Προς το περιεχόμενο

Απάτη από αγορά, μόλις συνέβη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλώ πολύ σοβαρότερα από κάποιον που δεν έχει ιδέα από νομικά, αλλά έχει μεγάλη σιγουριά για όσα αναφέρει σε σχέση με τα νομικά.

 

Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε κάτι, κακό είναι να επιμένουμε όταν δεν ξέρουμε.

 

Από την επιχειρηματολογία για τα αποδεικτικά στοιχεία και τους λόγους για τους οποίους ΔΕΝ ισχύουν αυτά που δυο νομικοί σας γράφουν, περνάμε στους ψευδομάρτυρες που:

 

1) Θα μπει στον κόπο να πληρώσει ο εναγόμενος, από τα πολλά που θα του περισσέψουν αφού η δίκη θα αφορά προφανώς αντικείμενο αξίας τόσο σπουδαίας ώστε ο ενάγων δε θεώρησε αναγκαίο να λάβει πρόχειρη απόδειξη πληρωμής ούτε να επικοινωνήσει γραπτώς (ούτε βεβαίως να στείλει αργότερα κάποιο γραπτό μήνυμα για να παραπονεθεί στον πωλητή),

 

2) θα ρισκάρουν να μπλέξουν σε τυχόν ποινικές διαδικασίες που μπορεί να κινήσει εναντίον τους ένας άγνωστος σ' αυτούς και άρα εντελώς απρόβλεπτος εξαπατηθείς αγοραστής-εγκαλών, και που

 

3) θα κληθούν να πουν τι ακριβώς; Ότι δεν έγινε η αγοραπωλησία; Και ξύπνησε μια μέρα ο ενάγων γιατί έχει λεφτά για ξόδεμα κι εμπάθεια προς έναν άγνωστο και είπε να τον τρέξει στα δικαστήρια, έτσι για να κάνει το κέφι του;

 

Τελικά, όμως, δε μας απαντάς. Είσαι νομικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα καταθεσω και εγω τη γνωμη-σκεψη μου,αν και δεν εχω σχεση με τα νομικα,νομιζω οτι εχω σχεση με την κοινη λογικη.

 

-Οι αγορες απο αποσταση απο ιδιωτη χωρις ελεγχο κρυβουν κινδυνους

 

-Οι περισσοτεροι (νομιζω) ειμαστε καλοπιστοι και πιστευουμε οτι μεταξυ μουσικων δεν γινονται τετοια,λεμε "μια χαρα παιδι ακουστηκε στο τηλεφωνο" κλπ

 

-Ομως τελικα γινονται και τετοια (και χειροτερα) και το συστημα αγγελιων του noiz προειδοποιει για αυτο

 

-Αν μας συμβει μας πειραζει πολυ και οικονομικα αλλα και ηθικα

 

-Νομιζω οτι για διενεξη για καποια κατοσταρικα και οχι για καποια χιλιαρικα δεν συμφερει (οικονομικα) να κινηθεις νομικα,μιας και μαλλον στην καλυτερη περιπτωση θα κερδισεις την ηθικη δικαιωση αν υπολογισεις τα εξοδα

 

-Σιγουρα το καλυτερο ειναι η αγορα απο κοντα,η εστω μεσω καποιου γνωστου (που γνωριζει ομως μερικα βασικα πραγματα ωστε να τα ελεγξει)

 

-Προσωπικα δεν θα με χαλουσε να μην αγοραζα ενα οργανο που φαινεται ευκαιρια,γιατι δεν θα μπορουσα να το ελεγξω ειτε εγω ειτε καποιος που εμπιστευομαι.Θα βρεθει καποιο αλλο στο μελλον,ισως οχι τοσο ευκαιρια,αλλα που να βολευει να το ελεγξω.Ακριβως οπως δεν θα αγοραζα και ενα αυτοκινητο,μια μοτοσυκλετα ή ενα σπιτι χωρις κανεναν ελεγχο

 

 

 

-Πριν λιγους μηνες ειχα βαλει αγγελια μια κιθαρα μου,στην οποια τονιζα "παρακαλω μονο απο Θεσσαλονικη ωστε να γινει δοκιμη και ελεγχος απο κοντα". Με πηρε τηλεφωνο ενα παληκαρι απ την Αθηνα και με παρακαλεσε να του τη στειλω. Επεμενα να τη δοκιμασει ο ιδιος αν ανεβαινε Θεσσαλονικη ή καποιος γνωστος του,οπως επεμενα να μη τη στειλω με κανενα μεσο ωστε να μην παθει καμια ζημια,και μου ειπε οτι αναλαμβανει το ρισκο και την ευθυνη για αυτο,και παρολα αυτα δεν την εστειλα ετσι.Αφου του εστειλα καμια 30αρια φωτο σε ολες τις ποζες (οχι δικες μου,της κιθαρας  ;D).βρηκα εναν φιλο και συνεργατη μου (πολυ πολυ καλο μουσικο με αγαπη για τα οργανα) που με εξυπηρετησε κατεβαζοντας αυτος την κιθαρα με ασφαλεια και συναντωντας τον αγοραστη ωστε να γινει η δοκιμη.

Παρολα αυτα ειπα στον αγοραστη οτι αν οτιδηποτε δεν του αρεσει τις πρωτες μερες να μου το πει ωστε με τον ιδιο τροπο να παρει πισω τα λεφτα του και να μου στειλει το οργανο.(αν το διαβαζει το θεμα θα το επιβεβαιωσει)

Αυτο θα ηθελα και εγω σαν αγοραστης,αυτο εκανα σαν πωλητης.

Και θελω να πιστευω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια λειτουργουμε ετσι,και οχι με τροπο σαν αυτον που αναγκασε τον op να ανοιξει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώ πολύ σοβαρότερα από κάποιον που δεν έχει ιδέα από νομικά, αλλά έχει μεγάλη σιγουριά για όσα αναφέρει σε σχέση με τα νομικά.

 

Φιλαράκο τι ζορίζεσαι;

 

Σου έγραψα μερικά πράγματα πολύ ξεκάθαρα και ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ

 

1. Μάρτυρες πολύ πιθανόν να μην υπάρχουν

 

2. SMS & email, ΤΟ ΙΔΙΟ

 

3. Ακόμη και να έχεις φροντίσει να έχεις μάρτυρες, η απέναντι πλευρά μπορεί να αμφισβητήσει τι λένε, να σου πει "αυτοί είναι δικοί σου άνθρωποι και λένε ό,τι σε συμφέρει", κι άντε εσύ να αποδείξεις το αντίθετο.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΓΡΑΠΤΗ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΝ ΣΕ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

 

Από κει και πέρα αν θες να το συνεχίσεις εις πείσμα της κοινής λογικής συνέχισέ το

 

Τι χτυπιέσαι για το αν είμαι νομικός, φυσικά και δεν είμαι. Υπονόησα πουθενά πως είμαι; Ή μήπως χρειάζεται να είμαι για να διαθέτω κοινή λογική;

 

Γράψε μας τώρα ΕΣΥ αν είσαι νομικός, και πόσταρε και σκαναρισμένο το πτυχίο σου αν είσαι, μαζί με αστυνομική ταυτότητα.

 

Άντε γιατί έγινες αρκούντως εριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πραγματικά διασκεδαστικές οι κωλοτούμπες. Συνέχισε απτόητος. Και την επόμενη φορά που θα προκύψει νομικό ζήτημα στη ζωή σου, βάλε την κοινή (σου) λογική να στο λύσει, εγγυημένα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπήρξε βέβαια καμία απολύτως κωλοτούμπα, ήμουν εξαρχής σαφής, ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΑΞΑ, σου προξένησε όμως προβλήματα η χαμηλή σου αντίληψη, κοίταξέ το φιλαράκο, δεν είναι δικό μου πρόβλημα

 

Και δεν μας είπες αν είσαι νομικός, μην το ξεχάσεις, μαζί βέβαια με τα σχετικά δικαιολογητικά.

 

Να ξέρω, αν προκύψει νομικό πρόβλημα στη ζωή μου, σε ποιο δικηγόρο να ΜΗΝ απευθυνθώ

 

Άντα γειά σου τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα ήταν καλύτερο/δικαιότερο, αν δικαιολογούσες αυτόν σου τον χαρακτηρισμό;

 

Αφου του πηγαίνω πράματα και δεν μου τα φτίαχνει μονο λεφτα μου περνεί ιδίος την τελευτέα φορά δεν το έβαλε καν σε κανα ηχείο να δεί αμα το εφτίαξε ή οχι. Απαραδεκτός!

 

Θες να μαθείς και τιποτα παραπάνω?

 

Έχω όσα ραμματά θες για την σκούφια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η συζήτηση είχε ήδη ξεκινήσει μετά από τις απόλυτες μπούρδες διαφόρων ότι η συναλλαγή δίχως απόδειξη είναι παράνομη, άκυρη-ακυρώσιμη-ανυπόστατη κλπ. κλπ. Επαναλαμβάνω για να γίνω ΑΠΟΛΥΤΑ κατανοητός: ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Το ότι η απόδειξη βοηθάει δε σημαίνει ότι η απουσία της είναι καταστροφική.

 

2) Κατόπιν ερώτησης περί του ΠΩΣ αποδεικνύεις τη συναλλαγή (δικαιοπραξία τη λέμε εμείς οι σατανικοί δικηγόροι) ελλείψει γραπτής απόδειξης, απάντησα ΟΡΘΑ και όσο πιο επιγραμματικά γίνεται τον τρόπο.

 

3) Κάπου εκεί έρχεσαι με τα κάλλιστα και τα μάλιστα, βάζοντας μέσα και το ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ (το οποίο ως ενέργεια θα μπορούσε να αποδειχθεί σ' ένα δικαστήριο με τον αναλυτικό λογαριασμό σου ΠΑΝΣΟΦΕ, αλλά βεβαίως με τη δική σου λογική θα μπορούσαν να αντιτάξουν ότι τηλεφωνείς και συνομιλείς τυχαία σε αγνώστους με σκοπό να τους παγιδεύσεις σε δικαστικές διαμάχες αργότερα, παίζει κι αυτό το σενάριο).

 

3) Σου απαντά ακριβώς μετά -υποθέτω συνάδελφος- τι ακριβώς έχω πει. Δεν πτοείσαι. Μας διαφωτίζεις για το τι γίνεται και τι ΔΕΝ γίνεται, έχων κατά τ' άλλα τα μελανότερα των μεσανύχτων από νομικά. Κάπου εκεί, κι αφού είσαι τόσο ξεροκέφαλος ώστε να μη θες ν' ακούσεις κάποιον που το αντικείμενο σχεδόν στο φωνάζει ότι το "έχει" αλλά ταυτόχρονα και αρκετά πονηρούλης ώστε να θες να δώσεις μια εξτρά νότα δήθεν ευστάθειας των λεγομένων σου, ρίχνεις και το πιο μεγάλο -και συχνά γελοίο- κλισέ όλων των εποχών για μας τους δικηγόρους: ψευδομάρτυρες.

 

4) Αφού σε ρωτώ αν είσαι συνάδελφος, μου αντιτάσσεις την κοινή (ΣΟΥ) λογική -που, εδώ που τα λέμε, ψιλοχοντρομπάζει- σε ΝΟΜΙΚΑ ζητήματα για τα οποία είσαι ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΣ.

 

4) Σου απαντώ γιατί μια τέτοια πιθανότητα είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας σε τέτοιες υποθέσεις.

 

5) Στο τέλος, κάνεις εντελώς γαργάρα τις μούφες περί ψευδομαρτύρων και επιστρέφεις σε μια ανάλυση του ποδαριού στα περί αποδείξεων της πολιτικής, κυρίως, δικονομίας. Εν ολίγοις, θεωρείς ότι εν έτει 2014 σε αγορά από αγγελία ΚΑΛΛΙΣΤΑ μπορεί να απουσιάζει εντελώς οποιαδήποτε απόδειξη επικοινωνίας και οποιοσδήποτε μάρτυρας (όχι κατ' ανάγκη αυτόπτης κατά τη δικονομία, αλλά εσύ μπορεί να τον θες και παρόντα στις συνομιλίες κατά τη νομική σου ανάλυση, ποιος ξέρει) για μια υπαρκτή συναλλαγή. Κι ότι σε ένα τέτοιο τυχόν δικαστήριο θα φτάσει στο σημείο να κριθεί η ίδια η ύπαρξη της συναλλαγής. Εδώ γελάν και οι πέτρες.

 

Μ' αυτά που λες, ως δικηγόρος καταλαβαίνω ότι η γνώση σου περί τα νομικά είναι περιορισμένη ακόμη και για τέτοιες στοιχειώδεις συζητήσεις και είσαι ανίδεος από δικαστηριακή πρακτική. Είναι δε προφανές ότι μπερδεύετε εσύ και οι όμοιοί σου την ποινική με την πολιτική διαδικασία και τα εκεί τεκμήρια και αποδείξεις. Μ' αυτά που λες και συ και οι υπόλοιποι άσχετοι εδώ μέσα κατά καιρούς, παίζει να πάρετε άνθρωπο στο λαιμό σας. ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ. Αυτό είπα απ' την αρχή.

 

Μην ανησυχείς, πελάτες σαν κι εσένα με χαρά μας δε τους αναλαμβάνουμε. Αφού τα ξέρετε όλα, άλλωστε, εσείς και η υψηλή (μάλλον ψιλή) σας αντίληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάζοντας μέσα και το ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ (το οποίο ως ενέργεια θα μπορούσε να αποδειχθεί σ' ένα δικαστήριο με τον αναλυτικό λογαριασμό σου ΠΑΝΣΟΦΕ,

 

Δικηγορίσκε, το ότι ο λογαριασμός θα δείξει πως ΥΠΗΡΞΕ κλήση μεταξύ των δύο μερών, ΔΕΝ σημαίνει και πως έχει καταγραφεί ΤΙ διεμείφθη μεταξύ των δύο μερών, ΤΙ συμφωνία ακριβώς έγινε, αλλά ως εκεί φτάνει η αντίληψή σου, έτσι δεν είναι;

 

ΔΕΝ έκανα ΠΟΤΕ "γαργάρα" ο,τιδήποτε, βεβαίως και κυκλοφορούν καλοθελητές ψευδομάρτυρες, ίσως να μην τους έχεις συναντήσει, αλλά ο κόσμος δεν περιέχει μόνο ό,τι εσύ γνωρίζεις, το νιώθεις αυτό κατά βάθος, έτσι;

 

Και για να μη μου μοστράρεις πάλι το πτυχίο που λες πως έχεις, το περί επαγγελματιών ψευδομαρτύρων μου το έχει πει δικηγόρος με τρεις δεκαετίες εμπειρίας, οπότε τα παραμύθια και τις πονηριές περί "κλισέ" άστες κατα μέρος, δεν είσαι ο μονος δικηγόρος του σύμπαντος....

 

Η πλάκα είναι ότι κάνεις την κουβέντα για χάρη του ψευτο-εγωισμού σου και τίποτε άλλο, αφού ΔΕΝ έχεις αμφισβητήσει το ΒΑΣΙΚΟ σημείο που έθεσα, ότι η γραπτή υπογεγραμμένη απόδειξη ΕΙΝΑΙ το καλύτερο και ευχερέστερο μέσο να καλυφθεί κάποιος. Ούτε το άλλο που σου έγραψα (στο βρόντο πήγε κι αυτό) ότι ο αντίδικος δικηγόρος μπορεί αν θέλει να αμφισβητήσει τον μάρτυρα που θα φέρεις ως "δικό σου άνθρωπο".  

 

Με άλλα λόγια, για την ταμπακιέρα δεν έχεις πει κάτι ρε κακομοίρη...   Τι κάθεσαι λοιπόν και γράφεις σεντόνια; Μήπως να κοντρολάρεις λίγο τον εγωισμό σου;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν παιδακια κανετε, υπαρχει περιπτωση να βγαλει πουθενα ολο αυτο?

Απο κει και περα το να αποφασισεις να τρεχεις καποιον (οπως και τον εαυτο σου βεβαιως) στα δικαστηρια για μια αγοραπωλησια υποθετω οτι το αντικειμενο θα ειναι καποιας μεγαλης αξιας για να εχει νοημα ολο αυτο. Και ας πουμε οτι υπαρχει χειρογραφη αποδειξη μεταξυ ιδιωτων περι αγοραπωλησιας του αντικειμενου. Τι σημαινει? αν το αντικειμενο ειναι κλεμμενο π.χ παει και ο αγοραστης κατηγορουμενος περι κλεπταποδοχης.

Οσον αφορα τους ψευδομαρτυρες φυσικα και υπαρχουν αλλα τους εχω δει κυριως σε αιθουσες αυτοφωρου μονομελους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου