Προς το περιεχόμενο

Ελληνική αγορά για κλάμα..


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια που λέμε ιστορίες για εξυπνάκηδες πωλητές. Πρίν τρία χρόνια πάω σε κατάστημα της Αθήνας να πάρω καλώδιο για σύνδεση καμπίνας. Ωστόσο ήμουν μια χαρά ενημερωμένος για το πόσο απλό είναι να φτιάξεις ένα και ότι δεν μας νοιάζει και τόσο να είναι "καλό", μπλά, μπλά.... Απλά επειδή βαριόμουν να φτιάξω ένα είπα να δώσω ένα 15 ευρω να τελειώνουμε. Δεν ήμουν πιτσιρικάς, 32 χρονόνε ετόνε ;D. Ο πωλητής να προσπαθεί να με πείσει ότι αξίζει να αγοράσω ένα συγκεκριμένο που είχε 50 ευρώ. Να προσπαθώ να του δείξω ότι δεν γεννήθηκα χθές και ότι ξέρω και δυό πράγματα. Αυτός εκεί. Και στο τέλος αφού βλέπει ότι δεν με έπεισε μου πετάει το ωραίο "Αφού δεν σε νοιάζει ο ήχος σου τι να σου πω εγώ;" με υφάκι φυσικά. Η μούτζα έπρεπε να φύγει αβίαστα αλλά λέω δεν βαριέσαι, παίρνω το καλώδιο των 12 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, και φεύγω.

 

Παρεμπιπτόντως ο ίδιος όταν έψαχνα για συγκεκριμένη κιθάρα το '08 μου είχε πεί ότι θα την έφερνε σε κανά μήνα αν την ζήταγα και θα μου κόστιζε ένα ποσό 300 ευρώ παραπάνω απ'τον Θωμά. Δεν λέω ότι έφταιγε σε κάτι ο άνθρωπος αλλά προφανώς δεν έφταιγα κι εγώ που την πήρα σε 10 μέρες με μείον 300 ευρώ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γράψτε και κανένα όνομα ή φωτογραφήστε να γίνει σωστά η ίντριγκα  ;)

Αφού όλοι τους γνωρίζουμε  ;)

 

Αυτό δεν το θεωρω σωστο γιατι σε αλλα μαγαζια που εχω εξυπηρετηθει αψογα αλλοι τα βρίζουν και το αντιστροφο.

 

Ας παει ο καθενας και να διαπιστώσει τι παίζει..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επειδή βαριόμουν να φτιάξω ένα είπα να δώσω ένα 15 ευρω να τελειώνουμε. Δεν ήμουν πιτσιρικάς, 32 χρονόνε ετόνε ;D. Ο πωλητής να προσπαθεί να με πείσει ότι αξίζει να αγοράσω ένα συγκεκριμένο που είχε 50 ευρώ. Να προσπαθώ να του δείξω ότι δεν γεννήθηκα χθές και ότι ξέρω και δυό πράγματα. Αυτός εκεί. Και στο τέλος αφού βλέπει ότι δεν με έπεισε μου πετάει το ωραίο "Αφού δεν σε νοιάζει ο ήχος σου τι να σου πω εγώ;" με υφάκι φυσικά. Η μούτζα έπρεπε να φύγει αβίαστα αλλά λέω δεν βαριέσαι, παίρνω το καλώδιο των 12 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, και φεύγω.

 

Αντίστοιχα

-Καλησπέρα σας. Επαγγελματικό καλώδιο για ηχεία έχετε;

-Ναι βεβαίως. Αυτό ..στα τόσα....και αυτό...στα τόσα το μέτρο. (απόλυτα λογικές τιμές)

-Μάλιστα. θα πάρω 5 μέτρα.

-Γιατί το θέλετε, αν επιτρέπετε;

-Θέλω να φτιάξω 3 καλώδια με ποικιλία συνδυασμών jack και speakon για σύνδεση amp/καμπίνας

-Έχετε τους connectors;

-Άλλους ναι, άλλους όχι ακόμα.

-Έχουμε και φθηνούς και ακριβούς αν θέλετε. Αν τους πάρετε και αυτούς από μας, σας φτιάχνουμε εμείς τα καλώδια.

 

Εντάξει θα μου πείτε δεν είναι τίποτα να κολλήσω δυο jack και ακόμα περισσότερο να συνδέσω δυο speakon αλλά η ευγένεια του πωλητή, η λογική του επιχειρήματος και η θελκτικότητα της ευκολίας μίας one-stop turn-key αγοράς, με έκαναν και ενέδωσα εν γνώση μου του μικρού παραπάνω τιμήματος.

Και σαφώς ξαναγυρνάω στο συγκεκριμένο μαγαζί.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το θεωρω σωστο γιατι σε αλλα μαγαζια που εχω εξυπηρετηθει αψογα αλλοι τα βρίζουν και το αντιστροφο.

 

Ας παει ο καθενας και να διαπιστώσει τι παίζει..

Εγώ το θεωρώ σωστό και ΑΝΤΡΙΚΙΟ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@audiokostas

Απ' όλα έχει ο μπαξές. Και καλούς και κακούς και στραβούς και ίσιους και με μπλέ και πράσινους κόκκους. Αυτό έλειπε να είναι όλοι σκάρτοι.

 

Εγώ το θεωρώ σωστό και ΑΝΤΡΙΚΙΟ  ;)

 

Δεν πάει έτσι γιατί μπορεί ο καθένας από εμάς που κράζει να είναι και ολίγον τι μακάκας (ω ναι, παίζει κι αυτή η πιθανότητα) και το κράξιμό του να είναι και άδικο και ανακριβές. Σε τελική ανάλυση δεν είμαστε τιμωροί του εγκλήματος. Άσε που μπορεί ο χ καταστηματάρχης να έχει αλλάξει συμπεριφορά, γιατί να σπιλωθεί για κάτι που δεν κάνει πλέον;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο...

 

Τα βιβλία, η μουσική και γενικά η τέχνη μια χαρα reviews έχει! Και αν αυτό δε φαίνεται να έχει σχέση, για να θυμηθούμε λίγο τα hotel booking website με τα τονους reviews. Πας σου αρέσει το λες, δε σου αρέσει δε το λες... κλπ... Το ίδιο και τα delivery και τα φαγάδικα και όλα...

 

Αλλά μη τυχών και πούμε τίποτε για μαγαζί Ελληνικό. απαπαπα...

 

Γιατί ρε παιδιά; Γιατί να μπορεί ο καθένας να μιλήσει για μια συναυλία για ένα μαγαζί που πήγα για φαγητό, κοκ, αλλά όχι για ένα μουσικο μάγαζο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο...

 

Τα βιβλία, η μουσική και γενικά η τέχνη μια χαρα reviews έχει! Και αν αυτό δε φαίνεται να έχει σχέση, για να θυμηθούμε λίγο τα hotel booking website με τα τονους reviews. Πας σου αρέσει το λες, δε σου αρέσει δε το λες... κλπ... Το ίδιο και τα delivery και τα φαγάδικα και όλα...

 

Αλλά μη τυχών και πούμε τίποτε για μαγαζί Ελληνικό. απαπαπα...

 

Γιατί ρε παιδιά; Γιατί να μπορεί ο καθένας να μιλήσει για μια συναυλία για ένα μαγαζί που πήγα για φαγητό, κοκ, αλλά όχι για ένα μουσικο μάγαζο;

Με πρόλαβες και σ ευχαριστώ...

Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ τα είπες...απαπαπαπα

Εν τω μεταξυ εχω δει ΑΠΕΙΡΑ θεματα για τον π%^&&* το ΤΗΟΜΜΑΝΝ,το ΜUSICSTORE ETC ETC με την ταδε χαλια κιθαρα που μου εστειλε το χαλασμενο πεταλι το τρυπιο μεγαφωνο κοκ

Για εδω απαπαπαπα τσιμουδιά

+100000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο...

 

Τα βιβλία, η μουσική και γενικά η τέχνη μια χαρα reviews έχει! Και αν αυτό δε φαίνεται να έχει σχέση, για να θυμηθούμε λίγο τα hotel booking website με τα τονους reviews. Πας σου αρέσει το λες, δε σου αρέσει δε το λες... κλπ... Το ίδιο και τα delivery και τα φαγάδικα και όλα...

 

Αλλά μη τυχών και πούμε τίποτε για μαγαζί Ελληνικό. απαπαπα...

 

Γιατί ρε παιδιά; Γιατί να μπορεί ο καθένας να μιλήσει για μια συναυλία για ένα μαγαζί που πήγα για φαγητό, κοκ, αλλά όχι για ένα μουσικο μάγαζο;

 

Γιατί άλλο είναι το οργανωμένο σύστημα reviews για κάποια υπηρεσία, κατηγορία μαγαζιών, κ.ο.κ. κι άλλο να λέει ο καθένας σε ένα thread το μακρύ και το κοντό του. Στην πρώτη περίπτωση η γνώση που παράγεται είναι απ'το crowd wisdom ενώ στην δεύτερη είναι κουτσομπολιό.

 

Ιδέα. Να μπεί ένα σύστημα βαθμολογίας στο http://agora.noiz.gr/ για κάθε κατάστημα μαζί με το πλήθος των διαφορετικών ατόμων που βαθμολόγησαν (όπως το booking.com ένα πράμα). Έτσι θα υπάρχει μια κάποια σχετική πληροφόρηση.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγες φορές δηλαδή έχουν εκφραστεί εδώ μέσα επώνυμα δυσαρέσκειες;

 

Τώρα αν είναι αντρίκιο ή όχι, ο σατανάς το ξέρει.

 

ο καθένας από εμάς που κράζει να είναι και ολίγον τι μακάκας (ω ναι, παίζει κι αυτή η πιθανότητα) και το κράξιμό του να είναι και άδικο και ανακριβές.

Ασε που η μικρή πικρή μου πείρα μου λέει ότι αυτή η πιθανότητα είναι μεγάλη.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου