Προς το περιεχόμενο

Ελληνική αγορά για κλάμα..


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

....αλλωστε δεν βλεπω καμμια αλλη χωρα σε τετοια ΑΘΛΙΑ κατασταση....

εμείς -απλά- δεν μπορούσαμε πια να κρύψουμε τη σκόνη κάτω από το χαλί...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να καταλάβω κάτι...εγώ που είμαι η γενιά του Superfunk και ο Superfunk...πρέπει να εγγυηθούμε στην επόμενη γενιά την -ευδαιμονία, καλή, ξέγνιαστη, εύκολη...- πάρε όποιο θέλεις...ζωή?

 

Εγγυήσεις στη ζωή δεν δίνει κανείς,για τίποτα.

Απλά εσείς που τυγχάνει να ανήκετε σε εκείνη την γενιά,ακόμη και αν ανήκετε στη εξαίρεση που δεν είχε επωφεληθεί προσωπικά,είσασταν αν όχι συμμέτοχοι, μάρτυρες όλης αυτής της κατάστασης.

Και αν διαμαρτύρεται ο 50άρης για την ανηθικότητα που έβλεπε αν όχι συμμετείχε τόσα χρόνια,τότε τι να πει ο 18άρης που θα πληρώσει τις αμαρτίες της γενιάς του μπαμπά του.

 

Αν θέλετε ας περιορίσουμε το αντικείμενο μιας και το forum είναι μουσικό.

Θέλετε να μου πείτε τι προτείνεται σε έναν 22-23χρονο απόφοιτο Μουσικολογίας-Μουσικών Σπουδών που έχει και επάρκεια σε κάποιο όργανο;

Ας πούμε ότι έχουμε έναν άνθρωπο επαρκώς καταρτισμένο μουσικά,με τα πτυχία του,που απλά θέλει να μεταδώσει την γνώση του επ'αμοιβή.

Γιατί εμένα που με ρωτάνε και υποτίθεται ότι ξέρω,δεν έχω απάντηση.

Που και πως θα γίνει αυτό,στην Ελλάδα του 2014;

Γιατί στην Ελλάδα του 1980-90 κάτι κυρ-Στέφανους άνετα τους πετύχαινες να κάνουν τους μαέστρους σε φιλαρμονικές,μπάντες Δήμου και Ωδεία της κακιάς ώρας.

 

είμουνα ωρομίσθιος ΤΕ16 στη Λήμνο το 2009-2010. Μέχρι τότε - το λέγαν όλοι οι εκπαιδευτικοί στο νησί - αν σε παίρναν μία φορά σε ξαναπαίρναν αν παρέμενες στο νησί.... Μολονότι παρέμεινα άλλο ένα χρόνο ΔΕΝ με ξαναπήρανε.

 

Κακώς σας ξέχασα τους Ωδειακούς συναδέλφους ΤΕ16,απλά είχα στο μυαλό μου κάτι θέματα στο noiz που ρωτούσαν ποιο Ανώτατο Μουσικό Τμήμα να δηλώσουν.

Και εσείς στην ίδια μοίρα λοιπόν..

 

Και για αυτό που έγραψες περί Ωδείου,έτσι είναι..Συρρίκνωση όλων των αριθμών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά εσείς που τυγχάνει να ανήκετε σε εκείνη την γενιά,ακόμη και αν ανήκετε στη εξαίρεση που δεν είχε επωφεληθεί προσωπικά,είσασταν αν όχι συμμέτοχοι, μάρτυρες όλης αυτής της κατάστασης.

Και αν διαμαρτύρεται ο 50άρης για την ανηθικότητα που έβλεπε αν όχι συμμετείχε τόσα χρόνια,τότε τι να πει ο 18άρης που θα πληρώσει τις αμαρτίες της γενιάς του μπαμπά του.

 

αρχηγε μου εχεις απολυτο δικιο,προσωπικα παντως σου ζητω ΤΑΠΕΙΝΑ συγνωμη.

 

δυστυχως οταν συντελειται ενα ΕΓΚΛΗΜΑ (οικονομικο εγκλημα,οπως αυτο που εγινε στην Ελλαδα απο το 1974 εως το 2009) ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ δεν ειναι μονο οσοι συμμετεχουν σε αυτο αλλα και οσοι το ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ και ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΠΑΠΙΑ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλετε να μου πείτε τι προτείνεται σε έναν 22-23χρονο απόφοιτο Μουσικολογίας-Μουσικών Σπουδών που έχει και επάρκεια σε κάποιο όργανο;

Ας πούμε ότι έχουμε έναν άνθρωπο επαρκώς καταρτισμένο μουσικά,με τα πτυχία του,που απλά θέλει να μεταδώσει την γνώση του επ'αμοιβή.

Γιατί εμένα που με ρωτάνε και υποτίθεται ότι ξέρω,δεν έχω απάντηση.

Να ρωτήσουν τότε το Νικόλα...που δεν μένει στάσιμος....και είναι ένα πολύ ωραίο παράδειγμα του τι μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος επαρκώς καταρτισμένος μουσικά,με τα πτυχία του...που βλέπει έξω από τα στερεότυπα... ;)

 

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ δεν ειναι μονο οσοι συμμετεχουν σε αυτο αλλα και οσοι το ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ και ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΠΑΠΙΑ...

περιμένω να μου πείς ΠΩΣ θα αντιδράσεις...για να σε ακολουθήσω ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω να μου πείς ΠΩΣ θα αντιδράσεις...για να σε ακολουθήσω

 

Τωρα ειναι αργα...τη δουλεια που επρεπε να κανουμε εμεις την κανουν τωρα οι Γερμανοι.... :P

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβάσμιε Luci, αν διαβάζεις το noiz (πολλοί potential πελάτες ;D), να ξέρεις ότι εγώ δέχομαι να ξαναγίνω νέος κι ας μη μου δώσει κανείς εγγύηση για τίποτα.

Όσο για το μάρμαρο, να σαι σίγουρος ότι θα τα βρούμε.

 

Δυστυχώς η ψυχή είναι ήδη πουλημένη αλλού οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

 

Ρε συ Νίκο, φτιάξε ένα site, ή έστω ένα post που θα τα γράψεις όλα ΜΕ κεΦαλΑΙα και μικρά και θα το linkάρεις για να γλυτώνουμε (κι εσύ κι εμείς) χρόνο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτα το Νικόλα ;D

Δεν χρειάζεται....έχω ήδη τη δικιά μου μέθοδο....εδώ και αρκετά χρόνια ;)

ο Superfunk δεν φαίνεται να έχει και περιμένει τους Γερμανούς ;D ;D

 

να ξέρεις ότι εγώ δέχομαι να ξαναγίνω νέος

εσύ αγόρι μου...ΕΙΣΑΙ ΝΕΟΣ!!!! Πόσο περισσότερο ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξέρεις ότι εγώ δέχομαι να ξαναγίνω νέος κι ας μη μου δώσει κανείς εγγύηση για τίποτα.

 

δε νομιζω να σου ειπε κατι τετοιο ο Κανιμωθριος....

 

δες το αλλοιως....σου μιλαει οπως θα μιλουσε ενας 15χρονος Γερμανος στα ερειπια του Βερολινου  το 1945 στον ΠΑΤΕΡΑ του... ;)...και πιστεψε με ο πατερας του ειχε να ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕΙ για ΠΟΛΛΑ...

 

θα μου πεις μπορει να ειμαι και...υπερευαισθητος...το εχουμε αυτο εμεις οι μεγαλοι καλλιτεχνες.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχηγε μου εχεις απολυτο δικιο,προσωπικα παντως σου ζητω ΤΑΠΕΙΝΑ συγνωμη.

 

δυστυχως οταν συντελειται ενα ΕΓΚΛΗΜΑ (οικονομικο εγκλημα,οπως αυτο που εγινε στην Ελλαδα απο το 1974 εως το 2009) ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ δεν ειναι μονο οσοι συμμετεχουν σε αυτο αλλα και οσοι το ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ και ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΠΑΠΙΑ...

 

Πιο πολύ λυπάμαι τα παιδιά που είναι τώρα στο Λύκειο ή φοιτητές.

Εγώ στα 32 ανήκω σε μια γενιά που πρόλαβε και καταρτίστηκε,κι αν στραβώσει κι άλλο η φάση ίσως κάτι μας περιμένει έξω.

 

Ψάχνω κάποιες φορές νέα από μαθητές που είχαμε στα Μουσικά Σχολεία και με λύπη διαπιστώνω,ότι λόγω συνθηκών κάποιοι δεν έχουν χρόνο για την Μουσική,ούτε ως χόμπι.

Και αυτό,πονάει πολύ.

Είχαμε κάποια πολύ χαρισματικά παιδιά,που θα "χαθούν" λόγω συγκυρίας.

Κρίμα και άδικο,για αυτά τα παιδιά.

 

Όσα δε εισήχθησαν σε τριτοβάθμια Μουσικά Ιδρύματα,παλεύουν μέσα σε ένα σάπιο Πανεπιστήμιο,εν μέσω καταλήψεων και υποχρηματοδότησης.

Εύχομαι να τα καταφέρουν.

 

Εγώ όσο περνάει από το χέρι μου τους λέω μετά την κτήση του πτυχίου,απλά να φύγουν και να μην ξαναγυρίσουν..

 

Να ρωτήσουν τότε το Νικόλα...που δεν μένει στάσιμος....και είναι ένα πολύ ωραίο παράδειγμα του τι μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος επαρκώς καταρτισμένος μουσικά,με τα πτυχία του..

 

Είδες τι έγραψε ο Νικόλας στο θέμα περί ΑΕΠΙ για την επικείμενη συναυλία του;

Είναι τώρα συνθήκες αυτές να κάνει την προσπάθειά του ένας μουσικός;

 

Ένας μουσικός στην Ελλάδα για μένα πλέον βρίσκει τις περισσότερες πόρτες κλειστές.

Η Μουσική,σε όλες τις εκφάνσεις της,πλήρωσε από νωρίς το τίμημα της κρίσης.

Ωδεία,liveάδικα,καταστήματα οργάνων,ιδιαίτερα,κ.λ.π. όλα σε φθίνουσα πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου