Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Μιας και το έφερε η κουβέντα είπα να βάλω την Rockwell στο επίπεδο 6.

Γένια μιας εβδομάδας με λεπίδα super thin ή οποία είχε μία χρήση από προηγούμενη φορά.

Τα πήρε σαν να μην υπήρχαν.

Απλά στα επόμενα χέρια έμεινα στο επίπεδο 6 .

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι λόγο του ότι είναι πάρα πολύ εκτεθειμένη η λεπίδα κόβει πιο καλά και μπορώ να πω πως γλυστράει πολύ ωραία στο δέρμα.

 

Βασική προϋπόθεση είναι να μην υπάρχει βιασύνη γιατί το επίπεδο 6 δεν συγχωρεί λάθη.

 

Επεξεργασμένο από kbasilis
  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kwstas79 είπε

Ναι, ακόμα και αν αυτό είναι ετοιματζίδικος αφρός.

 

Εγώ όταν θέλω να ξυριστω σε ...3 λεπτά αντί για τα ...5 που συνήθως θέλω με το πινέλο και το σαπούνι χρησιμοποιώ αφρό ,συνήθως Proraso που είναι θαυμάσιος χωρίς πρόβλημα πάντα με DE...έτσι κι αλλιώς από τα mid 50s μέχρι τα late 70s που έσκασα μύτη τα...πλαστικα ξυραφια..η συντριπτική πλειοψηφία στον δυτικό κόσμο με DE και αφρό ξυρίζονταν, τώρα τι λένε οι διάφοροι... πυροβολημένοι στα ξουροφορουμ απλά αγνοήστε το...μέχρι και το ότι είναι... αδύνατον να ξυριστεί κάποιος με αφρό έχω διαβάσει...

 

20200412_132510.thumb.jpg.696e84f0f67500d6b92069596a30d269.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι πιο στα γρήγορα μου αρέσει ένα gel  της Gillette που γίνεται με τη χρήση αφρός .

Έχω ακούσει περιπτώσεις μαρέγκα από σαπούνι χεριών και λόγο της γλυκερίνης να γλυστράει καλά.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μια ταμπακιέρα της stanley 

Και τακτοποίησα αρκετά πράγματα και ψιλολοιδια που δεν είχα χώρο να τα βάλω.

 

IMG_20240224_181509.thumb.jpg.7b61240aeaa9eb3c3b2538a78c8812a4.jpg

 

Απελευθερώθηκε χώρος στα ντουλαπάκια

IMG_20240224_213653.thumb.jpg.ec26579af2ed755a3dfd9126336e08e4.jpg

 

IMG_20240224_213559.thumb.jpg.d3a83f2d6dc87320a370b1ae7f67d206.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πήρα τα δύο πιο μικρά  μπολάκια από σετ της vicko και κολλώντας στο καπάκι τα χαρτάκια από τα reffil σαπούνια, τακτοποιήθηκαν μια χαρά.

 

IMG_20240224_153222.thumb.jpg.c63b59dbeb2e4c4a6ee38f6b615a5bd8.jpg

 

IMG_20240224_153154.thumb.jpg.7f3738e64fc10cec52f21d0dfcca2011.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου pedalboard οσον αφορα το ξυρισμα (7-8 χρονια στο παραδοσιακο ξυρισμα) διαμορφωθηκε οπως φαινεται στη φωτογραφια.απουσιαζει το after shave νο 10 μενουνος επειδη τελειωσε.και απο λεπιδες συνηθως bic η gillete silver blue για τη μηχανη η οποια ειναι η parker 69cr(η οποια μου εκατσε πολυ καλα)στην οποια βαζω συνηθως την κλειστου τυπου κεφαλη και οταν χρησιμοποιησω τη σαβετα (1 φορα το μηνα συνηθως) βαζω astor λεπιδα.το σαπουνακι του παπουτσανη ειναι συνηθως το pre-save και υπαρχει και ενα σπλεντιτ για οταν χρησιμοποιησω σαβετα.

IMG_2066.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Και τακτοποίησα αρκετά πράγματα και ψιλολοιδια που δεν είχα χώρο να τα βάλω.

 

Σπύρο το συνθετικό πινέλο δε χρειάζεται να το έχεις στο stand ανάποδα. Δεν παθαίνει τίποτα να μένει όρθιο. Στο λέω για την περίπτωση που έχεις κάποιο άλλο που μπορεί να πάρει τη θέση του. Επίσης, σε αντίθεση με τους ασβούς και τα γουρούνια, δε χρειάζεται μούλιασμα πριν το ξύρισμα. Όπως είναι στεγνό, το βουτάς μια φορά στο νερό και το πιέζεις λίγο να φύγει ο αέρας και είναι έτοιμο.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yannisp είπε

το δικο μου pedalboard οσον αφορα το ξυρισμα (7-8 χρονια στο παραδοσιακο ξυρισμα) διαμορφωθηκε οπως φαινεται στη φωτογραφια.απουσιαζει το after shave νο 10 μενουνος επειδη τελειωσε.και απο λεπιδες συνηθως bic η gillete silver blue για τη μηχανη η οποια ειναι η parker 69cr(η οποια μου εκατσε πολυ καλα)στην οποια βαζω συνηθως την κλειστου τυπου κεφαλη και οταν χρησιμοποιησω τη σαβετα (1 φορα το μηνα συνηθως) βαζω astor λεπιδα.το σαπουνακι του παπουτσανη ειναι συνηθως το pre-save και υπαρχει και ενα σπλεντιτ για οταν χρησιμοποιησω σαβετα.

IMG_2066.jpeg

 

Προτιμας το after shave Μενουνος απο το balsam που βλεπω?

 

Καλά το Stirling Barbershop που εχεις, έχει το καλύτερο άρωμα σαπουνιού που μύρισα ανάμεσα σε πολλά δείγματα που μου έστειλε φίλος.

Έχει μπει wishlist.
 

 

 

IMG_20240225_111004.thumb.jpg.f007aa4f2c272e729f24032525147306.jpg

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου