Προς το περιεχόμενο

Ελληνική αγορά για κλάμα..


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αδιανόητο στην Ελλάδα της κρίσης να μην στηρίζουμε τον τόπο μας... και για να είμαστε ξεκάθαροι τα αξιόλογα μαγαζιά του τόπου μας... 2-3-5-15 όσα είναι...

 

Δεν θα γίνει κανείς σοφότερος εάν γράψουμε το τι λέει η οικονομική θεωρία και το πόσο ζημιογόνο είναι σε μια πτωχευμένη χώρα που ψάχνει να βρει χρήμα να μπει μέσα (βλ. τουρισμός, ξένες επενδύσεις, εξαγωγές, ναυτιλιακό συνάλλαγμα κλπ κλπ) τα δικά της λεφτά να τα στέλνει έξω... Όποιος έχει όρεξη ας πάμε για καφέ να τα συζητήσουμε το ιντερνετ δεν προσφέρεται για τέτοιες συζητήσεις... Αλλά για την καλλιέργεια αυτής της κουλτούρας θα έπρεπε να είχαν φροντίσει αυτοί που ευθύνονται για το κλείσιμο των μαγαζιών, αρκετά οξύμωρο σχήμα..!

 

Μπορεί τα μαγάζια μας να έχουν παλαιολιθικές λογικές αλλά και μεις έχουμε μείνει με τη λογική του  πονηρού που σκάει στο παζάρι...

 

Στο τέλος θα μείνουν στην Αθήνα 5 μαγαζιά και καμιά 100 τυπάκια στη ζούλα να κάνουν σεταπ στα υπόγεια των σπιτιών τους εκτός αν τις στέλνουμε τις κιθάρες μας στο εξωτερικό για σετάρισμα...

 

Αλλά δεν είναι όλοι οι ''Θωμάδες'' πλέον πιστοί... τώρα που παρα-δυνάμωσαν τα 5-10 μεγάλα Ευρωπαϊκά μαγαζιά μας ξυρίζουν... πχ μουσικό βιβλίο 18 εδώ, 25 και 28 στας Ευρώπας... ανατίμηση στις τιμές γνωστής εταιρίας με 5 γράμματα... χρέωση μεταφορικών κάτω από 200... Για να μην αναφέρουμε τώρα τη σύγκριση με την Αμέρικα... η ίδια πεταλιέρα καινούρια 200$ εκεί 300 ευρώ στην Ευρώπη, μάλλον πάνω από τον Ατλαντικό γίνεται καλύτερη... η ίδια κιθάρα 500-600$ καινούρια εκεί 750 ευρώ εδώ...

 

Μπόρει όλος ο κόσμος να είναι ένα απλό κλικ πλέον αλλά εμείς ζούμε στο δικό μας χωριό που πεινάει... Όποιος αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει σίγουρα σε κάποιο από τα σοβαρά μας μαγαζιά θα βρει κάποιον να συνενοείται... Η κατάσταση που ζούμε δεν είναι ας γλυτώσω εγώ 15 ευρώ... είμαστε μια αλυσίδα αλληλεξάρτησης με ότι σημαίνει αυτό...

 

ps Πολλά Μπράβο στο φίλο με την αγορά της μεταχειρισμένης κιθάρας 2-3 σελίδες πιο πίσω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι αδιανόητο στην Ελλάδα της κρίσης να μην στηρίζουμε τον τόπο μας... και για να είμαστε ξεκάθαροι τα αξιόλογα μαγαζιά του τόπου μας... 2-3-5-15 όσα είναι...ΓΙΑ ΟΝΟΜΑΤΗΣΕ ΤΑ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΑ ΓΕΛΙΑ ΜΕ ΛΥΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΟΜΩΣ, ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΣΦΙΞΑΝ ΟΙ ΚΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΟΡΔΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΟΥΠΕΡ

 

Δεν θα γίνει κανείς σοφότερος εάν γράψουμε το τι λέει η οικονομική θεωρία και το πόσο λεφτά να τα στέλνει έξω... Όποιος έχει όρεξη ας πάμε για καφέ να τα συζητήσουμε το ιντερνετ δεν προσφέρεται για τέτοιες συζητήσεις... Αλλά για την καλλιέργεια αυτής της κουλτούρας θα έπρεπε να είχαν φροντίσει αυτοί που ευθύνονται για το κλείσιμο των μαγαζιών, αρκετά οξύμωρο σχήμα..!

 

Μπορεί τα μαγάζια μας να έχουν παλαιολιθικές λογικές αλλά και μεις έχουμε μείνει με τη λογική του  πονηρού που σκάει στο παζάρι...

 

Στο τέλος θα μείνουν στην Αθήνα 5 μαγαζιά και καμιά 100 τυπάκια στη ζούλα να κάνουν σεταπ στα υπόγεια των σπιτιών τους εκτός αν τις στέλνουμε τις κιθάρες μας στο εξωτερικό για σετάρισμα...TO ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΠ ΤΗΝ ΚΛΟΠΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 30ΧΡ

 

 

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γτ δεν ονοματίζουμε και όλοι φωνάζουμε Κλέφτηηηςςς κλέφτηηηηςςςςς με συγκεκριμένα παραδείγματα...

Και καλά τώρα που υπάρχει το ίντερνετ και μπορείς και ψωνίζεις ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ και οσο σε βολευει για ρωτηστε κι εμας τους πιο παλιους που ψωνιζαμε παρακαλώντας...

Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν βάζει το μαχαίρι στο κόκκαλο(ειδικά οι παλιοσειρές του νοιζ) και όλοι κάνουμε κριτική και υποδείξεις εκ του ασφαλούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω από ένα πληκτρολόγιο και ανώνυμα είναι πολύ εύκολο και πολύ φτηνό είτε να κράξω είτε να παινέψω κάποιον... στο τρυπάκι αυτό δεν θα μπω... Εχω εξυπηρετηθεί καταπληκτικα και φθηνά ορισμένες φορές... όπως και έχω μετανιώσει που πάτησα σε μαγαζιά... (Ελπίζω να σε καλύπτει στα πράσινα)... από κοντά μπορούμε να πούμε όσα ονόματα κάνεις κέφι...

 

Δεν ξέρω (και δεν μου πέφτει λόγος) τι δουλειά κάνεις... Στο χαλαρό λοιπόν της κουβέντας δες ένα σενάριο που είτε λόγω φτώχιας των πελατών σου (οι άνεργοι δεν μπορούν να καταναλώσουν), είτε λόγω των τιμών σου (κάποιος σε ένα άλλο τόπο το κάνει φτηνότερα και ψωνίζουμε από εκεί), είτε λόγω δυσφήμισης (έτσι γιατί επειδή κάποιος από τον κλάδο σου και τη γειτονιά σου είναι κόπανος σε πήρε και σε σένα η μπάλα) αυτό που παράγεις δεν ενδιαφέρει κανένα μας... και μετά εσύ τι? Μη μου δώσεις εύκολες απαντήσεις θα φύγω έξω ή καλά να πάθω... Γιατί στα παραπάνω 3 γεγονότα εσύ είσαι σωστός και τυπικός σε όλα... οι άλλοι την έκαναν...

 

Αυτό που αρνείστε να καταλάβετε όσοι τα έχετε πάρει στην κράνα (δικαίως η αδίκως) είναι ότι από μια κιθάρα των 500 ευρώ που το μικρόμάγαζο θα βγάλει 50-100 ευρώ και ο κάθε Θωμάς που θα την δώσει 420-450 και θα βγάλει ίσως 70-90 αλλά θα πουλήσει χ κομμάτια παραπάνω είναι ότι: το παραπάνω καπέλο ή κέρδος του μικρομάγαζου ανακυκλώνονται σε μια οικονομία και σου έδωσαν τη δυνατότητα να αγοράσεις το όργανο... εάν δε γυρίσει η οικονομία οι τσέπες όλων θα μείνουν άδειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω από ένα πληκτρολόγιο και ανώνυμα είναι πολύ εύκολο και πολύ φτηνό είτε να κράξω είτε να παινέψω κάποιον... στο τρυπάκι αυτό δεν θα μπω... Εχω εξυπηρετηθεί καταπληκτικα και φθηνά ορισμένες φορές... όπως και έχω μετανιώσει που πάτησα σε μαγαζιά... (Ελπίζω να σε καλύπτει στα πράσινα)... από κοντά μπορούμε να πούμε όσα ονόματα κάνεις κέφι...

 

Δεν ξέρω (και δεν μου πέφτει λόγος) τι δουλειά κάνεις... Στο χαλαρό λοιπόν της κουβέντας δες ένα σενάριο που είτε λόγω φτώχιας των πελατών σου (οι άνεργοι δεν μπορούν να καταναλώσουν), είτε λόγω των τιμών σου (κάποιος σε ένα άλλο τόπο το κάνει φτηνότερα και ψωνίζουμε από εκεί), είτε λόγω δυσφήμισης (έτσι γιατί επειδή κάποιος από τον κλάδο σου και τη γειτονιά σου είναι κόπανος σε πήρε και σε σένα η μπάλα) αυτό που παράγεις δεν ενδιαφέρει κανένα μας... και μετά εσύ τι? Μη μου δώσεις εύκολες απαντήσεις θα φύγω έξω ή καλά να πάθω... Γιατί στα παραπάνω 3 γεγονότα εσύ είσαι σωστός και τυπικός σε όλα... οι άλλοι την έκαναν...

 

Αυτό που αρνείστε να καταλάβετε όσοι τα έχετε πάρει στην κράνα (δικαίως η αδίκως) είναι ότι από μια κιθάρα των 500 ευρώ που το μικρόμάγαζο θα βγάλει 50-100 ευρώ και ο κάθε Θωμάς που θα την δώσει 420-450 και θα βγάλει ίσως 70-90 αλλά θα πουλήσει χ κομμάτια παραπάνω είναι ότι: το παραπάνω καπέλο ή κέρδος του μικρομάγαζου ανακυκλώνονται σε μια οικονομία και σου έδωσαν τη δυνατότητα να αγοράσεις το όργανο... εάν δε γυρίσει η οικονομία οι τσέπες όλων θα μείνουν άδειες...

φιλε μου δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου...

αλλα αν πουλαει ο Γερμανος τα μακαρονια πιο φτηνα και ο Κινεζος το ρυζι στη μιση τιμη εκει θα ψωνισω πιο πολλα(ιδιας ποιοτητας παντα) για το σπιτι μου...Με πιάνεις??

Οι εδω πατερες που στραγγαλιζαν την εδω αγορα επετρεψε μου να μην τους λυπαμαι γτ τους γνωρισα στην εποχη που ειχαν το υφος των 1000 καρδιναλίων....

Ηδη αρκετοί ή έκλεισαν ή πουλάνε διαδικτυακά....

Αυτό κάτι λέει...(ο κόσμος κρίνει και απορίπτει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εδω πατερες που στραγγαλιζαν την εδω αγορα επετρεψε μου να μην τους λυπαμαι γτ τους γνωρισα στην εποχη που ειχαν το υφος των 1000 καρδιναλίων....

 

Και το προβλημα ειναι οτι συνεχιζει αυτη η ιστορια ακομη και τωρα, ο ασθενης κοντευει να παραδωσει ψυχη, τιναζει τα ποδια πλεον, κι ομως αυτο το βιολι δεν εχει αλλαξει και δεν θα αλλαξει μεχρι το τελος! Μεχρι το μηχανημα που τους συντηρει να πει το μπιιιιιιιπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@compact

Αυτό το τελευταίο ισχύει....

 

Αλλά η απάντηση σε αυτό (σωστή ή λανθασμένη) δόθηκε ήδη πιο πίσω..."Και μένα τι με νοιάζει? Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως θα δώσω 50-70Ε παραπάνω για το ΊΔΙΟ προϊόν!"

 

Εν μέρει σωστή...αλλά σίγουρα δεν ενισχύει την κυκλοφορία της οικονομίας...στης οποίας το τρυπάκι για να μπεις θα πρέπει να έχεις και "λαβείν", κάτι το οποίο, όμως, θα αργήσει να δώσει, ακόμα κι αν ξεκινήσουμε τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω επαγγελματικης ιδιοτητας εχω 'συναναστραφει' και με την εγχωρια αγορα και με την αγορα του εξωτερικου. Και στις δυο περιπτωσεις ειχα καλες και κακες εμπειριες. Η μονη επισημανση που θα ηθελα να κανω (διχως να δικαιολογω καποια καταστηματα της εγχωριας αγορας, που ειναι λιγα πλεον, σε θεματα μεγαλων οικονομικων διαφορων στις τιμες) οτι επειδη εχω δει μερικους καταλογους χονδρικης, υπαρχει αισθητη διαφορα στην τιμη αγορας για τον καταστηματαρχη (εγχωριο η ξενο) λογω ποσοτητας, οποτε οι μικροδιαφορες στις τιμες ειναι δικαιολογημενες. 

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε διορθώνω....

 

"...της τοπικής οικονομίας..."

 

Γιατί αν ΔΕΝ συμπεριλάβουμε στην εξίσωση τους παράγοντες που έχουν αναφέρει κάποια παιδιά, τότε δεν έχει νόημα η σύγκριση του οποιουδήποτε ντόπιου μαγαζιού με μεγαθήρια όπως ο Thomann και ας αρχίσουν να συντάσσουν τις ανακοινώσεις για την πτώχευσή τους....

 

Δεν γίνεται να αγνοείς αυτούς τους παράγοντες και να λες εμένα με ενδιαφέρει μόνο η τσέπη μου όταν αναφέρονται αντικειμενικά γεγονότα αλλά θέλει και λίγο θυσία η υπόθεση και όχι μόνο από 2-3 άτομα αλλιώς δε θα γίνει τίποτα...

 

Αλλά πως θα συντονίσεις όλους τους καταναλωτές? ( :) )

 

(Εντελώς θεωρητική συζήτηση...τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους πιστεύω και δεν ελπίζω σε κάποια δραματική αλλαγή )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@compact+1000000.

Δεν ειμαι παλιοσειρα στο noiz( μονο 3χρονια και 6 μηνες) αλλα ειμαι παλιοσειρα στην αγορα των μουσικων οργανων.Σαν επαγγελματιας ντραμμερ που ημουν ελαχιστες φορες αντιμετωπισα κακη συμπεριφορα (παντα τα δοκιμαζα τα ντραμς που αγορασα στο παρελθον) Και ποτε δεν θα αγοραζα ενα ακουστικο μουσικο οργανο η εστω ενα ηλεκτρικο (κιθαρα πιανο κλπ) χωρις να το δοκιμαζα.

Επειδη δουλευω απο 14 χρονων παιδι και μαλιστα σε εμπορικο μαγαζι (πριν αρχισω την ενασχοληση νου επεγγελματικα με την μουσικη )εχω την δυνατοτητα να κρινω ποτε ειναι λαθος ενας πωλητης /μαγαζατορας η πιθανος πελατης .Ουδεποτε με ''προγγιξαν '' με ολους οσους συνεργαστηκα ειμαστε αν οχι φιλοι σε πολυ καλη επικοινωνια.Ενταξει ο κοσμος αλλαξε και τρεχει με χιλια και εμεις μειναμε πισω !!

Δεν μπορω ομως να βλεπω να μαραζωνει η αγορα και να δουλευουν τα internetικα μαγαζια και εμεις να βγαζουμε χολη για το παρελθον που σας/μας  ξυριζαν κανονικα !!!!!.

Πριν απο μερικα χρινια στην Ελλαδα ανθουσαν οι βιοτεχνιες (ρουχων,κατασκευων ηλεκτρικων συσκευων ,ειδη υγειινης ,επιπλα,υποδηματα  και εκατονταδες αλλα ειδη που τωρα εχουν αποφασισει και εχουμε δεχτει να τα εισαγουμε απο την Απω Ανατολη ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ''ΦΟΥΚΑΡΑ'' τον  Κινεζο ,τον Ινδο ,Μαλαισιανο ,Κορεατη ,Βιετναμεζο κλπ.Τωρα που εδω τα γκρεμισαμε ολα σε λιγο μαγκες μου (εφ'οσον δεν ξυπνησουμε ) ουτε απο τους φτηνιαρηδες δεν θα μπορουμε να αγορασουμε οχι οργανα αλλα ουτε σερβιετες για τα θηλυκα μας.Ποιος φταιει γι'αυτο ;;Μα εμεις οι ιδιοι που βγαλαμε τα ματια μας με τα ιδια μας τα χερια (και οχι μονο στο εμοριο και στην Βιοτεχνια) ...μιλαμε για εναν λαο που δεν γουσταρει ουτε τα ιδια του τα αντερα.Ποτε δεν ζηλεψα το αμαξι του διπλανου ,το σπιτι του την γυναικα του

Τα οργανα του (μουσικα ) ,την δουλεια του το ποσα παιδια εχει κλπ.Αν μου αρεσε κατι φροντιζα παντα να το αποκτησω με την εργασια μου χωρις να λεω το χαρακτηριστικο Ελληνικο κοιτα ρε το πουστη τι πηρε και εμεις δεν εχουμε τα φραγκα να το παρουμε !!!(εδω μπαινει η αντεριλα μαγκες ;D ;D)

Ενα παραδειγματακι με εναν πιθανο πελατη που εκανα τον κοπο να του δειξω σαν τεχνικος ενα rhodes πιανο που πουλαει ενας φιλος !!-κυριε δεν θελω να σας φαω τον χρονο σας με ενδιαφερει κλπ,κλπ

Παμε στο σπιτι του φιλου (κουβαλησα και ενισχυτη γιατι δεν ειχε ο φιλος) και αφου ειδε και δοκιμασε το ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ Rhodes ..αποφανθηκε οτι ηταν ακριβο(ενω γνωριζε την τιμη) και θα βρει απο Αμερικη με τα μισα χρηματα -κανονικο γουρουνι στο σακι - και μετα θα πληρωσει καποιον να του το φτιαξει -γιατι απο Αμερικη η Ευρωπη αν δεν εχεις δικο σου ανθρωπο και γνωστη μαλιστα ειναι σιγουρο οτι θα την πατησεις.

Βεβαια ειναι μεταχειρισμενο και εχει τα ρισκα του ...αλλα η νοοτροπια του ξερολα και του:ακρβο ειναι θα βρω φθηνοτερο υπαρχει και θα υπαρχει ες  αει . Εδω δεν λαμβανουν υπ'οψη κοστος μεταφορικων ,τελωνειων ,ΦΠΑ .πιθανη κακομεταχειριση του οργανου απο την μεταφορικη ( ξερω πολυ καλα τι λεω εχω αντιπροσωπειες απο Ευρωπη και εχω δει πολλα),Αν συνεχισω τα παραδειγματα θα γραφω 2 μερες.ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΥΦΟ ΕΙΝΑΙ :Γνωστος πιανιστας και HAMMOND PLAYER ΑΓΟΡΑΣΕ απο ΑΜΕΡΙΚΗ B3 περιπου 10000 δολαρια φτιαγμενο + 3000 δολαρια συσκευασια ,μεταφορικα ,τελωνεια κλπ

Ο Συγκεκριμενος πιθανος πελατης ειχε βρει σε καποιο site Ηammond B3 2000 δολλαρια (βεβαια δεν θυμοταν σε ποιο site τπο ειχε δει !!!!!) Εδω υπαρχει Hammond B3  Αγορασμενο απο Αμερικη πριν απο 7 χρονια + leslie + ενα κιβωτιο ανταλλακτικα +δευτερη Γεννητρια ,ποδοπεταλιερα μπασων ,καθισμα ολα  

original απο οικο ειδικο στα hammond και του φανηκαν πολλα τα 15000 ευρω.Το απαγαυσμα της Ξερολιας του ηταν οτι επειδη το οργανο ηταν ανακατασκευασμενο ειχε βαφτει σε μαυρη λακα και κατ'άυτον η αλλαγη χρωματος στο ξυλο του hammond θα επηρεαζε τις συχνοτητες και θα ειχε αλλο ηχο!!!- ποιο το ηλεκτρικομηχανικο &ηλεκρονικο κυκλωμα το hammond.Aν ειναι δυνατον.Τελικα αφου μου ειπε οτι σε δυο μερες θα μου απαντουσε ..περασε ενας μηνας και μην τον ειδατε.Τετοια ωραια. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου