Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως θα ήταν καλή ιδέα γιατί έτσι θα γινόταν μια αποσυμφόρηση του φόρουμ από spam φαινόμενα τύπου τσατ (στα καλά του καθουμένου εκτροχιασμοί με inside jokes για Τσέχες, Κίνα, τι-πήρες-πάλι-φίλε-μου, Apple fanboys, το πανκ αφρόγαλα του βασιλΗά κλπ).

 

Όχι απαραίτητα, αυτό θα άλλαζε με την αυτοσυγκράτηση του καθενός (κ σ αυτό συμπεριλαμβάνω κ εμένα, που καλό παράδειγμα δε δείχνω έστω...)

 

 

- ίσως αρχικά να ήταν καλύτερο να έμενε ανοιχτό πχ. για ορισμένες ώρες και μόνο κάθε Τρίτη και ΠΣΚ.

Δε θα ήταν καλύτερο γενικά μερικοί που ψήονονται να κάνουν ένα irc channel, το οποίο να μη φέρει απαραίτητα το όνομα του νοιζ και να είναι γνωστοποιημένο ανεπίσημα εδώ, αλλά αν τύχει να έχει θετική ανταπόκριση να επισημοποιηθεί;

Στην τελική κάτι τέτοιο και εγώ θα το στήριζα, και αν είχε ενδιαφέρον τότε να γίνει μια πιο ουσιαστική προσπάθεια.

 

Και φυσικά θα έπρεπε να οριστεί και η ουσιαστική χρηστικότητα του τσατ. Θα πήγαινε κανείς εκεί για να συζητήσει τι ενισχυτή να πάρει; Τις διαφορές μεταξύ τσέχας και άλλου οργάνου; Για το χαβαλέ θα πήγαινε κανείς.

Ένα τσατ δε μπορεί να αντικαταστήσει ένα φόρουμ σε ουσιαστική χρήση. Αν μη τι άλλο για οποιαδήποτε άλλη επικοινωνία υπάρχουν mailing lists, msn, μπυροποσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό είναι μια ΠΑΡΑ πολύ καλή ιδέα, γιατί γενικά τα chat που δουλεύουν μέσα από browsers δεν δουλεύουν και πολύ καλά. Επίσης είναι απλό στο να φτιαχτεί, και το μόνο που χρειάζεται από πλευράς noiz είναι μια ανακοίνωση του στυλ "μπείτε στο irc στο κανάλι μας μπλά-μπλά-μπλά".

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να γινει chat ποσο νομιζετε οτι θα κρατησει? Θα μαζευτουμε την πρωτη μερα 30 ατομα για μια ωριτσα, θα πουμε το μακρυ και το κοντο μας, την επομενη 20, την μεθεπομενη 15 κοκ. Σαν event ενα πραμα. Αυτη ειναι η μια ακραια περιπτωση.

Η αλλη ειναι αυτη που ανεφερε ο bloody, αν υπαρχει κοσμος μεσα στο chat καποιοι

θα προτιμησουν να κανουν ερωτησεις εκει αντι να ανοιξουν καινουριο θεμα και ετσι οι απαντησεις δεν θα μεινουν για να τις διαβασουν αργοτερα και αλλοι ενδιαφερομενοι.

ίσως αρχικά να ήταν καλύτερο να έμενε ανοιχτό πχ. για ορισμένες ώρες και μόνο κάθε Τρίτη και ΠΣΚ.

Αυτο μαλιστα, 2 ωριτσες το απογευματακι ανοιχτο, που να βγαινεις για καφε

με φιλους μες την καψα. Αραζεις στη δροσια και κανεις το μασαλι σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα ήταν καλή ιδέα γιατί έτσι θα γινόταν μια αποσυμφόρηση του φόρουμ από spam φαινόμενα τύπου τσατ (στα καλά του καθουμένου εκτροχιασμοί με inside jokes για Τσέχες, Κίνα, τι-πήρες-πάλι-φίλε-μου, Apple fanboys, το πανκ αφρόγαλα του βασιλΗά κλπ).

 

Μην με παρεξηγήσετε, πιστεύω ότι είναι πολύ θετικό που το φόρουμ είναι τόπος συνάντησης που εξυπηρετεί την ανάγκη επικοινωνίας ανθρώπων και την χαλάρωσή τους, και αυτό θα το βοηθούσε το τσατ - ίσως αρχικά να ήταν καλύτερο να έμενε ανοιχτό πχ. για ορισμένες ώρες και μόνο κάθε Τρίτη και ΠΣΚ.

 

Το μειονέκτημα είναι ότι σιγά-σιγά θα χανόταν το ενδιαφέρον στο ίδιο το φόρουμ μιας και όλη η προσοχή θα γυρνούσε στο τσατ, με αποτέλεσμα ίσως τελικά να ευτελιζόταν και το Νόιζ σαν Νόιζ...

 

συμφωνω με την τριτη παραγραφο σου.

εδω δεν μπορει να μπει ενας ρυθμος σε τοσα σεξιον του σαιτ, οπως ας πουμε στις αγγελιες...

δεν νομιζω πως ειναι πιθανο να υπαρξει σωστη χρηση του σαιτ...

ειτε απο καποιον που θελει να ρωτησει κατι και βαριεται να ανοιξει θεμα, ειτε απο καποιον που θα ξεπερασει τα ορια του χαβαλε και των προσβολων!

 

 

αλλα διαφωνω με την πρωτη.

εμενα μου αρεσει (το εχω ξαναπει) που ειναι τοσο ρευστα τα πραγματα στα ποστς εδω...

μου αρεσει που γινεται ο χαβαλες και δεν καταλαβαινω γιατι ενοχλει!

 

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για τον φίλο που δεν πιστεύει ότι μαζεύονται πανω από δεκα άτομα, του προτείνω να κοιταξει τα live στατιστικά στο τελος της αρχικης σελιδας, όπου την ημέρα ο μεσος ορος ταυτοχρονων χρηστών είναι μόνιμα κοντα στους 150.

Το τσατ εχει δοκιμαστει στο παρελθον και απεδείχθει ότι το κοινό μας δεν απασχολείται ιδιαίτερα με αυτό. Ισως σε άλλα πιό γενικου περιεχομενου σάιτ και με ευρύτερο κοινό από πλευράς φύλου αλλά και μικρότερης ηλικίας να έχει μεγαλύτερη πέραση.

Για την ώρα, έσας τους 3 ενδιαφερόμενους, θα σας απογοητεύσω. Ισως σε μια αργότερη φάση. Τώρα τρέχουν πολλά σημαντικά πρότζεκτ για την ουσιαστική αναβάθμιση του περιεχομένου και των προσφερόμενων υπηρεσιών.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ quick guide to irc. (Το λεγα εγώ πως έπρεπε)

 

Κατεβάζετε έναν client irc από εδώ

 

http://www.mirc.com

 

Γίνεται η εγκατάσταση και με το που τρέχει το πρόγραμμα θα σας ανοίξει το παράθυρο με τα options.

Συμπληρώστε όνομα και nickname και στην επιλογή servers στα αριστερά περιηγηθείτε μέχρι να βρείτε το GRnet και επιλέξτε random grnet server

Πατήστε connect.

Περιμένετε θέλει λίγη ώρα. Μόλις συνδεθείτε θα βγάλει παράθυρο για κανάλια, πληκτρολογήστε #noiz και καλωςήρθατε.

 

ΥΓ το email που φαίνεται στην εικόνα είναι πλασματικό :D

options1.JPG.93a1751f9519139bf2edeaf176d2c3f6.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου