Προς το περιεχόμενο

Ελληνική αγορά για κλάμα..


vasilisgeo72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

τωρα που θα φυγει η πληθωρα των μεσαιων επιχειρησεων και θα γινουν ολοι βιομηχανικοι εργατες με μισθους πεινας θα σωθει η οικονομια, οχι ομως οι ανθρωποι.

 

μπορει να ειναι ενα δρομος αλλα ειναι ενας δρομος πολυ θλιβερος που καμια σχεση δεν εχει με την ευρωπαικη παραδοση.

 

  Και δεν θα μπορούσαν οι μικρές επιχειρήσεις αντί να γινουν εργάτες σε πολυεθνικές να ενωθούν και να γίνουν μεγάλες επιχειρήσεις με μετόχους τους πρωην μικροϊδιοκτήτες?

 

  Βέβαια αυτό προϋποθετει αλλαγή νοοτροπίας, τσεκούρεμα γραφειοκρατίας κλπ. Αλλά πολλά μικρά ψάρια=ένα μεγάλο!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρόλο που διατηρώ μικρή επιχείρηση (κατάστημα με είδη επιπλοποιίας) στην επαρχία, διαφωνώ κάθετα με τα αναγραφόμενα της "ταμπέλας" στην ανάρτηση του gournis. Μου φαίνεται κάτι σαν ελεημοσύνη  με "αθέμιτα μέσα" αλλά και "κακόβουλη". Αν είναι δυνατόν να προσπαθούμε, οι καταστηματάρχες, να φέρουμε πελάτες στα μαγαζιά μας, κάνοντάς τους να μας λυπηθούνε.... >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που θα φυγει η πληθωρα των μεσαιων επιχειρησεων και θα γινουν ολοι βιομηχανικοι εργατες με μισθους πεινας θα σωθει η οικονομια, οχι ομως οι ανθρωποι.

 

δε μιλαμε για μεσαιες επιχειρησεις αλλα για ΑΤΟΜΙΚΕΣ,σαν και αυτες της φωτογραφιας

 

μπορει να ειναι ενα δρομος αλλα ειναι ενας δρομος πολυ θλιβερος που καμια σχεση δεν εχει με την ευρωπαικη παραδοση.

 

σε καμμια ευρωπαϊκη χωρα δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αυτοαπασχοληση.....μια και στον καπιταλισμο μονο χωρες που εχουν ΜΕΓΑΛΕΣ επιχειρησεις εχουν και ΜΕΓΑΛΕΣ οικονομιες αλλα και ΠΛΟΥΤΟ....  

 

http://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=1961612

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που διατηρώ μικρή επιχείρηση (κατάστημα με είδη επιπλοποιίας) στην επαρχία, διαφωνώ κάθετα με τα αναγραφόμενα της "ταμπέλας" στην ανάρτηση του gournis. Μου φαίνεται κάτι σαν ελεημοσύνη  με "αθέμιτα μέσα" αλλά και "κακόβουλη". Αν είναι δυνατόν να προσπαθούμε, οι καταστηματάρχες, να φέρουμε πελάτες στα μαγαζιά μας, κάνοντάς τους να μας λυπηθούνε.... >:(

 

Σε συγχαιρω που διαφωνεις...

 

Εισαι σιγουρα ενας απο τους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ Ελληνες που αντι να περιμενει να ΤΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΠΙΤΙ....θελει να ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙ.

 

Και το να γινει ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ καποιος ειναι μερος της "γνωσης του ψαρεματος".

 

Και παλι ΜΠΡΑΒΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταμπελα περιγραφει μια πραγματικοτητα και οχι δεν εχω μαγαζι.

 

σε καμμια ευρωπαϊκη χωρα δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αυτοαπασχοληση, για αυτο και οι ελληνες ειχαν μια εντελως αλλη ποιοτητα ζωης και ιδιοκτησια σε μεγαλα ποσοστα, οπως ξεχασες να αναφερεις

 

και ναι, οι ελληνες καταστηματαρχες συντηρικοι μεχρι το κοκκαλο οι περισσοτεροι εκαναν ελαχιστα για να σωθουν απεναντι στη νεα πραγματικοτητα. αλλα αυτο δεν αλλαζει τα δεδομενα ουτε θελω να τους εκδικηθω.  

αυτο θα το κανει το ξερο τους το κεφαλι.

 

*αρθρο απο εφημεριδα με το τιλο capital ποσο αραγε αχρωματιστο σε σχεση με τον αναρχοκαπιταλλισμο;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμμια ευρωπαϊκη χωρα δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αυτοαπασχοληση, για αυτο και οι ελληνες ειχαν μια εντελως αλλη ποιοτητα ζωης και ιδιοκτησια σε μεγαλα ποσοστα, οπως ξεχασες να αναφερεις

 

ακριβως αλλα ΞΕΧΑΣΕΣ να πεις οτι  ολα αυτα που αναφερεις  εξασφαλιζονταν με ΔΑΝΕΙΚΑ που κλωθογυριζαμε μεταξυ μας και μπολικο ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΣΜΟ (κλειστα επαγγελματα κτλ) ...μια και ουσιαστικο ΕΞΑΓΩΓΙΜΟ προϊον και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ δεν παραγονταν στην χωρα...

 

ΤΩΡΑ ηρθε η ωρα του ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ.. ;)

 

μια χαρα τα λεει ο..αναρχοκαπιταλιστης στο...Capital...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το μοντέλο όπου στο ισόγειο κάθε πολυκατοικίας σε πάρα πολλούς δρόμους, βρίσκονται από 2-3 μαγαζάκια-τρύπες που αξιώνουν να στηρίξουν από μία-δύο οικογένειες δεν μπορεί να λειτουργήσει, εκ των πραγμάτων

 

ο καθένας που δεν κατάφερε να χωθεί στο δημόσιο και δεν στάθηκε άξιος να σπουδάσει ώστε να δουλέψει ως υπάλληλος (αλλά και δεν ΘΕΛΕΙ να είναι υπάλληλος!) σηκώνει περήφανα το κεφάλι και αποφασίζει να γίνει επιχειρηματίας ανοίγοντας μαγαζάκι "για να μην έχω κανένανΕ πάνω από το κεφάλι μου!"

 

βάζει στο μαγαζάκι δέκα φούστες δέκα μπλούζες και περιμένει να "βγει"

 

σόρυ αλλά, πού πα ρε Καραμήτρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει κατι επρεπε να κανει και η 40χρονη θεια που βγηκε με ΣΥΝΤΑΞΗ απο το δημοσιο στα 39... ;D..και κονομαγε και χοντρο ΕΦΑΠΑΞ...(το οποιο φυσικα δεν ειχε πληρωσει ποτε της) οποτε ανοιγε και μια μπουτικ ή ενα φουρνο.. ;D (χωρις πλακα στη γειτονια μου ,μισο τετραγωνικο χιλιομετρο ολο κι ολο στο κεντρο της Αθηνας,   εχουμε 5 ρουχαλαδικα,6 "ΕΥΓΕΣ"  και 3 φουρνους και απο αυτες τις "επιχειρησεις" οι μισες ανηκουν σε συνταξιοδοτημενους ΝΕΟΤΑΤΟΥΣ δημοσιους υπαλληλους.. ;D)

 

τωρα το προσεξα αυτο..

 

και θα γινουν ολοι βιομηχανικοι εργατες

 

σου διαφευγει το γεγονος οτι για να εχεις βιομηχανικους εργατες πρεπει να εχεις και...βιομηχανια.. ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και φούρνο! Original φούρνοι στην Ελλάδα να είναι 5-6! Ναι σε όλη την Ελλάδα, πρατήριο άρτου νεοελληνική εφεύρεση!

 

Έχει ενδιαφέρον το θέμα, όπως και τα αντίστοιχα 10-15 που έχουν ξανα ανοιχτεί στο παρελθόν, καθένα καταγράφει και την γενική πραγματικότητα της οικονομίας από τότε που λειτουργεί το noiz.

 

Σαν ελεύθερος επαγγελματίας που είμαι κι εγώ ιδιοκτήτης μικρομεσαίας επιχείρησης θέλω να τονίσω ότι το βασικότατο πρόβλημα είναι οι 100% άνισοι όροι της αγοράς και η πελατειακή σχέση με το κράτος. Φορολογούμε από το 1 ευρώ, πληρώνω ανύπαρκτη ασφάλεια θεωρούμε κατεξοχήν απατεώνας ενώ δηλώνω τα πραγματικά μου εισοδήματα και αγοράζω και πουλάω 100% με παραστατικά και δεν ντρέπομαι να το πω (τι μαλάκας είσαι  :) ) την στιγμή που 9 στους 10 ανταγωνιστές μου λειτουργούν σχεδόν 70-80% μαύρα χωρίς παραστατικά, χωρίς να αποδίδουν φπα, με αστεία δηλωθέντα εισοδήματα κτλ κτλ κτλ. Θα μου πεις τώρα έγινε αυτό, όχι υπάρχει τόσα χρόνια και τόσα χρόνια την πληρώνουν οι σωστοί μόνο που αντί τα μέτρα να κοιτάξουν να πατάξουν την φοροδιαφυγή των μικρο-ατομικών λαμόγιων κοιτάνε να παίρνουν τα σπασμένα από τους σωστούς και αυτούς που μπορούν πανεύκολα να ελέγξουν. 

 

Δε μασάμε όμως, τουλάχιστον θα πέσουμε μαχόμενοι, με το κεφάλι ψηλά σε κάποιο κρύο κελί και μεγάλοι λαλάκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ δηλώνω τα πραγματικά μου εισοδήματα   και αγοράζω και πουλάω 100% με παραστατικά και δεν ντρέπομαι να το πω (τι μαλάκας είσαι   )

 

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ και εσυ βλεπω....  ;D

 

Ξερω ακομα εναν,τον γαμπρο μου...αν θες βρες και εσυ καποιον μπας και ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΤΑΞΙ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου