Προς το περιεχόμενο

Oi ποιο ΜΕΤΑΛ κλασσικοι συνθετες


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρε για παραδειγμα την μουσικη μιας ταινιας.Σε περιπτωσεις που καλειται backround μουσικο χαλι η jazz πχ κανει τελεια δουλεια

Τι εννοείς "jazz"?

 

Αυτό κάνει για "χαλί" ή για ξέσπασμα?

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το να βλεπω να συγκρινουν την κλασσικη μουσικη με το metal με παει πισω στο γυμνασιο/λυκειο που αγοραζα και διαβαζα μεταλ χαμμερ. Ευτυχως στον πραγματικο κοσμο δεν συμβαινει συχνα αυτο.

 

Η ΜΟΝΗ καααποια ομοιοτητα ειναι η αγαπη και των δυο "ειδων" για το πομποδες.

Τωρα, το οτι ο καθε wannabe μεταλος φορτωνει τις συνθεσεις του με συμφωνικα "δανεικα" θεματα, δεν κανει τις δυο μουσικες εφαμηλλες οπως ειπωθηκε και παραπανω.

 

Ολα αυτα τα λεω ΠΑΡΟΛΟ που η δισκοθηκη μοy ειναι κατα 50% και βαλε metal.

 

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίοδο του 17ου- 18ου αιώνα, έχουμε την εδραίωση της Τονικής μουσικής, μια κορυφαία στιγμή του Δυτικού πολιτισμού. Δεν μπορεί να ξαναγίνει αυτό. Δεν μπορεί δηλαδή να είναι ξανά στην κορυφή της "δημοφιλίας" ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στην κορυφή της πρωτοπορίας η Τονική μουσική. Αυτό έγινε τον 17ο και τον 18ο αιώνα, βάλε και κάμποσο 19ο και ΚΛΕΙΣΑΜΕ.

 

Σήμερα ας πούμε, η Τονική αρμονία π.χ. είναι δεδομένη, τη διδάσκεσαι στα ωδεία κωδικοποιημένη, και δεν εχει σημασία αν την αγνοεί ο κάθε μεταλάς ή ο κάθε dj όταν (συνειδητά ή όχι )την εφαρμόζει για να κάνει τη δουλειά του, έστω κουτσουρεμένη και λειψή. Δεν προσφέρει τίποτα καινούργιο έτσι, ΤΙΠΟΤΑ καινούργιο στη μουσική, και για απόδειξη δες τους πρωτοπόρους, τους ερευνητές αν θέλεις του σήμερα, οι οποίοι χτυπάνε λαχανάκια και πιπεριές  ;D  μπας και βρούνε κάτι καινούργιο γιατί η τονική μουσική έχει πλέον ερευνηθεί διεξοδικά.

 

Άρα, για όσο μας ενδιαφέρει η Τονική μουσική, πάντα θα γυρνάμε στον Bach και την παρέα του, οι οποίοι ήταν οι πρωτοπόροι και οι θεμελιωτές της τονικής μουσικής, όπως ακριβώς για όσο μας ενδιαφέρει η βαρύτητα θα πηγαίνουμε στο Νεύτωνα. Το metal δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ παρόμοιο να προσφέρει, εκτός ίσως από μια συγκεκριμένη ενορχηστρωτική προσέγγιση, αλλά αυτό το έχουν ΟΛΑ τα είδη της μουσικής, και η ρούμπα ας πούμε  ;D ;D ;D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα απο αυτα που γραφει μπορω να τα σκεφτω αυτουσια, για τη συγκριση οποιωνδήποτε αλλων ειδών.

 

Πχ, η ηλεκτρονική μουσική μου θυμίζει τη τζαζ, γιατι περιεχουν και οι 2 θαυμαστες δημιουργίες που δημιουργουν αποκοσμες ατμοσφαιρες, ενω συχνα θα συναντήσεις και στα 2 είδη, πολυ καλους μουσικούς.

 

Πολλή αοριστολογία, δε νομιζω να καταφερε να πει αυτο που ηθελε να πει

 

Συμφωνώ απόλυτα, μονάχα που τελικά... είπε ακριβώς αυτό που ήθελε να πει, και ήταν ενδιαφέρον αλλά πολύ επιδερμικό και αποπροσανατολιστικό σε επιλεκτική αναφορά γενικών ομοιοτήτων (που το έχω δει να συμβαίνει και σε προπαγανδιστικά "ντοκυμαντέρ" τύπου Zeitgeist, του στυλ πχ. "δυο αντικείμενα είναι κυκλικά, τα φυλάσσουμε κάθετα το ένα δίπλα στο άλλο, τα χρησιμοποιούμε στο σπίτι, συνήθως στο καθιστικό, συνήθως όταν πίνουμε καφέ ή κανένα λικεράκι, άρα "μοιάζουν πάρα πολύ"... με την μικρή αλλά καθοριστική διαφορά πως το ένα είναι δίσκος σερβιρίσματος και το άλλο δίσκος βινυλίου).

 

I am not here, however, to talk about how Yngwie Malmsteen is obsessed with Bach and Mozart and to make fun of Rhapsody of Fire for their belief that all music would be better if we just re-arranged Baroque music for a metal band and a full orchestra. Am also not trying to convince you that classical music is even more technical than the latest Behold The Arctopus record. Instead I want to share how great classical composers employed explosive writing to create the same impression of weight and excitement that I feel when I listen to the awesome fretwork and uncanny precision of Fallujah or Animals as Leaders.
Ευτυχώς που δεν έκανε τέτοιες συγκρίσεις... αλλά το να λέει πως το μέταλ ως στυλ μουσικής έχει το μοναδικό γνώρισμα του "explosive writing" και άλλα όχι, είναι χονδροειδές.

 

Επίσης, δε νομίζω πως σημειώθηκε (περιέργως μιας και θα έπρεπε) μια από τις μεγαλύτερες διαφορές των δυο ειδών: το μέταλ ως ένα μοντέρνο είδος γεννήθηκε βασιζόμενο - στην συντριπτική του πλειοψηφία - στην ποπ μορφή "εισαγωγή-κουπλέ-ρεφραίν-κουπλέ-ρεφραίν-γέφυρα-σόλο-ρεφραίν-κλείσιμο" (ενίοτε με παραλλαγές). Η κλασσική έχει απείρως πιο πολλές και διαφορετικές φόρμες, πολλές εκ των οποίων συμπεριλαμβάνουν  4, 5 ή 6 μέρη - πολλές φορές ανεξάρτητα και όχι ως μια ενότητα - με αλλαγές μέτρου, tempo, ύφους, και πολύ μεγαλύτερης διάρκειας, με αργή εξέλιξη του κομματιού, τις περισσότερες φορές χωρίς κεντρικό θέμα (riff, το οποίο και πάλι βασίζεται στο λαϊτμοτίφ που εδραίωσε κυρίως ο Βάγκνερ) κλπ. Υπάρχουν όντως μερικές απόπειρες να δωθεί τέτοια μορφή και σε μερικά μέταλ κομμάτια - και εγώ ακούω αρκετά από αυτά - αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν το περίπλοκο συνθετικό βάθος των έργων της κλασσικής από τα οποία επηρεάζονται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε για παραδειγμα την μουσικη μιας ταινιας.Σε περιπτωσεις που καλειται backround μουσικο χαλι η jazz πχ κανει τελεια δουλεια αλλα σε περιπτωσεις που απαιτειται δραμα,ενταση,εντονα συναισθηματα Θες κλασσικη ορχηστρικη ή Metal, η jazz ειναι αδύνατο να δημιουργησει κατι τετοιο.

Σαν γενική, αντικειμενική δήλωση είναι εντελώς ανακριβής. Αυτή είναι η προσωπική σου αισθητική. Απόλυτα σεβαστή αλλά και απόλυτα υποκειμενική.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άντε να στο εξηγήσω...

 

Όσο στο μέλλον υπάρχουν 15 χρονα, το μέταλ θα έχει μέλλον και σίγουρα θα γίνεται είτε πιο ακραίο είτε πιο Petruccιαριστό.

 

Μετά, πήζει το μυαλό του άνθρωπα και σοβαρεύεται

Κατά τη γνώμη σου δηλαδή μόνο τα 15χρονα είναι το κοινό της metal;

Κι εγώ που έχω φτάσει τα 28 (και δεν είμαι ο μόνος) κι ακούω ακόμα metal (και θα ακούω) μάλλον δεν θα έχει πήξει ακόμα το μυαλό μου και είμαι ανώριμος...Μάλιστα... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "jazz"?

 

Αυτό κάνει για "χαλί" ή για ξέσπασμα?

 

 

 

 

Πρωτον σε μισω γιατι με αναγκασες να το ακουσω ;D.Αυτο που λεω ειναι οτι η κλασσικη και η metal περικλειουν μεγαλυτερο φασμα συναισθηματων απο οτι καποιες αλλες.Ναι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βαλεις τζαζ κομματι  σε μια επικη περιπετεια με αποτομες κορυφωσεις ενταση.Δεν γινεται.Την ενταση το δραμα το πομπωδες δεν μπορει να το αποδωσει η jazz.To αντιθετο δεν ισχυει.Μπορεις να ακουσεις και κλασσικη και μεταλ πχ οταν καλειται μουσικη για ποιο laid back feel για παραδειγμα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πει κανείς...

Το μονο σιγουρο που μπορει να πει κανεις, ειναι οτι μερικοι εδω μεσα δεν εχουν ιδεα απο Jazz...reading.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Μπορεις να ακουσεις μεταλ πχ οταν καλειται μουσικη για ποιο laid back feel για παραδειγμα ;).

 

Οχι οτι εχει μεγαλη σημασια, αλλα για πες....Και προφανως μην ποσταρεις μεταλ "μπαλαντα", αλλα κανονικο μεταλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να κατακρίνω και καθόσον όλοι μας έχουμε μια γνώμη, σαν τις πωποτρυπίδες, το λεχθέν  ''η μέταλ είναι η κλασσική του μέλλοντος'' με θυμίζει το άλλο αυθαίρετο-του οποίου είμαι οπαδός-''Ο πωπός είναι το νινί του μέλλοντος'' ;D ;D ;D

 

Φιλικά και αστειευόμενος χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου