε μου τροφοδοτικο της Boss που να μπορει να τροφοδοτησει 10 πεταλακια Boss (μερικα απο αυτα ιδιαιτερα ενεργοβορα).

Βγαζει η Boss τροφοδοτικο 9VDC με παροχη 2-3Α...;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου προσωπική άποψη είναι η εξής για το One Spot: είναι μια πολύ καλή λύση που σηκώνει άνετα πολλά πετάλια, και μπορείς να τη βγάλεις καθαρή χωρίς πρόβλημα για πολλά χρόνια (αν το έχεις σε μια surge protected πρίζα, γιατί μια κορυφή μπορεί να σου πάρει πολλά αμπάριζα μιας και είναι daisy chained). Επίσης, θα πρέπει να προσέξει κάποιος να μην φέρει σε επαφή κάποιο ελεύθερο βυσματάκι με μεταλλική επιφάνεια όπως πχ. αυτές της Pedaltrain, γιατί αυτομάτως θα σβήσει και θα ξαναανάψει (μου έχει κάψει ένα Shape Shifter tremolo έτσι). Παραμένει πάντως ποιοτική λύση που όπως τα πάντα, θέλει να το χρησιμοποιείς υπό ορισμένους κανόνες και παραδοχές.

 

Αν όμως αρχίσουν να προκύπτουν ασυμβατότητες όπως αυτές που παρατέθηκαν σωστά προηγουμένως, τυχαίοι θόρυβοι και μέτριο προς υψηλό noise floor, μην παραπονεθείς ιδιαίτερα... απλά κάνε οικονομία και αγόρασε καινούργιο ή μεταχειρισμένο ένα industry standard όπως πχ. ένα Voodoo Labs PP2. Ανάμεσα στα υπόλοιπα προτερήματά του, προσφέρει ένα standardisation που τελικά αποδεικνύεται απαραίτητο. Kαι δεν χάθηκε κι ο κόσμος να βάλεις κανένα ανταπτοράκι έξτρα από δίπλα αν χρειαστεί, πχ. ένα ανεξάρτητο που να δίνει 400mA στο Eventide κι ένα 24V για κανένα Deluxe Memory Man... (αν και το PP2 το τροφοδοτεί κι αυτό, απλά αν έχει έρθει στα όριά του είναι καλό να μην το ξεζουμίζεις).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, θα πρέπει να προσέξει κάποιος να μην φέρει σε επαφή κάποιο ελεύθερο βυσματάκι με μεταλλική επιφάνεια, γιατί αυτομάτως θα σβήσει και θα ξαναανάψει

 

ΠΟΛΥ σημαντικο αυτο,παντα καλυπτουμε τα ελευθερα....καβλιτζεκια.. ;D..με μονωτικη ταινια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ενδιαφερον... Για προτεινε μου τροφοδοτικο της Boss που να μπορει να τροφοδοτησει 10 πεταλακια Boss (μερικα απο αυτα ιδιαιτερα ενεργοβορα).

Βγαζει η Boss τροφοδοτικο 9VDC με παροχη 2-3Α...;

Υπάρχει, είναι τύπου PSA, 1-2Amp αν θυμάμαι καλά. Εδώ που βρίσκομαι δεν μπορώ να σου πω ακριβώς στοιχεία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει, είναι τύπου PSA, 1-2Amp αν θυμάμαι καλά. Εδώ που βρίσκομαι δεν μπορώ να σου πω ακριβώς στοιχεία.

 

Το μεγαλυτερο σε amperage που βγαζει η Boss ειναι το PSA-230S στα 500mA. Ανεπαρκες για 10 πεταλια. Ακομα κι αν υπηρχε αυτο που λες, 1-2A ειναι απο ανεπαρκές εως πολυ οριακα επαρκες (με τοσο φορτιο, θα δουλευε στο οριο και το φιλτρο του θα γονατιζε με αποτελεσμα αυξημενο hum). Δεν υπαρχει καν ομως.

 

EDIT: Υπαρχει και το Roland PSB-230 στα 2Α. Αυτο ισως να καλυπτει τις απαιτησεις. Βεβαια, στα 30€ προτιμω απλα να εχω 2 τροφοδοτικα που κοστιζουν και τα 2 μαζι τα μισα λεφτα και να εχω το ιδιο αποτελεσμα. Και αν κρινω απο φωτογραφιες, εχει και τον ιδιο περιπου ογκο με 2 απλα τροφοδοτικα...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χαβάη, Ακαπούλκο? ;D

Κάπου στα ανοιχτά λίγο πρίν τη Χαβάη, απλά κάτι έπαθε η κεραία του σκάφους και δεν έχω καλό Internet  ;D

 

Το μεγαλυτερο σε amperage που βγαζει η Boss ειναι το PSA-120S στα 500mA. Ανεπαρκες για 10 πεταλια. Ακομα κι αν υπηρχε αυτο που λες, 1-2A ειναι απο ανεπαρκές εως πολυ οριακα επαρκες (με τοσο φορτιο, θα δουλευε στο οριο και το φιλτρο του θα γονατιζε με αποτελεσμα αυξημενο hum). Δεν υπαρχει καν ομως.

Περίμενε, είμαι εκτός.

2Amp τροφοδοτικό δεν σου κάνει γιατί; Δουλεύεις και τα 10 ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου