Προς το περιεχόμενο

Επιλογή λαμπάτου 15-50 Watt


jimker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ τον δοκίμασα πριν καμια βδομάδα αλλα πολύ καλός μου φάνηκε ωραίο drive, για τα λεφτά του είναι πάρα πολυ κομπλε... Απλά αυτοί με τα λίγα watt δεν έχουν πολύ headroom ωστε να σηκώσουν (overdrive) πετάλια σε ένταση, αν θες να χρησιμοποιήσεις όμως την παραμόρφωση τους σε τσίτα volume είναι οι καλύτερες επιλογές για μένα. Επίσης τα στόκ μεγάφωνα τους δεν είναι καλά, βάλε κανά καλό σελέστιον ή καλύτερα κουμπωσε τον σε καμια 4χ12 και θα γουστάρεις!

 

To drive του δεν με ενθουσιασε και είναι απλο το γιατι: Λαθος μεγαφωνο..οπως πολυ σωστα λες στο ποστ σου... γενικα φανταζομαι πως το σχεδιο του είναι τιγκα σε τσιπςhttp://greekmarket.co.uk/images/P/tsakirisrigani.jpg και SMD..

 

καλησπερα φιλε αλεξη.ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις πληροφοριες.για να σου δοσω να καταλαβεις περιπου τι εχω στο μυαλο μου θελω εναν ενισχιτη να τονιζει τα πολυ καμπανατα καθαρα της strat μου (strat plus 89 me 3 gold lace) τα οποια καποιες φορες θα συνδιαζονται με το ibanez tube screamer.τωρα στο θεμα βρωμικο καναλι(η καθαρο + metal muff) που παιρνει μερος η gibson flying v με seymour d. sh2,sh4 θελω να ειναι ογκοδες και με αμερικανικη metal χροια.οχι κατι συγκεκριμενο γιατι ετσι και αλλιως το ηχοχρωμα θα το παιρνω απο πεταλια.ελπιζω να σε κατατοπισα περιπου για το τι ακριβως ψαχνω.

 

Γενικα...αν κυνηγας αμερικανανια τοτε κοιτα προς 6L6...αν δεν θα χρησιμοποιεις το preamp του τοσο τρομερα θα πρεπει να εστιασει την προσοχή σου στο τη σκατα γίνετε στο τελικο σταδιο που απο κει στην ουσια θα περνανε τα πεταλια σου...

 

Για να είμαι 100% σωστος μαζι σου πρεπει να αποδεχτουμε οτι το τελειο καθαρο το βρισκεις σε κάποιον 7ενδερ...το τελειο american metal sound το βρισκεις σε εναν boogie Mark ή rec..(μπορει να μην είναι το TE-ΛΕΙ-Ο αλλα πιστευω στα αυτια τον περισσοτερων κιθαρωδων αυτα τα 2 είναι το benchmark για τους συγκεκριμένους ήχους..καμπανα καθαρα και αμερκαν μεταλλ...). Δεν γίνεται να κανεις 100% καρμπον-κοπια αυτον των δύο με ένα muff...αλλο το ενα και αλλο το αλλο...

 

sO, καπου θα πρεπει να κανεις πίσω..πιστευω ομως οτι με εναν combo 2x12 με αρκετο headroom και με κατι σε 6L6, KT88 ή κατι τετοιο θα κανεις σοβαρη δουλεια που αλλοστε δεν είναι μακρια απο αυτο που ακουμε απο τους pro...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δίκιο θα έχετε αλλά οι δικές μου κεφαλές ακούγονται το ίδιο δυνατά και σε 1χ12 καμπίνα αλλά και σε 4χ12 απλά στην τεσσάρα ακούς πιο βαθύ, γεμάτο ήχο ενώ από την μονή ακούς σαν από ραδιοφωνάκι... Τώρα αν βάλω μικρόφωνο μπροστά και στην μονή καμπίνα χτηπάει -2 db στην 4χ12 θα χτυπάει -12 λέμε παράδειγμα λέω. Οπότε μέσα είμαι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To drive του δεν με ενθουσιασε και είναι απλο το γιατι: Λαθος μεγαφωνο..οπως πολυ σωστα λες στο ποστ σου... γενικα φανταζομαι πως το σχεδιο του είναι τιγκα σε τσιπςhttp://greekmarket.co.uk/images/P/tsakirisrigani.jpg και SMD..

 

Άσχετο για τον Tiny Terror τί έχετε να πείτε? Τον έχω και έχει και γαμώ τα overdrive, απλά δεν καθαρίζει εύκολα και το καθαρό του είναι πολύ μουντό. Υπάρχει σωτηρία..? Ψάχνω κάτι μικρό που να βρωμίζει με φυσικό τρόπο και καθαρίζει ωραία με roll off!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο για τον Tiny Terror τί έχετε να πείτε? Τον έχω και έχει και γαμώ τα overdrive, απλά δεν καθαρίζει εύκολα και το καθαρό του είναι πολύ μουντό. Υπάρχει σωτηρία..? Ψάχνω κάτι μικρό που να βρωμίζει με φυσικό τρόπο και καθαρίζει ωραία με roll off!

 

εχεις πακετο μουσακα..

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δύο ηχεία αυτο που διαιρείται, δεν ειναι ουτε ο ηχος, ουτε η ενταση , αλλά η  ισχύς αρα αν εχεις 20Wt με 2χ12 καθε ηχειο θα παιρνει 10Wt. επομενως θα εχεις μεγάλο κερδος αν μπορεις να "ταισεις" τα ηχεια με περισσοτερη ισχυ.

 

Τωρα τα περι όγκου, κανενα ηχειο δεν ειναι πανομοιοτυπο ΑΚΡΙΒΩΣ με ένα άλλο λόγω ανοχων στη παραγωγή που σημαίνει ότι ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν καποιες μικρές διαφορές ειτε συχνοτικές είτε στην ευαισθησία, αρα και ίδιου τυπου να ειναι τα ηχεία θα ακουγονται λιιιιγο διαφορετικά. Επίσης όταν υπάρχουν δύο πηγές ήχου, θα υπάρχουν φαινομενα phase cancellation που σημαινει ότι θα ακους καποιες συχνότητες σε 2χ12 επειδή ουσιαστικά δεν θα ακυρωνονται.

 

Παντως αμερικανικο μεταλ ηχο με πεταλακια κομματακι δυσκολο εκτος και αν παρεις deluxe+tube preamp φαση v-twin./h&K tube man κτλ

Σε αυτή την περιπτωση με το vht που ειναι μιση τιμη και βαλε απο τον deluxe μπορεις να τα βολέψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα τα περι όγκου, κανενα ηχειο δεν ειναι πανομοιοτυπο ΑΚΡΙΒΩΣ με ένα άλλο λόγω ανοχων στη παραγωγή που σημαίνει ότι ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν καποιες μικρές διαφορές ειτε συχνοτικές είτε στην ευαισθησία, αρα και ίδιου τυπου να ειναι τα ηχεία θα ακουγονται λιιιιγο διαφορετικά. Επίσης όταν υπάρχουν δύο πηγές ήχου, θα υπάρχουν φαινομενα phase cancellation που σημαινει ότι θα ακους καποιες συχνότητες σε 2χ12 επειδή ουσιαστικά δεν θα ακυρωνονται.

 

α) Απειροελάχιστες διαφορές άνευ ουσίας. β) Aν διαπιστώσει κάποιος phase cancellation, απλά αντιστρέφει το wiring στο ένα μεγάφωνο, έτσι δεν είναι?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παντως αμερικανικο μεταλ ηχο με πεταλακια κομματακι δυσκολο εκτος και αν παρεις deluxe+tube preamp φαση v-twin./h&K tube man κτλ

Σε αυτή την περιπτωση με το vht που ειναι μιση τιμη και βαλε απο τον deluxe μπορεις να τα βολέψεις

 

 

Ενοεις τον hot rod deluxe?Για τον vht special 12/20(χωρις εφε) εχω ακουσει πολυ καλα λογια και καλες κριτικες και φενεται καλο value for money .αλλα δν εχω βρει πολλα κλιπ στο νετ.καποιος που εχει τον σιγκεκριμενο η εχει δοκιμασει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως αμερικανικο μεταλ ηχο με πεταλακια κομματακι δυσκολο εκτος και αν παρεις deluxe+tube preamp φαση v-twin./h&K tube man κτλ

Σε αυτή την περιπτωση με το vht που ειναι μιση τιμη και βαλε απο τον deluxe μπορεις να τα βολέψεις

 

Ενοεις τον hot rod deluxe?Για τον vht special 12/20(χωρις εφε) εχω ακουσει πολυ καλα λογια και καλες κριτικες και φενεται καλο value for money .αλλα δν εχω βρει πολλα κλιπ στο νετ.καποιος που εχει τον σιγκεκριμενο η εχει δοκιμασει ?

ώπα μπερδευτηκα και εγώ, εννοουσα τον Deluxe Reverb  ;D. O VAGTANPLAN ανεφερε τον Blues Deluxe και εγώ τα μπερδεψα.

Με τον hot rod deluxe δεν ξερω αν εχει  νοημα να παρεις tube preamp, εχει τρια καναλια, οπότε με ενα πεταλι-booster εισαι κομπλέ.

Ολοι οι καινουργιοι vht εχουν blackface χαρακτηρα, πιθανοτατα δεν παιζει να βρεισ πιο καθαρό fender ηχο σε αλλα μοντελα/εταιρίες εκτοςς και αν παρεις τους οριτζιναλ .

αν σ ενδιαφερει να παρεισ τον ενισχυτή με βαση τα καθαρα, αναμεσα στον blues deluxe και τον  vht oi διαφορες παιζει να ειναι πολυ μικρες (και εινα πολλυ φθηνοτερος ο vht). ο Deluxe επίσης ειναι 40Wt.

Σιγουρα το πακετο vht+h&k tubeman ειναι πολυ οικονομικό...όποτε χρειαζεσαι πολύ gain χρησιμοποιεις  και το Η&κ

αλλίως για blues κτλ εχεις  το tubescreamer και εφυγες...

οχι τόσο συνήθισμενο setup με βαση ότι υπάρχουν πολλοί πολυκαναλοι ενισχυτές...αλλά μπορει εσενα να σου κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου