Προς το περιεχόμενο

Επιλογή λαμπάτου 15-50 Watt


jimker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα 2 μεγάφωνα δεν θα σου εξασφαλίσουν περισσότερο headroom από το ένα. Αν το μεγάφωνο είναι το ίδιο, θα παραμείνει ίδιο και το headroom. Μονάχα η ένταση θα είναι κατά τι μεγαλύτερη (σκέψου αναλογικά πόσο δυνατότερα ακούγονται δυο τενόροι αντί για έναν).

 

Περισσότερες συχνότητες θα εννούσε. Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι ο ήχος διαιρείται και δεν πολλαπλασιάζεται όταν τα μεγάφωνα είναι περισσότερα απλά η καμπίνα μιας και είναι μεγαλύτερη ταλαντεύεται περισσότερο κι έτσι βγάζει περισσότερο ήχο, το βλέπω και από τις ηχογραφήσεις στην ένταση του μικροφώνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Περισσότερες συχνότητες"? Ούτε αυτό συμβαίνει με ένα έξτρα πανομοιότυπο μεγάφωνο. Το τι εννοείς "διαιρείται και δεν πολλαπλασιάζεται" δεν το καταλαβαίνω.

 

Όσον αφορά στην καμπίνα, ο όγκος της θα είναι όντως μεγαλύτερος και ο αέρας εσωτερικά υποθέτω πως θα διεγείρεται από περισσότερη ενέργεια μιας και θα υπάρχουν δυο μεγάφωνα αντί για ένα, αλλά και πάλι αυτό δεν μεταφράζεται ακριβώς στο ότι θα "ταλαντεύεται περισσότερο" (προσδιόρισέ το ακριβώς αυτό για να συννενοηθούμε). Και ούτε "περισσότερο ήχο" βγάζει... (βασικά τι εννοείς "περισσότερο ήχο"?)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Περισσότερες συχνότητες"? Ούτε αυτό συμβαίνει με ένα έξτρα πανομοιότυπο μεγάφωνο. Το τι εννοείς "διαιρείται και δεν πολλαπλασιάζεται" δεν το καταλαβαίνω.

 

Όσον αφορά στην καμπίνα, ο όγκος της θα είναι όντως μεγαλύτερος και ο αέρας εσωτερικά υποθέτω πως θα διεγείρεται από περισσότερη ενέργεια μιας και θα υπάρχουν δυο μεγάφωνα αντί για ένα, αλλά και πάλι αυτό δεν μεταφράζεται ακριβώς στο ότι θα "ταλαντεύεται περισσότερο" (προσδιόρισέ το ακριβώς αυτό για να συννενοηθούμε). Και ούτε "περισσότερο ήχο" βγάζει... (βασικά τι εννοείς "περισσότερο ήχο"?)

 

1. Περισσότερες συχνότητες = θα πάρεις περισσότερες μπάσες και μπασομεσέες συχνότητες.

2. Διαιρείται ο ήχος = με ένα μεγάφωνο αν παίρνεις 20db με 2 θα πάρεις πάλι 20db από τα μεγάφωνα 10db από το ένα και 10db από το άλλο (σύμφωνα με τις παρατηρήσεις μου)

3. Ταλαντεύεται το ξύλο από τις δονήσεις των μεγαφώνων και παράγει ήχο. Όσο μεγαλύτερη η επιφάνια του ξύλου τόσο περισσότερη η δόνηση άρα τόσο περισσότερη ένταση (αυτό έννοώ περισσότερος ήχος). Στην ουσία τα περισσότερα db που ακούς είναι από το ξύλο που συντονίζει και φουσκώνει τον ήχο και όχι από τα περισσότερα μεγάφωνα. Μπορεί να είμαι και λάθως διότι οι γνώσεις αυτές είναι απο εμπειρία και όχι θεωρίες που διάβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε,

 

Προσφατα δοκιμασα εναν Cub12 και δεν τρελάθηκα κιολας..είναι οτι πρέπει να τον πειράξεις μιας και έχει 3x 12ax7...και μπορει να βγάλει αρκετο γκαζι για ετσι κουτακι που είναι..

 

Σ'αυτα τα λεφτα εχω γενικώς ακουσει οτι ο Αλχημιστής είναι ταμαμ, αλλα και ο VHT καλη φαση μου ακούγεται...

 

BTW τι θες να παίξεις? Τι ηχο έχεις στον νου σου περίπου? Γιατι οι ενισχυτές που σε ενδιαφέρουν έχουν μεγάλο range τελικών (EL84,6L6,6V6), που επιδρούν στο break-up και βεβαίως στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα..

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε,

 

Προσφατα δοκιμασα εναν Cub12 και δεν τρελάθηκα κιολας..

 

 

Κι εγώ τον δοκίμασα πριν καμια βδομάδα αλλα πολύ καλός μου φάνηκε ωραίο drive, για τα λεφτά του είναι πάρα πολυ κομπλε... Απλά αυτοί με τα λίγα watt δεν έχουν πολύ headroom ωστε να σηκώσουν (overdrive) πετάλια σε ένταση, αν θες να χρησιμοποιήσεις όμως την παραμόρφωση τους σε τσίτα volume είναι οι καλύτερες επιλογές για μένα. Επίσης τα στόκ μεγάφωνα τους δεν είναι καλά, βάλε κανά καλό σελέστιον ή καλύτερα κουμπωσε τον σε καμια 4χ12 και θα γουστάρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Διαιρείται ο ήχος = με ένα μεγάφωνο αν παίρνεις 20db με 2 θα πάρεις πάλι 20db από τα μεγάφωνα 10db από το ένα και 10db από το άλλο (σύμφωνα με τις παρατηρήσεις μου)

 

Τρείς το λάδι, τρείς το ξυδι, έξι το λαδόξυδο.  :D

 

Εξίσου κουφό είναι κι αυτό:

 

3. Ταλαντεύεται το ξύλο από τις δονήσεις των μεγαφώνων και παράγει ήχο. Όσο μεγαλύτερη η επιφάνια του ξύλου τόσο περισσότερη η δόνηση άρα τόσο περισσότερη ένταση (αυτό έννοώ περισσότερος ήχος). Στην ουσία τα περισσότερα db που ακούς είναι από το ξύλο που συντονίζει και φουσκώνει τον ήχο και όχι από τα περισσότερα μεγάφωνα

 

Εκεί που έχεις τα δίκια σου είναι εδώ:

 

Μπορεί να είμαι και λάθως διότι οι γνώσεις αυτές είναι απο εμπειρία και όχι θεωρίες που διάβασα.

 

Κι έχεις πολύυυυυ διάβασμα να ρίξεις στο θέμα φίλε...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε αλεξη.ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις πληροφοριες.για να σου δοσω να καταλαβεις περιπου τι εχω στο μυαλο μου θελω εναν ενισχιτη να τονιζει τα πολυ καμπανατα καθαρα της strat μου (strat plus 89 me 3 gold lace) τα οποια καποιες φορες θα συνδιαζονται με το ibanez tube screamer.τωρα στο θεμα βρωμικο καναλι(η καθαρο + metal muff) που παιρνει μερος η gibson flying v με seymour d. sh2,sh4 θελω να ειναι ογκοδες και με αμερικανικη metal χροια.οχι κατι συγκεκριμενο γιατι ετσι και αλλιως το ηχοχρωμα θα το παιρνω απο πεταλια.ελπιζω να σε κατατοπισα περιπου για το τι ακριβως ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Περισσότερες συχνότητες = θα πάρεις περισσότερες μπάσες και μπασομεσέες συχνότητες.

Όχι. Σκέψου το παράδειγμα που σου έφερα. Έχεις δυο τενόρους (κλωνοποιημένους!). Τραγουδούν ταυτόχρονα. Θα παράγουν ευρύτερο συχνοτικό φάσμα από αυτό του ενός?

 

2. Διαιρείται ο ήχος = με ένα μεγάφωνο αν παίρνεις 20db με 2 θα πάρεις πάλι 20db από τα μεγάφωνα 10db από το ένα και 10db από το άλλο (σύμφωνα με τις παρατηρήσεις μου)
Όχι, δεν διαιρείται το επίπεδο έντασης (και όχι ο ήχος). Με 20db από το ένα και 20db από το άλλο θα πάρεις κάτι ελαφρά παραπάνω, αλλά όχι 40. Δεν θυμάμαι να σου πω πώς γίνεται η πρόσθεση.

 

3. Ταλαντεύεται το ξύλο από τις δονήσεις των μεγαφώνων και παράγει ήχο. Όσο μεγαλύτερη η επιφάνια του ξύλου τόσο περισσότερη η δόνηση άρα τόσο περισσότερη ένταση (αυτό έννοώ περισσότερος ήχος). Στην ουσία τα περισσότερα db που ακούς είναι από το ξύλο που συντονίζει και φουσκώνει τον ήχο και όχι από τα περισσότερα μεγάφωνα.

Η ταλάντωση εξαρτάται μεν από την μάζα που συντονίζεται (όχι μόνο από την επιφάνεια), αλλά η συνεισφορά στην τελική ένταση είναι μηδαμινή μπροστά στα db που βγάζουν τα μεγάφωνα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε διπλασιασμός μεγαφώνων προσθέτει 3dB, στην ίδια φυσικά απόσταση και με την ίδια ισχύ να έρχεται από τον ενισχυτή.

 

Παίρνεις όμως και περισσότερο  "όγκο", διαφορά που δεν μετριέται αλλά την αισθάνεσαι και είναι πολύ σημαντική, δίνει την αίσθηση της καλύτερης πλήρωσης του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι εκει το budget σου γιατι δεν κοιτας τα κλασικα κ αγαπημενα πεντακαθαρα Fender μοδελα...

 

http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_reissue_blues_deluxe_gitarrencombo.htm

 

Ακουσα προσφατα και τον Laney που αναφερεις και μ αρεσε παρα πολυ !!

 

Τους έχω και τους δύο κάμποσα χρόνια τώρα και μπορώ να πώ απλά πως δεν θα άλλαζα κανένα τους. ο Blues Junior είναι πιό all-around και μεταφέρεται πιό εύκολα. Αλλα, φίλε μου, ο ήχος του Deluxe εμένα τουλάχιστον με τρελαίνει με τη Strat. Για τα υπόλοιπα "εξωτικά" μηχανήματα δεν έχω ούτε κατάλληλη τσέπη καν άποψη, όπως και για τα μονής κατεύθυνσης ήπια παράλληλοποιημένων μορίων άνθρακα και καλωδίων οργανικής ανάπτυξης και οικουμενικά αποδεκτής περιτύλιξης και ο νοών νοείτο. Αν έπρεπε να έχω μόνο ένα, θα έπαιρνα τον Deluxe (και κάποιον να τον μεταφέρει λόγω μέσης).

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου