Προς το περιεχόμενο

Απάτη από αγορά, μόλις συνέβη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αγγελία δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι "Άριστο, λειτουργεί τέλεια, κανένα απολύτως θέμα".

Το ότι στο είπε προφορικά, είναι μεν λαμογιά, αλλά δεν σου δίνει νομικό πάτημα, αν θέλεις να "το τραβήξεις στα άκρα".

Επίσης, γιατί μπλέκεις τον τεχνικό απ' τη Θεσσαλονίκη; To ότι στον πρότεινε και ξέρεις/υποπτεύεσαι ότι είναι καλαμπόρτζος δεν έχει σχέση με το τι θα κάνεις.

Το σενάριο να υπάρχει κάποια σύμπραξη απατεώνων Κέρκυρας/Θεσσαλονίκης (η Πάτρα που κολλάει;) για να παίρνουν τα λεφτά του κόσμου, μου φαίνεται λίγο fantasy.

 

Στη θέση σου θα ήμουν εξίσου τσαντισμένος, όμως shit happens και, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν μπορούσες να το αποφύγεις.  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καταρχήν να πω ότι σε καταλαβαίνω, με την έννοια ότι όταν είσαι καλόπιστος πιστεύεις ότι έτσι ειναι και ο άλλος και συνεπώς δεν είχες -αρχικά- λόγο να αμφισβητήσεις τον συναλλασσόμενο σου.

Βέβαια σε τέτοιου είδους συναλλαγές υπάρχει πάντα το ρίσκο της ανώμαλης εξέλιξης, σε τέτοια περίπτωση όμως όλοι πιστεύουμε ότι μπορούμε να επιστρέψουμε το αντικείμενο και να πάρουμε πίσω τα λεφτά μας.

Τον συγκεκριμένο τύπο δεν τον γνωρίζω, ούτε μπορώ να πάρω θέση ότι όλα έγιναν έτσι όπως τα λες, χωρίς απο την άλλη να αμφισβητώ τα λεγόμενα σου

Σε θεωρητικό όμως επίπεδο στην περίπτωση που ο πωλητής γνώριζε εκ των προτέρων τα ελαττώματα του αντικειμένου που πώλησε έχεις τόσο αστική (αγωγή) όσο και ποινική προστασία (υποβολή μήνυσης για απάτη), οπότε θα μπορούσες να συμβουλευτεις έναν δικηγόρο για τ α σχετικά.

Αυτά εφόσον βέβαια δεν λυπάςε χρόνο και χρήμα προκειμένου να δικαιωθεις (αςτικα) διοτι για την υποβολή μηνύσεως δεν χρειάζεται καν δικηγόρος.

Σε ότι αφορά στο mks δες το λίγο ψύχραιμα, πόσες φωνές χρειάζονται αλλαγή, μπορεί τελικά το κόστος επισκευής να ειναι μικρότερο.

Υ.γ τι εννοείς για τον audiocare?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγγελία δεν αναφέρει πουθενά ότι είναι "Άριστο, λειτουργεί τέλεια, κανένα απολύτως θέμα".

Το ότι στο είπε προφορικά, είναι μεν λαμογιά, αλλά δεν σου δίνει νομικό πάτημα, αν θέλεις να "το τραβήξεις στα άκρα".

Επίσης, γιατί μπλέκεις τον τεχνικό απ' τη Θεσσαλονίκη; To ότι στον πρότεινε και ξέρεις/υποπτεύεσαι ότι είναι καλαμπόρτζος δεν έχει σχέση με το τι θα κάνεις.

Το σενάριο να υπάρχει κάποια σύμπραξη απατεώνων Κέρκυρας/Θεσσαλονίκης (η Πάτρα που κολλάει;) για να παίρνουν τα λεφτά του κόσμου, μου φαίνεται λίγο fantasy.

 

Στη θέση σου θα ήμουν εξίσου τσαντισμένος, όμως shit happens και, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν μπορούσες να το αποφύγεις.  

 

Δεν ανέφερα πουθενά ότι κάνω τέτοιου είδους σενάρια, μιας και ο ίδιος μου τον πρότεινε είπα να κάνω λόγο για το περι τίνος πρόκειται (και ΝΑΙ είναι λαμόγιο ο Audiocare), όποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας στείλει pm. Αποφύγετε τον, έχει καταστρέψει οικονομικά πολλούς γνωστούς μου.

 

Στα υπόλοιπα θέματα τώρα, μιλήσαμε και μου είπε ότι όλα είναι ok. Να μη τον πιστέψω δηλαδή; Όχι, να μην το πιστέψω.. Έχω αγοράσει πόσες φορές απ'το Noiz, είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει το συγκεκριμένο συμβάν και πιστέψτε με, δεν θα το αφήσω έτσι. Τώρα περί shit happens, αν έχεις να μου δώσεις 200 Ευρώ όλα cool φίλε, δώστα και το λύνουμε για να το διορθώσω.

 

Επαναλαμβάνω, όποιος είναι από Κέρκυρα και θα ήθελε να με βοηθήσει να βρούμε με κάποιο τρόπο τον κύριο, ας μου στείλει pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αγαπητε advocate μια και είσαι καινούργιος στο φόρουμ, φρόντισε σε παρακαλώ να τηρείς τους κανονισμούς για να είσαι και εσύ εντάξει, καθώς δημοσιεύεις ανωνύμως, δυσφημιστικά σχόλια εναντίων υπαρκτών και επωνύμων προσώπων που μπορούν να κινηθούν νομικά εναντίον σου. Ελπίζω να είσαι προετοιμασμένος και να στηρίξεις μια τετοια υπόθεση με αντίστοιχα τεκμήρια. Αλλιώς θα διαγραφούν για να προστατευτείς εσύ και οι προσβαλόμενοι.

 

2. Συμφωνείτε να μην αναρτήσετε: παραπλανητικά, δυσφημιστικά, ανακριβή μηνύματα ή με συκοφαντικό, υβριστικό, άσεμνο, πρόστυχο, χυδαίο, απεχθές, απειλητικό, με πορνογραφικό προσανατολισμό ή οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο που υπόκειται στην νομοθετική αρχή, καθώς και πολιτικού, θρησκευτικού, ή φυλετικού χαρακτήρα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πολύ για το πρόβλημα που σου προέκυψε.

 

Θα υπερασπιστώ όμως τον Παναγιώτη (Audiocare), τον οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους μέχρι τώρα.

 

10 χρονια του πηγαινω ολα μου τα μηχανήματα. Τελευταία αντιμετωπιζει μια (υπαρκτη για ολους) κατασταση με την ελλειψη ανταλλακτικων, και ενα γενικοτερο προβλημα αργής παραδοσης λόγω φορτου εργασίας, αλλά στις τιμες του και στη συνεργασία είναι αψογος.

 

 

Τωρα, αν εννοείς πως είναι ακριβος σε σχεση με ενα καταστημα σε άλλη χωρα (που δε συμφωνω), να σου θυμίσω πως κανει μια δουλειά που κανουν λίγοι, ορισμένες φορες απαιτεί τεχνογνωσία (δεν ειναι όλα απλά), και φορολογείται στην Ελλάδα.

 

Και πάλι βρίσκω τις τιμες του, καλες προς το χαμηλές.

 

Να τονισω πως παλιοτερα μου χρεωσε η Viscount την οθονη για το OB-12, 200€ με τα μεταφορικά, με αποτέλεσμα να μη μου μείνει ουτε 50λεπτο για το αστικο. Την οθονη την παρηγγειλα και την παρέλαβα εγώ ο ίδιος και μετα πήγα στον Audiocare. Ο Παναγιώτης μου την περασε χωρις να μου παρει λεφτα οταν του ειπα ποσα πληρωσα. Και δεν ηταν απλό κούμπωμα, επρεπε να επέμβει στην πλακετα γιατι η κανονική οθονη δεν υπήρχε πλεον.

 

Δεν ξερω κατα πόσο έζησες εποχες ΒΟΝ στουντιο, αλλα αφήνω να προσθεσεις μονος σου τα μηδενικά στο ποσο που θα πληρωνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κινηθεί νομικά όποιος γουστάρει εναντίον μου, δεν έχω απολύτως κανένα θέμα. Σχετικά με τον Audiocare απλά να αναφέρω ότι και εγώ αλλά και πολλοί γνωστοί μου πέσαμε θύματα κακομεταχείρισης. Τρεις ολόκληρους μήνες είχε το synth μου. Το είχα αφήσει με δύο χαλασμένες φωνές. Το πήρα πίσω με τρεις χαλασμένες φωνές, κομμένο καλώδιο και βρώμικο μέχρι αηδίας καθώς το άφησε εκτεθιμένο σε υγρασία και ανοιχτό εντελώς. Άλλοι πόσοι άνθρωποι μπορούν να στηρίξουν τα λεγόμενα μου με ανάλογες εμπειρίες.

 

Όσον αφορά τον Κερκυραίο, θα τα πούμε λίαν συντόμως. Μιας και δεν βρίσκω τη παραμικρή υποστήριξη εδώ μέσα, ας τα αναλάβω όλα εγώ όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υποστηριξη να βρεις;

να παμε να τον δειρουμε;

 

Ή εκανες μηνυση, ζητησε η διωξη ηλεκτρονικού εγκληματος τα στοιχεια απτο Noiz και στα αρνηθηκε κανεις;

 

Εισαι ενηλικος, πηρες μια αποφαση για μια συναλλαγη, λουσου τις αποφασεις σου.

Τοσοι αλλοι γιατι δεν ειχαν ποτε προβλημα;

 

Αν εξαπατηθηκες πηγαινε κανε μηνυση, ειναι τοσο απλο. η γραμμη του νοιζ σε τετοια πραγματα ειναι ξεκαθαρη και αναφερεται στο smartnoiz.

 

Ομως το να βγαινεις και να συκοφαντεις ενα μαγαζι, χωρις στοιχεια και αποδειξεις παρα μονο με λόγια ειναι παράνομο. Σε προειδοποιησαν ήδη μια φορά.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αφήσει με δύο χαλασμένες φωνές. Το πήρα πίσω με τρεις χαλασμένες φωνές, κομμένο καλώδιο και βρώμικο μέχρι αηδίας καθώς το άφησε εκτεθιμένο σε υγρασία και ανοιχτό εντελώς.

 

Μου έχει συμβει και μενα κάτι παρομοιο. Του το ξαναπηγα και το διορθωσε χωρις χρέωση. Ναι, είναι σπαστικο να πρέπει να το ξαναπας, αλλά συμβαινουν αυτά.

 

Επίσης, είχε στη διάθεση του ανταλλακτικά, και κρατουσε το συνθ 3 μήνες? Ζήτησες στο ενδιαμεσο να το πάρεις, μεχρι να έρθουν τα ανταλλακτικα, και δε στο έδινε?

 

Μου φαίνονται λίγο περίεργα ολα αυτα, με βαση τη δική μου εμπειρία τα τελευταία 10 χρονια, αλλα και δικών μου φίλων που του εμπιστευόμαστε ακριβα οργανα (οι περισσότεροι μετα από δική μου σύσταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον ξέρω τον Παναγιώτη αλλά είναι γνωστό το θέμα με πολλούς μάστορες (όχι όλους): αν σε ξέρουν ή τους πας ακριβό όργανο είναι σωστοί. Αν δε σε ξέρουν και βαριούνται να κάνουν τη δουλειά τους μπορεί να τραβήξουν κάτι ξεπέτες που να το πάρεις και χειρότερα από ότι το έδωσες. Και μετά πάνε να σου βγούν και από πάνω γιατί έχουν ικανοποιημένους πελάτες.

 

Έτσι είναι τα πράγματα όταν οι επιλογές είναι περιορισμένες. Δεν είναι περίεργο, είναι η πραγματικότητα. Το ίδιο συμβαίνει και με μαγαζιά, αντιπροσωπείες και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς, λυπάμαι που έπεσες θύμα απάτης.

 

Για το λόγο αυτό ούτε αγοράζω, ούτε πουλάω κάτι εκτός από χέρι-χέρι (μια εξαίρεση έχω κάνει μόνο, για πολύ καλό μέλος του Νοιζ, αφού έστειλα λεπτομερείς high-res φωτόζ και λοιπά).

 

Όπως και να έχει όμως ο καθ'ένας μας είναι υπεύθυνος να λαμβάνει τα στοιχειώδη μέτρα προστασίας του και είναι κάτι που το λέμε συνέχεια στο φόρουμ  ;)

 

Μιας και δεν βρίσκω τη παραμικρή υποστήριξη εδώ μέσα

 

Σαν τι θα μπορούσαμε να κάνουμε;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου