Προς το περιεχόμενο

Ελληνική αγορά για κλάμα..


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το point λοιπόν είναι ότι τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα.

 

έγραψα και πριν πως ο γερμανός δεν ξεκίνησε τεράστιος, ΕΓΙΝΕ τεράστιος

 

στην αρχή κι αυτός σίγουρα δεν μπορούσε να κάνει τις σημερινές τιμές, ΑΛΛΑ μπορούσε να κερδίσει πελάτες με τη σωστή του συμπεριφορά προς τον πελάτη πριν αλλά και μετά την πώληση  (δοκιμές, setup, αλλαγές, σέρβις)

 

με τον καιρό μεγάλωσε και πλέον είχε τη δυνατότητα να πάρει καλύτερες τιμές χονδρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

έγραψα και πριν πως ο γερμανός δεν ξεκίνησε τεράστιος, ΕΓΙΝΕ τεράστιος

 

στην αρχή κι αυτός σίγουρα δεν μπορούσε να κάνει τις σημερινές τιμές, ΑΛΛΑ μπορούσε να κερδίσει πελάτες με τη σωστή του συμπεριφορά προς τον πελάτη πριν αλλά και μετά την πώληση  (δοκιμές, setup, αλλαγές, σέρβις)

 

με τον καιρό μεγάλωσε και πλέον είχε τη δυνατότητα να πάρει καλύτερες τιμές χονδρικής

 

Το θέμα της συμπεριφοράς προς τον πελάτη είναι αδιαπραγμάτευτο και δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς διαφωνεί.

 

Εξάλλου κάθε φορά που ανοίγει τέτοιο θέμα, πάντα λέμε πριμοδοτήστε τον καλό επαγγελματία.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αυτό λοιπόν που προσπαθώ να πω είναι πως, ως μικρός καταστηματάρχης, δεν μπορείς να προσφέρεις τις καλύτερες τιμές, ΜΠΟΡΕΙΣ όμως να είσαι άψογος στη συμπεριφορά, ο πελάτης θα το εκτιμήσει, θα γίνεις γνωστός στόμα-με-στόμα, και θα μεγαλώσεις ΩΣΤΕ να μπορείς ΚΑΙ στις τιμές να γίνεις ελκυστικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τον Τομαν, πρεπει να γνωριζετε οτι πατησε σε

1. Φτηνο ενοικιο για τις αρχικες εγκαταστασεις, αρα χαμηλο λειτουργικο κοστος

2. Μπηκε δυναμικα εξαρχης στο θεμα προβολης/προωθησης μεσω ιντερνετ

3. Ηταν από τους πρώτους που εφτιαξε online μαγαζι και υποθετω οτι εξαρχης εκλεισε καλο deal με τα courrier. πχ φανταστειτε οτι οι περισσοτεροι δεν πληρωνουν μεταφορικα και πουλαει πιανα και αλλα ογκωδη/βαρεια αντικειμενα σε καλες τιμες χωρις μεταφορικα. Αυτο οφείλεται σιγουρα σε καλο deal με τα γερμανικα ταχυδρομεια ή οτι αλλο χρησιμοποιει.

 

Ολα τα παραπανω σημαινουν οτι "εριξε" πολύ χρήμα σε αυτο το κομματι, προχώρησε σε οριζοντιοποίηση αλλα και καθετοποίηση της παραγωγης (ενω ουσιαστικα πουλάει υπηρεσίες!!)

και εφαρμοσε τελεια το επιχειρηματικό του σχεδιο.

 

Γιαυτο ακριβώς δεν ειναι συγκρίσημα τα μεγέθη.

 

Τελος να προσθέσω ότι αλλα ονλαην μαγαζια εχουν καλύτερες τιμές σε αναλώσιμα πχ χορδές, αλλά έχουν μεταφορικά σε όλες τις παραγγελίες του και αυτο το κάνουν με σκοπό να "χτυπήσουν" τις τιμές του τομαν.

 

Η μοναδική ελληνική επιχείρηση που μπορεί να χτυπήσει τον Γερμανο ειναι ο Νακας. Και αυτός θα δούμε μέχρι πότε..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν μετακομίσω στο Dubai με:

1. 0% εφορία

2. 0% ΦΠΑ

3. 0% βενζίνη

 

θα βιάσω έναν έναν όλους τους άλλους εκδοτικούς οίκους! Θα ρίξω τις τιμές στις παρτιτούρες μου 49% τουλάχιστον και θα κάνω πάρτυ και από πάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα, πλακα, εχει τυχει κανενας να παει στο "μαγαζι" του Thomann;

Γιατι εμεις μονο ιντερνετικα τον ξερουμε.

 

Πήγε τα Χριστούγεννα ο Ολλανδός κολλητός μου (συγκάτοικος στην Αγγλία,τρομερός κιθαρίστας btw) και μου έγραψε αυτολεξεί  "bro, i thought i died and gone to Heaven" ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν μετακομίσω στο Dubai με:

1. 0% εφορία

2. 0% ΦΠΑ

3. 0% βενζίνη

 

θα βιάσω έναν έναν όλους τους άλλους εκδοτικούς οίκους! Θα ρίξω τις τιμές στις παρτιτούρες μου 49% τουλάχιστον και θα κάνω πάρτυ και από πάνω!

Θα με πάρεις κι εμένα μαζί σου;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με πάρεις κι εμένα μαζί σου;

εσύ είσαι απαραίτητος...γιατί εκείνος δεν σκαμπάζει από αραβικές κλίμακες ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου