Προς το περιεχόμενο

Boss rc-3 θορυβος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Η καλυτερη λυση δεδομενων των συνθηκων. Αν και θα επρεπε η Boss να εχει ηδη αντιμετωπισει το προβλημα στο RC3 αφου ηταν γνωστο ( ; ) ηδη απο το RC2. Γιατι να πρεπει να κουβαλας ενα εξτρα τροφοδοτικο μονο για αυτο το πεταλι;

Εξαρτάται: α) από το τροφοδοτικό και β) από τα υπόλοιπα πεταλάκια που είναι συνδεδεμένα στο ίδιο τροφοδοτικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω παντως με ενα one spot (που ειναι πολυ φτηνο) για το rc3 δεν ειχα ποτε προβλημα. αλλα συνηθως το ειχα μονο του στο one spot και τα υπολοιπα με αλλη τροφοδοσια. επισης με voodoo labs τροφοδοτικο επαιζε μια χαρα (ακριβη λυση ομως και ισως δεν σου χρειαζεται)

 

αν το Οne Spot ειναι ΜΑΚΡΙΑ απο τα πεταλια σου ,τουλαχιστον 1 με 2 μετρα και στην ιδια πριζα με τον ενισχυτη ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΑ θα εχεις προβλημα,οσοι εχουν προβλημα θορυβου με wall warts και daisy chain τροφοδοτικα ειναι γιατι τα εχουν πολυ κοντα στα πεταλια του ή πανω στην πεταλιερα. ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται: α) από το τροφοδοτικό και β) από τα υπόλοιπα πεταλάκια που είναι συνδεδεμένα στο ίδιο τροφοδοτικό.

 

α) Απολυτως αθορυβο τροφοδοτικο με ολα τα 7-8 υπολοιπα β) Βoss πεταλακια της πεταλιερας μου. Μονο με το RC2 εβγαζε θορυβο, οταν τροφοδοτουνταν και τα υπολοιπα πεταλακια. Μονο του στο RC2 κανενα προβλημα. Μονο του στο RC2 και σε ενα ακομα πεταλακι Boss (οποιοδηποτε), παλι προβλημα. Αρα 1. δε φταιει το τροφοδοτικο, 2. δε φταινε τα αλλα πεταλια, 3. δε φταινε τα καλωδια. Φταιει το RC2 ξεκαθαρα. Απλα πραγματα.

 

PS: να τονισω οτι αναφερομαι σε θορυβο υψισυχνο και οχι σε 50hz hum. Που ειναι φυσιολογικο να προερχεται απο ενα παλμοτροφοδοτικο τυπου Onespot, αλλα καθολου φυσιολογικο να μην επηρεαζει ΚΑΝΕΝΑ απο τα υπολοιπα 7-8 πεταλακια boss της πεταλιερας πλην του RC2. Κι αυτο, μονο οταν τροφοδοτουνται κι αλλα πεταλακια απο την ιδια γραμμη. Μονο του το RC2 δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα με το ιδιο τροφοδοτικο.

 

Ειναι προφανες οτι υπαρχει μια οχι τοσο καλη σχεδιαση στο κυκλωμα τροφοδοσιας του συγκεκριμενου πεταλιου και αυτο που με παραξενευει περισσοτερο ειναι οτι δεν επιδιορθωθηκε ουτε στο RC3

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δοκιμασε να απομακρυνεις το τροφοδοτικο σου πανω απο 2 μετρα απο την πεταλιερα.....  (εχοντας το βεβαια στην ιδια πριζα με τον ενισχυτη)....φτιαχνει καθολου ο θορυβος?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ Babtua

Μπορείς να μου ονομάσεις τα πεταλάκια του setup σου μαζί με το τροφοδοτικό που χρησιμοποιείς;

Κάποιες φωτογραφίες θα ήταν χρήσιμες.

 

Σημείωση.

Εάν σε προϊόντα Roland/Boss που χρησιμοποιείς, αντιμετωπίζεις τυχόν τεχνικό πρόβλημα, καλό είναι να ενημερώνεις το τεχνικό τμήμα για την άμεση επίλυση του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε υπομονη, μαζεψε χρηματα και αγορασε το Custom Audio Electronics. Δεν θα χρειαστεις ποτε οτιδηποτε αλλο για να τροφοδοτιε τον κιθαριστικο σου εξοπλισμο. Ολα τα αλλα θα τα πουλησεις, για να αγορασεις το Custom Audio Electronics στο τελος.

http://www.thomann.de/gr/mxr_mc403_power_system.htm

 

Και εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο καλωδια μεσα στη συσκευσια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το CAE ειναι οντως ενα πολυ καλο τροφοδοτικο αλλα φυσικα και δεν ειναι η μοναδικη λυση στον πλανητη...ειδικα οταν καποιος θελει απλα να τροφοδοτησει μια σειρα απο απλα  πεταλακια.

 

αν καποιος εχει πολλα και διαφορετικα πεταλια με αναποδες πολικοτητες,περιεργα voltage & αρχαια πεταλια που δημιουργουν θορυβους και ground loops τα πολυ ακριβα τροφοδοτικα οντως βοηθανε,αλλοιως  με ενα daisy chain regulated  τροφοδοτικο τυπου 1-SPOT εισαι μια χαρα, ειδικα οταν εχεις 5-6 απλα πεταλακια της σειρας.

 

οπως ειπα και παραπανω τις περισσοτερες φορες ο θορυβος με τετοια τροφοδοτικα ειναι αποτελεσμα του οτι τα εχουμε πολυ κοντα στα πεταλια μας και σε διαφορετικη πριζα απο τον ενισχυτη.

 

παντως ειναι σχετικα γνωστο οτι πολυπλοκα digital πεταλια οπως το RC3 λειτουργουν καλυτερα με το δικο τους τροφοδοτικο και δεν συνεργαζονται καλα με αλλα πεταλια αν τα βαζεις σε daisy chain. 

 

τωρα το αν θα επενδυσεις σε καποιο ακριβοτερο τροφοδοτικο με isolated outputs για να οδηγεις ενα και μονοπεταλι ειναι φυσικα δικο σου θεμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο (μάλλον) πρόβλημα και το 90%+ του θορύβου εξαφανίστηκε όταν άλλαξα καλώδια (Evidence για κιθαρα>πεταλιερα>ενισχυτή, George L στα πεταλια).

 

Χρησιμοποιω κα εγω λιγα πεταλια: vibe>overdrive>chorus>tape delay>boss rc-3 με τροφοδοτικό boss και daisy chain.

 

Ακριβή λύση, ομως, που δεν είμαι σίγουρος πως θα δουλέψει και στην περίπτωση σου.

Εγώ, παντως, έχω επιτελους μηδενικό θόρυβο όταν ο ενισχυτης (blues junior) ειναι μεχρι το 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Babtua

Μπορείς να μου ονομάσεις τα πεταλάκια του setup σου μαζί με το τροφοδοτικό που χρησιμοποιείς;

Κάποιες φωτογραφίες θα ήταν χρήσιμες.

 

Σημείωση.

Εάν σε προϊόντα Roland/Boss που χρησιμοποιείς, αντιμετωπίζεις τυχόν τεχνικό πρόβλημα, καλό είναι να ενημερώνεις το τεχνικό τμήμα για την άμεση επίλυση του προβλήματος.

 

ODB3, OC3, BF3, CEB3, PH3, LMB3, DD7, EQ20, NS2, RC2 και ενα tuner korg (το οποιο ομως δοκιμασμενα δεν επηρεαζει την ολη αλυσιδα). Ολα συνδεδεμενα με 15ποντα patch cables πολυ καλης ποιοτητας (και ενα 40ποντο σε καποιο σημειο). Τροφοδοτικο τυπου onespot (παλμοτροφοδοτικο δηλαδη) στα 9V/2500mA (δοκιμασα κι αλλα τροφοδοτικα, δεν ευθυνεται αμεσα το τροφοδοτικο). Ο,τι συνδυασμο πεταλιων και αν δοκιμασα, παντα το RC2 βγαζει υψισυχνο θορυβο αν τροφοδοτουνται ολα απο το ιδιο τροφοδοτικο. Με μπαταρια ή ξεχωριστο τροφοδοτικο στο RC2, ολα τελεια.

 

Α, και το τροφοδοτικο μακρια απο την πεταλιερα (αλλα και επανω στην πεταλιερα να το βαλω, δεν εχει καμια αλλαγη).

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με αφορμή το παρών θέμα πριν λίγο έτρεξα τα ibanez wh10v2->cry baby->boss sd-1->micro vibe->boss rc-2, όλα συνδεδεμένα με daisy chain και τροφοδοσία από απλό μετασχηματιστή της boss που δίνει 500mA νομίζω και δεν είχα τον παραμικρό θόρυβο, ούτε καν υποψία. Α και τα καλώδια ήταν απλά patch cables του Θωμά. Δεν ξέρω αν βοήθησαν αλλά μήπως το πετάλι αυτό καθαυτό έχει πρόβλημα, ελαττωματικό ίσως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου