Προς το περιεχόμενο

Ελληνική αγορά για κλάμα..


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Συγκεκριμενος πιθανος πελατης ειχε βρει σε καποιο site Ηammond B3 2000 δολλαρια (βεβαια δεν θυμοταν σε ποιο site τπο ειχε δει !!!!!)

Στα 2000$ το πιθανοτερο ειναι να ειχε βρει τα πληκτρολογια του...σκετα, χωρις το υπολοιπο Hammond. ;D

 

Το απαγαυσμα της Ξερολιας του ηταν οτι επειδη το οργανο ηταν ανακατασκευασμενο ειχε βαφτει σε μαυρη λακα και κατ'άυτον η αλλαγη χρωματος στο ξυλο του hammond θα επηρεαζε τις συχνοτητες και θα ειχε αλλο ηχο!!!
Επισης, λογω του μαυρου χρωματος θα τραβαει τις ακτινες του ηλιου περισσοτερο με αποτελεσμα την υπερθερμανση του οργανου, τη διαστολη του ξυλου και των μεταλλικων μερων του (tonewheels κλπ) και τελος την αλλοιωση της χαρακτηριστικης χροιας του οργανου. mock.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν λιγους μηνες, 2013 ακομη, μπαινω σε γνωστο καταστημα στην Κ.Τουμπα να παρω χορδες και τσιμπαω τον γνωστο μπαρμπα (παυλα) ιδιοκτητη (παυλα) πωλητη να προσπαθει να πουλησει μια Epiphone σε ενα κοριτσι (μαζι με τους γονεις του)! Η εν λογω Epiphone δεν ξερω αν βγαινει ακομη (χλωμο το βλεπω) ηταν σε σχημα Explorer, bolt on ομως και ειχε τα μαυρα της τα χαλια και πρεπει να ηταν αρκετα παλια (αυτες με το Gibson στο truss rod και κοντρα πλακε σωμα, μαλλον στοκ την ειχε απο τα 90's) και τους εξηγουσε οτι ειναι ιδια με τη Gibson που εχει στη βιτρινα αλλα στη πραγματικοτητα ειναι καλυτερη γιατι εχει και Φλόυντ Ρόουζ  ;D Το κοριτσακι δεν την ηθελε αλλα απο οτι φαινεται αυτος ειχε ψησει το μπαμπα!!!!! Με το που με ειδε ο τυπος, μου δινει στο μπαμ τις χορδες και με χτυπαει φιλικα στη πλατη σαν να μου λεει ''αντε καν'τηνα τωρα''! Το κοριτσι ολο μπαινοβγαινε και μια κοιτουσε τη Gibson στη βιτρινα και μια την Epiphone μεσα! Ηθελα να ξαναμπω μεσα και να τον πλακωσω το μπαρμπα στις μαπες αλλα τι θα αλλαζε? Ο γερολυκος δεν αλλαζει παιδια! Κατι τετοιους τυπαδες τους ξερω απο τα 90's που με υφος 1000 καρδιναλιων οπως ειπε κι ο Σατανας φερονταν και συνεχιζουν να φερονται με αυτο το τροπο! Τωρα θα μου πουν καποιοι τη δουλεια του εκανε ρε φιλε, πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες! Το κοριτσακι ευτυχως μαλλον καταλαβε τι επαιζε γιατι ολο του ελεγε οτι στο ιντερνετ που μπηκα δεν ειναι ετσι, ειναι διαφορετικη κτλ απο οτι καταλαβα εψαχνε αυτην http://www.epiphone.com/Products/Designer/1958-Korina-Explorer.aspx ,η οποια ειναι αξιοπρεπες οργανο, και ο τυπος προσπαθουσε να της πουλησει την ''καλυτερη'' με Φλόυντ Ρόουζ που ειναι και πιο ''οικονομικη''. Σορρυ παιδια αλλα δε νομιζω οτι θα αλλαξει αυτη η παλια παστα πωλητων, ιδιοκτητων, εμπορων απλα πρεπει να περιμενουμε να εξαφανιστει. Τις ιδιες μ@λ@κιες που μου ελεγαν κι εμενα τοτε, τα ιδια λενε και τωρα στην νεα γενια (κοιτα εδω στο πλαστικο γραφει Gibson, τα φτιαχνει σε ενα ειδικο εργοστασιο που εχει στο ταδε μερος και ειναι ειδικη εκδοση και μπλα μπλα) Σορρυ για τη μακρηγορία αλλα θα εσκαγα, ηθελα να το πω! Να κλεισουν ολα τα λαμογια μπας και στο τελος μεινει κανενας καλος και ξεχωρισει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγους μηνες, 2013 ακομη, μπαινω σε γνωστο καταστημα στην Κ.Τουμπα να παρω χορδες και τσιμπαω τον γνωστο μπαρμπα (παυλα) ιδιοκτητη (παυλα) πωλητη να προσπαθει να πουλησει μια Epiphone σε ενα κοριτσι (μαζι με τους γονεις του)! Η εν λογω Epiphone δεν ξερω αν βγαινει ακομη (χλωμο το βλεπω) ηταν σε σχημα Explorer, bolt on ομως και ειχε τα μαυρα της τα χαλια και πρεπει να ηταν αρκετα παλια (αυτες με το Gibson στο truss rod και κοντρα πλακε σωμα, μαλλον στοκ την ειχε απο τα 90's) και τους εξηγουσε οτι ειναι ιδια με τη Gibson που εχει στη βιτρινα αλλα στη πραγματικοτητα ειναι καλυτερη γιατι εχει και Φλόυντ Ρόουζ  ;D Το κοριτσακι δεν την ηθελε αλλα απο οτι φαινεται αυτος ειχε ψησει το μπαμπα!!!!! Με το που με ειδε ο τυπος, μου δινει στο μπαμ τις χορδες και με χτυπαει φιλικα στη πλατη σαν να μου λεει ''αντε καν'τηνα τωρα''! Το κοριτσι ολο μπαινοβγαινε και μια κοιτουσε τη Gibson στη βιτρινα και μια την Epiphone μεσα! Ηθελα να ξαναμπω μεσα και να τον πλακωσω το μπαρμπα στις μαπες αλλα τι θα αλλαζε? Ο γερολυκος δεν αλλαζει παιδια! Κατι τετοιους τυπαδες τους ξερω απο τα 90's που με υφος 1000 καρδιναλιων οπως ειπε κι ο Σατανας φερονταν και συνεχιζουν να φερονται με αυτο το τροπο! Τωρα θα μου πουν καποιοι τη δουλεια του εκανε ρε φιλε, πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες! Το κοριτσακι ευτυχως μαλλον καταλαβε τι επαιζε γιατι ολο του ελεγε οτι στο ιντερνετ που μπηκα δεν ειναι ετσι, ειναι διαφορετικη κτλ απο οτι καταλαβα εψαχνε αυτην http://www.epiphone.com/Products/Designer/1958-Korina-Explorer.aspx ,η οποια ειναι αξιοπρεπες οργανο, και ο τυπος προσπαθουσε να της πουλησει την ''καλυτερη'' με Φλόυντ Ρόουζ που ειναι και πιο ''οικονομικη''. Σορρυ παιδια αλλα δε νομιζω οτι θα αλλαξει αυτη η παλια παστα πωλητων, ιδιοκτητων, εμπορων απλα πρεπει να περιμενουμε να εξαφανιστει. Τις ιδιες μ@λ@κιες που μου ελεγαν κι εμενα τοτε, τα ιδια λενε και τωρα στην νεα γενια (κοιτα εδω στο πλαστικο γραφει Gibson, τα φτιαχνει σε ενα ειδικο εργοστασιο που εχει στο ταδε μερος και ειναι ειδικη εκδοση και μπλα μπλα) Σορρυ για τη μακρηγορία αλλα θα εσκαγα, ηθελα να το πω! Να κλεισουν ολα τα λαμογια μπας και στο τελος μεινει κανενας καλος και ξεχωρισει!

 

 

Kαι γιατί δεν τους πήρες παράμερα τον πατέρα ή την κόρη να τους το σφυρίξεις ρε συ? Κρίμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαι γιατί δεν τους πήρες παράμερα τον πατέρα ή την κόρη να τους το σφυρίξεις ρε συ? Κρίμας

 

έλα ντε...

 

τι παράμερα, να τους το ΦΩΝΑΞΕΙ ενώπιον του λαμόγιου, ανάγκη τον είχε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ντε...

 

τι παράμερα, να τους το ΦΩΝΑΞΕΙ ενώπιον του λαμόγιου, ανάγκη τον είχε;;;

 

  Αυτά ΔΕΝ γίνονται και το ξέρεις. Γιατί θα σου πει ο πωλητής "εσύ τι δουλειά έχεις?" και μπορεί κι ο πελάτης να γυρίσει να σου πει " σε διόρισα συνήγορο?" και να κάθεσαι να λές "τι ανακατεύομαι ο μ@λακας !! "

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτά ΔΕΝ γίνονται και το ξέρεις. Γιατί θα σου πει ο πωλητής "εσύ τι δουλειά έχεις?" και μπορεί κι ο πελάτης να γυρίσει να σου πει " σε διόρισα συνήγορο?" και να κάθεσαι να λές "τι ανακατεύομαι ο μ@λακας !! "

 

 

Όπως και να 'χει, κάτι μου λέει πως την κιθάρα αυτή θα τη δούμε λίαν συντόμως σε αγγελία του Noiz. Θα γράφει ότι έχει... φλόιντ ρόουζ τρέμολο -ή τύπου- και ότι αγοράστηκε 1 εκατ. λίρες αγγλίας από επώνυμο κατάστημα της Θεσσαλονίκης.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αυτά ΔΕΝ γίνονται και το ξέρεις. Γιατί θα σου πει ο πωλητής "εσύ τι δουλειά έχεις?" και μπορεί κι ο πελάτης να γυρίσει να σου πει " σε διόρισα συνήγορο?" και να κάθεσαι να λές "τι ανακατεύομαι ο μ@λακας !! "

 

ΟΧΙ, μια χαρά γίνονται, το λες και φεύγεις και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν, ούτε στον καταστηματάρχη που δεν έχεις λόγο να ξαναπατήσεις στο μαγαζί του, ούτε στον αγοραστή που ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΔΕΝ θα σου πει αυτό που λες, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν κάνεις την πάπια μπροστά σε μια ΑΤΙΜΙΑ όταν μπορείς να την αποτρέψεις!! Μην τρελαθούμε φίλε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως και να 'χει, κάτι μου λέει πως την κιθάρα αυτή θα τη δούμε λίαν συντόμως σε αγγελία του Noiz. Θα γράφει ότι έχει... φλόιντ ρόουζ τρέμολο -ή τύπου- και ότι αγοράστηκε 1 εκατ. λίρες αγγλίας από επώνυμο κατάστημα της Θεσσαλονίκης.  ::)

 

ΧΑχαχχα! λες??

 

Μερικά σχόλια μιας και παρακολουθω το ποστ,

 

Η νοοτροπία δεν θα αλλαξει, ομως θα τιμωρηθεί απο τους καταναλωτες.

 

Το σωστό θα ειναι να κατανοησουμε γιατι τα ελληνικα μαγαζια ειναι πιο ακριβα απτα ιντερνετικα και οπου μας εξυπηρετουν καλύτερα να πηγαινουμε να δινουμε τα (λιγα) χρηματα παραπανω.

 

Επισης να πω το παραπονο μου με τις !#$#χορδες GHS Boomers που παντου εχουν 5ευρω και πανω στην Ελλαδα..γιαυτο τις τσιμπαω απο Γερμανια και μαλιστα οχι απτον Thomann με 4,20 - 4,50ευρω.

 

Επισης για τον φιλο στην 8η σελιδα και για την οικονομικη θεωρία:

Εν συντομια, ο καπιταλισμος ειναι ενα συστημα που γενιεται απτις σταχτες του και η καλυτερη ευκαιρια για επενδυσεις ειναι εν μεσω κρισης. Προσοχη: για επενδυσεις που εχει καταρτηστει business plan με senario planning και αποδεικνυει βιωσιμη την όποια επενδυση.

 

Οποτε ΔΕΝ μας νοιαζει αν θα κλεισουν τα ελληνικα μουσικα μαγαζια γιατι θα αγοραζουμε απεξω, μιας και μιλαμε πλεον για παγκοσμια αγορα που οπως λεμε μας εξυπηρετουν τελεια, αλλα και στην θέση τους θα ανοιξουν καλύτερες και πιο σωστα δομιμένες οικονομικα επιχειρησεις. Δεν ξερω αν το πιασατε, αλλα με πιο απλα λογια, αν κλεισει ενα μαγαζι αυτο δινει την ευκαιρια σε καποιον που εχει μια ιδεα για επιχειρηση να παρει την θέση του ή σε μία υφισταμενη να επεκταθει. Κατι τετοιο θα ήταν αδύνατον αν οι "σκαρτες" επιχειρησεις παρέμεναν στην αγορα ή επιβίωναν με μηχανική υποστήριξη.

 

Συνεπως μεσοπροθεσμα το αποτέλεσμα για την κοινωνια σαν συνολο ειναι θετικο.

Θετικο απο αποψης τιμων: θα ξερει πριν ανοιξει οτι εχει να ανταγωνιστει τα ιντερνετικα

Απο αποψης διαφοροποιησης: θα προσπαθησει να αποκτισει ανταγωνιστικο πλεονεκτημα (οποιο και να ειναι αυτο) εναντι των ημεδαπων και αλλωδαπων εταιρειων

Απο αποψη εξυπηρετησης: γιατι θα πρεπει να πεισει τους καταναλωτές οτι "αξίζει"

 

Σαν υπουργος οικονομικών δεν ακουστικα? ;D ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγους μηνες, 2013 ακομη, μπαινω σε γνωστο καταστημα στην Κ.Τουμπα να παρω χορδες και τσιμπαω τον γνωστο μπαρμπα (παυλα) ιδιοκτητη (παυλα) πωλητη να προσπαθει να πουλησει μια Epiphone σε ενα κοριτσι (μαζι με τους γονεις του)! Η εν λογω Epiphone δεν ξερω αν βγαινει ακομη (χλωμο το βλεπω) ηταν σε σχημα Explorer, bolt on ομως και ειχε τα μαυρα της τα χαλια και πρεπει να ηταν αρκετα παλια (αυτες με το Gibson στο truss rod και κοντρα πλακε σωμα, μαλλον στοκ την ειχε απο τα 90's) και τους εξηγουσε οτι ειναι ιδια με τη Gibson που εχει στη βιτρινα αλλα στη πραγματικοτητα ειναι καλυτερη γιατι εχει και Φλόυντ Ρόουζ  ;D Το κοριτσακι δεν την ηθελε αλλα απο οτι φαινεται αυτος ειχε ψησει το μπαμπα!!!!! Με το που με ειδε ο τυπος, μου δινει στο μπαμ τις χορδες και με χτυπαει φιλικα στη πλατη σαν να μου λεει ''αντε καν'τηνα τωρα''! Το κοριτσι ολο μπαινοβγαινε και μια κοιτουσε τη Gibson στη βιτρινα και μια την Epiphone μεσα! Ηθελα να ξαναμπω μεσα και να τον πλακωσω το μπαρμπα στις μαπες αλλα τι θα αλλαζε? Ο γερολυκος δεν αλλαζει παιδια! Κατι τετοιους τυπαδες τους ξερω απο τα 90's που με υφος 1000 καρδιναλιων οπως ειπε κι ο Σατανας φερονταν και συνεχιζουν να φερονται με αυτο το τροπο! Τωρα θα μου πουν καποιοι τη δουλεια του εκανε ρε φιλε, πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες! Το κοριτσακι ευτυχως μαλλον καταλαβε τι επαιζε γιατι ολο του ελεγε οτι στο ιντερνετ που μπηκα δεν ειναι ετσι, ειναι διαφορετικη κτλ απο οτι καταλαβα εψαχνε αυτην http://www.epiphone.com/Products/Designer/1958-Korina-Explorer.aspx ,η οποια ειναι αξιοπρεπες οργανο, και ο τυπος προσπαθουσε να της πουλησει την ''καλυτερη'' με Φλόυντ Ρόουζ που ειναι και πιο ''οικονομικη''. Σορρυ παιδια αλλα δε νομιζω οτι θα αλλαξει αυτη η παλια παστα πωλητων, ιδιοκτητων, εμπορων απλα πρεπει να περιμενουμε να εξαφανιστει. Τις ιδιες μ@λ@κιες που μου ελεγαν κι εμενα τοτε, τα ιδια λενε και τωρα στην νεα γενια (κοιτα εδω στο πλαστικο γραφει Gibson, τα φτιαχνει σε ενα ειδικο εργοστασιο που εχει στο ταδε μερος και ειναι ειδικη εκδοση και μπλα μπλα) Σορρυ για τη μακρηγορία αλλα θα εσκαγα, ηθελα να το πω! Να κλεισουν ολα τα λαμογια μπας και στο τελος μεινει κανενας καλος και ξεχωρισει!

ο πωλητής που περιγράφεις μου θυμίζει τις αλχημείες ενός εδώ στην Αθήνα, Θεμιστοκλέους μεριά που έχει κλείσει πλέον και τα 2 μαγαζιά του και άκουγες απίστευτες ιστορίες προκειμένου να αγοράσεις...ένας αυτός κι ένας ο Αίσωπος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου