Προς το περιεχόμενο

2014 - Νέα Keyboards/Synths (NAMM14)


ThS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι ίσως και να προτιμούσα να πάρω το fa καθώς το fantom x και

είναι πλέον αρκετά παλιό και είναι μεταχειρισμένο πολλά χρόνια με ότι

αυτό συνεπάγεται και γενικά θα έδινα μια ευκαιρία σε αυτόν τον ήχο...

Αλλά αυτά είναι και γούστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πιο πρόσφατο definition που έδωσα σου κάνει; (Software που τρέχει σε ειδικά DSPs στην πλακέτα του μηχανήματος) ???

Αποφασισε ποιο definition θες τελικα:

 

ένα hardware synth δεν είναι μόνο η μηχανή σύνθεσης, εξάλλου αυτή είναι πλέον μόνο software.

Η μηχανή σύνθεσης ενός hardware synth, είναι κάτι παραπάνω από ένα ειδικά γραμμένο software που τρέχει σε ειδικά επιλεγμένα DSPs πάνω στην πλακέτα του μηχανήματος; Αν όχι, please define.

 

Tο πρωτο quote (μόνο software) παραπεμπει σε soft synth/προγραμμα, ενω το δευτερο (ειδικά γραμμένο software που τρέχει σε ειδικά επιλεγμένα DSPs) παραπεμπει σε hardware synth.

 

Ωραία, επομένως στείλε ένα γράμμα στη Yamaha να αφαιρέσουν το aftertouch από τα κλαβιέ τους, αφού κανένας δεν πρέπει να το χρησιμοποιεί, εφόσον δε σου χρησιμεύει εσένα. Σωστά;
Ειπα εγω οτι κανενας δεν πρεπει να χρησιμοποιει aftertouch? Και μαλιστα επειδη εμενα μου ειναι ψιλο-περιττο? ::) Cyclops κανε μου τη χαρη να διαβαζεις τι γραφω και μη βγαζεις ακυρα συμπερασματα.

 

Προσωπικά εκμεταλλεύομαι όλες τις δυνατότητες realtime control που μου δίνει ένα μηχάνημα, και δε θεωρώ καμία άχρηστη.
Και καλα κανεις.

 

Αν εσύ θεωρείς άχρηστο κάτι που εκατομμύρια μουσικοί παγκοσμίως χρησιμοποιούν, μεγειά σου με χαρά σου. 8)
Α γεια σου. ;)

 

Επειδή δεν έχεις διαβάσει τι έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα...
Τα εχω διαβασει, σε αντιθεση με σενα που δεν διαβαζεις τι γραφω.

 

...για να σε διευκολύνω...αν ξέρεις αγγλικά, θα καταλάβεις ακριβώς τι λέει ο άνθρωπος εδώ:

Οχι δεν ξερω Αγγλικα. Ουτε απο synths ξερω. Και ουτε το συγκεκριμενο βιντεο εχω δει ακομα. Αλλα θα το δω αργοτερα, μπας και μαθω κατι γενικοτερα, αν και χλωμο το κοβω γιατι οπως ξερεις, Αγγλικα γιοκ... ;D

 

Από midrange του στυλ FA, MoXF, Krome και λοιπά, έχουμε μπουχτίσει.
Συνεχιζεις και γραφεις αστειοτητες για το MOXF (επιτελους το εγραψες και μια φορα σωστα...) Εχεις δει φαινεται πολλα MOXF στη ζωη σου, απ'τη Roland φανταζομαι ε? 8)

Ρε τι παθαμε σημερα με το FA6... yawn.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον συμφωνούμε ότι τα FA 06/08 είναι synth workstations, έτσι; Ελπίζω πως ναι. Κουτσουρεμένα midrange synths, όπως τα MoFX και Krome, αλλά με full fledged synthesis engines. Οκ; ::)

 

Τουλάχιστον να βγάλουμε ένα σίγουρο συμπέρασμα, γιατί στα υπόλοιπα αλληλοκοροϊδευόμαστε έχω την εντύπωση.

 

Δες και όλο το βιντεάκι που παρέθεσα πριν, γιατί θα σου λυθούν ορισμένες απορίες και θα πάψεις να αναρωτιέσαι για το αν είναι synthesizer workstation ή απλά performance synthesizer.

 

Και στο φινάλε πολύ ασχολήθηκα με τη midrange κατηγορία του στυλ FA, MoFX, Krome κλπ. Ελπίζω στη ΝΑΜΜ να δούμε κάτι πραγματικά δυνατό, και όχι ξαναζεσταμένο φαγητό. Τουλάχιστον η Korg έχει κάνει το καθήκον της, ας δούμε τι θα κάνουν και οι άλλοι δύο κατεργάρηδες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cyclops δεν ξερω κανενα MoFX, sorry...Περιμενω full specs και τιμη των FA και τα ξαναλεμε.

 

Moog Sub 37 - Paraphonic Analog Synthesizer

A new Moog Paraphonic synth -  the Sub 37

Kαι η Moog το χαβα της... ;D ;D ;D

Sub 37, a new paraphonic synth....Ουτε καν κανονικο πολυφωνικο. Καλα θα μου πεις, ωπα ρε μαστορα, ακομα 2014 μΧ εχουμε, :P κατσε περιμενε λιγο ακομα, καμια 20ρια-30ρια χρονια να προχωρησει λιγο η αναλογικη τεχνολογια και βλεπουμε για κανα 2φωνο... ;D ;D ;D ;D

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο οι τρεις μεγάλοι τα ξύνουν βγάζοντας midrange μετριότητες, και δε δίνουν στις μάζες φτηνά πολυφωνικά αναλογικά, θα έρχεται η κάθε Μουγκ και θα κοροϊδεύει τον κάθε "γνωστή", πουλώντας του ψευτο-πολυφωνικά φύκια για μεταξωτές κορδέλες. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο οι τρεις μεγάλοι τα ξύνουν βγάζοντας midrange μετριότητες...

Εχεις ορεξη βραδιατικα Cyclops, ε? Θες να φτιαξω ενα καφε να σου κανω παρεα και να ποσταρω κι ενα συγκριτικο μεταξυ μιας τυχαιας "mid-range μετριοτητας" και μιας τυχαιας "high-range" ναυαρχιδας, να δουμε τελικα ποιος ειναι mid-range και ποιος high-range? 8)

Δεν σου υποσχομαι οτι θα σου αρεσει αυτο το συγκριτικο...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο οι τρεις μεγάλοι τα ξύνουν βγάζοντας midrange μετριότητες...

Εχεις ορεξη βραδιατικα Cyclops, ε? Θες να φτιαξω ενα καφε να σου κανω παρεα και να ποσταρω κι ενα συγκριτικο μεταξυ μιας τυχαιας "mid-range μετριοτητας" και μιας τυχαιας "high-range" ναυαρχιδας, να δουμε τελικα ποιος ειναι mid-range και ποιος high-range? 8)

Δεν σου υποσχομαι οτι θα σου αρεσει αυτο το συγκριτικο...

 

Βρε συ Waterfall, και νόμιζα ότι έχεις υψηλά standards στον ήχο. Αν είσαι ευχαριστημένος από την τεχνολογία που δίνουν με το σταγονόμετρο οι τρεις μεγάλοι της Ιαπωνίας, ενώ θα μπορούσαν να έχουν εξαφανίσει απ' το χάρτη με συνοπτικές διαδικασίες κάτι εταιρίες-φαντάσματα που πουλάνε κολοκοτρωναίικα μηχανάκια του '70 εν έτει 2014 σε τιμές μεζονέτας, αν είσαι ευχαριστημένος μ' αυτή την κατάσταση και θεωρείς ότι η αγαπημένη σου Yamaha αποτελεί φωτεινή εξαίρεση, τότε πάω πάσο. 8)

 

Και μία συμβουλή, πριν πάω για τον ύπνο του δικαίου: μάθε να απαιτείς περισσότερα για τα χρήματά σου. Nite. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H "αγαπημενη" μου Yamaha και η καθε Yamaha τι αλλο θα μπορουσε να κανει βρε Cyclops? Τα synths που βγαζουν σημερα οι τρεις μεγαλες εταιρειες και στις τιμες που τα βγαζουν ειναι εξω απο καθε φαντασια. Οποιος αγοραζει synths απο τα 80s ως σημερα καταλαβαινει τι λεω. Αυτη τη δυναμη που εχει ο μουσικος στις μερες μας ξοδευοντας ενα 1000ρι ευρω δεν ηταν δυνατον να την εχει πριν 20 χρονια εκτος κι αν ξοδευε στην κυριολεξια μια περιουσια. Τι αλλο θες να σου κανουν οι μεγαλες εταιρειες? Το επομενο βημα ειναι να μας χαριζουν τα synths τους. ::)

Μην ειμεθα και πλεονεκται...meditate.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H "αγαπημενη" μου Yamaha και η καθε Yamaha τι αλλο θα μπορουσε να κανει βρε Cyclops? Τα synths που βγαζουν σημερα οι τρεις μεγαλες εταιρειες και στις τιμες που τα βγαζουν ειναι εξω απο καθε φαντασια. Οποιος αγοραζει synths απο τα 80s ως σημερα καταλαβαινει τι λεω. Αυτη τη δυναμη που εχει ο μουσικος στις μερες μας ξοδευοντας ενα 1000ρι ευρω δεν ηταν δυνατον να την εχει πριν 20 χρονια εκτος κι αν ξοδευε στην κυριολεξια μια περιουσια. Τι αλλο θες να σου κανουν οι μεγαλες εταιρειες? Το επομενο βημα ειναι να μας χαριζουν τα synths τους. ::)

Μην ειμεθα και πλεονεκται...meditate.gif

 

Waterfall K .   φθηνος στο πιτουρο ακριβος στο αλευρι

(οταν προκειται για το αγαπημενο του συνθ - εταιρεια - τροπο συνθεσης - ειδος μουσικης με αυτο το συνθ.)

 

specs maniac... αλλα οταν κατι δεν "κολλαει" ..  "Μην ειμεθα και πλεονεκται..."

;D

 

 

 

cheers-slow-clap.gif.b7542417e702c3b98284b0edd4117da1.gif

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mamonu εισαι μονιμως εκτος κλιματος, δεν καταλαβαινεις τι γραφουμε και στο τελος απαντας ασχετα....sleep2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου