Προς το περιεχόμενο

Απάτη από αγορά, μόλις συνέβη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικα ευχομαι να πανε ολα καλα και να παρεις πισω τα χρηματα σου,οσο το δυνατον γρηγοροτερα...

Απλα μια συμβουλη αλλα κ παλι ρισκο ειναι,αν δεν εισαι απο την ιδια πολη ζητησε να σου στειλει καμποσες φωτογραφιες του εκαστοτε προιοντος για να το δεις απο ολες τις πλευρες..

τουλαχιστον ετσι θα εχεις μια ελαχιστη σιγουρια...αλλα κ παλι..αν θελει να στην κανει...

καλο θα ειναι να βρεις καποιο ταχυδρομικο καταστημα η κουριερ που να τους γνωριζεις και να σε αφηνουν να το ανοιξεις πριν παραλαβεις...τουλαχιστον ετσι ειναι καλυτερα.

 

ευχομαι να πανε ολα καλα..

:) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και κατι τελευταιο, νομικα δε μπορεις να κανεις τιποτα εαν η αγορα σου δε συνοδευτηκε απο αποδειξη. Η συναλλαγη χωρις αποδειξη ειναι παρανομη αφ ενος, κ αφ εταιρου ως μη γενομενη νομικα . Eχει δικιο επισης ο διαχειρηστης που λεει να σβηστουν τα ονοματα, εσενα προστατευει. Διοτι μια μυνηση για ανευ συγκαταθεσης δημοσιοποιηση ευαισθητων προσωπικων δεδομενων  και δημοσια διαπομπευση επισυρει μεχρι κ 3ετη φυλακιση.  Οπως επισης κ αν πχ παιξεις κ καποιο μαγαζι δεν σε πληρωσει , ειναι παρανομο να τον διαπομπευσεις ετσι δημοσια , ιδιως αν δε συνοδευεται κ η αμοιβη σου απο αποδειξη η συμβολαιο, ανετα σε μυνυει ο ιδιοκτητης για συκοφαντικη δυσφημιση. Εν κατακλειδη θα πω οτι οι απατεωνες γνωριζουν ολα αυτα τα "νομικα" τρυκ υπερ τους κ τα εκμεταλλευονται και ειναι πολυ πιο "μπροστα" απ τα υποψηφια θυματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και φωτογραφιες σε ενα τετοιο προιον δεν θα μπορουσαν να βοηθησουν... ωστε να γνωριζει ο εκαστοτε αγοραστης αν ειναι λειτουργικο το μηχανημα.

 

 

Εγω σκεφτομουν να φερω μεσω ebay απο ιδιωτη (αμερικη) κεφαλη peavey. Και ελεγε στα σχολια οτι πριν 1 βδομαδα του εκανε ενα σφυριγμα ,αλλα τα ξηλωσε ολα τα καθαρησε και ολα καλα..... Οποτε οι φωτος δεν θα με βοηθουσαν.

 

Σε μια τετοια περιπτωση , οπως και στην περιπτωση του φιλου .... οταν υπαρχει αποσταση πιστευω οτι η καλυτερη δυνατη λυση ειναι το skype η ενα 'demostration' video απο τον πωλητη.

 

Στην περιπτωση μου βεβαια ευτηχως εμπαινε και εγγυητης το ιδιο το ebay.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν υπαρχει αποσταση πιστευω οτι η καλυτερη δυνατη λυση ειναι το skype η ενα 'demostration' video απο τον πωλητη.

 

Εξαιρετική ιδέα!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν υπαρχει αποσταση πιστευω οτι η καλυτερη δυνατη λυση ειναι το skype η ενα 'demostration' video απο τον πωλητη.

 

+1000

Αυτή η πρόταση θα μπορούσε να λύσει πολλά προβλήματα και παρεξηγήσεις. Μπράβο σου!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επειδή μιλήσατε για τον audiocare παραπάνω. Ένα εχώ να πω απαράδεκτος

 

Μήπως θα ήταν καλύτερο/δικαιότερο, αν δικαιολογούσες αυτόν σου τον χαρακτηρισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι τελευταιο, νομικα δε μπορεις να κανεις τιποτα εαν η αγορα σου δε συνοδευτηκε απο αποδειξη. Η συναλλαγη χωρις αποδειξη ειναι παρανομη αφ ενος, κ αφ εταιρου ως μη γενομενη νομικα .

 

Eντελώς πληροφοριακά αυτό είναι παντελώς ανυπόστατο και δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση.

 

Η πώληση κινητών πραγμάτων γίνεται ΜΟΝΟΝ με συμφωνία και παράδοση μεταξύ πωλητή αγοραστή.

 

Η απόδειξη θα μπορούσε ενδεχομένως να έχει αποδεικτικό τύπο της συναλλαγής αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι απαραίτητη για τη γέννεση να το πω απλά και ολοκλήρωση της

συναλλαγής.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ρε παιδιά...

 

Είναι τόσο δύσκολο να μη λέμε μπούρδες όταν δεν ξέρουμε κάτι; Είναι τόσο ρημαδοδύσκολο απλώς να σιωπούμε; Πονάν τα μάτια μου μ' αυτές τις στερεοτυπικές ερμηνείες του νόμου από άσχετους με τ' αντικείμενο. Σα ν' ακούω τις θείτσες που "θα κάνουν μήνυση" γιατί τους χρωστάνε 2 νοίκια, και κάτι περισπούδαστους αρχοντομπέηδες του καφενείου που βεβαιώνουν με σιγουριά ότι "άμα δεν υπάρχει συμβόλαιο (γιατί όλες οι γραπτές συμφωνίες είναι συμβόλαια, τρομάρα μας), δε μπορείς ν' αποδείξεις τίποτε". Δεν υπάρχει κάποια ευθύνη όταν γράφουμε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ :εχω εγω μια κιθαρα,απο την οποια εχω χασει την αποδειξη και την πουλαω σε σενα φυσικα χωρις να σου δωσω ουτε αποδειξη ουτε τπτ!Πως θα αποδειξεις εσυ οτι εγω σου πουλησα τη κιθαρα?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου