Προς το περιεχόμενο

Ελληνική αγορά για κλάμα..


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ένα μαγαζί στο Μόναχο που είχα πάει είχαν κρεμασμένη μια απο τις Collector's Choice της Gibson. Συνηθισμένος εγώ απο την Ελλάδα ρώτησα τον υπάλληλο αν μπορώ παίξω. Με κοίταξε, πραγματικά απορημένος, και μου απάντησε "Φυσικά και μπορείς να παίξεις!".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.skroutz.gr/s/1829041/Digitech-JamMan-Solo.html?from=catspan

 

σε κάποιο απο αυτά αν το δοκιμάσεις(πολύ χλωμό) και έχεις και εγγύησή και αλλαγή και διάφορα άλλα... ίσως να το σκεφτόσουνα....

 

Τα εχω δει και αυτα φιλε  gadget το θεμα ειναι γιατι να υπαρχει τετοια αποκλιση στις τιμες και μεσα στους ιδιους τους εγχωριους επαγγελματιες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω δει και αυτα φιλε  gadget το θεμα ειναι γιατι να υπαρχει τετοια αποκλιση στις τιμες και μεσα στους ιδιους τους εγχωριους επαγγελματιες.

Για τον ίδιο λόγο που την δεκαετία του 80 δούλευα μια εβδομάδα για να αγοράσω ενα πακέτο χορδές και κιθάρα(τόξο Gerley, Marathon κτλ) 3 μήνες  ;) απ τους γνωστούς φαρμακοποιούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αλλο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ολοι οσοι δραστηριοποιουνται σε αυτο το χωρο απο τη στιγμη που δεν μπορουν να ανταγωνιστουν τα 2 Γερμανικα ουτε σε ποικιλια ουτε σε τιμες γιατι δεν περιοριζουν τα brands τα οποια πουλανε αλλα τουλαχιστον να εχουν μια πληρη γκαμα απο το  εκαστoτε brand.Πως γινεται να υπαρχει  εγχωριος αντιπροσωπος να εχει ενα πολυ μεγαλο ονομα μαρκας κιθαρες και ο ιδιος να μην εχει ουτε σαιτ  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γερμανός δέχεται επιστροφή χρημάτων εντός 30 ημερών no-questions-asked, έτσι δεν είναι;

 

  Με τα μεταφορικά δικά σου,βεβαίως βεβαίως.... Και η DHL -  ή με όποια συνεργάζεται - σίγουρα ΔΕΝ θα σου κάνει τιμή αλα Θωμάς! ;D ;D

 

  Και μην το υποτιμάμε καθόλου γιατί αν μιλάμε για καμμιά κιθάρα το κόστος θα είναι στην ξεφτίλα ένα πενηντάρικο, μην πω δυό  :P.... Πριν 3 χρόνια πήρα από το Γερμανό μια κονσολίτσα βάρους (specs) 1,6 kg, με το κουτί αντε να ταν τα διπλά και αποφάσισα οτι θα την επιστρέψω γιατί ήθελα άλλη τελικά . Πλήρωσα (από τη Λήμνο που έμενα τότε,δεν ξέρω από καμμία πιο κεντρική πόλη αν θα ήταν πιο φτηνά) με τα ΕΛΤΑ αν θυμάμαι καλά 37 ευρώ... ::)

 

  Αν μια κιθάρα κάνει εδώ πχ 390 κι ο Γερμανός την έχει 330 και δεν σου κάνει τελικά (πράμα αρκετά πιθανό) και τη στείλεις πίσω, τα 60 ευρώ πάλι θα τα σκάσεις τελικά αλλά συν τοις αλλοις θα έχεις α) πάλι ασετάριστη κιθάρα  β) ενα-ενάμιση μήνα αναμονή (μέχρι να στη στείλει,να τη στείλεις πίσω και να σου στείλει την άλλη που θες). 

 

  Οπότε το  "επιστροφή χρημάτων εντός 30 ημερών no-questions-asked" ΔΕΝ ισοδυναμεί με δοκιμή. Με διαφορές της τάξεως του 5-10% δεν νομίζω οτι αξίζει να πάρεις από το Θωμά, αλλά νομίζω οτι το κάνουν αρκετοί, επειδή

 

  α) τα εδώ μαγαζιά εχουν γίνει τσάμπα δοκιμαστές του Θωμά

  β) το site του ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ. Είναι απόλαυση να το σερφάρεις, πως να το κάνουμε.Αυτό σε κάνει να θες εκτός από το να σερφάρεις και να ψωνίσεις.

  γ) υπάρχουν στα Ελληνικά μαγαζιά ακόμα κραυγαλέες περιπτώσεις κακοεξυπηρέτησης με θράσος και τουπέ

  δ) θα έλεγε κανείς οτι πολλοί βγάζουν εκδικητικότητα στους εδώ για τα τόσα χρόνια που το' χαν μονοπώλιο. Καθόλου περίεργο....

 

  Πάντως τα περί στήριξης των Ελληνικών μαγαζιών κλπ είναι τουλάχιστον ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ. Ποτέ δεν εξισορροπεί η αγορά για συναισθηματικούς λόγους, αλλά πάντα λόγω συμφέροντος και των δύο μεριών. Αν το πάρουμε έτσι, αυτοί όταν πουλούσαν πανάκριβα έτσι στηριζαν τον Έλληνα καταναλωτή?

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

santso 4 τα είπες όλα.

Ειδικά το τελευταίο. Όταν δεν αγοράζουμε από Ελλάδα ακόμα και όταν δεν αγοράζουμε ελληνικά προιόντα πρέπει να έχουμε τύψεις που δεν στηρίζουμε την ελληνική αγορά. Όταν όμως η ελληνική αγορά είναι πανάκριβη ποιός πρέπει να έχει τύψεις;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αλλο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ολοι οσοι δραστηριοποιουνται σε αυτο το χωρο απο τη στιγμη που δεν μπορουν να ανταγωνιστουν τα 2 Γερμανικα ουτε σε ποικιλια ουτε σε τιμες γιατι δεν περιοριζουν τα brands τα οποια πουλανε αλλα τουλαχιστον να εχουν μια πληρη γκαμα απο το  εκαστoτε brand.

:D :D :D :D

Και να περιμένεις πότε θα ρθει αυτός που στραβόπεσε η ματιά του σε διαφήμιση του προϊόντος σου σε κάποιο ξένο περιοδικό και έψαξε στο net και βρήκε ότι είσαι εσύ ο αντιπρόσωπος. Καθετοποιημένο (βάσει brand) εμπόρευμα..... yeah right.

 

Άστε τα βρε παιδιά.

Αν δεν υπάρχει καμπόση φτηνοΚίνα (ακόμα καλύτερα αν είναι και επώνυμη Κινεζια άρα και φθηνό pull murr) και ψιλικοκό να κάνεις τζίρο, δεν......

Καλά τα λέμε από το πληκτρολόγιο αλλά η αγορά ματώνει.

Άλλοι δικαίως, μπορεί, αλλά και αρκετοί αδίκως.

 

Συγκρίσεις Ελληνικής αγοράς με Thomann είναι για αδαείς και άνευ ουσίας.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Με τα μεταφορικά δικά σου,βεβαίως βεβαίως.... Και η DHL -  ή με όποια συνεργάζεται - σίγουρα ΔΕΝ θα σου κάνει τιμή αλα Θωμάς! ;D ;D

 

ε αυτό έλειπε να σου πλήρωνε και τα μεταφορικά της επιστροφής... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

  α) τα εδώ μαγαζιά εχουν γίνει τσάμπα δοκιμαστές του Θωμά

 

Αυτό το έθιξα πρόσφατα σε σχετικό θέμα- πήγαινε ο άλλος, δοκίμαζε την μια, την άλλη και μετά (σε κάποιες περιπτώσεις) είχε και το θράσος να λέει ότι θα την πάρει από τον Θωμά.

 

Την ώρα δε που η τιμή του οργάνου ήταν Θωμά ή σχεδόν Θωμά...

Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τα εγχώρια μαγαζιά- τους έχω σούρει και εγώ τα εξ' αμάξης στο παρελθόν για τις πρακτικές τους- όμως μέχρι ενός βαθμού «κατανοώ» (εντός πολλών εισαγωγικών το κατανοώ), το στράβωμα κάποιων μαγαζιών με τις δοκιμές οργάνων. Για αυτό το «τζάμπα δοκιμαστές του Θωμά» που λέει ο santso.

 

Βέβαια κάποιος θα πει, αν δεν μπορεί ας το κλείσει, ας το κάνει μανάβικο...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αυτό έλειπε να σου πλήρωνε και τα μεταφορικά της επιστροφής...

 

 

 Μα το ίδιο πράμα λέμε.... επειδή δεν πρόκειται να στα πληρώσει και αυτά, κι επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χρειαστεί να τα πληρώσεις εσύ, μήπως ο Θωμάς δεν αξίζει για μικρή διαφορά τιμής. Μπαίνουν όμως και οι λόγοι που έγραψα πιο πριν.

 

 

  Πιστεύω όμως οτι λόγω συμπάθειας - εθισμού πολλών στο Θωμά αλλά και λόγω αντιπάθειας στους ντόπιους (για τους γνωστούς λόγους) πολλοί θα τον προτιμάνε ακόμα κι όταν είναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟΣ!! 8) 8)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου