Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να συνεχίσω την προηγουμενη λακωνική μου τοποθετηση, κι εγω δεν ειχα ποτέ πρόβλημα με τα λαπτοπς μου (Acer του 2007 που το εδωσα σε μια φίλη τωρα να μπαινει στο fb και να βλέπει τανιες και το τωρινο μου HP που εκλεισε 2 χρονια απροβλημάτιστα).

 

Και για τα 2 είχα δώσει απο 500€, το οποίο είναι ταβανι για μενα, λόγω ατσαλοσύνης. Μου ειναι πολυ εύκολο να παρω λαπτοπ των 2000€ και να το σπάσω στην επομενη μερα ή να του ριξω μπυρα ;D Με ενα πιο φθηνο λαπτοπ μειώνεται ο πόνος αν το κανω ;D (και για καποιο περιεργο λόγο μειωνονται και οι πιθανοτητες να το κανω)

 

Κι επειδη δε ρενταρω (μήπως ρεντεραρω είναι η σωστή λέξη sfaku? ;D ) ούτε κάνω κάτι απαιτητικό, ειναι καλύτερη επιλογή το pc.

 

Βεβαια για να τα λέμε όλα, πριν μαθω να στήνω σωστά τα λαπτοπς μου, εβγαλα την πιστη σε ενα desktop, αλλά πλέον είμαι από τους πολυ επιμελείς χρήστες.

 

Και δε χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ antivirus. Και δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα από ιους.

 

 

Επίσης, για να βοηθήσω την κοντρα, να πω πως έχω ΔΥΟ φίλες που πήραν mac για να μπαινουν στο facebook και αν θελουν να ανοιξουν αλλη σελιδα, ανοιγουν άλλο παραθυρο browser. Και πληκτρολογουν ΚΑΘΕ φορα, τη διευθυνση και τους κωδικους.

Ως φανατικος οπαδος των οργανωμένων bookmarks και των αποθηκευμενων κωδικων, χρειαστηκαν πολλές συνεδρίες για να το καταπολεμήσω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μαι και το έφερε η κουβέντα:

 

Κι επειδη δε ρενταρω (μήπως ρεντεραρω είναι η σωστή λέξη sfaku? ;D )

Τυπικά ναι, όταν παράγουμε ελληνικό ρήμα από αγγλική (ή άλλη ξένη λέξη) κρατάμε το ξένο θέμα και προσθέτουμε το -άρω. Π.χ. Trim - τριμάρω. Άρα render- ρεντεράρω.

 

Εδώ βέβαια πρόκειται για jargon των 3dάδων και των εταιρειών παραγωγής. Δεν βγήκε ποτέ σε μεγάλο κοινό αυτός ο όρος, δεν εκτέθηκε δηλαδή στα αυτιά πολλών ώστε να υπάρξουν παρεμβάσεις διόρθωσης.

 

Υπάρχει όμως λόγος που έχει επικρατήσει αυτός ο τύπος, ακούγονται παράξενα τα δύο διαδοχικά ρ στο ρεντεράρω (και συνολικά 3 στην ίδια λέξη). Έτσι πήρε πόδι το ένα ρ (στο χαντάκ' ;) που λέει και το ανέκδοτο). Πρόκειται για τη γλωσσική λειτουργία που λέγεται απλολογία και έχει δώσει τύπους που σταδιακά καθιερώθηκαν ως δόκιμοι.

 

Π.χ. ο τύπος αμφορέας είναι απλολογία τού αρχικού τύπου αμφιφορέας. Αρχικά ο αμφορέας  ήταν -τυπικά πάντοτε- λάθος για τη γραμματική της εποχής του, καθιερώθηκε όμως γιατί προσέφερε πιο οικονομική χρήση της γλώσσας και ακουγόταν σίγουρα καλύτερα.

 

Γενικά στις γλώσσες το λάθος που καθιερώνεται με τη χρήση προάγεται σιγά σιγά σε δόκιμο... τύπο (σε βάθος δεκαετιών βέβαια). Παραφράζοντας μια "παροιμία", το λάθος είναι το σωστό του μέλλοντος.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαι και το έφερε η κουβέντα:

Τυπικά ναι, όταν παράγουμε ελληνικό ρήμα από αγγλική (ή άλλη ξένη λέξη) κρατάμε το ξένο θέμα και προσθέτουμε το -άρω. Π.χ. Trim - τριμάρω. Άρα render- ρεντεράρω.

 

Εδώ βέβαια πρόκειται για jargon των 3dάδων και των εταιρειών παραγωγής. Δεν βγήκε ποτέ σε μεγάλο κοινό αυτός ο όρος, δεν εκτέθηκε δηλαδή στα αυτιά πολλών ώστε να υπάρξουν παρεμβάσεις διόρθωσης.

 

Υπάρχει όμως λόγος που έχει επικρατήσει αυτός ο τύπος, ακούγονται παράξενα τα δύο διαδοχικά ρ στο ρεντεράρω (και συνολικά 3 στην ίδια λέξη). Έτσι πήρε πόδι το ένα ρ (στο χαντάκ' ;) που λέει και το ανέκδοτο). Πρόκειται για τη γλωσσική λειτουργία που λέγεται απλολογία και έχει δώσει τύπους που σταδιακά καθιερώθηκαν ως δόκιμοι.

 

Π.χ. ο τύπος αμφορέας είναι απλολογία τού αρχικού τύπου αμφιφορέας. Αρχικά ο αμφορέας  ήταν -τυπικά πάντοτε- λάθος για τη γραμματική της εποχής του, καθιερώθηκε όμως γιατί προσέφερε πιο οικονομική χρήση της γλώσσας και ακουγόταν σίγουρα καλύτερα.

 

Γενικά στις γλώσσες το λάθος που καθιερώνεται με τη χρήση προάγεται σιγά σιγά σε δόκιμο... τύπο (σε βάθος δεκαετιών βέβαια). Παραφράζοντας μια "παροιμία", το λάθος είναι το σωστό του μέλλοντος.

:)

 

 

Μακραν το πιο εποικοδομητικο ποστ του θρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει notebook HP και Toshiba των 2500 ευρώ που έχουν μεν καλύτερα specs αλλά ένα MacBook Pro τους ρίχνει στα αυτιά και σε ποιότητα κατασκευής και σε αντοχή.

To τρακτερ του παππου μου να δεις τι αντοχη εχει.... ;D Βρε sfaku, υπολογιστη θελουμε, οχι αλεξισφαιρο γιλεκο. Τους υπολογιστες μας δεν τους κοπαναμε με σφυρι για να τσεκαρουμε την αντοχη τους, ουτε παιζουμε μπασκετ αντικαθιστωντας την μπαλα μ'αυτους. Αν σε καποιον δεν αρεσει η ποιοτητα κατασκευης ενος HP στα 2500€, τι να πω? Και αν καποιος δεν θα αγορασει ενα HP των 2500€ και παει για τον πολυ ακριβοτερο και υποδεεστερο Mac μονο και μονο για την καπως καλυτερη κατασκευη του, ε, ο τυπος εχει προβλημα.

Υπολογιστες αγοραζουμε, και το πρωτο που πρεπει να κοιταμε ειναι τα SPECS τους.

 

Τωρα αν τα Mac με i5, drive με ταχυτητα...5400rpm και "σασι" απο πλατινα πωλουνται σε τιμες κοσμηματος, κανεναν δεν νοιαζει εκτος ισως απο τα γνωστα fanboys που αγοραζουν οτιδηποτε αρκει να ειναι "μαρκα". Οι 9 στους 10 θα προτιμησουν ενα PC με i7, νορμαλ 7200rpm+ drivers ή καποιο SSD, καλυτερη καρτα γραφικων μπλα μπλα...και ολα αυτα καμια χιλιαρα ευρω φτηνοτερα.

 

Γενικά τα Apple είναι προτιμότερα όταν μπορεί κανείς να αγοράσει ένα ακριβό μηχάνημα (άνω των 1400 ευρώ) γιατί στα budget μηχανήματα τα PC υπερτερούν.

Η πικρη αληθεια (για την Apple) ειναι οτι τα PC υπερτερουν στα παντα, σε οποιοδηποτε επιπεδο τιμων. Τα Apple υπερτερουν (λιγο) μεν στην ποιοτητα κατασκευης, αλλα ειπαμε, υπολογιστες αγοραζουμε, και το 99,9% των χρηστων κοιτανε τα specs και οχι το design και αν το μηχανημα ειναι φτιαγμενο απο αλουμινιο ή...ανθρακονηματα. :P

 

Πράγματι ισχύει, αλλά έχει ιδιαίτερη σημασία για τους Mac γιατί έχουν χαμηλότερες προδιαγραφές για τα λεφτά τους σε σχέση με το -ας πούμε- αντίστοιχο PC.

Εμ αυτο λεμε εδω και 20 σελιδες, οτι τα Mac εχουν χαμηλοτερες προδιαγραφες για τα λεφτα τους σε σχεση με τα PC, γι αυτο και ειναι υπερτιμημενα. Τι αλλο να πουμε πια? Τουλαχιστον δυο Mac users σ'αυτο το θρεντ εχουν παραδεχτει οτι τα Mac ειναι καλα μηχανηματα μεν αλλα υπερτιμημενα.

 

...είμαι mac user από το 2008...Για να μην τα πολυλογώ. Η Apple προσφέρει εκπληκτική ποιότητα κατασκευής, εκπληκτικό λειτουργικό (μέχρι πρώτινος), εκπληκτική σταθερότητα χωρίς κολλήματα κλπ κλπ και γενικότερα συμφωνώ σε ό,τι έχει ειπωθεί παραπάνω. Παρόλ'αυτά, πολύ φοβάμαι πως χάνουν το παιχνίδι, είτε για προβλήματα όπως αυτά που αναφέρει ο George_gr, είτε λόγω κακής! υποστήριξης σε τυχόν προβλήματα hardware, είτε λόγω ενός ΚΑΚΟΥ πλέον λειτουργικού που παραπέμπει σε εποχές Vista είτε επειδή πολύ απλά δεν μπορούν ν'αντιληφθούν πως οι υπόλοιπες εταιρείες τους έχουν αντιγράψει και πλέον (ενδεχομένως) να το κάνουν καλύτερα από αυτούς...

Και φυσικά το κόστος της Apple είναι υπέρογκο πλέον και το χειρότερο, δεν συμβαδίζει με αυτά που σου προσφέρει.

 

Ναι προσφέρεις μία ποιότητα κατασκευής, ναι προσφέρεις κάτι διαφορετικό, αλλά οι τιμές είναι εξωφρενικές.

 

...η Apple έχει απίστευτα προϊόντα αλλά υπερτιμημένα!!

 

Κατ'αρχας κατι που δεν διευκρινισα απο μεριας μου. Οι υπολογιστες της apple ειναι δυσθεωρητως ακριβοι.

 

Και μια και εχουν συνδεσει μερικοι τα Mac με επαγγελματικες χρησεις ηχου και εικονας, θυμηθηκα τον Ryan Bliss, τον ιδιοκτητη του γνωστου Digital Blasphemy ο οποιος εχει φτιαξει (και συνεχιζει να φτιαχνει) ισως τα πιο διασημα 3D wallpapers για υπολογιστες και οχι μονο τα τελευταια 15 χρονια.

Ο κυριος αυτος λοιπον, ο οποιος φτιαχνει φανταστικα wallpapers σε οτι μεγεθος φανταστειτε (για οθονες κινητων μεχρι 3-screens setups κλπ) δουλευει με δυο PC και οχι με Mac.

Tα specs των PC ειναι τα παρακατω:

 

Lenovo W530 ("Asfaloth"):

Specs:

* Intel Core i7-3820QM (2.70GHz, 8MB L3, 1600MHz)

* 32GB PC3-12800 DDR3 (4 DIMM)

* NVIDIA Quadro K2000M Graphics with 2GB DDR3 Memory

* 15.6" FHD (1900x1080) LED Backlit AntiGlare

 

"Bucephalus"

Specs:

* Two XEON X5690 3.46GHz Proc

* 48GB RAM

* EVGA GTX590

* SSD boot drive (Intel 510) 2X in RAID config

 

O ιδιος γραφει:

"You will notice that I am running a PC. 'Don't all artists use Macs?' Well, besides the fact that I learned to do art on a PC, it has been my experience that Macs are wonderful for 2D art (Photoshop, etc) but PCs are superior for 3D.

My 3D apps are almost always written natively for Windows and it is easy to access and upgrade the hardware." 8)

 

http://digitalblasphemy.com/asfaloth.shtml

http://digitalblasphemy.com/bucephalus.shtml

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall-K ευχαριστώ πολύ φίλε να σαι καλά!! Τώρα που τα διαβάζω, φαίνομαι σαν ο γραφικός του χωριού. Ο κολλημένος χρήστης mac που ταυτόχρονα παραδέχεται ότι η Apple έχει υπερτιμημένα και υποδεέστερα προϊόντα!!  ;D ;D (φυσικά αστειεύομαι)

 

Και να θα το πω άλλη μία φορά. Προσωπικά, επειδή είμαι μεγάλο αλάνι, μάγκας και νταής, (  :P :P ) κάνω την δουλειά μου και στα δύο λειτουργικά χωρίς blue screens of death κλπ κλπ. Απλά προτιμώ Mac. Αλλά η Apple το έχει παρακάνει και τα προϊόντα της είναι υπερτιμημένα. Και τέλος, όπως έγραψα σε όλα τα posts μου στο thread αυτό, η αλήθεια βρίσκεται στη μέση. Το θέμα (και περίεργο) είναι γιατί αυτή η άνευ λόγου και ουσίας διαμάχη των χρηστών...  ::) ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν υπαρχει καποια διαμαχη, απλα μερικοι χρηστες Apple θελουν σωνει και καλα να μας πεισουν οτι τα προιοντα της ειναι νορμαλ τιμολογημενα, ενω δεν ειναι. Κανεις δεν ειπε οτι τα προιοντα της Apple ειναι μαπα, καθε αλλο. Απλα ειναι υπερτιμημενα οπως λες κι εσυ, ο αγνος απλος Mac χρηστης. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα δεν υπαρχει καποια διαμαχη, απλα μερικοι χρηστες Apple θελουν σωνει και καλα να μας πεισουν οτι τα προιοντα της ειναι νορμαλ τιμολογημενα, ενω δεν ειναι. Κανεις δεν ειπε οτι τα προιοντα της Apple ειναι μαπα, καθε αλλο. Απλα ειναι υπερτιμημενα οπως λες κι εσυ, ο αγνος απλος Mac χρηστης. ;D

 

Waterfall, είναι προφανές ότι δεν έχεις προσωπική εμπειρία για το ποιες είναι οι πραγματικές τιμές στην αγορά. Με τον όρο αγορά, περιλαμβάνω και το ebay, τις δικτυακές προσφορές, φοιτητικές/ακαδημαϊκές εκδόσεις κλπ.

 

Προσωπικά για το macbook pro που χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια (15'' i5) έχω πληρώσει γύρω στα 1750 και αυτό περιλαμβάνει upgrade (όχι από την apple) με SSD και 8 GB RAM.

 

Συνεργάτης μου τις προάλλες πήρε 13άρι macbook pro με SSD, 8 G RAM και οθόνη retina περίπου 1200 Ευρώ. (Στην Ισπανία, από μαγαζί σε προσφορά).

 

Οι πολύ υψηλές τιμές στην Ελλάδα είναι αποτέλεσμα της ενοχλητικής (για να το πούμε ευγενικά) τιμολογιακής πολιτικής του προηγούμενου κεντρικού αντιπροσώπου που συνεχίζεται και σήμερα καθώς (απ ότι φαίνεται) κάποιοι βρίσκονται και τα πληρώνουν. Στην πράξη όμως πολλοί χρήστες μακ δεν τα έχουν πληρώσει όσο ακριβά νομίζεις.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια πιστοποίηση για την ποιότητα των προιόντων apple έρχεται από την Ηλεία όπου iphone 4 έπεσε σε γούρνα με λασπόνερα και κατάφερε να κάνει ολική επαναφορά μετά από δύο περίπου εβδομάδες σε μπολ με ρύζι. Πραγματική ιστορία.

Το iphone ακόμα και σήμερα, μετά δηλαδή από δύο χρόνια αδιάκοπης χρήσης, λειτουργεί ρολόι.

Επίσης οι κατασκευαστές είχαν την ευαισθησία να τοποθετήσουν δίχτυα ασφαλείας στους χώρους παραγωγής των εξαρτημάτων τους για να αποθαρρύνουν τις αυτοκτονίες. Πράγμα που η Samsung ουδέποτε έκανε.

Και ποιότητα και ευαισθησία. Σαν μυθιστόρημα της Jane Austen.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall, είναι προφανές ότι δεν έχεις προσωπική εμπειρία για το ποιες είναι οι πραγματικές τιμές στην αγορά.

Ε ναι, ειναι προφανες. 8)

Στην πραγματικοτητα τα προιοντα της Apple πωλουνται στο 1/3 της τιμης των αναλογων προιοντων των αλλων εταιρειων. Ακομα, οι χρηστες Apple ειναι το 90% των χρηστων υπολογιστων σ'αυτον τον πλανητη, κι αυτο βεβαια γιατι με τοσο γελοια χαμηλες τιμες ακομα και οι...αστεγοι αγοραζουν Mac.

 

Τα μερικες εκατονταδες forums/sites και τα μερικα εκατομμυρια χρηστων (αναμεσα τους και χρηστες Apple προιοντων) που σχολιαζουν αρνητικα τις τιμες της εταιρειας δεν ειναι παρα μια καλοστημενη προβοκατσια της Microsoft για να χτυπησει την "εταιρεια του λαου" Apple και τις χαμηλες τιμες της.

 

Σου λεει, και σωστα, "Που πας κυρια Apple και μου πουλας/σχεδον χαριζεις δηλαδη, ενα laptop με i5/2GB RAM/500GB 5400rpm-drive στα (ακουσον ακουσον!) 1500€ μονο? 2894558.png Δεν καταλαβαινεις οτι με αυτες τις απαραδεκτα χαμηλες τιμες χαλας την πιατσα?"

Γεια σου ρε Harilatron, γνωστη της αγορας....mock.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου