Προς το περιεχόμενο

Τεχνικο θεμα με laptop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Ναι, GPU είναι η κάρτα γραφικών σου, σωστά κατάλαβες.

 

Εγώ βέβαια θα διαφωνήσω ότι πρόκειται για GPU, διότι θα είχες παρατηρήσει και άλλα προβλήματα, όπως αδυναμία να παίξει σωστά τα video, ή ακόμα χειρότερα θα παρατηρούσες artifacts (χρωματιστές γραμμές, σημάδί ότι η κάρτα σου είναι στα τελευταία της).

 

Μy money goes στο ότι ο επεξεργαστής υπερθερμαίνεται και το laptop κλείνει για να μην καεί, όπως ανέφερε ο φίλος παραπάνω.

 

Το speedfan τί θερμοκρασίες σου δείχνει για τους πυρήνες της CPU σε νορμάλ λειτουργία (πχ σερφάρισμα στο internet)?

 

ΥΓ. Ποτέ laptop πάνω σε κουβέρτες-σεντόνια κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το speedfan τί θερμοκρασίες σου δείχνει για τους πυρήνες της CPU σε νορμάλ λειτουργία (πχ σερφάρισμα στο internet)?

 

 

Moνο με μια σελιδα ανοικτη (το Noiz δηλαδη) αυτη τη στιγμη μου δειχνει:

 

HD0 37C

HD1 42C

Temp1 62C

GPU 66C

Core 0 59C

Core 1 62C

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα είναι ανεβασμένα κατά τη γνώμη μου. Και ακόμα δεν έχουν πιάσει οι ζέστες του καλοκαιριού.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση, είδα αρκετούς κατόχουν του ίδιου laptop να παραπονιούνται για το ίδιο πρόβλημα.

 

Μάλλον δεν τον αποφεύγεις το άνοιγμα για καθάρισμα και έλεγχο ότι όλα τα fans λειτουργούν σωστά. Εαν δεν αισθάνεσαι άνετα να το κάνεις μόνος σου, καλύτερα πήγαινέ το σε κάποιο κατάστημα, δε νομίζω να χρεώνουν πολλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκανα το εξής (περίπου ιδιο μοντελο, ίδια κατασκευη και ίδιο προβλημα):

 

Ανοιξα το λαπτοπ μέχρι να φτάσω στον επεξεργαστή. Τον εβγαλα, του καθαρισα την ξεραμενη παστα και του εβαλα καινουρια. Μετα διορθωθηκε το προβλημα, για λίγο καιρο, και τώρα έχουμε ξανα τα ίδια. Υποψιάζομαι όμως πως έχει βουλώσει και λίγο ενας χαλκινος σωλήνας που παει απο το ανεμιστήρι στον επεξεργαστη.

 

Δε συστήνω ομως να το κανεις μονος σου, γιατι έχει πολυπλοκη και συμπυκνωμένη κατασκευη και σε μενα θεωρω πως απο θαυμα δεν κατεστρεψα κάτι. Ο δε χρονος που μου πηρε όλο αυτο, ήταν περίπου 20 ωρες :P

 

Επίσης για καποιο λόγο στο δικο μου, το μεγαλυτερο προβλημα δημιουργεί ο Firefox. Με Chrome ή Maxthon είναι μια χαρα.

 

Κατι ακομα που μπορει να βοηθήσει είναι (αν εχεις 2 καρτες γραφικών, όπως το δικό μου), να πατησεις δεξί κλικ στην επιφανεια εργασίας και να βαλεις την επιλογη εναλλαξιμων γραφικών, στο high performance, ώστε να μη χρησιμοποιείται η gpu της μητρικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό το video.

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του video είναι εύκολο να λύσεις το laptop και να καθαρίσεις το ανεμιστήρα και φυσικά να βάλεις θερμοαγώγιμη πάστα στην CPU. Τώρα καλή πάστα είναι αυτή, http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/case-fans/Arctic-Cooling-Paste-Silver-5-AS5-3-5G.htm

Μια γνωστή με  HP laptop είχε το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου. Όταν το έλυσα ο ανεμιστήρας της CPU ήτανε μπουκωμένος και γεμάτος χνούδι. Καθάρισα τον ανεμιστήρα με σπρέι αέρα και έβαλα φυσικά πάστα και είναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου